N°. 6. Donderdag 20 October. A". 1887. Advertentieblad. Nieuws- en Binnenland. Advertentiën vóór Woensdagmorgen 10 uur. Prijs der Advertentièn: Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOI J Parkstraat, Burg op Texel. Bit blad verschijnt lederen Woensdagavond. Abmnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Over geheel Texel 35 Cts. Door geheel Nederland 40 Cts. - Naar Amerika en andere landen 65 Cts. franco per post. TEXEL, 19 Oct. 1887. Maakten wij in ons vorig nummer gewag, van eene lijst tot inteekening, die den inge zetenen alhier werd aangeboden, tot het ver krijgen van bijdragen voor een gezin, dat door overlijden van zijn verzorger in moeielijke omstandigheden was geraakt, het doet ons genoegen thans te kunnen melden, dat die poging met eenen gunstigen uitslag is bekroond. De commissie welke zich voor dat doel had geformeerd, vergaderde Donderdagavond tot het nazien der lijsten, en mocht daaruit tot haar genoegen de volgende cijfers opmaken Voor wekelijksche bijdragen was geteekend tot een bedrag f 3,43voor maandelijksche bijdragen f 1,80; voor bijdragen in eens of jaarlijks tot een bedrag van f 64,60. In verband hiermede werd door genoemde commissie besloten, dat aan de wed. H., ge durende de eerstvolgende drie maanden zal worden uitgekeerd f 4 's weeks na verloop van dien tijd zal de commissie weder ver gaderen, ten einde de uitkeering voor de dan volgende drie maanden vast te stellen. De heer vanOijen, onderwijzer aan de school voor u. 1. o. alhier, belastte zich vrijwillig met de administratie van een en anderonder gehoudenheid elke drie maanden de commissie verantwoording te doen van den toestand der zaken. Het meerder inkomend geld, dan voor de wekelijksche uitkeering benoodigd is, zal rente- gevend worden belegd. Tot het ophalen der gelden stelden zich belangloos eenige personen beschikbaar. Voor de eerste weken werd daarmede belast D. Kok, die dan ook Maandag jl. de eerste bijdragen voor dit doel inzamelde. De afgeloopen week kenmerkte zich door ruw en stormachtig weder; wind, regen, ja zelfs hagelvlagen wisselden elkander af en deed menigeen een gezellig plaatsje zoeken in zijne woning, bij haardvuur of kachel, terwijl zij die het winterameublement nog niet in hun woonvertrek hadden, op andere wijze zich tegen het gure herfstweder trachtten te wapenen. Dat dit echter niet altijd zonder gevaar kan geschieden ondervond alhier een gezin. Ten einde aan de koude en vochtige tem peratuur des te beter weerstand te kunnen bieden, hadden de vrouwelijke leden van het gezin zich voorzien van eene stoof, waarin tot verwarming een briquet was geplaatst. Of het nu was dat het woonvertrek wat al te goed van buitenlucht was afgesloten, of dat de briquet wat veel zwaveldampen ver wekte, is ons niet bekend, doch zeker schijnt het, dat de bewoners dientengevolge naar wij vernamen in eenigszins bedwelmenden toestand geraakten. Als waarschuwend voorbeeld mee- nen wij dit niet onvermeld te moeten laten. Op het strand zijn aangespoeld een partijtje baddings30 ledige vaten en een boot. Zij die zich met het vangen van treklijsters bezig houden—en 't getal derzulken is in deze plaats nog al vrij groot maken in de laatste dagen goede zaken. Menig lijstertje bereikt zijn bestemmingsoord niet, maar, verleid door de ver raderlijke bessen, vindt het den dood in den wree- den strik. Hoewel zich ook volwassenen met do jacht in dezen vorm bezig houden, is het hoofdzakelijk een bedrijf voor knapen; een geliefkoosd bedrijf, vooral door 't geen er mee verdiend wordt. En dit is dikwijls geen kleinigheid, door den betrek kelijk hoogen prijs, voor dit wild betaald. Den lij ster vangers gaarne eene ruime vangst gunnende, is het zeer jammer, dat er, behalve de treklijsters, ook zoo menige inheemsche dito (de bekende en geliefde „zwarte lyster") wordt gevangen. Deze toch is een der uitstekendste van de gevleugelde zangers onzer bosschen. Nie mand, die in het voorjaar niet gaarne luistert naar het „Lijstertje, zoo zwart van veeren, Met (zijn) snavel, geel als goud." Jammer, nog eens, dat ook deze gevangen wordt. Evenwel de strikkers kunnen zulks niet verhoeden, en zoo ze 't al konden De Waal. De oogst der roode en witte kool, die wegens de droogte van dezen zomer toch al schraal is, wordt hier nog aanzienlijk geringer, wanneer men in aanmerking neemt, dat een zeer groot gedeelte moet worden af- gebladerd, doordat eene menigte oorwormen tot diep in de kool zijn doorgedrongen. In vele tuinen wemelt het van deze niet zeer beminde dieren. Oosterend, 18 Oct. Den elfden November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat alhier de Yereeniging „Nut en Genoegen" werd opge richt. In de laatstgehoudene huishoudelijke vergadering werd besloten, dat deze dag door de leden feestelijk zou herdacht worden. „Nut en Genoegen", reeds 17 jaren onder het presidium van den Weledelen Heer P. Bouma, werd opgericht onder het voorzitter schap van den Weledelen Zeergeleerden Heer Dr. K. Hille, in leven Geneesheer alhier. Telde deze Yereeniging oorspronkelijk een achttiental leden, tegenwoordig is dat getal aangegroeid tot ongeveer 60. Oudeschild, 18 Oct. Voor eenige dagen is hier een mannenzangvereeniging opgericht. Tot Directeur werd benoemd de heer H. Hin, tot Secretaris, de heer C. C. Backer en tot Penning meester, de heer C de Wijn. Gisteren is door eenige schuiten een begin gemaakt met de garnalenvisscherij. Voorloopig wordt nog niet voor de kokerijen gevischt, doch verkoopt men de garnalen aan de beugvisschers, die op de Noordzee de schelvischvangst uitoefenen. De garnalen dienen daarbij tot aas. Vlieland, 14 Oct. De afgeloopen week heeft zich gekenmerkt door zwaar stormweder uit het Noorden, en hoewel in de laatste twee jaren er niet zulke stormen zijn geweest, blijkt het, dat zij toch de wereld niet uit zijn en menig armen drommel ontglipte mogelijk de wensch, als er schepen moeten stranden, dan s. v. p. op ons eiland, maar dan is hun wensch niet verhoord, slechts eenige plankjes (schroten) zijn aangespoeld. Wel waren er schepen in het gezicht in ont redderden toestand, die volgens het oordeel van deskundigen veel kans hadden van hier te stran den, en men maakte zich gereed, niet om te jutten, maar om hulp te bieden, de reddingsboot en het vuurpijltoestel gereed te maken en de de paarden aan te spannen was hot werk van een oogenblik, toen het bericht kwam, dat de onderweg zijnde sleepbooten intusschen de sche- pon hadden opgepikt, en men was verblijd voor de arme zeelieden, want hier te stranden is, wegens den goruel van dammen op het Noorder- strand, zoowel voor redders als schipbreukelin gen levensgevaarlijk. De particuliere Burger-Strandwacht heeft ge durende die ruwe nachten een wacht van vier personen langs het strand laten surveilleeren, om bij eventueele stranding schipbreukelingen te helpen of hulp uit het dorp te halen, want, hoe actief 's Rijks Kustwacht op den vuurtoren ook mag zijn, weet men vooruit, dat men van daar in donkere nachten, als er niet wordt ge- üambouwd, geene stranding kan zien. Naar men verneemt, heeft de Heer Bossen ontslag aangevraagd als Directeur en Leeraar aan de Zeevaartkundige school alhier, wegens over plaatsing in gelijke betrekking naar Delfzijl. Het is te wenschen, dat in deze vacature spoedig weder mag worden voorzien, in het belang der jonge zeelieden, die nu dagelijks worden thuis verwacht. Helder, IS Oct. Zondag j. 1. werd hier voor 't eerst najaarsharing aan de kust gevangen. De prys was fabelachtig hoog. Er werd n. 1. f 14 per tal (200 stuks) betaald. Deze haring wordt gebezigd door de beugvisschers, die heden een aanvang maken met het visschen van schel- visch aan den hoek. Men schrijft van Terschelling: Yoor eenige dagen is men hier begonnen met het oprichten van een zeer eenvoudig, doch hoogst nuttig gebouwtje. Meermalen gebeurde het dat op de Boschplaat, een zeer uitgestrekte zandvlakte tus3chen Ameland en Terschelling, schipbreuke lingen aankwamen, die, onbekend met den weg, uren konden ronddwalen, vóór ze het naaste dorp bereikten. Voor hen was een. klein gebouwtje opgericht, waarin ze desnoods een poosje konden verblijven, doch dat gebouwtjo was al geheel ontredderd. Daarom wordt nu van rijkswege een nieuw opgericht. Door een opschrift in vier talen wordt den schipbreukelingen of verdwaalden aan gewezen, in welken richting ze moeten gaan om het naaste dorp te bereiken, 't Is natuurlyk een onderdeel van de thans geheel georganiseerde kustwacht. Belanghebbenden kunnen hier waar lijk niet klagen, dat aan hunne billijke wenschen niet voldoende wordt te gemoet gekomen. Zoo is hier op verzoek der schipperij een lichtopstand gebouwd, die weldra in dienst zal worden gesteld en die het naderen van de haven by nacht tus- schen zandbanken door, wanneer men de tonnen niet kan zien, min gevaarlijk zal maken voor hen die het Schuitengat doorgaande langs den Zuid- wal dat nieuwe licht in een rechte lijn brengen met het havenlicht. In de Tweede Kamer der Staten-Generaal ving Vrijdag het debat over hoofdstuk VIII (de fensie) der Grondwetsherziening (tweede lezing) aan. De heer Reuther bleef zijn bezwaren tegen de voorgestelde wijziging volhouden, eveneens de heer Schepel. Beiden verklaarden hunne stem niet aan het ontwerp te kunnen geven. De heeren Viruly en Farncombe Sanders mo tiveerden hunne stem die zij thans wel aan dit TEXELSCHE C0ÏÏRA

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1