Buitenland. Gemeenteraad te Texel. hoofdstuk konden geven. De heer Viruly was wel niet overtuigd van de noodzakelijkheid der voorgestelde wijziging, doch wilde de geheele herziening niet in gevaar brengen, terwijl de bezwaren van den heer Sanders na de verklaring der Regeeringomtrent den staat van Oorlog, waren vervallen. Na verdediging van het wetsontwerp door den Minister van Oorlog en den heer Rooseboom, werd hoofdstuk VIII aangenomen met 62 tegen 22 stemmen. Hoofdstuk IX (Waterstaat) is aangenomen met 66 tegen 17 stemmen. Bij de behandeling der additioneele artikelen drong de heer Clercx aan op het stellen vgn een langeren termijn van afkondiging der herzlenings- voorstellen, omdat einde Februari het weer in den regel zeer guur is en de kiezers dan moeielijk bijeen kunnen komen om te overleggen. De heer Keuchenius zijn stem motiveerende, noemde dit herzieningswerk geen vrucht van wet gevend talent, maar een knutselwerk, een haak- en knoopwerk, zooals men het aan deHaagsche industrieschool niet beter maakt. Ook de additioneele artikelen werden aange nomen met 77 tegen 4 stemmen, zoodat alle hoofdstukken zijn aangenomen en de Grondwets herziening in de Tweede Kamer hiermede is af- geloopen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping geseheiden. De Eerste kamer der Staten-Generaal zal nog vóór dat haar de Indische begrooting bereikt, vermoedelijk tegen het laatst van deze maand worden opgeroepen, tot behandeling van de vóór stellen houdende veranderingen in de Grondwet, in tweede lezing. Naar Het Vaderland verneemt, zal de mi nister van koloniën een wetsontwerp indienen, tot scheiding van de Nederlandsche en Indische finantiën. De Haagsche correspondent van de Middlb. Crt. schrijft dat, behalve het ontwerp van de Landbouw-commissie, nog een tweede ontwerp, van wet op den boterhandel bestaat, gemaakt door twee hoofd-ambtenaren, een van waterstaat en een van justitie. Te Nieuwediep is Zaterdagavond binnenge komen het Fransche schip Souvenir, met 225 kisten dynamiet en lont, van Honfleur naar St. Petersburg. Het was door den storm overvallen, had belangrijke schade gekregen en was daardoor genoodzaakt geworden binnen te loopen. De ge vaarlijke lading is Zondag, onder toezicht van de havenpolitie, in marine-sloepen gelost en in de artilleriemagazijnen geborgen. Het schip moet worden hersteld, alvorens de reis te kunnen voortzetten. In verband met de mogelijkheid van over brenging van den Coloradokever, wérd eenigen tijd geleden de invoer van aardappelen in Duitsch- land verboden. Dit verbod is thans zoodanig gewijzigd, dat de invoer van aardappelen uit Nederland weder mag geschieden, mits de bezen ding vergezeld is van een bewijs van een burge meester, houdende opgave, dat de aardappelen niet afkomstig zijn uit Amerika, maar geteeld in do velden dier gemeente binnen het Konink rijk der Nederlanden. Een studentengrap. Vrijdagnacht omstreeks 1 Va uur kon men op het Singel over de Ronde Luth, Kerk te Amsterdam 4 studenten ontmoeten dragende een groot droogrek, met hetwelk zy- eene wandeling door de stad maakten. Nabij de Oude Brug gekomen, werden zij gearresteerd door 2 agenten, en niettegenstaande hunne verklaring dat genoemd toestel hun rechtmatig eigendom was, werden zij naar de Ouden Brug getranspor teerd, om daar door „mijnheer" verhoord te worden Na eene lange discussie vertoonde eindelijk een der studenten een onwederlegbaar bewijs van eigendom. Tableau! de heeren konden inrukken. De tocht met het rek werd vervolgd. In de Kalverstraat gekomen werden onze studentjes wederom opgemerkt door eenige agenten, welke in hun vuur eene ware drijf jacht op hen maakten. Zij sloegen op de vlucht, doch werden weldra in de St. Luciensteeg ingehaald, gegrepen en met het tot zeven aangegroeid getal dienders naai de eerste sectie gebracht. Ook hier bleek uit het verhoor weldra, dat het toestel hun rechtmatig eigendom was, waarna de wandeling, voor zoo ver wij weten ongestoord werd voortgezet. De reis van den Italiaansche premier Crispi naar Friedrichsruhe heeft plaats gehad met een speciale trein, waarvan de wagons met groote weelde waren ingericht. De trein, met gas ver licht, voorzien van electrische schellen, bevatte een wagon-keuken met zilveren vaatwerk, een slaapkamer met twee bedden, tafels en fauteuls, groot salon, toiletkamer enz., met één woord, alles was vorstelijk ingericht. Een in Amerika verschijnend geneeskundig tijdschrift deelt mede, dat eenigen tijd geleden, twee krankzinnigen in een gesticht werden op genomen, omdat zij pogingen tot zelfmoord hadden gedaan. De een Verbeeldde zich dat hij een koe was en rende voortdurend met het hoofd tegen den muur, terwijl de ander in de meening ver keerde, dat zijn hoofd een ijzeren kogel was", die op den grond rondrolde, en daarom wentelde de ongelukkige voortdurend op den grond. Men sloot de beide zieken op in een en dezelfde cel en maakte ieder hunner er opmerkzaam op, dat de ander krankzinnig was en plan had, zich van het leven te bèróoven, waarom hij op hem moest passen. De beide mannen deden trouw hun plicht en pasten elkander trouw- op, waardoor liun aan dacht van hun eigen persoon werd afgeleid. Zij meenden daarom ieder voor zich volkomen ge zond te zijn en verbaasden zich over elkanders dwaze inbeelding. De afleiding, die hun op deze wijze werd verschaft, had ten gevolge, dat beiden geheel herstelden, en het. gesticht konden verlaten óp de Westelijke kust van Mexico heeft een zware storm gewoed.Quelite, een stadje van acht duizend inwoners, is geheel en al ver woest; terwijl een groot aantal personen daarbij is omgekomen. 'Van den koffie- en oranjeappe- lenoogst in Sinaloa zal vermoedelijk niets* meer terecht komen. Vergadering van Dinsdag 18 October 1887. Tegenwoordig 11 leden, zijnde de Heeren: F. Keijser, Koorn, Brouwer, Boon, T. Zijm, Roeper, Dros, C. Keijser Pz., C. Zijm, Bakker en de Voorzitter. Afwezig de Heeren Coninck Westenberg en Koning; de eerste met kennisgeving. Voorzitter de Burgemeester, D. C. Loman. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de. Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken, als: I. Eenige prov. bladen. II. Procesverbaal opening boeken en kas van den Gemeente-ontvanger. III. Missive van r.Ged. Staten, omtrent het be zwaarschrift van A. H. W. Kaag te Oudeschild, betreffende zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, met bepaliiig dat deze tot 42.— zal worden teruggebracht. Alle deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. IV. Adres van A? Langeveld,^beambte ter ge meentesecretarie alhier met het verzoek om de door hem genotene jaarlijksche toelage van /"100 met 50 te verhoogen. - Op advies van Burg. en Weth. wordt besloten op dat adres goedgunstig te beschikken. V. Adres van Langeveld de Rooij, houdende 't verzoek, dat het döor hen uitgegeven week blad „Texelsche Courant" zal worden gebezigd tot het opnemen van gemeente-publicatiën. De Voorzitter zegt, dat daartegen geene bezwa ren zullen bestaan en alzoo 't geen van gemeen tewege moet worden geadverteerd, zeer goed in de Texelsche Courant kan worden geplaatst. Wordt goedgekeurd. VI. Mededeeling door Burg. Weth. van eene missive van den heer'Hoefnagel, veearts, berich tende, dat aangezien hij benoemd is als keur meester aan het abatoir te Amsterdam, hij af zien moet om te solliciteeron naar de betrekking van veearts te Texel. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Alsnu komt aan de orde: VII. De gemeentebegrooting voor 1888. Bij monde van den heer Bakker wordt namens de Commissie van onderzoek raport uitgebracht en na eenige opmerkingen betreffende de pos ten voor onderwijs en politie, waaromtrent eenige discussie plaats heeft, geadviseerdtot goedkeuring der begrooting in ontvangst en uit gave tot een bedrag van 66405,235. Dienovereenkomstig wordt besloten. VIII. Wordt door den Voorzitter voorlezing ge daan van een adres aan Ged. Staten, ter bekoming van 4/5 van het opgeld op de personeele belasting tot een bedrag van 9485.94. IX. Idem van een adres aan Z. M. den Koning ter verkrijging van eene buitengewone subsidie voor de kosten van hot lager onderwijs, ten be drage van f 6000. Zonder eenige discussie goedgekeurd. Nadat de Voorzitter de commissie belast met het naZien der begrooting had dank gezegd, wordt de vergadering voor eenigen tijd geschorst. Na heropening komt aan de orde: X. Begrooting van het Burg. armbestuur. Bij monde van den heer Bakker wordt namens de commissie van onderzoek geadviseerd, tot goed keuring dezer begrooting tot een bedrag van f 4203.595 in ontvangst en uitgaaf. XI. Begrooting Algm. Weeshuis. De commissie adviseerd om deze begrooting in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van ƒ10574.364 aan H.H. Regenten te renvoyeeren, met verzoek dezelve te doen vergezeld gaan van eene memorie van toelichting, betreffende de post onvoorziene uitgaven, groot ƒ4385.— Dienovereenkomstig wordt besloten. XII. Door den Voorzitter wordt mededeeling ge daan van een schrijven van Ged. Staten, inhoudende dat, in der tijd door het Algm. Weeshuis goed keuring is aangevraagd tot het voeren-van eene procedure tegen den Polder Waal en Burg tot het verkrijgen eener afscheiding van grond, van welk proces hun nader niets is bekend geworden; dat uit eene vernieuwde aanvraag van den Polder Waal en Burg om toestemming tot verder pro- cedeeren, hun is gebleken dat het Algm. Wees huis, van het gewezen vonnis in hooger beroep is gekomen, dat door het Algm. Weeshuis voor noemd aan Ged. Staten daarvoor geen machtiging is gevraagd, weshalve de Gemeenteraad wordt verzocht, bestuurderen van het Algm. Weeshuis indachtig te maken dat die aanvrage alsnog vóór 19 October moet geschieden. De Voorzitter mededeelende dat door hem daar van bestuurderen van het Algm. Weeshuis is kennis gegeven, brengt daarop ter tafel een schrij ven van Heeren Regenten, meldende dat die aan vrage reeds den 11 October heeft plaats gehad. Voor kennisgeving aangenomen. XIII. Nog brengt de Voorz. ter tafel de suppl. begrooting voor het loöpende dienstjaar. XIV. Alsmede een adres van A. Kuiper, wed. Schagen, verzoekende vrijstelling van betaling hoofdelijken omslag en schoolgeld. Beide zonder discussie goedgekeurd. XV. Vervolgens, doet de Voorz.- mededeeling van eene missive van den heer Bloemendal, lijn- inspecteur, in verband met de .telefoondienst .voor Oosterend, behelzende dat de voor dit'doei aangewezen persoon en lokaliteit door hem on geschikt wordt geacht, weshalve hij verzoekt eene andere voordracht te doen. Bij de bespreking blijkt dat nog andere perso nen zich hiervoor beschikbaar willen stellen. Door den voorzitter wordt voorgesteld eene voordracht van twee of drie personen te stellen, teneinde daaruit eene keuze zal kunnen worden gedaan. Wordt bij acclamatie goedgekeurd. XVI. Adres van den heer C.. Bosman, onder nemer van den stoombootdienst, verzoekende, dat op de bestaande voorwaarden hem gedurende 4 jaren eene subsidie van ƒ1000 'sjaars zal worden verleend. Dit verzoek gaf aanleiding tot veel discussie, in hoofdzaak of de subsidie voor één dan wel voor vier jaren zou worden verleend. Tot stemming overgaande, werd met 10 te gen 1 stem besloten de subsidie voor vierjaar te verleenen: tegen stemde de lieer.-Boon. Bij de algemeene rondvraag vestigt de heer C. Keijser de aandacht, op de slechte, bestrating in de Waalder straat, De Voorzitter zegt daarin zooveel mogelijk te zullen voorzien. Nog geeft de heer Keijser in overweging in navolging van andere gemeenten aan Burg. en Weth. toe te voegen eene commissie van bij stand voor openbare werken, enz. Wordt besloten dit punt aan te houden tot eene volgende vergadering. De heer Dros vraagt of de vacature van nacht- wachtte de-Cocksdorp nog zal worden aangevuld. De Voorzitter geeft in overweging om in die vacature tijdelijk te voorzien met het oog op de nieuwe verordening voor Politiewezen. Wordt goedgevonden. De Heer Bakker vraagt waarom door de onder wijzers geen schoolgeld wordt betaald voor hunne kinderen die de school voor m. u. 1. o. bezoeken. De Voorzitter antwoordt daarop dat door hem in dien geest pogingen zijn aangewend, doch de onderwijzers zich gronden op eene bestaande ver ordening die de onderwijzers vrijstelt van betaling van schoolgelden voor hunne kinderen voor de openbare school, en de school hierboven bedoeld thans ook is eene openbare school.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2