Donderdag 27 October. A\ 1887. Advertentieblad. N ieuws- BERICHT. Liivertaizii naar Colorado in Amerika. Binnenland. en ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANCfEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Aan geabonneerden en lezers van de Texelsclie Courant worilt bericht, dat dit blad voortaan tweemaal 'sweeks zal worden uitgegeven, en wel op Woensdag- en Zaterdagavond. Wij maken neringdoenden en verder allen welke op Texel iets ter algemeene kennis wil len brengen, attent op de gunstige gelegenheid, welke ons blad daartoe biedt, daar hetzelve in grooten getale over geheel Texel en ook elders wordt verspreid. Advertentiën welke men in ons blad wenscht te plaatsen, gelieve men in te zenden vóór Woensdag- en Zaterdagmorgen 10 uur. De Uitgevers. Onderstaand stnk werd ons ter opname in ons blad aangeboden, wij voldoen volgaarne aan dat verzoek en geven om de belangstel ling die het gewis bij velen onzer lezers zal aantreffen, hetzelve een plaatsje vooraan in ons blad. Het zal misschien aan de lezers van dit blad niet onwelkom zijn, iets te vernemen van iemanddie vroeger ingezeten dezer gemeente was, en thans in Colorado in de Costilla Estate zich heeft gevestigd. Ik laat daarom een uittreksel van een zijner brieven volgen. Later hóóp ik omtrent de Costilla en de mede in Colorado gelegen Maxwell Estate iets naders meetedeelen. L. Costilla, 18 September 1887. Ik ben gelukkig u te kunnen melden dat het mij hier best bevalt en dat ik hier nooit hoop van daan te gaan. Het land staat mij best aan, en de bewoners -- Mexicanen -- zijn wel dom doch een goed soort volk. Ik woon aan de Culebra Creek 71/» mijl van San Luis en ongeveer 2 mijl van San Acacio. Wat de vooruitzichten hier zijn? Dat zal het gemengde bedrijf van veehouder en land bouwer moeten worden. Ik heb hier en ook aan den anderen kant van San Luis nog al wat gereden en gezien, maar nergens zag ik slechte gewassen, wel stukken heel best. Het land wordt hier zeer slecht bewerkt. Als in den polder Eijerland het land zoo werd bewerkt, verzeker ik u dat er niets zou groeijen. De prijzen der granen zijn hier niet hoog. Tarwe, gerst, haver, erwten gelden hier een cent O het pond, dat is per HL. in ILoll. geld f 4,40, Gerst f 3,70, Haver f 2,75, Erwten f 4,40. Aardappelen die hier veel geven, komen op f 4,50 per mud. Ook botermaken is hier een goede zaak; de boter toch wordt hier verkocht voor 25 a 30 cents het pond, dat maakt 62Va a 75 cents het pond van 4 Va One, en dat op zulk goedkoop land. De koeijen geven hier niet veel melk maar er zit veel room in: Koeijen met het kalf er bij kosten van 25 tot 30 dollars. Driejarige Stieren be stemd voor de slachtbank te Kansas City kosten van 25 tot 50 D.; Paarden van 40 tot 150 D.; Schapen van I7s tot 2 D. Prairiehóoi 5 D. per ton; men maait van 3A tot 1 Va ton per acre. Gij ziet dus, dat de prijzen hier niet hoog zijn, maar het vee kost hier den boer niets; noch bij den winter, noch bij den zomer, dat is ook een groot verschil bij Holland. Ik weet dan ook zeker, dat een boer hier meer geld aan zijn vee verdient dan in Holland, en als wij hier met behulp der Compagnie op San Luis een markt oprichten, geloof ik dat er meer geld voor onze producten zou komen. Ik geloof dat voor iedereen die werken wil en kan een goed bestaan is te vinden en in de toekomst goede vooruitzichten zijn. Maal ais er Hollanders komen, dan s. v. p. flinke menschen, want ik heb veel liever Mexicanen voor buren dan ontevreden Hollanders. Als mijn collega's in Holland wisten dat het hier zoo'n heerlijk vrij leven is, bij zulk een liefelijk klimaat, dan zou U hier spoedig land te kort komen. Met achting, enz. JOHAN LaNGEVELD. 1 cent Amerikaansch is 2l/2 cent Hollandscli. TEXEL, 26 October 1887. Bij het examen ter verkrijging van acte voor lager onderwijs, in de vorige week te Amsterdam gehouden, slaagden van hier Joh. Bouma en D. Dekker, beiden leerlingen van de normaalschool alhier. Aan de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal Dinsdag jl. gehouden, werd alhier door 117 kiezers deel genomen. De Vereeniging „Nut en Genoegen" te Oosterend zal 11 Nov. a. s. haar 25jarig jubilé vieren, zoo lazen we onlangs in verschillende couranten. Als tegenhanger daarvan staat het dorp den Hoorn, waar alles, wat er nog eens tot onderling genoegen en ook tot nut, wordt op touw gezet, na verloop van korten tijd, door gebrek aan deelneming, moet worden opgegeven. Het spreekwoord: Demensch kan bij brood alleen niet leven, schijnt dus daar niet van toepassing te zijn. Inges Oudeschild, 24 Oct. Zaterdag j.l. werd hiel de 21ste algemeene vergadering gehouden van het Ziekenfonds „Bezorgdheid wijkt voor Een dracht". Uit het jaarverslag bleek, dat het fonds een leas had van ruim f 470 en 127 leden telde. Helder, 25 Oct. De Oostenrijksche bark „Mate'a Premuda," die zoolang aan de branding van de Razende Bol weerstand bood, is toch eindelijk voor het woedend element bezweken. In den afgeloo- pen nacht sloeg zij uit elkaar. Langs de kust en het strand drijft veel liout. Honderden vaten petroleum en petroleumvaten, worden met de golven aan land gespoeld. De stormvlagen dre ven zelfs ledige vaten bij de steenglooiïng op en joegen deze met wilde vaart over den dijk, waar ze in het kanaaltje terecht kwamen. Bijna iedereen, mannen, vrouwen en kinderen, houden zich bezig met het bergen der aangespoelde lading. Naar de „Arnh. Crt." verneemt, zullen alle havens aan de Zuiderzee gelegen achtereenvolgens in onderhoud en beheer bij de Regeering komen. Door de afd. Haarlemmermeer van de Hol. Maatschappij van Landbouw zal 3 Nov. a.s. op liet land van den heer B. Biesheuvel, des mor gens ten halfnegen worden gehouden: lo. een wedstrijd van oudere ploegers, om prijzen en premiën 2o. wedstrijd vah ploegers, welke in 1867 of later geboren werden, om prijzen en premiën. De prijzen en premiën zullen bestaan in geld of voorwerpen van waarde. Niet alleen te Nieuwediep, maar ook te IJmuiden, in de sluis, moet in de afgeloopen week buitengewoon veel zeepaling zijn gevangen. Naar men zegt hebben drie sluisknechten aldaar, in zes fuiken nagenoeg voor f 1000 zeepaling ge--, vangen. Zulke extratjes tegen den winter zullen" dezen menschen stellig hoogst aangenaam zijn. De alom bekende Westlandsche druiven— zoo schrijft men ons zullen dit jaar den tuin ders weinig meer dan teleurstelling opleveren. Wel is waar ontbrak het dezen zomer niet aan zonneschijn, maar de druiven vragen tot ontwik keling van de vrucht naar een malschen regen en deze bleef uit. Toen is koude gevolgd. En nu het Zaterdagnacht zelfs sterk gevroren heeft, is_ de oogst van druiven van den kouden muur niets beteekenend. Ook de raamdruiven doen niet veel meer verwachten. De heer J. Van 't Lindenliout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, heeft weer een brief ontvangen van den o.ud-wees Pijpstra, uit Trans vaal. Wanneer er timmerwerk is timmert hij, doch hij werkt tegenwoordig met een Holland- schen tuinman en heeft zich ten doel gesteld om op de goudvelden groenten te kweeken en te verkoopen. Wanneer het met de goudvelden vooruitgaat, hopen zij daarmede nogal een stui vertje te verdienen. Alles, schrijft hij, is hier vreeselijk duur: een zak met zemels kost hier f 30 tot f 36. Yleesch is hier evenwel niet zoo duur als in Holland, men betaalt voor 't pond 30 cent, hetzij schape- of rundvleesch. Voor koffie, de drank die hier het meest wordt gebruikt, betaalt men, ongemalen f 0,90. Toen Pijpstra 't vorige jaar te Steijnsdorp kwam woonden de weinige menschen/ die er waren, in stroohutten; men wilde geene kosten maken voor het bouwen van huizen, vóór men eenige zeker heid had, of men er wel een bestaan zou vinden. Zulk een hut bestaat uit vier muren gemaakt van graszoden, zonder ramen, alléén één ingang hebbende, welke kan worden afgesloten meteen zeil. Thans is hij bezig met een andere woning te bouwen, welke 22 Eng. voet lang en 12 Eng. voet breed wordt en verdeeld in twee kamers. Hier wordt, zoo schrijft hij, veel gewerkt met zoogenaamde ruwe, dat is ongebrande steen en

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1