N#. 8. Zondag 30 October. A". 1887. Nieuws- en Advertentieblad. Aan Geatawien en Lezers! Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur oj> den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Gts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Nadat door ons in het nummer van 29 September jl. was medegedeeld dat het uitzicht bestond de Texdsche Courant tweemalen 's weeks te doen verschijnen, en in het num mer van 6 October dat voornemen breedvoe riger werd uiteengezet, alsmede de redenen, welke ons tot dat besluit hadden geleid, ver meldden wij in ons voiig nummer, dat die tweede uitgave heden zoude beginnen. Wij hebben voor de uitgave van ons blad ook op Zaterdag, geen verhooging van abon nementsgelden gevraagd, alleen eene kleine vergoeding voor meerdere porto's, van hen, die ons blad per post ontvangenomdat wij ons niet wilden verplichten in welk formaat wij die tweede uitgave zouden doen. 'I Zal daarom meermalen kunnen voorko men, dat een der beide nummers in één week uitgegeven, slechts in klein formaat, als half bladzal verschijnendit zal natuurlijk af han gen van het gebruik dat van ons blad zal worden g enaakt, als middel voor publicatie. Daarmede denken wij in de eerste plaats rekening te houden, omdat, ofschoon voldoende aan het verlangen van velendoor eene tweede uitgave wekelijks) wij, wanneer daaraan geene groote behoefte schijnt te bestaan, ons zelve geene meerdere geldelijke offers kunnen opleg gen, welke natuurlijk voortspruiten, uit de uitgave van een geheel blad tegenover een in klein formaat of half blad. De Uitgevers. IETS OVER WERKVERSCHAFFING. De Zaanlandsche Crt. brengt de kwestie van „werkverschaffing" ter sprake en bepaal delijk de pogingen, door den heer F. B. Löhnis, directeur der kolonie Frederiksoord, bij her haling aangewend om de aandacht te vestigen op zooveel woesten heidegrond als nog in ons land braak ligt. Niet iedereen zal zoo aan stonds willen gelooven, dat bijna een vierde gedeelte van ons land nog woest en onbe bouwd ligt. Toch is het maar al te waar, en hij, die langs onze spoorwegen de oostelijke provinciën of Noord-Brabant bezoekt, zal al spoedig op dit punt minder ongeloovig worden. Herhaaldelijk heeft men in ons land het denk beeld verdedigd en in grootere of kleinere plannen uitgewerkt, om door heideontginning op groote schaal den arbeidsnood te doen ver dwijnen of verminderen en aan de armen de gelegenheid te geven, niet alleen in hunne dringendste behoeften te voorzien, maar zelfs tot zekere mate van welvaart te geraken. De maatschappij van weldadigheid dankt, zoo als men weet, hieraan haar bestaan, verkeert thans in een tijdperk van betrekkelijken voor spoed, zal zich veilig verder kunnen ontwik kelen en op velerlei gebied, zoowel van armen zorg en weezenverpleging als van ontginning en vakonderricht, nog gewichtige diensten aan den lande kunnen bewijzen; „maar toch" schrijft de directeur „mag men in gemoede vragen: wanneer de stichters van te voren hadden kunnen voorzien, welke schatten hier mee gemoeid zouden zijn, of zij dan tot de oprichting zouden hebben besloten?" Er is inderdaad in dit opzicht veel leergeld betaald. Wat de heer L. het best zou achten zou zijn: arbeiders-koloniën in het aanzijn te roe pen, zooals in de laatste jaren met zoo gunstig gevolg in Duitscliland zijn opgericht door de bemoeiingen van den predikant van Bodel- schwing. Zij zijn er op verschillende plaatsen gevestigd en bestemd voor de tijdelijke op neming niet van bedelaars en landloopers maar van arbeiders zonder werk, die er ge durende drie of vier maanden verblijven en zich 's winters hoofdzakelijk met graafwerk voor heideontginning, des zomers met land- bouwwerk bezig houden en ook huisarbeid, als: schoenmaken, kleermaken enz.,verrichten, doch niet meer dan voor de kolonie zelve noodig is. De kosten worden, behalve door de opbrengst van den arbeid, gedekt door vrijwillige bij dragen en subsidiën van de provinciën, en om den arbeiders, die zich naar deze koloniën begeven, de reis mogelijk te maken, zijn op matige afstanden in de gemeenten herbergen voor hen opgericht, waarvan de kosten door de gemeentebesturen en andere corporatiën worden gedragen en waarin de reizende ar beiders kosteloos wordbn opgenomen, altijd echter tegen eenigen verplichten arbeid. De geheele zaak schijnt met uitmuntende zorg te zijn ingericht, met streng toezicht en niet minder strenge tucht. Wie zou, zegt de Z. Ct. niet gaarne zien, dat zich in ons vaderland eenige mannen van naam, invloed en verinogen aan het iioofd stelden van eene vereeniging tot oprichting van dergelijke arbeidsjcoloniën Het bla,d gelooft met den heer Löhnis dat men hier niet zou te doen hebben met een sprong in het duister of het najagen van een onuitvoer baar plan, maar dat mei, met de ondervin ding in Duitscliland opgedaan zijn voordeel doende, en na eene grondige bestudeering van het onderwerp, ten minste eene poging kon wagen ter bestrijding vai het dreigend maat schappelijk spookde toenemende armoede en werkeloosheid. (Mss. Ct.) TEXEL, 29 October 1887. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Dinsdag jl. gehouden, waren 2813 geldige stemmen uit gebracht. Daarvan verkregen de heeren Mr. I. A. Levy 1306Jhr. C. Hartsen 988 en Dr. J. Smit 16 stemmen. Gekozen werd alzoo Mr. I. A. Levy. Den 27 dezer is op het strand aange spoeld een naambord, zwart geschilderd, met ingesneden vergulden letters BAUTA. Door eenige heeren jagers, van den vasten wal naar hier overgekomen, werden in den afgeloopen week in den tijd van 2 dagen 46 hazen5 houtsnippen en 1 konijn geschoten. Naar wij vernemen zal het gezelschap A. d. A. v. d. Hoeven, te de Cocksdorp, op Woensdag 2 Nov. a. s., 's avonds 7 uur, eene tooneel- voorstelling geven in het lokaal van den heer J. Buijs. Alsdan zal ten tooneele worden gevoerd „Piëtra, eene dochter van het Zuiden" en „de Geneesheer of dat heeft mijn commensaal gedaan." Oosterend, 28 Oct. Gisteren werd alhier eene Zangvereeniging opgericht onder de zinspreuk „Eendracht maakt macht." Reeds dadelijk zijn er 22, dames zoowel als heeren, als leden toege treden. Tot bestuursleden werden gekozen de HeerenW. D. Bakker, Joh. Koning en P. S. Ko ning, terwijl de leiding van den zang werd opge dragen aan den Onderwijzer J. Daalder. De bijeenkomsten zullen plaats hebben in het lokaal van den Heer W. Koppen. Omtrent het nieuw gekozen kamerlid meldt de Haagsche correspondent van de Zaanl. Crt., de volgende levensbijzonderheden: De heer Levy is, ondanks zijn fijn beschaaf de vormen, een plebejer, een democraat van 't beste gehalte, een zoon uit de volksklasse. De Hagenaars van jaren kennen den „jongen van den joodschen beestensnijder uit de St. Jacobstraat" nog. Hij was reeds vroeg een veelbelovenden knaap en zijn vader, een een voudig maar braaf man, liet hem goed leeren. Door de hulp van eenige vermogende Isra ëlieten werd de jonge Levy naar 't gymnasium, later naar de akademie gezonden. Een der uitnemendste hoogleeraren voorspelde hem een schoone toekomst. „En wat mij nu zoo bijzonder voor den man innam is, dat hij zijn familie nooit heeft ver loochend. Meermalen heb ik hem, toen hij reeds in hoog aanzien was, arm aan arm met zijn ouden vader, in diens onaanzienlijke plunje (waarvan de man in zijne nederigheid geen af stand wilde doen) zien wandelen. Bij gelegen heid van eene vergadering in den Haag kwam mr. Levy eens met vele andere mannen van aanzien in de residentie; men ging te zamen naar 't vergaderlokaal, doch de heer Levy scheidde zich af aan den hoek van de mindeftige St. Jacobstraat en deelde de heeren mede, dat hij eerst even bij zijne ouders, die daar woon den, een bezoek ging afleggen. Des middags was er muziek in de tent van de „Witte So ciëteit" in het Bosch. Al de heeren gingen er binnen, maar mr. Levy kon men met zijn ouden vader gearmd zien rondwandelen. Dit TEXELSCHE COURAIT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1