Buitenland. zijn kleine bijzonderheden uit 's mans privaat leven, die weinig tot zijn talent of politiek, maar zeer veel tot zijn karakter afdoen. Een man met zulke denkbeelden moet 'eerlijk, een braaf man, een deugdzaam mensch zijn, die 't. hart op de rechte plaats heeftzulk een man zal gewis voor het volk iets gevoelen, omdat hij het kent en begrijpt. Er zijn in ons par lement te weinig mannen, die door eigen kracht en werken van de laagte zijn opgeklommen. De H. en N. Ct. meldt dat. van de lading van het Oostenrijksch schip „M Premuda", te Helder ongeveer 2000 vaten petroleum, benevens een groot aantal ledige en stukgeslagen vaten en eenige wrakstukken geborgen zijnterwijl bij Petten een gedeelte van het voorschip is aangedreven, waarin zich, naar men aan dat blad mededeelt, nog 400 onbeschadigde vaten petroleum bevonden. Er moet dus betrekkelijk zeer weinig van de lading naar zee zijn gedreven. In de volgende week wordt verkocht het op de stranden van Callantsoog zittende Noordsche barkschip en deszelfs inventaris. De zeemiliciens, die gedurende den afgeloo- pen zomer aan boord van de verschiliende monitors en Stoomkanonneerbooten hebben gediend, tel oefening in de behandeling van het gepantserd materieel, zijn op het fregat Evertsen te Nieu- wediep teruggekeerd, om eerstdaags met onbepaald verlof den zeedienst te verlaten. Door den buitengewonen werkman aan 's Rijks-geweerwinkel te Delft, Stratenmaker, is een repetèer-geweer uitgevonden dat is ingericht voor pakjeslading van vier patronen. Dit geweer kan tevens als niet-repeteer geweer worden ge steld en op ons klein kaliber worden toegepast. De bezwaren welke bij de beproeving zijn ge- léken, kunnen gemakkelijk uit den weg worden geruimd. Op de werf van de Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen,is het werk tegenwoordig zoo druk, dat men in sommige afdeelingen met twee ploegen nl. dag- en nacht-ploegen gaat werken. Zoo zijn er in de laatste dagen eenige draaiers aangeno men voor nachtwerk, tegen een loon van 30 ets. per uur en extra loon naar bekwaamheid. Daal de bankwerkers bij het electrisch booglicht te veel schaduw hebben, verkrijgt ieder bankwerker thans een elektrische gloeilamp; daarvoor zijn die uit de nieuw opgerichte fabriek van den Heer Èoudewijnse, te Middelburg het best bevonden. Voor rekening van de Regeering zijn een par tij affuiten onderhanden, doch deze evenals het stoomschip Brome zullen bezwaarlijk op tijd klaar kunnen wezen. Tusschen de Nederlandsche lucifersfabrikan ten is een contract gesloten, waarbij bepaald is dat slechts drie fabrieken, te Eindhoven, Amers foort en Apeldoorn zullen in werking blijven. Naar aanleiding hiervan zegt de Amh. C t.: Wjj gelooven dat de heeren gelijk hebben. Zij rijden nu elkander in de wielen en de concurren tie dwingt- hen, uit zelfbehoud, met de kleinst mogelijke winst tevreden te zijn. Nemen ze deel in elkanders zaken, dan behoeven zij de productiekosten niet tot de uiterste grens te ver minderen. Daardoor toch worden de lucifers te goedkoop, want de grondstoffen zijn van betrek kelijk geringen waarde; de prijs ligt in de voort- brengingskosten en wanneer men nagaat dat men zoogenaamde Zweedsche lucifers voor 5 cents de 500 kan koopen, met de verpakking in doosjes en pakken, en daaronder alle onkosten en de winst van den fabrikant en den winkelier zijn begrepen dan schaamt men zich bijna een lucifer aan te steken, bij de gedachte aan het onmogelijk kleine arbeidsloon, dat er mede verdiend is tengevolge der concurrentie. Toen we voor eenigen tijd melding maak ten van een Indische papierfabriek, vroegen wij schryft de Arnh. Ct. aan een oud-Indisch ambtenaar of zulk een onderneming kans had goede zaken te maken. Papier Mijn waarde heer, gansch Indië hangt van papier aan elkander- 't Is het land van papier bij uitnemendheid. Met missives, circulaires en rapporten, rapporten vooral, wordt men over stroomd. Wie geen rapporten weet te maken, lange rapporten vooral, verliest alle vooruitzicht op promotie. Hoe lijviger rapport, hoe sterker bewijs 'dat men voör zijn taak berekend is. De ambtenaar, die meent eens uit eigen oogen te moeten gaan zien, ontvangt, als hij op het punt staat 'té vertrekken, een rapport, waarover hij rap porteeren moet, en in plaats van zelf te gaan onder zoeken, waartoe hij nu geen gelegenheid had, laat hij ook maar weer rapporten maken. Indië is het beloofde land der rapporten. Elke gouverneur-generaal vaardigt bij zijn op treden een circulaire uit, waarbij hij den ambte naren te kennen geeft dat men Indië niet besturen kan aan den lessenaar zittende. Men denkt dat er een betere tijd is aangebroken, maar na drie maanden is het rapporten-stelsel weder in vollen bloei. Vraag niet of een papierfabriek in Indië ren deeren kan. Het gouvernement gebruikt f350,000 's jaars aan papier, dat is zoo ongeveer een millioen kilogram. Als Indië niet goed bestuurd wordt, dan is het waarlijk niet uit gebrek aan rapporten. Drie kinderen te Zieriksee, die te bed lagen, maakten zich meester van lucifers, welke op de bedstedeplank lagen. Zij werden aangestreken, wat weldra een branden der dekens ten gevolge had. Gelukkig kwamen weldra de ouders uit het veld ('s morgens te 8 uren), die het onheil zagen en hun kleinen van een wissen ondergang redden. Vooral het jongste van het drietal was den dood nabij. Te Leerdam is men bij het graven op de Protestantsche begraafplaats op eene vergane kist gestuit, waarin zich nog een gaaf lijk bevond, ofschoon vermoedelijk reeds voor ongeveer 15 jaren, aldaar begraven. Door geneeskundigen is het onderzocht, maar zonder dat men met zeker heid alsnog de oorzaak van dit verschijnsel heeft geconstateerd. Het lijk is zelfs nog kenbaar en heeft een wasachtige kleur. In eene nieuwe kist gesloten is het weer ter aa-de besteld. Dat een hond trouw aan zi, huis en mees ter is, is eene bekende eigenschapdoch dat eene kat hem hierin evenaart, behoort tot de zeldzaam heden, zoodat wij het volgende als eene bijzon derheid mededeelen. De veehouder J. d. B. te Vreeland gaf eene kat mede aan zijnen schoon zoon in een mandje per rijtuig naar Duivendrecht; het dier, aldaar eenige dagen opgesloten gehouden, wist door hét gootgat te ontkomen en zette 'haren koers den spoorweg over het land in, zonder dat mer> iets meer van haar ontdekte. Vijf weken later kwam zij bij haren ouden meester aldaar terug, die het dier als belooning voor hare trouw opnieuw welwillend opnam en huisvesting verleende. Den 3den November e. k. zal bij gele genheid van de opening van den locaalspoorweg Medemblik- Hoorn op eerstgenoemde plaats eene harddraverij gehouden worden, waarvoor een prijs van ƒ250, eene le premie van 100 en eene twee de premie van ƒ40 uitgeloofd zijn. Op den spoorweg der 3de Avenue te Nieuw- York worden tegenwoordig proeven genomen met het stoken van locomotieven door middel van petroleum. De proeven zijn tot nu toe goed gelukt. Eene der giftigsie slangen, de brilslang, die op Ceylon veelvuldig voorkomt, heeft de merk waardige eigenschap, dat zij te temmen is. Zoo wordt zelfs uit geloofwaardige- bron medegedeeld, dat een rijk pachter, ijl de nabijheid van Negombo, die dikwijls groote sommen aan contanten in zijn huis bewaart, op het zonderling denkbeeld gekomen is, giftige brilslangen te gebruiken om de wacht te houden. Zij kruipen, als een schrik voor alle dieven dag pn nacht om het huis rond, terwijl zij voor de Bewoners, die ze voeden en verzorgen, nooit gevaarlijk zijn. De Russische regeering is voornemens dwars door Siberië e<jn spoorweg aan te leggen, 't Is een werk des vjedes, want het groote doel, door haar in het oog gevat, is de kortste ver binding van Rusland met de staten van het verwijderde Oosten tot stand te brengen tot be vordering van den handel, en tevens Siberië zelf meer en meer voor handel en verkeer te ontsluiten. Den 5den dezer „Imperial Marinlieiro is de Braziliaansche korvet aan de monding der Rio Doce, tusschen Balm en Pernambuco, vergaan. Er was eepe hydiograpliisclie commissie aan boord, van welke, vodr zoover men weet, slechts één lid is gered. In jiet geheel moeten bij deze ramp ongeveer 150 jjsrsonen het leven verloren hebben Op het voorbeeld der Engelschen zal ook Italië eene gewapende expeditie naar Afrika zen den, ten einde, natuurlijk in de eerste plaats Italie's militaire eer ^tegenover Abessinië te handhaven, doch roet het hoofddoel om in deze vruchtbare land! veld voor zijne kol streken een nieuw arbeids. inisatieplannon te vinden Om dit laatste doel te bereiken moet een vrij avontuurlijke veldtocht in een schier onbekend bergland worden ondernomen, een veldtocht, waarin de Engelschen alleen geluk hadden, maar waarin de Egyptenaren met hun veel sterker legers het onderspit moesten delven. Minstens vijfentwintig- duizend man zullen in December den tocht ondernemen, waarvoor nu reeds te Napels een legerkorps uit de bekwaamste officie ren en de meest bruikbare minderen van het Italiaansche leger tot eene divisie worden ver- eenigd. Een Russisch officier werd dezer dagen plotseling rijk. Een oud-generaal had hem tot universeel erfgenaam benoemd en deze liet 1,000,000 roebels aan baar geld en voor 1,700,000 roebels aan vaste goederen na. Intusschen ging de overledene voor zeer arm door; 35 jaren had hij zeer zuinig in een armoedig huisje zijn leven doorgebracht en de officier, wien de erfenis ten deel viel, had zooveel medelijden met den ouden krijgsman dat hij hem dagelijks kluifjes en restjes van zijn middagmaal voor zijn hond stuurde, om den ouden heer de kosten van de opvoeding van zijn lievelingsdier te besparen. Juist die goed heid was aanleiding van de testamentaire be schikking. Het volgende is ontleend aan een particu lier schrijven uit Noord-Amerika. „Heel gemakkelijk kan ik niet zeggen, dat het leven hier is, vooal in vergelijking met dat in Holland. Maar men wordt er dan ook eerst mensch door, ziet en ondervindt veel. Ruim vier maanden ben ik nu al in Kansascity, de aanstaande hoofdstad van Amerika. Nooit is een stad zoo snel opgekomen; duizenden en duizenden komen er heen; men ziet in den tijd van enkele dagen of weken kleine en groote huizen en zelfs straten verrijzen, echt Amerikaansch, waar en onbegrijpelijk. Ook ik heb een aardig duitje oververdiend met handwerk en handel, en zal nu eerstdaags met een roundtrip, dat wellicht 60 dallar (150 gulden) kostte, een afstand van circa 2200 mijlen gaan afleggen, nl. naar Californie. Dat moet een prach tig en rijk land zijn, en ik mag op dat ticket 6 maanden onder weg blijven en er mede op alle spoorwegen reizen. Arbeiders verdienen 1.75 tot 2 dollars per dag in deze streken; alle standen staan als 't ware gelijk en daarom is juist het leven hier zoo aan genaam, omdat niemand zich behoeft te genee- ren als fatsoenlijk mensch handenarbeid te verrich ten. Toch eindelijk veel verstandiger dan in het zoogenaamd moderne Europa; daar zijn de menschen toch eigenlijk nog dommer dan wij als ik het zoo zeggen mag." Een walvisch in de Theems. Volgens de Engelsche Globe heeft de Theems in het laatst der voorgaande week een bezoek gekregen van een walvisch, die de respectabele lengte had van 10 Va meter. Het dier geraakte op het strand bij het fort Tilbury, en nu wordt het tentoongesteld; de Staat heeft het aangevraagd voor een der musea. Kapitein David Gray, van de stoomboot „Eclipse", van Peterhead, een der oudste en meest ervaren pool-walvischvangers, bericht dat hij de zeehondenvangst bij Jan Mayen als niet meer voordeelig heeft opgegeven, maar dat de prijzen die voor balein worden betaald, de vangst van den paol-walvisch (balaens mysticetus) ook dan nog voordeelig doen zijn, als men slechts enkele visschen buit maakt. De jongste zomer was uit hoofde van het ijs en de zeldzaamheid der visschen, weder een slecht jaar. Maar hij had toch éénen grooten visch gevangen, die 270 ton traan en 2500 weighs balein opleverde, zoo dat de vangst van dezen éénen walvisch opbracht 2334 pd. sterling. Te Duisburg werd voor de Rechtbank dezer dagen eene smokkelzaak behandeld, waarin drie Nederlanders betrokken waren. Het waren de gebroeders Sdie onder Emmerik eene boer derij hebben. Midden door hunne landerijen gaat de Duitsch-Hollandsche grens en wel zoo, dat woonhuis en stalling op Hollandsch gebied, schuur, weiden en velden op Pruisischen bodem liggen. In een grenstraktaat, dat tusschen Holland en Duitschland bestaat, is vastgesteld, dat Pruisische onderdanen, die in Holland grondbezit hebben, en omgekeerd Hollanders, die in Pruisen lande rijen hebben, natuurlijk onmiddelijk aan de gren zen gelegen, hunne producten vrij mogen invoeren. Op grond van dit tractaat fabriceerden de gebroeders Sin het Hollandsche woonhuis kaas, brachten die over in den kelder der Pruisi sche schuur en verkochten haar daarna in Duitsch land, zonder er de belasting van te betalen, die

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2