N#. 9 Donderdag 3 November. A0. 1887. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Dit nummer verschijnt in half blad met afzonderlijk feuilleton. TEXEL, 2 November 1887. De storm, welke Zondag en den nacht van Zondag op Maandag woedde, verschoonde ons van groote schade, doch schijnt op ver schillende plaatsen nog al onheil te hebben berokkend. Zoo lezen wij, dat te Amsterdam op ver schillende plaatsen de telefoonleiding verbroken was, dakpannen en stukken van schoorsteenen naar beneden werden geworpen, glasruiten werden ingedrukt en enkele boomen ontwor teld. In het Oosterdok geraakten vele schepen los en berokkenden elkander schade, enz, Te Scheveningen, Bergen-op-Zoom, Haarlem, Arnhem, Tolen, Duistervoorde, Rotterdam, Tilburg, Nijmegen, Utrecht en verschillende andere plaatsen bracht de hevige wind schade aan gebouwen of bemoeielijkte de vaart. Te Utrecht was de winddruk om 11 uur 130 kilogram per vierk. meter. Te Helder was de grootste winddruk, waargenomen aan het observatorium te 1 uur 45 minuten p.m. 87 kilogram per vierk. meter. Op 't strand aangespoeld een zwart naambord met vergulden letters: SEAHORSE De brand, welke Zondagavond van hier in zuidelijke richting werd waargenomen, was ont staan door het inslaan van den bliksem, in de boerenplaats van Ct. Noot te Koegras. De woning met den geheelen inboedel en een paar klampen hooi werden een prooi der vlammen. Het ver brande was verzekerd. Bij de Herv. gemeente te den Hoorn is beroepen J. van Dijk, candidaat te Vlaardingen. Vlieland, 1 November. De Gemeente-begroo ting voor dienst 1888 is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, als: Ontvangsten/"11350,17s, Uitgaven/"11350,17s. Van 29 tot 31 dezer zijn alhier aan het strand gespoeld: 5 vaten petroleum, vermoedelijk alkomstig van het op de Razende Bol verbrij zelde schip. Helder, 31 Oct. Dat men ook van het goede, aangenomen dat kinderen iets goeds zijn, licht te veel kan krijgen, ondervond lieden een mari nier, die in deze gemeente gehuwd is. Nadat zijne vrouw hem ten vorigen jare met een tweeling had verblijd verraste zij hem nu met drie kinderen. Moeder en kroost zijn redelijk wel. Aangaande de toestand van den kraamheer wordt niets gemeld, doch iemand, die bij zooveel zegen een kalm gemoed weet te bewaren moet wel een zeer benijdenswaardig karakter bezitten. Zij had hem eeuwig trouw gezworen en daarop had hij zijne spaarpenningen „bij 't zwer ven op den wijden plas,' zoo zuur verworven, besteed, om eene uitrusting voor haar te koopen, die klonk als een klok. Het huwelijk volgde, maar ook de tijd, dat liij „moest gaan varen zoover van hier." Zij vond het, ondanks alle geriefelijkheden en in het bezit van een meubi lair dat vele honderden guldens had gekost, vol strekt niet gezellig meer in haar huis. Geestrijk vocht moest haar vertroosten en goede vrienden haar behoeden om niet te zeer te treuren over den afwezigen echtgenoot. Hare leefwijze echter verslond veel geld. Toen dat begon te ontbre ken, verkocht zij hare meubelen in eens voor 't luttel bedrag van f 60. Arme zwervers op den Oceaan, die zulke lieve vrouwtjes de uwen moet heeten Schagen, 31 Oct. Heden avond omstreeks 7 uur( ontlastte zich boven onze gemeente, eene hevige donderbui, die tengevolge had dat de boerenhofstede, bewoond door den landbouwer K. Mooi, aan de Latschoten, totaal afbrandde. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd, doch niet alzoo de voorraad hooi ongeveer 30 wagens. In liet afdeelings-verslag der Staatsbegroo- ting Hoofdstuk Justitie werd door eenige leden opgekomen tegen de opvatting van den Minister omtrent het gebruik van het gesticht te Hoorn. Aangenomen de goede uitwerking, die de Mi nister aan de aanwijzing van Hoorn als depot van disciplinie toeschrijft zoo bestreden deze le den toch de conclusie, dat Hoorn niet te gelijker tijd nog tot iets anders gebruikt zoude kunnen worden. Zij meenden dat ook bedelaars en land- loopers naar Hoorn kunnen gezonden worden. De eerste bezending van Oost-Friesch vee naar Italië heeft plaats gehad onder begeleiding van eenige leden der uitvoer-vereeniging zeiven. Deze zijn nu teruggekomen en brachten o. a. de tijding mede, dat de werkelijk schoone dieren, in Italië grooten opgang hebben gemaakt en dat in het aanstaande voorjaar weder eene expeditie derwaarts zal plaats hebben. Men acht den uit voer van het vee naar Italië en naar Rusland in Oost-Friesland verzekerd. De Zivolsche courant bevatte in de vorige week eene opmerking nopens boterbewerking te Harlingen, welke niet in het voordeel was der fabrikanten, —ja, waarin die bewerking „knoeierij" werd genoemd. De waarheid is, dat de boter door de boeren zonder zout of kleursel dadelijk aan de fabriek gebracht en daar naar den smaak der af nemers wordt bereid, tengevolge waarvan het fa brikaat zoodanig verbetert, dat het belangrijk hoogere prijzen dan de beste Friesche boter be dingt. Hier is dus geen sprake van „knoeierij,— 't is de Normandische wijze van boterbereiding, welke hier wordt gevolgd. (Leeuw. Crt.) De zeehonden schijnen een kijkje op onze rivieren te willen nemen; er is althans ook een op de Waal door de Zuilichemsche zaimvisschers gevangen. In Mei aanstaande zal het vijfentwintig ja ren geleden zijn dat de artillerie-instructie-com pagnie te Schoonhoven werd opgericht. Men lieeft in genoemde plaats de plannen beraamd voor de viering van een luisterrijk feest. In ver schillende gemeenten hebben zich bovendien on der de militairen, die vroeger te Schoonhoven in garnizoen lagen, feestcommissien geconstitueerd ten einde dezen gedenkdag zoo nationaal moge lijk te vieren. Een viertal Rijkstelegrafisten van het hoofd kantoor te Amsterdam hebben zich voor den dienst, in den Transvaal aangemeld. Omtrent het spoorwegongeluk te Rozendaal deelt het „Rott. Nieuwsbl." het volgende mede: De facultatieve veetrein No. 901, die eiken Vrijdagnacht van Leeuwarden over de lijnen der Staatsspoorwegen tot aan het station Eschen in België loopt, is Zaterdag-morgen te 4 uren nabij het station Rozendaal gederailleerd. Terwijl de veetrein in aantocht was, werd een trein gerangeerd en door een ongelukkigen samen loop van omstandigheden bevonden zich nog ee nige wagens onvrij op het hoofdspoor, toen de veetrein, van Breda komend, het station instoomde. De schok was ontzettend, de slag werd tot ver in den omtrek gehoord. De locomotief reed de wagens eenvoudig tot eene onkenbare massa saam; toch heeft de machine betrekkelijk weinig geleden, als zijnde van sterker bouw dan de goe derenwagens, waarop zij inreed. De locomotief zelve sprong bij den eersten schok op, doch de achterwielen bleven in het spoor, zoodat het stoompaard op de rails terugviel en zich in de verbrijzelde wagens vastwerkte. Veel wagens, op het hoofdspoor staande, zijn tot gruis gereden. Van den veetrein zijn verschillende wagens op elkaar geloopen; bij de telling ontbraken er negen stuks, die zich gedeeltelijk tegen den tender hadden te pletter gereden, waartegen meerdere waren opgeloopen. Het geloei van het vee was ontzettend. Hoe veel beesten gewond zijn is niet na te gaan; 36 stuks werden doodgedrukt, sommige doorboord door de wandlatten der veewagens. Van het overige vee is veel losgebroken, zoodat de treinen nabij Rozendaal behoedzaam moeten rijden, daar tot Wouw en op de andere zijde tot Oudenbosch zich vee op den weg bevindt. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Omtrent de plechtige begrafenis van gene* •raai Smits wordt het volgende gemeld: De stoet vertrok ten ruim halftwee van Bron beek en bestond uit elf volgkoetsen, waarin ge zeten waren: generaal Hardenberg, namens Z. M. den Koning; kapitein Dumoulin, van het Indisch leger, namens den Minister van Koloniën; kol. Greve en de le luit. jhr. Van der Wijck, namens het reg. grenadiers en jagers; generaal Van der Heijden, de aanstaande kommandant van Bron beek; verder familieleden, officieren enz. De kapel van het Invalidenhuis liet, bij het vertrek van den lijkwagen, een treurmars hooren; de kist was overdekt met kransen en de invaliden, die den stoet en corps volgden, droegen nog de kran sen, die te veel waren om op den lijkwagen een plaats te vinden. Tegen halfdrie was de stoet bij Rosendaal ge komen, waar aan de Kerkhoflaan het muziekkorps van het achtste regiment geschaard stond met alle officieren van het garnizoen te Arnhem en den lijkwagen met treurmuziek ontving. Honderden belangstellenden waren op het kerkhof getuigen van de indrukwekkende plechtigheid. Overeen komstig het verlangen van den overledene is aan het graf niet gesproken. In Duitschland is eene ingrijpende verandering in de Gemeentewet ingevoerd. In ieder dorp eener Gemeente was vroeger een Ortsvorsteher wethouderdie in het dorp de plaats van den burgemeester innam. Deze Ortsvorsteher moest zijn lid van den Gemeenteraad en werd door den Landraad benoemd. Dit is nu echter veranderd. De Ortsvorstehers worden in het vervolg door den Raad benoemd en treden alle 6 jaren af. Tot Ortsvorsteher kan benoemd worden ieder zelfstandig inwoner der gemeente ook al is hij geen lid van den Raad. COURANT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1