N». 11 Donderdag 10 JSovember. A\ 1887. Nieuws- en I Advertentieblad. Binnenland. Buitenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per d maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op deu dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 9 November 1887. De tweede volksvoorlezing van het dep. Texel der M. t. N. v. 't A., had Maandagavond jl. plaats. De spreker voor dien avond, de heer Bakels, schetste, in tegenstelling van de fransche omwenteling in het laatst der vorige eeuw de kalme en bezadigde wijze waarop in ons land het werk der grondwetsherziening is tot stand gebracht. Aan den vooravond van zulk een gewichtige verandering in onze regeering, zegt spr., is het zeker niet ongepast ons in gedachten te verplaatsen in die dagendie als het ware den stoot hebben gegeven tot eene betere wetgeving. Herinnerende aan de dagen van Lodewijk XVI, Mirabeau, Danton, Robespierre enz., hield spr. eene rede, welke den geheelen avond in beslag nam en aandachtige hoorders vond. Moest tengevolge van het late uur, de bij drage door den heer de Vries, achterwege blijven, toch zullen niet velen, onvoldaan deze bijeenkomst hebben verlaten. Oudeschild, 8 Nov. Zondag 13 dezer, zal de heer Adriani, predikant te Warmenhuizen, 's namiddags te half twee ure optreden bij de Heryormde gemeente alhier. Oudeschild, 8 Nov. De werkzaamheden in de garnalenkokerijen zijn weder hervat. Reeds zijn kleine hoeveelheden garnalen naar Enge land ter markt gezonden, 'tls zeer te hopen dat deze visscherij betere uitkomsten moge hebben dan het vorig jaar. Kon het zoover komen, dat ook de manden, voor de verpak king der garnalen benoodigd, op Texel werden vervaardigd, dan zou de garnalenvisscherij nog aan meerdere ingezetenen voordeel opleveren dan thans reeds het geval is. De visscherij naar zeepaling langs de kust, is voor dit jaar geëindigd. Over het ge heel was de uitslag zeer onbevredigend. De laatstgevangen zeepaling werd naar elders af geleverd, tegen 60 ct. per half K.G. Gisteren geraakte, door het overslaan van de zeilschoot, de blazerschipper J. F. Zegel, over boord op Texelstroom. Nauwelijks had schipper Jb. Hillenius dit gezien, of,^zonder zich om een belangrijk geldelijk verlies te be kommeren, wierp hij het net waarmede hij samalen zou korren, los, en zeilde naar de ■nar Zegel in de diepte was geslingerd. was zoo gelukkig den drenkeling te en aan boord te halen. Zegel had lS zijn bewustzijn verloren en kon niet d groote moeite weer tot het leven teruggeroepen. Jammer, dat 't zoo oest duren eer geneeskundige bijstand irden verleend. Dr Stam bezocht zijne en op een ander deel van het eiland, ag was bij de komst van dien arts het te gevaar voorbij en kon de familie van diipper, aan zulk een hachelijk lot ont ij gerust gesteld worden. De leden van de Tweede Kamei der Staten 1 aal zijn tot hervatting van de werkzaam- i bijeengeroepen Maandag 14 November a. s. Naar men verneemt zijn de voorstellen tot dwetsherziening bereids door Z. M. den Ko ning bekrachtigd. Volgens particulier bericht is Zr. Ms. stoom schip Banda, hetwelk blijkens berichten uit Indië vermist werd, door Zr. Ms. stoomschip Macassar gevonden. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, heeft uit zijn midden den heer A. C. Wertheim tot voorzitter be noemd. Om te voorzien in de behoefte aan ge neeskundige hulp op het eiland Urk, heeft de Minister van oorlog de officieren van gezond heid, die geneigd zijn onder genot van toelagen daarheen gedetacheerd te worden, uitgenoo- digd zich voor dat doel aan te melden. -- De officier van gezondheid 2 e kl. Dr.J. H. P. van Walraven heeft zich aangeboden om tijde lijk als geneesheer op het eiland Urk op te treden. (N. v. d. D.) Ten gevolge van het geringe hooigewin in den afgeloopen zomer, is de aanvoer van pulpe, ter veevoeding, in de Krimpenerwaard zeer groot. Door de overgroote aanvraag is dan ook de prijs der pulpe, die bij de eerste leveringen f 2 per 50 KG. bedroeg, nu reeds tot f 4 gestegen. Aan boord van de Urker visscherscliuiten bevinden zich thans, naar men aan 't Dagblad meldt, eenige Duitschers, om het visschen met. de beug en de kor te leeren. Zij doen werk als knecht en genieten alleen den kost, maar van de Duitsche regeering ontvangen zij als salaris 800 Mark in de 6 maanden. Hoogstwaarschijnlijk zul len die monschen zich later ook op de kust- visscherij toeleggen en voor de Nederlandsche vis- schers ernstige mededingers worden. Uit Ierseke wordt gemeld, dat de storm van Jl. Zondag op de verschillende oesterbanken hier en daar een ware verwoesting heeft aangericht. Enkele perceelen zijn geheel onder het zand bedolven. Het electrisch licht wordt aan de Zaan meer en meer verkozen boven het gaslicht, in de daar zoo talrijke fabrieken. In de vorige week werd voor het eerst proef gebrand in de stoomoliesla- gerij ((de Vlijt," van den Heere C Bon, te Wor- merveer, waarvan de uitkomsten alleszins bevre digend waren, terwijl de geheele inrichting daar voor met het benoodigde drijfwerk heden geheel gereed werd opgeleverd door de firma Groeneveld, van der Poll Co, Electro-Technisch Bureau te Amsterdam. Te Schagen (N. IJ.) ontstond maandagav. door eene onbekende oorzaak brand in het huis van den Heer G. Langenberg, burgemeester dier ge meente. De vlammen verspreidden zich zeer snel, zoodat van den inboedel zoogoed als niets konde worden gered, en het huis geheel afbrandde. On danks het gevaar voor de onmiddellijk aangren zende perceelen, de gasfabriek en het polder ma gazijn, werden deze echter gelukkig behouden. (N. v. d, D.) Door den heer Hooft van Vreeland te Am sterdam is dezer dagen op eene zijner boerderijen te Vreeland eene proef genomen met eene nieuwe soort van dakbedekking. Hij heeft tot dat doel het rieten dak goed laten reinigen en het daarna met portland cement doen besmeren. Beantwoordt deze bedekking op den duur aan de verwachting dan verdient zij, vooral in die plaatsen waar re genwater als drinkwater gebezigd wordt, zeker aanbeveling. Het hoofdbestuur der maatschappij van Land bouw in Limburg heeft zich bij adres tot den minister van waterstaat gewend met het verzoek, bij de wetgevende macht een wetsontwerp in te dienen waarbij aan den Nederlandschen landbouw, bi] wijze van buitengewone tegemoetkoming, een jaarlijksch subsidie van 2 tot 21/3 ton verleend wordt. Dit subsidie zou dan verdeeld moeten worden onder de verschillende provinciën van het rijk en het beheer en de beschikking over die gelden, onder hooger toezicht en controle, zou toevertrouwd worden aan de besturen der provinciale maatschappijen van landbouw, daartoe al dan niet bijgestaan door speciale commissien. Men schrijft uit Stellendam aan N. Rott. Crtr. Tijdens den iievigen storm, die 11. Zondag woed de^ bemerkte de bemanning van de stoomboot „Vooruitgang,"' kapitein A. van Gelder, varende in het rijksveer van Stellendam—Middelharnis— Hellevoetsluis v. v., dat een ten anker liggend vaartuig in de nabijheid der haven van Middel harnis in nood verkeerde. Dadelijk liet de kapi tein van de „Vooruitgang" koers houden naar het vaartuig, hetwelk bleek te zijn eene tjalk, beladen met suikerpeen, bestemd naar Breda, gevoerd door en toebehoorende aan schipper Postma van Akkrum. Toen de stoomboot zoo dicht mogelijk was ge naderd, begaf de schipper der tjalk zich met zijne drie kinderen in zijne boot, die inmiddels door toegeworpen lijnen van de stoomboot werd vast gesjord, en slaagde men er zoodoende in, na veel moeite de boot met hare bemanning naar boord van de stoomboot te sleepen. Nauwelijks waren allen aan boord gehaald, of door de rollende zeeën werd de boot omgeslagen. Intusschen bevonden zich nog in doodsgevaar aan boord van het in nood verkeerende schip des schippers vrouw en knecht. Het mocht gelukken eene lijn over het vaartuig te werpen, die door de vrouw werd gegrepen, waarna eerst de vrouw en toen de knecht door het bruisende water heen naar boord van de „Vooruitgang" gehaald werd. Nadat aldus de zes menschen in veiligheid waren gebracht, werd getracht het vaartuig, dat zich van het anker had los gewerkt en veel water had bin nen gekregen, meester te worden. Ook daarin slaagde men. en de geredde bemanning en het vaartuig met de lading werden behouden in de haven van Middelharnis aangebracht. Men schrijft aan de Haart. Crt.: „De dierenbescherming maakt waarlijk goede vorderingen. Het was gedurende de laatste re genachtige dagen. Boer Jan had zijn os inge spannen en niettegenstaande zware regenbuien, met sneeuw en hagel vermengd, elkander zonder tusschenpoozen afwisselden, trok hij met os en kar het veld in. Weldra had de arme man geen drogen draad meer aan het lijf. De platte lakensche pet hing hem als een schoteldoek over de ooren, terwijl het wdter uit wambuis en broek, in de groote klompen opgevangen, bij eiken stap uit deze houten voetbekleeders gudste. Zoo komt de sukkelaar met de ledige kar thuis, en op het punt deze weer met mest te vullen, komt moe der de vrouw, door het hoesten van haar weder helft gewaarschuwd, te voorschijn geloopen „Wel potdorie, Jan, wat ben je toch'lang weggebleven, het is veel te erg voor het arme beest. Span toch den os uit; ik zal voor warme sop zorgen en de wollen deken van het bed halen om die over het natte dier te hangen. De os moest eens kouvatten!" Zoo gezegd, zoo gedaan. „Endaar het nu toch blijft regenen-—sprak de vrouw, toen ze aan haar trekdier al hare zorgen had ge wijd zullen we den os vandaag maar op stal laten. Gij kunt wel naar den akker gaan, Jan. Neem den riek mede om den mest te breken, want het zal wellicht den ganschen dag regenen," Te Hamburg is het paardenspel van Rens afgebrand. Het gebeurde op den middag, zoodat, behalve de verwonding van twee brandweerman nen, geen ongelukken zijn te betreuren. Het houten gebouw was voor 182,000 mark verzekerd. Het bestuur van Nieuw Zuid-Wallis looft een som uit van f 312,500, voor een middel om de konijnen uit te roeien, die een ware plaag voor de kolonie zijn. In een jaar tijds heeft men reeds meer dan een millioen van den aardbodem verdelgd, zonder dat zelfs eenige vermindering onder het gedierte te bespeuren valt. In Silezië is een zeldzaam spoorwegongeluk gebeurd. Terwijl de trein 's avonds in volle vaart was, verhief zich plotseling boven de locomotief een schel licht, een vonkenregen sloeg tegen de raampjes der wagens, en eene rook- en aschwolk belette naar buiten te zien. Op een noodsein, dat van de locomotief klonk, werd terstond ge remd. Men ijlde naar de locomotief en vond daal den machinist half gestikt en overdekt met asch en kolen. De stoker werd vermist. Toen de machinist, een oud gediende, tot bewustzijn was gekomen, verhaalde hij dat de deur van den vuur haard was opengesprongen en al het vuur naar buiten was gestoven. De man had nauwelijks den tijd het noodsein te geven. De vuurhaard was inderdaad als leeggeblazen. De stoker werd op den weg gevonden, gelukkig zonder ernstige wonden. De Londen sclie politie-agent Endacott, die, naar aanleiding van het opzienbarend geval met Miss Cass, wegens meineed terecht stond, is Woensdag vrijgesproken. De bedoelde zaak, waar mee zich zelfs het Parlement bemoeide, was kor- telijk als volgt: Miss Cass, een fatsoenlijke dame die toevallig 'savonds te half tien op straat liep, werd door Endacott opgepakt als een lichte vrouw, die de voorbijgangers lastig viel en door den po- litie-rechter op getuigenis van Endacott, smadelijk berispt. Toen de valschheid der beschuldiging bleek, werd Miss Cass in haar eer hersteld, en TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1