Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Oosteeend, 9 Feb. De hevige storm rukte heden morgen een gedeelte van het dak van het huis bewoond door W. Koning. De schade wordt begroot op ruim 100 gulden. De vrouw van K. had juist den zolder verlaten. Per soonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Het belendende perceel heeft door de stukken eenige schade gekregen. Yan het huis van den Heer Loman op Dijkmanshuizen is het voorschot atgerukt en over het land gewaaid. Uit Heerenveen meldt men Hoe sterk ook in onze negentiende eeuw het bijgeloof nog is, bewijst de voortdurende toeloop bij „de waarzegster van Nieuwerburg", in de na bijheid van deze plaats. Aanhoudend komen allerlei menschen, tot van uren in de omtrek, tot de oude vrouw, om door hare oogen in de toekomst te lezen. Ook thans hebben sommigen het oorbaar ge acht haar de vraag te doen, of we ook dezen winter weder verstoken zullen blijven van de zoozeer gewenschte hardrijderijen. „De interna tionale hardrijderij," aldus klonk het uit haren mond, „zal in de maand Februari doorgaan, „doch", ging ze voort, terwijl haar gelaat eene diep sombere uitdrukking aannam, „zij zalmen- schenlevens „kosten. Tusschen de drie- en vier honderd zullen hun „dood vinden in het water, en ook gij, die thans met „mij spreekt, zult eene prooi der golven worden." De sergeant majoor de V., van het 2ereg. inf. te Maastricht, die zich met een klacht over drukke dienstbezigheden tot den Minister van Oorlog had gewend, is door den regiments-com mandant disciplinair gestraft met 14 dagen provoost, om den anderen dag met water en brood. Als de man, na deze straf, dan nog zijn zin maar krijgt. Rust heeft hij nu al vast. Het juiste aantal slachtoffers bij het spoor wegongeluk bij Groenendaal is thans bekend. Van de 300 reizigers, die zich in den trein bevonden, zijn er 15 dooden en 45 gewonden, waarvan velen zeer ernstig. Al de gekwetsten, die maar eenigszins ver voerbaar waren, zijn thans naar het hospitaal „St.-Jean" te Brussel overgebracht. Met de opruiming van den weg is men zoover gevorderd, dat de rechterlijn weder berijdbaar is. Tot, het verwijderen van de groote stukken steen, moet men gebruik maken van dynamiet. By den aanvang der zitting van de Kamer, zwaaide de minister van openbare werken lof toe aan zijn personeel en aan allen, die blijken van toewijding gegeven hebben. Hij zeide dat ieder zijn plicht gedaan heeft en er een onderzoek is ingesteld. De afgevaardigde Hanssens, uit Luik, sprak ernstig zijne afkeuring uit over de traagheid, waarmede er hulp gezonden is. Hij verlangde dat er volledige inlichtingen gegeven zullen worden. De minister hield vol dat deze aanmerkingen ongegrond waren. Blijkens de kohieren der Pruisische inkom sten-belasting zijn de heeren Krupp en Rothschild (Frankfort) de rijkste ingezetenen der Monarchie nl. ieder voor meer dan 4 millioen mark inkomen aangeslagen. De keizer van Duitschland beleeft als koning van Pruisen gouden dagen. De man is nog jong, hij is nog pas op den troon en reeds nu wil men de inkomsten der kroon belangrijk verhoogen. Tot dusver beliepen die inkomsten het sommetje van 12,219,296 mark of 77s millioen gulden, terwjjl nu wordt voorgesteld, om die som Dog met 3 en een half millioen mark te verhoogen. De regeeTing grondt dit voorstel op vele omstan digheden en het laat zich aanzien, dat ei weinig oppositie gevoerd zal worden. In Pruisen is het nog al gevaarlijk, altijd te zeggen, waar het op staat. Een gewoon mensch zou anders zoo licht denken, dat de gelden, die tot dusver werden beschikbaar gesteld voldoende waren. Maar als Keizer Wilhelm II zoo wil voortgaan, als nu in 't eerste iaar van zijne regeering dan is er nog wat noodig. Het reizen kost geld en wie uitgaat moet zijne gasten terug ontvangen en dat kost soms nog meer. Een paar dagen geleden heeft de eerste doodenverbranding plaats gehad op het kerkhof „Père Lachaise" te Parijs. De doode was een elf-jarige knaap, de zoon van Dr. Jacaby, die lid is van een Tartaarsche sekte, welke lijkenver branding voorschrijft. De plechtigheid liep spoedig en in de beste orde af en er was volstrekt geen reuk waar te nemen. Tot dusverre werden in den verbrandings-o ven op de Paijjsche begraafplaats nog slechts proeven genomen, en het kostte heel wat moeite, van de overheid vergunning te verkrijgen voor deze eerste doodenverbranding in de Fransche hoofd stad. Het was niet de eerste doodenverbranding in Frankrijk. Jaren geleden heeft een Indisch vorst die te Etretat vertoefde, het stoffelijk overschot van een zijner bloedverwanten, met toestemming der overheid, in het vrije veld op een brandstapel door vuur deed verteren. In den Noord-Amerikaanschen Staat Nieuw- York zijn dertien moordenaars, die verleden jaar tot de galg veroordeeld werden. De advocaten van die veroordeelden beweren nu, dat hunne terechtstelling niet kan plaats hebben, omdat met het begin van dit jaar de doodstraf door middel van electriciteit ingevoerd en de galg afgeschaft werd. De uitvoering van hun oordeel zeggen de rechtsgeleerden, is nu eene werkelijke onmogelijkheid; want,daar zij opgehangen moeten worden, kunnen zij niet door electriciteit ter dood worden gebracht, en daar de galg is afge' schaft, kunnen zij niet gehangen worden. In verschillende streken van het Duitsche Rijk zijn de rivieren op onrustbarende wijze gewassen en de laaggelegen landen tot op on- afzienbaren afstand overstroomd. Maatregelen tegen dijkbreuken en andere rampen door het hooge water zijn genomen. Vergadering, Vrijdag 8 Februari 1889. Voorzitter D. C. Loman, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, n.l. de heeren: Coninck Westenberg, F. Keyser, Bakker, Mets, Brouwer, Boon, T. Zijm, Roeper, Dros, 0. Keyser Pz., C. Zjjm, Koorn en de Voorzitter. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen: a. Ingokomen Prov. bladen; b. Mededeeling dat de in de vorige vergadering benoemden, voor verschillende corporation, die benoe mingen hebben aangenomen. c. Procesverbaal van opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blykt dat voor handen is eene som van f 8667,03 7,. Daarna brengt de Voorzitter ter tafel eene mis sive van den distr.-schoolopziener, den heer Poutsma, waarin door deze wordt gewezen op den treurigen toestand van de scholen te O. S. en Oost, welke laatste door hem slecht en onvoldoende wordt ge noemd. De Voorzitler ligt dat schrijven nader toehoewel erkennende dat de school te Oost veel te wen- schen overlaat, meent hij evenwel dat het reeds zeer verminderd schoolbezoek dat wellicht nog minder zal worden (door verhuizing der daar wonenden als anderzints, oorzaak zou kunnen zijn dat aan die school geen behoefte meer zou bestaan), redenen zijn om geen groote uitgaven daarvoor te doen en mitsdien aan het verzoek van den distr.-schoolopziener geen gevolg te geven. De heer C. Keyser Pz. verheugt zich dat het D. B. nog niet zoo gereedelyk opgaat in de wensch, vervat in genoemde missivespr. vindt echter de titel „hok" in het adres, aan de school te Oost toegekend, wel wat hard. Omtrent de school te O. S. deelt de Voorzitter mede dat ter verbetering van de privaten eene proef zal worden genomen met het tonstelsel; wat betreft het maken van 3 lokalen in de school, inplaats van de bestaande 2, daartegen meent hy dat nog al bezwaren bestaan. Hij stelt voor deze zaak op te dragen aan het D. B. opdat door dit collegie met den distr.-school opziener en den arrond.-schoolopziener deze zaak kan worden besproken. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Omtrent de regeling van het onderwijs in Eierland brengt de Voorz. ter tafel een schryven van de heeren W. Bakker Kz. C. Keyser Pz. en A. P. Koorn, waarin door adressanten wordt voorgesteld: a. de school in Zuid-Eierland, van den heer Boon- acker, op te heffen. b. de school in Midden-Eierland, van den heer de Jong te doen afbreken en op eene andere plaats weder op te bouwen. Volgens de hierby gevoegde berekening zou dit voor de gemeente eene besparing opleveren van t 700 's jaars. De Voorzitter betuigt zynen dank aan adressanten en doet daarna mededeeling van de plannen van het D. B., welke van bovengenoemde niet veel verschillen, en van de correspondentie daaromtrent met den heer Poutsma distr.-schoolopziener gevoerd, waarvan het resultaat was dat deze zich met de voorgestelde plannen wel kan vereenigen en nadere voorstellen tegemoet ziet. De gedane voorstellen lokten niet veel discussie uit volgens sommigen werd voor sommige kinderen de afstand van de school wat groot, welke opmerking door anderen werd weerlegd; ons bleek dat de nieuw te bouwen school alsdan zal verryzen naby Ruimzicht. De heer Mets merkt nog op dat men I er wel op mag letten dat volgens het voorgestelde plan de inkomsten voor den heer de Jong zullen verminderen en daardoor een verhooging'fvan f diens tractement kan worden noodig geacht. Na bespreking der zaak doet de VoorzitterJJhet voorstel dat de Raad in beginsel zal aannemen het verplaatsen van de school (de Jong) en aan hetjD.jjB. op te dragen de noodige stappen te doen tot uit voering. Daartoe wordt besloten met 12 stemmen tegen 1. Tegen de heer Boon. Daarna wordt de vergadering eenigen tyd ge- schorscht. Na heropening doet de Voorzitter mededeeling van een schryven van den heer Boonacker, waarin deze den Raad dank zegt voor het vertrouwen, hem zoo vele jaren geschonken. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schryven van Mej. Enklaar, onderwyzeres, waarin deze ontslag verzoekt uit hare betrekking tegen 16 Maart e.k. Wordt besloten dat ontslag eervol te verleenen. Ten gevolge van dat ontslag zal eene oproeping van sollicitanten worden gedaan. De Voorz. stelt voor het tractement te bepalen op f450. Wordt goedgevonden. De Voorz. brengt ter tafel het suppl. kohier van den H. O. 1888, waarop alsnog een 5tal aanslagen zyn gebracht, De bespreking zal in een besloten vergadering plaats hebben. Eene suppl. begrooting over 1888 ten bedrage van f 395. (kosten voor gemaakte schotten in de scholen aan den Hoorn en Midden-Eierland) wordt na toelich ting goedgekeurd en zal aan Ged. Staten worden opgezonden. Daarna doet de Voorz. mededeeling van een schrij ven van de fam. Witte, te kennen gevende, dat ten gevolge van her overlyden van J. Witte en L. Tanis door hen aan Heeren Regenten van het Alg. Wees huis het verzoek is gericht de drie jongste kinderen in die inrichting te doen opnemen; waarop Heeren Regenten voornoemd hebben geantwoord, dat zy de twee jongste kinderen gaarne zullen opnemen, doch de derde (Jan Maarten) ten gevolge van zynen leeftyd niet kan worden opgenomen. Naar aanleiding daar-, van verzoeken adressanten de bemiddeling van den Raad by Heeren Regenten, opdat deze op het genomen besluit alsnog zullen terugkeeren en ook Jan Maar ten in genoemde inrichting toe te laten. De Voorz. zegt, dat het D. B. dat schryven heeft gezonden aan Heeren Regenten om advies en daarop door H.H. Regenten is geantwoord, met verwy zing naar de bepaling in art. 1 van het Reglement. Met het ontvangen antwoord waren vele leden niet tevredentengevolge waarvan eene drukke discussie volgde. Het belemmerend artikel en de afwyking daarvan, welke vroeger plaats had, was het punt, waarom de discussie draaide. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, dat de Raad deze zaak weer zal stellen in handen van het D. B. en dat dit college zich nogmaals tot H. H. Regenten zal wenden. Daarna komt ter tafel het aanhangig adres van eenige ingezetenen van de Waal ter bekoming van een kantoor voor telefoondienst. Het D. B. adviseert om dat verzoek aan de regee ring niet te doen. Uit de gegeven inlichtingen blykt dat zulk een kantoor niet van genoegzaam belang wordt geacht in verband met de kosten. Besloten wordt aan adressanten kennis te geven, dat hun verzoek is gewezen van de hand om finan- cieele redenén. De Voorzitter deelt mede, dat hy voor eenigen tyd de gemeente gaat verlaten en doet voorlezing van een schryven van den Minister, waarby hem een verlof van 3 maanden wordt toegestaan, ingaan- de 1 Maart e. k. Daarna wordt door B. en W. aangeboden het Kohier van den H. Omslag over 1889, hetwelk in een besloten vergadering zal worden behandeld. De Voorzitter deelt mede eene verhooging van het tarief voor verschillende klassen der H. O. hetwelk wordt aangenomen en aan Ged. Staten zal worden opgezonden. Aangezien ons het tarief niet geheel bekend is, doen wy daarvan geene opgave, wy vermeenen echter dat hetzelve, wanneer zulks noodig wordt geacht, wel zal worden kenbaar gemaakt. Overgaande tot de benoeming van het stembureau, herinnert de heer Mets aan het wenschelyke ombjj verkiezingen meerdere stembureaux te hebben. De Voorzitter deelt de bezwaren mede, welke daartegen bestaan, doch wil dat onderwerp wel aan houden tot eene volgende vergadering. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren Koorn en Dros, tot plaatsvervangers de heeren Roeper en T. Zym. De heer Mets verlaat de vergadering. By rondvraag vraagt de heer Bakker waarom de heer de Braai vrijgesteld is van betaling van school geld voor zyne kinderen aan de school voor U. L. 0 en de heer Klazinga niet. Spr. meent dat dit volgens de gemaakte verordering niet biliyk is. De Voorzitter herinnert aan hetgeen daaromtrent reeds vroeger is gesproken, en zegt deze zaak te zullen onderzoeken. Nog brengt de heer Bakker in herinnering dat in het vorig jaar met de Uitg. van de Tex. Ct. is ge contracteerd om de officieele stukken der gemeente in dat blad op te nemen tegen vergoeding van f 50 's jaars. Spr vraagt of zulks op die voorwaard blyft voortgaan. Hy vindt dat bedrag wel wat hoog

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2