Buitenland. recht te beurt vallen. Neeltje van Baren, grootmoeder van de echtgenoote van den heer Weurdinge te den Hoorn zal op Dinsdag 15 Nov. a.s. insgelijks haar lOOsten verjaardag vieren. De ouderdom komt met gebreken, dat is ontegenzeggelijk. De oude vrouw heeft dan ook het gebrek dat zij doof en slecht ter been is, doch overigens is zij nog in het volle bezit van alle vermogens. Aan het recht om te zijn kiezer var> de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, voor de Provinciale Staten en van den Gemeen teraad is volgens de nieuwe kieswet onder anderen verbonden de voorwaarde, dat de aanslagen in de grondbelasting en personeele belasting ten volle voldaan zijn. Zonder die betaling van den ge- heelen aanslag kunnen derhalve de belastingschul digen geen kiesrecht uitoefenen. De briefkaarten zullen weldra 2'/2 cent kosten indien de verschillende Kamers van Koophandel een gunstig antwoord krijgen op hnn adres aan den Minister, waarin op prijsverlaging wordt aangedrongen. De Haagsche correspondent van de Midd. Ct. deelt mede, dat dezer dagen een wetsontwerp tot regeling van den kinderarbeid bij den Raad van State zal inkomen, zoodat het nog voor de afdoening van de begrooting de Tweede Kamer zal kunnen bereiken. Belangrijke proeven zullen vermoedelijk binnenkort genomen worden op de heide nabij het station De Bildt (Utrecht). De fragmenten van de oude spoorwegbrug te Venloo, die, zooals indertijd gemeld werd, aan de genie werden af gestaan voor proefnemingen, zijn langs een zij spoor op een zandvlakte nabij de Bildt gebracht en daar op nieuw opgesteld. Deze brug [nu zal eerstdaags door middel van dynamiet worden vernield, eene proef die in Europa in vredestijd, naar het schijnt nog niet is genomen, en die dan ook, behalve door den Minister van Oorlog, den chef van den generalen staf, den inspecteur dei- genie en meer hooggeplaatste officieren, ook door Russische, Fransclie en Belgische hoofdofficieren zal worden bijgewoond. (N. E. G.) Het kantongerecht to Dordrecht, heeft den Directeur-Generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, wegens het niet voldoen aan eene beslissing van den Waterstaat enz. van 1 October 1886 waarbij aan de Exploitatie- Maatschappij gelast werd binnen 6 maanden de noodige versterkingen aan te brengen aan de brug óver de Oude Maas aldaar, veroordeeld tot 71 geldboeten, elk van f 15. De eisch was eene geldboete van f 5000. De bevolking der Rijks-werkinrichting te Veen- huizen is in den laatsten tijd zoo schrikbarend toegenomen, dat men voor de berging der ver pleegden, zelfs zijn toevlucht heelt moeten nemen tot werk- en bergplaatsen. Daarentegen begint de bevolking van Ommerschans allen veroor deelden volgens de oude wet aanmerkelijk te verminderen en is deze tot 500 gedaald. De landbouwer J. v. d. B. te Haarlemmer meer kocht eene hoeveelheid meel om varkens voer te bereiden. Van de daarmeede gevoerde varkens werden er terstond acht ziek en een dezer stierf nog denzelfden dag. Er is een on derzoek ingesteld naar de bestanddeelen van het meel. Prof. Pekelharing heeft, den 31 Oct. 11. in het Rotterdamsch Natuurkundig Genootschap o vel de berri-berri sprekende, als zijne meening uitge sproken, dat noch bloed, noch armoede, noch on voldoend voedsel, noch levend organisme in bedor ven voedsel als de oorzaken dier ziekte beschouwd --, maar dat, ofschoon de ervaring de juistheid zijner beweringen zal moeten staven, bacteriën bijna met zekerheid als de oorzaken dier ziekte aangenomen kunnen worden. Ontsmetting was dan ook het eenige middel, dat tot heden ziekte werend bleek. Aan die ontsmetting was de gun stige verhouding van 1886 tot 1887 te danken. Deze ziekte is een grooter ramp voor Nederland, dan ooit de Atjeli-oorlog was en hij hoopte, dat de ervaring bewijzen zou dat ontsmetting afdoende was. Uit Sclieveningen wordt aan de .,N. R. Crt." gemeld: Schipper W. Paap, van Zandvoort, heeft in de Noordzee opgevischt en alhier aangebracht eenige haringnetten, twee breels en een gedeelte touwwerk, een en ander, volgens de merken, afkomstig van eene schuit van de reeders C. en M. Van den Toorn. Schipper G. Pronk, voerende de alhier thuis behoorende haringschuit „Jacoba", rapporteert dat door een (vermoedelijk Engelschen) visscher moedwillig zijn afgehakt 34 netten; ten gevolge van de duisternis kon hij noch den naam noch het nommer onderscheiden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. hebben de Belgische rijksambtenaren in de nabij heid van Gimenich (grensgemeente nabij Vaals) eene belangrijke aanhaling gedaan. Niet minder dan 223 schapen, die frauduleus uit Limburg over de grenzen werden geleid, werden door hen in beslag genomen. De geleiders namen de vlucht. Naar men verneemt, zouden de schapen toe- behooren aan eenige kooplieden nabij Sittard. Uit Baarn wordt gemeld: Bij het boren van een put heeft gistermorgen eene grondstor- ting plaats gehad, waardoor 3 personen bedolven geraakten. Eén er van is een uur later levend te voorschijn gehaald; de beide anderen bevonden zich echter op eene diepte van ruim 20 voet en konden niet zoo spoedig bereikt worden, zoodat ze dan ook levenloos naar boven werden gehaald Eèn hunner was vader van een groot gezin. Men leest in de N. R. CL: Omtrent het gebeurde met een Vlaardingsch ingezetene, die hier ter stede f 250 zou hebben verspeeld aan zoogenaamde kwartjesvinders, wordt ons uit Vlaardingen het volgende als de ware toedracht der zaak gemeld Voor zijne patroon naar Rotterdam gegaan zijnde, kwam hij in den Oppert een welgekleed heer tegen, aan wien hij den kortsten weg vroeg naar den expediteur Borleffs, dewijl hij stokvisch moest verladen. Op de vraag van dien heer of hij in visch handelde, antwoordde hij, dat zijn patroon daarin deed, waarop de heer verzocht hem diens adres te willen opgeven, omdat hij zijne visch van Amsterdam betrok, en even bin nen te willen gaan in een nabijzijnd koffijhuis, alwaar hij twee kop koff'ij bestelde. De kastelein verzocht, even te willen wachten, dewijl hij koffie zou zetten. Nog twee heeren zaten aan een ta feltje. Om een adres te schrijven nam hij zijn zakboekje, waarbij het bankpapier op de tafel viel omniddelijk daarop kreeg hij eenen stoot, tuimel de op den grond en de drie heeren waren met het geld verdwenen. Hij gaf aan de politie van het geval kennis, wie het gelukte 's avonds twee van de drie heeren te vinden. Op aanwijzing van den bestolene voor de commissaris, bleven zij echter beweren, dat hij het geld met kaart spelen verloren hadzoodat er niets aan te doen was. Bedoelde persoon is sedert jaren bij denzelf den patroon, onberispelijk van gedrag, zoodat veilig kan worden aangenomen, dat zijne verklaring op waarheid berust. Uit Bellingwolde wordt gemeld: De verhoogde drankbelasting in Duitschland zal vermoedelijk den smokkelhandel aan onze gren zen binnen meer bescheiden grenzen beperken, werden er j.l. Vrijdag door de rechtbank te Win schoten nog 31 personen veroordeeld, die zich voor 1 Oct aan dat misdrijf hadden schuldig gemaakt sedert dien datum zijn er geene aanhalingen van beteekenis gedaan. Buitengewone drukte op het ruim voorziene aardappelveld mag daartoe ook iets bijdragen, meer zeker draagt daartoé bij de verhoogde belasting. Nu over de grenzen de al cohol met 65 in plaats van met 34 cent per liter moet worden betaald, wordt voor de smokkelaars het verlies te groot, indien zij worden betrapt, en ook bij welslagen de winst te gering. In de eerste winters zullen enkele gezinnen, die er hun beroep van maakten, er door in verlegenheid worden gebracht, op den duur zal het zeker gunstig werken daar dit bedrijf tot een ordeloos, wisselvallig en losbandig bestaan aanleiding gaf. Soldaten-brieven zijn in Duitschland vrij van port. Indien er op vermeld is: „Soldaten-brief, persoonlijke aangelegenheid des ontvangers," wordt de ongefrankeerde brief zonder betaling uitgereikt. Thans zal echter een verandering worden inge voerd. Aan elk soldaat zal nl. een bepaald getal gele postzegels gratis worden uitgereikt, die hij onder degenen, met wien hij correspondeert kan verdeelen, uitsluitend voor de aan hem te adres- seeren brieven. Te New-York zijn, zooals men weet, proe ven genomen met het pneumatisch torpedo-kanon van Zalmaky. Een schip dat voor schijf diende werd, op twee kilometers afstands, in de lucht geworpen en verdween voor de oogen der aan wezigen. Als men zulke dingen gaat uitvinden, zegt de Arnli. Ct.,—moesten we, dunkt ons, het oor logvoeren maar staken. Moed, beleid noch trouw zijn bestand tegen een toestel, dat op een paar duizend el afstand geheele schepen met man en muis kan doen verdwijnen en dus ook zeker ves tingen en andere verdedigingswerken in een oogen- blik tijds totaal kan vernielen. Wat beteekenen tegenover zulke „volmaakte" middelen van oor logvoeren strategisch en tactisch talent des bevel hebbers, geoefendheid en tucht bij de soldaten? Een zeldzame munt is de Pruisische Thaler van 't jaar 1751, die in Breslau werd geslagen. Een Oostenrijker die daar bij de rijksmunt werk zaam was, een heftig tegenstander van Frederik den Groote, deelde het devies: Ein Reichsthaler," volgenderwijze af, „Ein Reich stahl er." Een rijk stal hijnamelijk Silezië. Natuurlijk werden deze thalers dadelijk ingetrokken, op eenige enkele exemplaren na, die als groote zeldzaamheden in enkele muntkabinetten voorkomen. Dat de Engelsche zakkerollers slim zijn is bekend. Dat hun streken echter nog dienstbaar zouden gemaakt kunnen worden aan de genees kunde, zou men niet denken. Toch is dit het- geval. De bekende Duitsche professor Bilrath hield dezer dagen op zijn kliniek een voordracht over een kunstbewerking aan de maag. Zulk een had plaats moeten hebben bij een 12 jarigen knaap, die onder het spelen een koperen gewicht van 10 decagram had ingeslikt, maar zeide de profes sor, daar kwamen de Engelsche zakkerollers mij te hulp. Die heeren hebben namelijk de gewoon te, als zij op heeterdaad betrapt worden, het ge stolen voorwerp, ringen, juweelen enz. vlug in te slikken: zoodat bij onderzoek niets gevonden wordt. Hoewel de politie hiermede bekend is, staat zij echter machteloos. De zakkeroller wordt in vrijheid gesteld en oogenblikkelijk onderwerpt hij zich aan een kuur, om het gestolene te kun nen verkoopen. Hij begint namelijk de aardap- pelkuur, eet gedurende eenige dagen groote hoeveel heden aardappelen, en het goed gevolg blijft niet uit. De professor deelde mede, dat hij den knaap ook aan zulk een aardappelkuur had onderworpen en wel met goed gevolg. Als bewijs toonde hij het gewicht dat door de familie bewaard wordt De hoogst gevaarlijke bewerking aan de maag was dus op een eenvoudige wijze vermeden. Te Utica, in den Amerikaanschen Staat New-York, zijn drie tappers, die op Zondag drank verkocht hadden, deswege tjt dertig dagen gevan genisstraf met dwangarbeid (steenen kloppen) veroordeeld. Te Inowrazlow, bij Bromberg, zoo wordt aan Duitsche bladen bericht, zijn zonderlinger- wijze een aantal Israëlitische gezinnen aangetast door de trichinenziekte. Een 27jarig jonkman, Spiro genaamd, is reeds aan die ziekte overleden. De bedoelde familiën stonden bekend als zeer streng in het opvolgen der voorschriften van den Joodschen godsdienst. De geneeskundigen hebben tot nog toe niet kunnen nasporen, hoe deze zieken gekomen zijn aan trichinen, een ongedierte, dat tot nu toe bij voorkeur het varken tot woning koos. Sedert eenigen tijd heerscht te Londen het roodvonk in zeer hevigen graad. In de hospitalen der Metropolitan Board waren Zaterdag meer pa tiënten dan ooit te voren, namelijk 2657' waarvan 2488 aan roodvonk. Er komen ook enkele gevallen von pokken voor; 10 lijders daaraan waren dien dag in behandeling. De opbrengst van den graanoogst in de Vereenigde Staten zal, naar men berekent, dit jaar 135.000.000 bushels minder bedragen dan verleden jaar. Het gebeurt niet alle dagen, dat iemand, die voor de rechtbank is gedaagd, zijn advocaat vindt in den voornaamsten getuige. Maandag zoo schrijft de parijsche correspond, van het Hbl. zag ik, toevallig aan de rechtbank zijnde, dit geschie den. Vincent, arbeider in een papierfabriek, sedert zestien jaren gehuwd met een flinke en werk zame confectionneuse, had zich zei ven en zijne vrouw het leven vergald door zich nu en dan te bedrinken. In zijne dronkenschap was Vincent zeer ongemakkelijk en sloeg hij zijne vrouw bij de minste aanleiding tot twist. Vóór een week of wat had hij haar weder een vuiststoot in het gelaat gegeven en besloot madame, ten einde raad zich te wreken. Ze ging een revolver koopen en loste vijf schoten op haar „in kennelijken staat" verkeerenden echtgenoot; gelukkig schoot ze al de vijf keeren mis. Maar voor justitia was dit geen redenom haar ongemoeid te laten en zoo stond madame Vincent gisteren voor de heeren van den gerechte, beschuldigd van „dadelijkheden op den persoon van haren echtgenoot. Mevrouw huilde warme tranen, maar meneer was niet min der ontroerd. Als eerste en eenige getuige, begon hij zijn verklaring met een aanklacht tegen zich

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2