N#. 13. Donderdag 17 November. A0. 1887. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 16 November 1887. Bevreesd voor schade bij een volgenden storm, werd gistermiddag op de Groeneplaats alhier een boom gekortwiekt, welke bij den laatsten storm reeds een deel van zijn vlucht had verloren. Toen een der zware stukken naar beneden gevallen was, ontdekten de omstanders (de jeugd was goed vertegenwoordigd en ook oude ren waren aanwezig), dat de stam hol was en er zich, wat geluk, een bijennest in bevond. Een van hen waagde zich er reeds dadelijk met de hand in en bracht ondanks de vele bijen die om hem heen vlogen, spoedig een der honiggraten te voorschijn. Anderen volgden zijn voorbeeld, zoodat er weldra niets meer in het nest over was_ en velen zich te goed deden aan de zoete honig. Van den steek der bijen schijnt niemand last gehad te hebben. Volgens eene ons toegezonden missive, zal de „Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier," op Woensdag 30 November a. s., des voormiddags ten 10 ure, bij den heer C. Kos te Schagen, hare najaarsvergadering houden. Onder de punten van beschrijving komen o. m. voor Rapport omtrent: a. de mestingproef met verschillende varkens soorten b. de tentoonstelling van fokmerriën en veulens; c. den wedstrijd met ploegen en de uitreiking der prijzen; cl. den aankoop van engelsche fokrammen; e. de zaak Boekel en uitreiking der premie. Voorstel van het bestuur tot het houden van eene tentoonstelling van ci. Ooien met hare lammeren, afkomstig van de door bemiddeling der vereeniging inge voerde engelsche rammen; b. Paarden, geboren in 1887, afstammende van de hengsten Horsa of Norman II. c. Merriën met haar veulen, afstammende van bovengenoemde hengsten; cl. Stieren, geboren in 1887; e. Kaas, bereid volgens het systeem Boekel. Voorstel van het bestuur tot het bevorderen van het onderwijs in het hoefbeslag. Bespreking over het blauw in de kaas, enz. De rt-s.s. Ct. meldende dat in de Staats Courant zijn opgenomen de vier eerste wet ten, waarbij de Grondwet wordt veranderd, zegt: Door deze plaatsing in de Staatscourant treden die wetten nog niet terstond in wer king. Dat geschiedt eerst op het oogenblik der plechtige afkondiging, die het laatste art. der Grondwet omtrent hare aanvullingen en veranderingen is voorgeschreven. Waarin zal die plechtigheid bestaan? In 1840, evenals in 1848 en 1884, bestond zij daarin, dat de veranderingswetten, op een bij konink lijke publicatie bepaalden dag, in eene plech tige openbare zitting van den Hoogen Raad, elk der gerechtshoven en arrondissements-recht- banken door den griffier werden voorgelezen en diezelfde publicatie van de puien der raads huizen werd afgelezen. In 1840 bepaalde de laatste aflezing zich tot de hoofdplaatsen der provincies en der arron dissementen; in 1848 en 1884 vond zij in alle gemeenten plaats, en wel evenals de voor lezing in de zittingen der rechterlijke colleges, „ten klokke twaalf." In 1884 werden bij dit uur gevoegd de woorden des middags," ver moedelijk om het niet zeer waarschijnlijk ge val te voorkomen, dat de een of andere zon derling van een burgemeester het uur van middernacht kon kiezen. Daar het in het oosten des lands eerder middag is dan in het westen, wordt doorliet voorschrijven van een bepaald uur toch geen gelijktijdige afkondiging bereikt. In 1848 kwam er nog eene plechtigheid bij, nl. het luiden der klokken een half uur vóór de plechtige voorlezing. In 1884 heeft men deze luidruchtige plechtigheid achterwege ge laten. De keuze van den dag der afkondiging is ditmaal van eenige beteekenis. Immers van dien dag worden volgens de additioneele be palingen de termijnen gerekend voor de her ziening der kiezerslijsten en de verkiezingen der nieuwe Kamers. Die verkiezingen moeten geschieden „binnen vier maanden" na de af kondiging en er is twijfel gerezen of al de voorbereidende arbeid binnen dien tijd wel gereed kan komen. Door de plechtige afkon diging niet te spoedig te doen plaats hebben, kan aan dit bezwaar worden te gemoet ge komen. De Minister Heemskerk heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat de afkondiging hoogst waarschijnlijk in het einde dezer maand of in het begin der volgende zal plaats hebben, in verband met de wet houdende algemeene bepalingen- Volgens die bepalingen wordt een wet gerekend in het gelieele koninkrijk bekend te zijn op den 20sten dag na de dagteekening van het Staatsblad waarin zij is geplaatst. Met de herzieningswetten zal dit op 26 No vember het geval zijn: tegen dien tijd heeft men dus de „plechtige afkondiging te gemoet te zien. De Minister heeft ook gezegd, dat de Regee ring de plechtigheden wellicht eenigszins zal vereenvoudigen of vergemakkelijken, maar kon zich toen daarover ni]et uitlaten. De Tweede Kamer werkzaamheden hervat. De heer Levy (van Alkmaar) heeft zitting genomen. Oosterend. 12 Nov. Gisteren werd alhier in feestelijke bijeenkomst liet vijfentwintigjarig bestaan van de Vereeniging, „Nut en Genoegen" herdacht. De feestrede, gehouden /door den President, den Weledelen Heer P. 'Bouma, werd met reeft Maandag hare zeer veel aandacht gevolgd. In krachtige, ge voelvolle taal schetste de spreker het ontstaan en het vijfentwintig-jarig leven der Vereeni ging, terwijl hij in warme bewoordingen hulde bracht aan den eersten President, wijlen den Weledelen Zeergeleerden Heer Dr. K. Hille. Na de lezing werd voorgelezen een gedicht als felicitatie van de Sociëteit „Neptunus" te Oudeschild. Vervolgens werden bij afwisseling een zestal toepasselijke liederen gezongen en een drietal tooneelstukjes, getiteld„Een aanzoek," „Ilugo en Elvire" en „Kaatjes getuigen", opgevoerd. Een en ander liep in de beste orde van stapel en bracht de vergadering in bijzonder opge wekte stemming. Vrij zeker ging een ieder naar huis met den wensch in het hartdat „Nut en Genoegen" nog lang als een sieraad van ons dorp mag blijven bestaan. De zaal van den heer Koppen, waar „Nut en Genoegen" hare bijeenkomsten houdt, was voor deze gelegenheid rijkelijk met groen en vlaggen versierd. 15 Nov. De Noordzeevisschers van hier hebben de vorige week beste zaken gemaakt. Na vele stormachtige weken, waarin zij zoo goed als niets verdiend hadden, konden zij verleden week door elkander gerekend, onge veer 100 gulden per schuit besommen. Moch ten er nog een paar zulke weken komen, dan zouden die schippers den winter onbezorgd te gemoet kunnen gaan. 'tls voor ons dorp wel te wenschen, want 't ziet er ook hier over 't algemeen zuinigjes uit, zoowel bij het landvolk als bij de zeelieden. Oudeschild, 15 Nov. De godsdienstoefening in de Herv. Kerk alhier, zal a.s. Zondag 's mor gens te 9 ure, geleid worden door Ds. Riet, te Oude Niedorp, die 's namiddags te Oosterend zal optreden. Indien de prijzen aan de buitenlandsche markten eenigszins voldoende zijn, dan kan de garnalenvisscherij beschouwd worden als aanvankelijk niet tegen te slaan. Tot den 15n werden gevangen en door de kokerijen afgeleverd, 301 manden garnalen. De prijs was f 2 per mand. De manden, die naar de Engel sche markten worden verscheept, bevatten ge middeld 40 K.G. garnalen. Helder. 14 Nov. Een slager uit deze ge meente, die onlangs bij een collega heimelijk 50 K.G. vleesch ontvreemdde, moet naar men beweert met de Noorderzon vertrokken zijn. Vlieland, 12 Nov. Door den Gemeenteraad is bij besluit van heden benoemd tot Leeraar-Directeur bij het Zeevaartkundig onderwijs alhier, de Heer E. A. Steinmetz, gepensioneerd Luitenant ter zee 2de kl. Het vooruitzicht is alzoo dat de leercursus we der spoedig kan aanvangen, waarnaar door ver scheiden jongelieden reeds verlangend wordt uit gezien, en het is te wenschen dat Leeraar en Leerlingen zich wederzijdsch gunstig mogen ver staan, opdat deze school die onder leiding van de voormalige Leeraars de Heeren Dijk en Bossen een goeden renomé heeft verkregen, haar standpunt TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1