N°. 15. Donderdag 24 November. A®. 1887. Nieuws- en Advertentieblad. Een beroep op medewerking. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag* der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. De volgende circulaire is door het Alg. Ned. Werkliedenverbond verspreid Landgenooten Het Centraal-Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, getrouw aan haar program: in beperkten en meer uitge- breiden kring, en in aansluiting aan den ont wikkelingsgang der maatschappelijke samen leving voor den werkenden stand eene betere, meer menschwaardige toekomst voor te be reiden, meent bij het naderen van den winter, even als ten vorigen jare uwe aandacht te moeten vestigen op de steeds dieper in het volksleven ingrijpende en verontrustende kwaal der werkeloosheid. Het doet daartoe een beroep, niet in de eerste plaats op uwe giften en gaven,'als den werkman onwaardig, maar op uwe medewer king, om op de meest praktische wijze de genoemde kwaal iu haar voortgang te beper ken, het leed der gevolgen op de meest af doende wijze te lenigen, en tevens een te veel verwaarloosd gemeenschapsleven te bevorderen. Hetgeen te dezen wordt waargenomen, wordt door voornoemd Bestuur met ingenomenheid begroet. Evenals vorige jaren bereiden zich weder tot bedoelden arbeid voor, de steden Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Leiden, Zwolle, Leeuwarden, Bolsward en wellicht andere plaatsen meer, ook ten platten lande. Toch deelt het Bestuur de meening van velen in den lande, dat de omvang der werke loosheid, die aan te véél handen doet denken, geen gelijken tred houdt met de weinige han den die tot hulp gereed zijn Hij acht dat treurig verschijnsel hoofdzake lijk gelegen in onkunde aangaande het treurige karakter der werkloosheid en in gemis aan voldoend gemeenschapsleven. Daarop te wijzen en den vinger te leggen op den wondeplek in de onderlinge samen leving is het wat de ondergeteekenden zich ten doel hebben gesteld. Werkeloosheidwoord van ontzettende be teekenis voor die velen die het geldt; wier eenig middel van bestaan in handenarbeid is gelegen, die van fabriek of werkplaats trooste loos wederkeerden in de echtelijke woning en elke nieuwe poging zagen mislukken. Woord van zorgvolle beteekenis! zoowel voor hen, die eerlang door hetzelfde lot worden bedreigd, als voor geheel de maatschappij, die als lichaam lijdt onder de kwaal, welke een harer deelen heeft aangetast; een kwaal, die uit veler monden telkens met meer aandrang de taal der vertwijfeling doet hoorenWaar moet het heen met vrouw en kind en eigen levenwaarheen met den vrede en welvaart der maatschappij, indien geen perken worden gesteld aan den breeden stroom der werke loosheid en haar gevolgen? Meer of minder bezittende, welgezinde bur gers van Nederland! hebt er oogen voor, hoe duizenden onzer tijdgenooten een heftigen en onvruchtbaren strijd voeren op staatkundig, kerkelijk en sociaal gebied over leeringen en begrippen, die met de praktische toepassing van het gezonde gemeenschapsleven niets te maken hebben, en die de treurige toestanden waaronder ontelbaar velen gebukt gaan, be stendigen. Nederlandsche mannen en vrouwen! beseft de treurige beteekenis van het genoemde woord werkeloosheiden weet u te verplaat sen. Als uw hart vraagt wat in dezen door u gedaan kan worden, zal het verstand u den weg wijzen. Mogelijk en wenschelijk wil het den onder geteekenden voorkomen, dat op initiatief van eenige bekwame en invloedrijke mannen, naar de eischen des tijds, een Nederlandsche bond voor volksbelangen werd opgericht, die zijn zetel vestigt in de hoofdstad of de residentie en zijne vertakkingen heeft over geheel het vaderland. Een bond, machtig door getalsterkte en aanbod van arbeidskracht, geëvenredigd aan vraag en behoefte, machtig door gehalte waar hij wordt samengesteld uit alle rangen en standen der maatschappij, onverschillig van welke réligi, richting of partij. Machtig door zuiverheid van bedoeling, praktischen zin en wijze van samenwerking; hierin boven anderen uitstekend, dat hij niet op een afstand of boven, maar nevens den werkman en mis- deelden staatsburger werkt aan de oplossing van een groot maatschappelijk vraagstuk. Machtig ook in de wetensbhap, dat vele handen licht werk maken en de menigvuldige be zwaren niet opwegen tegen den heilzamen invloed die er door zal worden uitgeoefend op den persoon, het huisgezin en de maatschappij. Maar blijkt deze eisch te omvangrijk, het bestuur zal het reeds veel gewonnen achten, als het door haar gesproken woord hier en daar weerklank heeft gevonden, en zal bij dragen tot de erkenning der waarheid; dat een land waar een gezond gemeenschapsleven bloeit de meest mogelijke welvaart wordt verkregen voor allen. Daar wordt een onder linge band waargenomen, te zamen gedacht en gewerkt, geleden, gedragen, genoten, weder- keerige waardeering gekweekt en wordt de bewering gelogenstraft dat een revolutie noodig is tot hervorming der maatschappij. (Volgen de onderteekeningen.) TEXEL, 23 November 1887. De vergadering van de afdeeling Texel, der Holl. Maatschappij van Landbouw, Maandag jl. gehouden, was gewijd aan de uitreiking dei- prijzen, behaald op de tentoonstelling van ge noemde afdeeling, gehouden 30 Aug. jl. Vervolgens wordt verslag gedaan door de afgevaardigden ter algemeene vergadering, waarvoor wordt verwezen naar het desbetref fend verslag in het orgaan der maatschappij. Door eenige leden wordt geklaagd over de overlast, veroorzaakt door het schieten door jagers op landerijen waar schapen weiden. Met algemeene stemmen wordt besloten dat op de landerijen der aanwezigen, zulks niet zal worden toegestaan. In verband met bovenstaande, wordt door een der leden de wenschelijkheid betoogd, dat alhier een rijksveldwachter zal worden gesta- tionneerd; waarop wordt besloten een adres aan den Minister van Justitie te zenden, met verzoek om aan den wensch der leden te ge- moet te komen. Het voorstel van een der leden om door wandelleeraars hier eene lezing te doen hou den, wordt en om de hooge kosten èn om het weinige nut van dergelijke lezingen voor hier, met het oog op de mindere bekendheid van ons eiland, bij zulke personen, niet aan genomen. Tot afgevaardigde naar de vergadering van Hollands Noorderkwartier wordt aangewezen de heer D. C. I.oman. Maandagavond werd in eene vergadering van het Dep. Texel der M. t. N. v. 'tAlgemeen besproken de toestand van de Algemeene bewaarschool alhier. De commissie voor genoemde school, her innerde dat in het begin des volgenden jaars het tijdvak eindigt van de drie jaren waar toe verschillende personen zich hadden ver bonden tot het geven van jaarlijksche bijdra gen, en deelde verder mede de pogingen door haar aangewend tot het bekomen van bij dragen voor de volgende driejaren, welke po gingen echter niet met den gewenschten uit slag bekroond was. De vergadering van oordeel zijnde, dat in deze nog geen dadelijk besluit behoefde te worden genomen, achtte het wenschelijk af te wachten of door meerdere personen alsnog eenige steun zal worden verleend, en bijaldien mocht blijken, dat deze inrichting niet die sympathie ondervindt, noodig om haar verder voortbestaan te verzekeren, alsdan in eene latere vergadering daaromtrent te beslissen. Zelden zal het zeker hier voorgekomen zijn, dat er alhier een paar varkens van zoo'n groote zwaarte geslacht werden, als Maandag j.l. het geval was bij den slager N alhier. Evenals alle jaren, werd ook dit jaar een tweetal varkens gemest ten behoeve van het Gesticht van Wel dadigheid. Met hun beiden behaalden deze dieren het kolossale gewicht van ruim 1000 oude pon den (5 ons). De een woog n.l. 554 en de ander 504 halve K.G., schoon aan de haak. Oosterend, 22 Nov. Alhier beginnen een paar ondernemende jonge mannen te klompen maken, wijl er van hun gewone werk niets te doen is. Dat het hun slagen mag, is te wenschen, 't is op Texel een nieuwe industrie, die elders voor velen een goed middel van bestaan geeft. Van de visschersvloot zijn er ongeveer 40 a 50 aan het garnalen visschen, enkelen aan het mosselen, en de overigen grootendeels ter Noordzee-visscherij. Over het geheel werd de vorige week nog al wel verdiend. Garnalen worden tegen f 2.00, f 2.50 en f 3.00 afgescheept. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1