Buitenland. Ingezonden Stukken. Oudeschild, 22 Nov. Langs Texélstroom stoomt heden een groot nieuw oorlogsschip, ten einde onder'stoom beproefd te worden. Het vaartuig loopt hard en is tevens bezig van tijd tot tijd een schot te lossen. De naam van dit nieuwe zeekasteel is naar men zegt „Joan Willem Friso." Naar liet schijnt liggen de garnalen op den bodem van het Marsdiep en Texelstroom thans letterlijk voor het opscheppen. De schuiten mogen voorloopig door elkaar per dag niet meer dan 3 manden garnalen per dag aanbrengen. Menig een werpt dan ook het net maar niet uit, en neemt eenvoudig 3 manden over van zijn makker die anders toch de overvloed over boord moet werpen. Men weet er nimmer zoo van. Helder, 21 Nov. Eergister stond een sterke politiemacht aan het spoorwegstation, om eenige oorlogsmatrozen in hechtenis te nemen. De jan maats waren beschuldigd van onderweg schade aan het materieel te hebben veroorzaakt, alsmede een beambte der H. S. Maatschappij te hebben mishandeld. De politie moet per telegraaf van een en ander in kennis zijn gesteld. Het stoomschip W. A. Scholten, kapitein Taat, Zaterdag 19 November, des ochtends te 7 uren, van Rotterdam naar New-York vertrokken, met 160 passagiers en 54 man equipage, is, vol gens bij de Noord-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij ontvangen telegram, gisteren mor gen bij Dover gezonken door aanvaring met een onbekend gebleven stoomschip. Ongeveer vijftig der opvarenden van de W. A. Scholten zijn gered door liet Eng. stoomschip Ebro. Onder deze zijn de heer Geuken, de administrateur, de dokter, de eerste en tweede machinist en de tweede stuur man. Volgens later ontvangen bericht zouden er in het geheel omstreeks tachtig der opvarenden van de W. A. Scholten zijn gered. Volgens nader bij de Nederlandsehe Ameri- kaansche Stoomvaart-maatschappij ingekomen be richt uit Dover is aldaar binnengekomen het stoomschip „Rosa Mary", hetwelk rapporteert in aanvaring te zijn geweest met een onbekend ten anker liggend stoomschip. De masten van de „W. A. Scholten" zijn zichtbaar met laag water zuid-oost van den Admiralty-pier van Dover. De lijken van den tweeden hofmeester en van een kind der familie Schatsnelder zijn te Dover aangebracht. Tal van schuiten zijn naar de plaats van het ongeluk gezonden om te redden wat nog te red den is. Volgens een nader bij de Nederlandsch Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij ingekomen be richt uit Dover, zijn aldaar twaalf lijken geland, waaronder die van den kajuitspassagier Blanc, van den eersten officier en van den vierden ma chinist. Door de nabijheid van twee zeilschepen was de mogelijkheid, dat er meer personen gered zijn geworden, niet uitgesloten. Een Reuter-telegram uit Dover meldt, dat al daar 22 lijken waren aangebracht. Er werden voortdurend vele sloepen gezonden naar de plaats, waar de W. A. Scholten gezonken is, om, zoo er nog levende drenkelingen gevonden werden, hen te redden. Het casco en de inventaris der W. A. Schotten zijn verzekerd voor f350,000 bij verschillende maatschappijen aan de Rotterdamsche beurs. De lading was zeer kostbaar en wordt als ver zekerde waarde geschat op ca. I1/., millioen gul den zij bestond o. a. uit 1S0Ü pakken tabak, ter gezamenlijke waarde van f900,000 a 1 millioen (ieder pak tabak geldt f500 a f 600); verder eene belangrijke partij wijn in vaten en kisten, diverse collis planten en bollen, kisten manufacturen, glas en aardewerk en meer stukgoederen. Door deze ramp worden zoowel de Rotterdam- sclie als de Amsterdamsche beurs zwaar getroffen. Als eene bijzonderheid verdient nog vermelding, dat de eigenlijke gezagvoerder van liet stoomschip W. A. Scholten, kapitein Bakker, voor deze reis, ten einde een weinig rust aan wal te genieten, had geruild met kapitein Taat. Het stoomschip W. A. Schotten, groot 2529 ton, werd in 1S74 gebouwd voor rekening der Ned. Amerikaansche Maatschappij bij de firma Napius Sons te Glasgow. De kapitein en de eerste stuurman der Rosa Mary hebben thans erkend, dat het hun schip en geen ander onbekend stoomschip is geweest, hetwelk Zaterdag avond met de W. A. Scholten in aanvaring is gekomen. De schipbreukelingen zullen zoodra mogelijk terugkeeren. De Nederl.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschap pij heeft uit Rotterdam aan haren agent te Dover per telegraaf last gegeven, om alle kosten voor de begrafenis der verdronkenen te voldoen. Uit Benneb roek wordt gemeld Het bericht dat de W. A. Scholten vergaan is heeft hier veel sensatie verwekt. Immers 4 on zer dorpsgenooten kwamen naar alle waarschijn lijkheid bij de ramp om 't leven, n.l. H. Troost geb. van Drongelen, die met hare 3 jeugdige kin deren haren man volgde naar de nieuwe wereld, waarheen hij in Augustus was gegaan, omwerk te zoeken, hetgeen boven verwachting was gelukt. Dat ieder diep medelijden gevoelt met den ijve- rigen man, die op zoo treffende wijze vrouw en kinderen verloor, laat zich begrijpen. Te Nieuw Buinen, gemeente Borger, werd dezer dageu eene kleine boerenplaats verkocht voor 9000. Dezelfde boerderij was voor zeven jaren aan gekocht voor 14000, terwijl er toen nog een huis op gebouwd werd van 3000. In zeven jaren tijds is deze boerderij dus /'8000 in waarde verminderd, terwijl er bovendien nog een gedeelte van eenen waterweg bij werd gegraven en andere verbeteringen werden aangebracht. Te Amsterdam, traden in een rechtsgeding- de welbekende advocaten rnr. Haas en mr. Kap- peyne van de Coppello op. De eerste heeft zooals men weet, de gewoonte, wanneer hij pleit, de rechterhand voortdurend met gestrekte vingers uit te steken en met gesloten vingers terug te halen. Mr. Van de Coppello merkte daaromtrent in zijn pleidooi op, dat het vliegenvangen van mr. Haas hem niet afschrikte. Toen mr. Haas het rechtsgeding voor zijn cliënt gewonnen had, vroeg hij den voorzitter nog even het woord en merkte zeer tersnede aan zijn col lega op, dat hij behalve „vliegen" ook „capellen" ving. Een man die in zijn onderhoud voorziet door het machinaal breien van kousen, sokken enz., huurde in Den Haag een huis. Volgens de gebrui kelijke voorwaarden zou hij per week betalen, doch op verzoek van den huisheer betaalde hij een week vooruit. Na verloop van acht dagen komt de huisbaas om geld voor de nieuw ingetreden week vragen. Met een stoïcijnsche kalmte en daarbij passend effen gelaat antwoordt de huurder: Ik betaal niet. Neen, ik betaal nooit huurDat is mijn gewoonte niet De- huisbaas is dermate verbaasd, dat hij vergeet boos te worden. Dan zal ik je voor het kantongerecht laten dagvaarden. Je doe maarIk kom toch niet. De kan tonrechter kent me wel. De huisheer, die de verstandigste partij kiest, verwijdert zich, terwijl de huurder glimlachend tot de op het gerucht van de woordenwisseling- toegesnelde buren zegt Neen, die vind ik goedIk huur betalen? Dat 's mijn gewoonte niet. Ik betaal nooit En met onweerstaanbare kalmte sluit hij de deur achter zich dicht. 't Is gebleken dat de man waarheid gesproken heeft. Reeds zes malen, sedert hij voor korten tijd uit Rotterdam in Den Haag kwam, is hij dooi den sterken arm van het gerecht uit zijn respec tieve woningen gezet. Bij den orkaan, die op de Chineesche Zee woedde in September, verdronken meer dan 1000 bewoners van het eiland Hoi Lung-. Bij het ei land Chick Lung vergingen drie schepen en 32 menschen kwamen om. - Uit San Francisco worden bijzonderheden bericht omtrent de lotgevallen der bemanning van een Iersch schip, dat bij een der Aucklands eilanden (ten zuiden van Nieuw Zeeland) veron gelukte. De bemanning bestond uit 22 koppen, en er was éen passagier aan boord. De kapitein en twaalf der bemanning verdronken. De overigen bereikten het eiland, dat geheel onbewoond bleek te zijn. Zij leefden daar drie maanden van visch voornamelijk sehelvisch. Eerst na verloop van dien tijd vonden zij in het strand een bijl, met behulp waarvan zij een boot, of liever een lang werpige kist maakten, waarin zij trachtten over te steken naar Port Rors, dat in het gezicht was Door de bewoners dier plaats geholpen, kwamen zij daar eindelijk veilig aan land. Volgens de Avenir Mil, is eene te Jena ge nomen proef met een bestuurbaren luchtballen volkomen geslaagd. De ballon, die den vorm had van eene sigaar, draaide na opgelaten te zijn ver scheidene malen boven de Elbe, en nam toen in rechte lijn zijne richting naar een duidelijke ge markeerd punt: Daar aangekomen, keerde hij plotseling om en bewoog zich naar een ander aangewezen punt, insgelijks in rechte lijn, en dit alles terwijl er een zeer sterke wind woei. De toeschouwers begroetten het slagen der proefne ming- met handgeklap en toejuichingen. Een felle br$nd is in den nacht van den löden op den 17den dezer uitgebarsten te Gent in de gebouwen van de geestelijke inrichting van den Heiligen Johannes den Dooper, in de Groene Laan bij de poort van Brugge. Alle gebouwen werden eene prooi der vlammen, uitgenomen al leen de kapel en de school der geestelijke broeders. De schade is aanzienlijk, doch menschenlevens schijnen gelukkig niet te betreuren te zijn. Een Engelscli blad had beweerd, dat de Delagoabaai spoorweg het werk zou zijn van Bismarck, die voornemens was het protectoraat ovef de Transvaal te voeren. De Volksstem antwoordt daarop, dat de spoor wegmaatschappij voor een deel met Duitsch ka pitaal is tot stand gekomen, en dat-er tengevolge daarvan ook Duitsche emigranten zijn overgeko men. „Maar wat zou dit?" vraagt het blad, „zijn Duitsche emigranten gevaarlijke wezens? Moet men daarover zich in de Kaapkolonie ongerust maken Vreemd, uiterst vreemd komt ons zulk een vrees voor. Een der verkwiklcelijkste waar nemingen in de onmiddelijke nabijheid van de Kaapstad zijn die ettelijke honderden kleine boer derijen, welke men uit den spoorweg ziet, naar Kalbaai gaande, alle door Duitschers bewoond, op een voor weinige jaren weinig anders dan een dorre zandvlakte. Overal in Zuid-Afrika, in de kolonie, den Vrijstaat, Natal en bij ons treft men werkzame, met weinig kapitaal arbeidende, en toch steeds vooruitgaande Duitsche landverhuizers aan, die een voorbeeld zijn voor andere, ijverige menschen en trouwe ingezetenen. Wij houden de nederzetting van dit soort van Europeanen voor een onvermengden zegen en zouden er toe kunnen komen om N. Amerika te benijden, het welk jaar op jaar zulke degelijke krachten uit Duitschland trekt en er voortdurend de beste vruchten van plukt. Er is hier nog plaats voor millioenen nuttige burgers. Moeten wij nu in ernst den toegang tot onze streken openzetten voor Engelschen, Ieren, Schotten, en een Chineeschen muur opzetten tegen de instrooming van Duitschers?" Verder herinnert de Volksstem er aan. dat de eerste pogingen tot 't aanleggen van den spoor weg werden belemmerd door de Engelschen. „De Financial News" zegt dat blad vervolgens, „ver klaarde eerst, dat de Transvaal bankroet was en daarna, dat Bismarck de republiek onder zijne vleugelen had genomen." Hierop antwoordt de Volksstem „Wat kunnen wij hier daartegen doen? Weinig of niets. Wat kan men tegen dwaasheden?" Mijnheer en Redacteuren der Texelsche Courant! Beleefdelijk verzoek ik U het onderstaande in Uw alhier veel gelezen blad te willen opnemen; U zult daarmee ten hoogste verplichten Uw Dw. Dn. S. Keijser Pz. De Vereeniging tot Bevordering van Beeldende Kunsten, opgericht in den jare 1845 door de Maat schappij „Arti et Amicitiae" heeft gedurende haar 42- jarig bestaan niet zonder vrucht gewerkt tot het doel,, bij hare oprichting voorgesteld. Zij mocht in dien tijd, van circa 300 verschillende kunstenaars, ongeveer 1200 Schilderijen, ruim 300 Aquarellen achter lijst en glas, benevens verscheidene andere kunstwerken aankoo- pen, terwijl zij 40 Staalgravuren deed vervaardigen de meesten op eene grootte, als hierte lande weinig- voorkomt- Al deze kunstwerken werdén vervaardigd door-en rechtstreeks aangekocht van Nederlandsehe kunste naars op openbare Tentoonstellingen. De Vereeniging heeft dus recht te zeggen, dat zij een belangrijken steun aan de verspreiding van beel dende kunst en van aanmoediging aan hare beoefe naars in Nederland gegeven heeft. Bovendien werd eene niet onbelangrijke som gestort in liet weldadig Weduwen- en Weezenfonds der Maat schappij „Arti et Amicitiae", door de korting van 5% die de kunstenaars van hunne aankoopprijzen tot dat doei zich laten welgevallen. Al deze vruchten werden verkregen door de me dewerking van de Leden der Vereeniging, die daar voor eene Jaarlijksche Contributie van/"5.—betalen. Zij ontvangen daarvoor een lot in de jaarlijksche verloting van kunstwerken en een exemplaar van de gravure als premieplaat. Mochten velen van hen, die belangstellen in den bloei der Nationale Beeldende kunst, tot het doel der Vereeniging toetreden, door zich als Lid te doen in schrijven vóór den dag der aanstaande verloting, die

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2