N\ 18. Zondag 4 December. A\ 1887. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. RIJKDOM VAN 'T ZEEWATER AAN PLANTEN. Tot vermeerdering onzer kennis van den natuurlijken toestand van zee en oceaan in het algemeen en in het bijzonder, om langs dien weg de oorzaken te leeren doorgronden van het trekken van sommige vischsoorten, voor de zeevisscherijen van zooveel belang, bijv. haring en kabeljauw, worden sedert ver scheidene jaren door verschillende zeevarende natiën wetenschappelijke excursies in den At- lantischen oceaan en elders gedaan. Over dit onderwerp is voor eenigen tijd te Bremen een voordracht gehouden door dr. F. Heineke, naar aanleiding der resultaten, verkregen bij een excursie in den Atlantischen oceaan, ten vorige jare georganiseerd door de Duitsche commissie tot opbeuring der zeevisscherij. Het meege deelde dienaangaande is ontleend aan de Weser Zeitung. Aan dien tocht werd deelgenomen door eenigen van de voornaamste deskundigen op op dit gebied in Duitschland, de heerenMöbius, Heuten, Beneke, Schütt, Heineke enz. Het hoofddoel, hierbij in het oog gevat, zeide de spreker, was het verkrijgen van juiste gege vens ter bepaling van de hoeveelheid micros copische planten, in het water van den Atlan tischen oceaan aanwezig. Alleen het voort zetten van dergelijk onderzoek gedurende jaren en in de verschillende seizoenen des jaars zal ons in staat stellen met juistheid te leeren oor- deelen èn over de musea, èn over de verdeeling der microscopische planten en andere organis men in den oceaan, waarvan het bestaan der belangrijkste zeevischsoorten, 't zij rechtstreeks of indirect, afhangt. Eerst nadat wij juiste kennis te dezen aanzien hebben opgedaan, zal het ons mogelijk worden de oorzaken te door gronden van het trekken, b.v. van haring, kabeljauw, door den wijden oceaan. Dit is nu reeds boven elke twijfel verheven, dat de tochten der genoemde vischsoorten door zee en oceaan in het nauwste verband staan met de aanwezigheid van den plaatselijken voorraad dier pelagische planten en dieren van micros- copischen aard. Hierbij komt nog een gewichtig punt in aanmerking. Zijn wij ten opzichte van de vermelde quaestien voldoende ingelicht, dan zullen wij daardoor in staat zijn de plekken aan te wijzen, waar de meeste visch zich in de verschillende seizoenen des jaars ophoudt. En 't geen voor de praktijk van zooveel belang is, wij zullen dan weten te oeoordeelen, waar heen de visschersvloot zich moet begeven met de gunstigste kansen voor eene ruime vangst. Met betrekking tot de hoeveelheid micros copische planten, aanwezig in zeewater, wer den nog de volgende mededeelingen godaan. Zij bestaan voornamelijk uit diatomeeën en peridineeën. Zij bevatten een tallooze menigte millioenen kleine, dierlijke organismen, die in de tweede plaats in aanmerking komen als voedsel voor vele zeevisschen, waartoe ook de reeds genoemde behooren. De proeven, door professor Hinsen genomen ter bepaling van de hoeveelheid plantaardige en dierlijke organismen in zeewater aanwezig, hebben reeds vroeger tot het volgende geleid. In het westelijk gedeelte der Oostzee vond hij indertijd in de maand December in 10 ku bieke meter water niet minder dan 140 milli- oen microscopische plantjes, meerendeels be staande uit diatomeeën. Gemiddeld genomen geeft dit 14 stuks per kubieke centimeter. Gezamenlijk genomen vormden zij een massa van 200 kub. centimeter. Naar deze bereke ning bevat een hoeveelheid van 50,000 kub. meter zeewater d. i. ter oppervlakte van één hectare en 5 meter diepte een plant aardige massa van 1 kub. meter, met een gewicht van minstens 20 centenaars. Zonder vrees voor overdrijving mag worden aangenomen, dat deze heveelheid planten zich jaarlijks minstens vier malen hernieuwt, dan verkrijgt men voor de productie van een hoe veelheid zeewater ter oppervlakte van 1 hectare en 5 meter diepte jaarlijks 80 centenaars levende plantaardige massa. Vergelijkt men deze massa planten met de productie van 1 hectare vruchtbaar bouwland, dan staan beide ongeveer met elkander gelijk. De tocht in den Atlantischen Oceaan strekte zich uit tot noordwaarts van St. Kilda, waar de oceaan plotseling een verbazende diepte verkrijgt en de netten 2557 meter konden dalen. De resultaten, hierbij verkregen, zul len mogelijk nog in den loop van dit jaar openbaar worden gemaakt. In de Oostzee zijn dergelijke onderzoekingen op groote schaal reeds gedaan. In allerlei richtingen is zij wetenschappelijk onderzocht, zooals tot heden nergens elders is geschiedt. D-C. TEXEL, 8 December 1887. In den biljartwedstrijd in het Café Park zicht'welke Donderdagavond j.l. eindigde bleef overwinnaar de heer J. Flens. Oudeschild, 2 Dec. Ofschoon de hoeveel heid garnalen op den bodem van Texelstroom niet zoo groot meer schijnt te zijn als voor eenige weken, is de vangst toch niet onbe vredigend. Mocht in November elke schuit hoogstens 3 manden per dag aanbrengen thans is verlof gegeven een mand meer, dus 4 man den per dag aan te brengen. De prijs is nog vrij wel gelijk. In de maand November werden 1627 man den garnalen door de kokerijen naar het bui tenland afgeleverd. Helder, 2 Dec. Heden morgen liep in deze haven binnen Z. M. oorlogsschip „Tromp" ko mende uit Oost-Indië. Aan boord van dien bodem was alles wel. Z. M. oorlogsschip Friso die in de vorige maand ter reéde met goed gevolg onder stoom beproefd werd, is thans van een nieuwe schroef voorzien, waarmede van daag proeftochten werden gedaan. Men schrijft ons uit Kolhorn dd. 2 December: Den 30sten November werd te Barsingerhorn eene liberale kiesvereeniging opgericht. Alle aan de bijeenroeping gevolg gegeven heb bende kiezers traden als leden toe; het voorge stelde reglement werd met algemeene stemmen goedgekeurd, en daarna vastgesteld. Door een der aanwezigen werd voorgesteld om een artikel, luidende: De vergaderingen zullen worden gehouden te Barsingerhorn, in een lokaal in h9t centrum van het dorp; te lezen: De ver gaderingen zullen worden gehouden te Barsin gerhorn in een lokaal, alwaar tijdens vergaderin gen der vereeniging geen sterken drank zal mogen worden geschonken dan met goedvinden van het bestuur der vereeniging. Genoemde bepaling werd door het bestuur niet gewenscht geoordeeld en dus niet aan het oordeel der overige leden onderworpen. Tot bestuursleden werden gekozen voor Barsingerhorn J. Westerman Holstijn, S. Berman, Corn: Spaans; voor Kolhorn: E. Kluijver, T. A. Koomen, J. Bree- baart; voor Haringhuizen: D, Raat, W. Kooimans, en voor De Kreil: J. Kater. De minister van waterstaat enz. heeft naar men meldt het plan opgevat, op Zon- en feestdagen slechts ééne bestelling van brieven enz. te doen plaats hebben, ten einde de ambte naren zooveel mogelijk om de zeven dagen van een rustdag te doen genieten. Om het verkeer echter niet geheel te doen op houden, zou hij dan tevens de telegraafkantoren gelijkmatig over ons land op Zon- en feestdagen open willen stellen, 8 12 voormiddags en van 5 9 namiddags. Belanghebbenden kunnen dan door middel van de telegraaf 's morgens en 's avonds, zij het dan ook met meerdere kosten, correspondeeren. Yooral, nu langzamerhand de ambtenaren der vroeger gescheiden diensten met beide vakken vertrouwd zijn geworden, kan dit stelsel worden ingevoerd, zonder schade en tot verlichting van allen. Een ontwerp van wet tot goedkeuring van het handels en scheep vaar ttractaat met Spanje is bij de Tweede Kamer jngekomen. Het tractaat bepaalt de wederzijdsche behandeling op den voet der meest begunstigde natie. De Nederlandsche regeering verbindt zich geene hoogere rechten van Spaansche wijnen te heffen dan waaraan ze thans onderworpen zijn, en den in bedoelde wijnen vervatten alcohol niet te belasten, indien deze niet meer bedraagt dan 21 liter per HL. bij eene warmte van 15 graden van den honderddeeligen thermometer (Celsius). Zij verbindt zich insgelijks tijdens den duur dezer overeenkomst, niet meer dan per 100 KG. te heffen van de Malaga-ro- zijnen, welke, als begrepen in het tarief onder de rubriek „rozijnen Diet afzonderlijk belast", tegenwoordig in Nederland een invoerrecht van f 2 per 100 KG. te betalen- Bij verschil zal de beslissing aan scheidsrechters onderworpen wor den. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft het perceel te Utrecht, dat aanvankelijk was aangekocht om te dienen voor eene kweekschool voor bewaarschool-houde ressen als feestgave aan het Nederlandsche volk bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Maatschappij (een besluit waarop de algemeene vergadering in 1885 terugkwam), weder verkocht voor f56,650, een bedrag hooger dan waarvoor het werd gekocht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1