Donderdag 8 December. A#. 1887. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. N#. 19.3. Dit blail verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. EEi\ XATULRTOOXEEL OP DEX ATLAXTISCHEX OCEAAX. Heerschte er steeds helder weêr op den Noord-Atlantisclien Oceaan, blonk de zon er des daags voortdurend aan den blauwen hemel en wist men er van mist, noch nevel, dan zou de reiziger aan boord, wan een passagiers boot niets vuriger verlangen dan minstens een paar ijsbergen per dag te ontmoeten. Indruk wekkender trotscher schouwspel laat zich schier niet bedenken dan een reusachtige ijs berg, hoe grooter hoe beter, den beschouwer oplevert, indien de zon daarop een zee van licht werpt- Noch met het penseel, noch in woorden laat zich het beeld malen, dat zulk een vlottend gevaarte aanbiedt. De schitte rende pracht der steeds wisselende kleurspe lingen, die over zijn steile wanden en glooiende hellingen glijden; de verblindend blanke spitsen, die zich in grooter of kleiner aantal nu hier dan elders vertoonen; het eigenaardig zeegroen koloriet, dat als een wasem overal te voor schijn treedt, waar het niet door krachtiger kleuren wordt gedekt dit alles vervult den beschouwer met verbazing en kluistert met onweerstaanbare kracht zijn blikken aan dit heerlijke natuurtooneel. Het indrukwekkende van dit schouwspel wordt nog vermeerderd door den bouw van het gevaarte; want ook in dit opzicht ontwaart men tegenstellingen van den meest verrassenden aard. Plomp rijst de kolossus op uit de water- of de ijsvlakte, die het omgeeft; menigwerf ont moet men er van 300 v. Op z'ijn kruin of op een zijvlak verheffen zich torens en kan- teelen van een doorschijnend paleis, welks grillige bouwtrant nog bewonderenswaardig mag heeten, niettegenstaande het geheel slechts een bouwval vormt. Nauwelijks heeft men die tooverachtig schoone sieraden met diepe aandacht gadegeslagen, daar verandert plotse ling het gansche tooneel en snel als de ge dachte, is een gansch ander schouwspel daar voor in de plaats getreden. Gelijktijdig ver neemt men een ratelend geklater, want een waterval, vermengd met gruis en brokken ijs, stort zich voor den voet des bergs bij elke verandering van gedaante. Ook zijn wanden en hellingen ondergaan elk oogenblik wisseling van vormen. Onder de werking der koesterende zonnestralen gaat dit smelten der ijsmassa nu eens sneller, dan weder langzamer voort, maar veranderingen in de vormen hebben gestadig plaats en daar door tevens een wisselend spel van licht en kleur, dat oog en zinnen betoovert. Welk een massa ijs noodig is voor de sa menstelling van een ijsberg ter hoogte van 300 voet, die oneindig grooter omvang heeft, een ijsberg van deze afmeting behoort onder de drijvende Alpen te worden gerangschikt, laat zich gemakkelijk hiernaar beoordeelen. Men berekent, dat het onder water bedekte, het daarvan zichtbare gedeelte minstens zes maal overtreft. Twee jaar geleden ontmoette het stoomschip „Lincoln" op 44° noorderbreedte en 28° wes terlengte een 20-tal ijsbergen, omringd met ijsvelden die eene gezamenlijke oppervlakte hadden van ruim 300 mijlen. Een menigte ijsbeeren en andere dieren in de Poolstreken tehuis behoorende, bevonden zich op het ijs- eiland. Iets dergelijks mag niet als een zeld zaamheid worden beschouwd; dergelijke ge vallen komen integendeel dikwerf voor. Vreemder schouwspel mag het volgende worden geheeten en ook dit is meermalen voorgekomen. Ten jare 1851 ontmoette het Engelsche stoomschip „Renovation" in de on- middelijke nabijheid van de groote bank van Newfoundland, op 44« n. br. een reusachtigen ijsberg van nog grooter uitgestrektheid. Twee barken, driemasters namelijk, waren tusschen het ijs dier velden beklemd geraakt en zaten als 't ware op het droge en dreven in zuide lijke richting den Oceaan in, totdat de toe nemende warmte ze van hun verheven stand punt weer in diep water nad gebracht en ze vlot gemaakt. In het vorige jaar geraakte een Engelscli koopvaardijschip op 44» n. b. en 45° w.h, beklemd tusschen ijsvelden, die een eiland vormden ter lengte van ruim 30 zee mijlen en dit schip maakte op die wijze een langen tocht in zuidelijke richting. Van Februari tot in Juli wordt het noorde lijke gedeelte van den Atlantischen Oceaan druk bezocht door de kille gevaarten, ijsbergen en ijsvelden, afkomstig uit 't lage Noorden, de Poolzeeën. De Labradorstroom stuwt ze Oce- aanwaarts en gedurende een vijftal maanden des jaars zijn zij een schrik der zeevarenden, die het noordelijke gedeelte van den Atlanti schen Oceaan beploegen. Ware het steeds mogelijk intijds hunne nadering waar te nemen, dan zou slechts vertraging der reis, geen doode- lijk gevaar daardoor ontstaan. Gewoonlijk echter bevindt men zich in hunne onmiddelijke nabijheid voor men ze heeft waargenomen, want in den regel zijn ze gehuld in mist en nevel. D. C. TEXEL, 7 December 1887. De St. Nicolaasavond werd Maandag op de alhier eigenaardige wijze herdacht. Des middags door de jeugd aangevangen, werd het feest des avonds door ouderen voortgezet. Van verschillende personen, vooral onder de jeugd, waren de costumes zeer netjes, terwijl de costumes van menige groote getuigde, dat er veel werk aan besteed was alsook van groote vindingrijkheid. Wij zouden echter wel in overweging willen geven om bij zoo'n gelegenheid zich meer te vereenigen, waardoor gewis beter voorstellin gen zouden kunnen worden gevormd en de gelegenheid zich alzoo voordoen om zulk een maskerade tevens ten voordeele te doen strek ken van minderbedeelden of ongelukkigen, zooals vorige jaren wel eens geschiedde; zoo zou aan het vermaak het nuttige verbonden worden. Aan het strand achter de Koog is den 3 dezer aangespoeld het lijk van een mans persoon, naar gissing oud 40 jaren, gekleed in een rood wollen hemd, blauw wollen buisje, blauw wollen onderbroek, engelsch leeren bovenbroek, grijze kousen en lange laarzen aan de beenen; in de broekzak een knipmes met houten heft, waarin gesneden de letters W v R. Het lijk verkeerde in verren staat van ontbinding. Aan de D. C. ontleenen wij het volgende: De rector van het gymnasium, de directeuren der hoogere burgerscholen en de directeur der openbare handelsschool te Amsterdam hebben de aandacht van ouders en voogden van leer lingen hunner inrichtingen gevestigd op het besluit van den minister van oorlog, betreffende het houden van vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Op de mededeeling van dit be sluit laten zij het onderstaande volgen: Terwijl ondergeteekenden gemeend hebben het voorgaande belangrijke besluit in zijn ge heel te moeten mededeelen, willen zij slechts enkele woorden gebruiken om het gewicht daarvan in het licht te stellen. Niemand zal ontkennen, dat oefeningen in den wapenhandel eene opvoedende werking hebben voor het lichaam evenzeer als op het karakterwordt het eerste gesterkt tegen ver moeienissen, het karakter krijgt er zekere vastheid door; men leert tevens begrijpen, welk een kracht tevens ontwikkeld kan worden, als velen tegelijk hetzelfde doen, men gewend aan orde en tucht. Doch er is meer: niets werkt in den grond der zaak onzedelijker op den volksgeest dan ons stelsel van plaatsver vanging. Te recht huiveren tegenwoordig vele ouders hunne zonen aan het kazerneleven te doen deelnemen. Maar het dienen voor eigen nommer behoeft op den duur niet gepaard te blijven gaan met het kazerneleven, of dit leven zelf kan verbeterd worden. Het ligt thans in de hand van ouders en voogden, hierin ver andering te brengendes ministers besluit toch opent het vooruitzicht, dat hunne zonen den dienstplicht gemakkelijker zullen kunnen vol brengen; daargelaten de besparing van de kosten van plaatsvervanging, zullen de dooi den minister genomen maatregelen hierom zeker door velen worden toegejuicht. Voortaan toch zullen hunne zonen, nadat zij met een voldoenden uitslag aan deze oefeningen hebben deelgenomen, reeds dadelijk bij hunne indienst treding tot den graad van m i 1 i c i e n - k o r- p o r a a 1 of milicien-sergeant bevor derd, en waarschijnlijk spoedig in het genot van groot verlof gesteld kunnen worden, om alleen bij de groote oefeningen onder de wa penen geroepen te worden. Is dit reeds een groot voorrecht, wij aarzelen niet als onze over tuiging uit te spreken, dat bij de aanstaande regeling van onze strijdkrachten de deelneming aan deze oefeningen nog meer voorrechten zal TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1