doen verwervenwij noemen hier slechts het voorrecht om zijne garnizoensplaats te mogen kiezen, zoodat men, hetzij om zijne studie, hetzij om eene andere reden de voorkeur geeft aan eene vestiging in deze of gene garnizoens plaats, geen beletsel heeft om tegelijk met het vervullen van zijnen dienstplicht zich aan zijne overige bezigheden te blijven wijden: verder het voorrecht om, zoo men dit verkiest, buiten de kazerne gehuisvest te wordenein delijk is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat met dit alles gepaard gaat, eene vei mindering van militie-diensttijd. Om al deze redenen vestigen de onderge- teekenden de aandacht van ouders en leer lingen op dit besluit van den minister van oorlog, en zij vleien zich, dat velen zich daar door zullen opgewekt gevoelen om mede te werken tot eene zaak, die werkelijk voor ons geheele volk van het grootste belang is. De groote proeven, die omtrent het te vol gen stelsel bij het vernielen van spoorwegbruggen van beslissenden invloed zouden zijn, hadden in de vorige week op het oefeningsterrein nabij het station de Bilt plaats. Kort nadat de genietroepen ter plaatse waren aangekomen en bezig waren het terrein, voor zoover men dit onveilig rekende, door eenen ruimen postenkring af te sluiten, kwam de voor zitter van de permanente militaire spoorwegcom missie, de luitenant-generaal J. M. van Star, met eenige leden dier commissie aan, en bezichtigde de brug, waar de dynamietladingen en ontstekings inrichtingen inmiddels door den kapitein J. Meur- singe, die met de leiding van de proeven was be last, waren aangebracht. Tegen 11 uur verscheen ook de generaal-majoor J. H. Kromhout, inspecteur der genie, vergezeld van vier buitenlandsche en twee van de hem toegevoegde officieren op het terrein. Nadat de brug en de genomen maatregelen voor de ver nieling ook door deze heeren waren in oogen- schouw genomen, werd ten ruim 12 ure het sein voor het springen van de brug gegeven. Toefn dit teeken naar den postenketen was overgebracht en men dus overal op de ontsteking was voor bereid, volgde een geweldige slag, daarna een regen van neervallende stukken ijzer, en toen de rook was opgetrokken, zag men de brug midden doorgeslagen in de diepte liggen. Hierna werd door den luit. Wenckebach met behulp van een klein detachement, de tweede brug, zonder gebruikmaking van voorbereidend materieel, voor vernieling gereed gemaakt. Reeds ten half drie kon ook hiervan de ont steking plaats hebben, met ongeveer hetzelfde gunstige gevolg als bij de eerste proef was ver kregen. Zonder in eenige technische détails te treden, kan men de proeven als volkomen ge slaagd beschouwen. Het is een ontzagwekkend schouwspel, de zware ijzeren liggers als bordpa pier gescheurd in de diepte te zien liggen, en men staat verbaasd over de zoo vernielende uit werking van eene betrekkelijk kleine hoeveelheid dynamiet. Nadat de verschillende compagniën, die den beveiligenden postenketen hadden gevormd, de uitkomsten van de proeven hadden aanschouwd en inmiddels bovengenoemde autoriteiten weder naar 's-Gravenhage waren vertrokken, keerde het korps ten vier ure naar het garnizoen terug. Het volgende adres ligt te Utrecht ter teekening: Aan Zijne Majesteit den Koning. Geven met diepen eerbied te kennen de on- dergeteekenden, Uwer Majesteits getrouwe onder danen; dat zij met belangstelling kennis namen van verschillende mededeelingen, uit ons land en uit het buitenland, waaruit blijkt, dat eene be langrijke vermeerdering van inkomsten voor het rijk, de provinciën en de gemeenten zou zijn te verkrijgen door het beplanten der wegen met vrucht- en andere boomen; dat zoodanige beplanting niet alleen gel delijk groote voordeelen kan schenken, maar ook aan de nog vlakke wegen in ons vaderland een schooner aanzien zal geven; dat Uwer Majesteits zucht om 's lands bloei en welvaart met alle gepaste middelen te bevor deren, hen bescheidelijk de vrijheid doet nemen Hoogstderzelver aandacht ook op deze zaak te vestigen en Uwe Majesteit eerbiediglijk te ver zoeken, dat het Haar behagen moge: „te bevorderen, dat een grondig onderzoek worde ingesteld naar de wenschelijkheid en uit voerbaarheid om rijks-, provinciale- en gemeente wegen naarmate der geschiktheid van den bodem met vrucht- of met andere boomen te beplanten, en dat maatregelen worden genomen om dit denkbeeld te verwezenlijken, indien uit dat onder zoek blijkt, dat de zaak wenschelijk en uitvoer baar is, zooals naar hunne vaste overtuiging het geval zal zijn." Hetwelk doende, enz. Uit Vlaardingen wordt gemeld Naar alle waarschijnlijkheid heeft onze Gemeente een gevoelig verlies geleden en is onze visschers- vloot door een betreurenswaardige ramp getroffen in een der laatste stormen. Teruggekeerde vis- scliers hebben onmiskenbare teekenen op zee ge zien van een groot onheil, hier en daar zijn stukken hout aangedreven, waarvan deskundigen den oorsprong konden aanduiden. En wat eerst ge fluisterd werd, wordt nu bijna met zekerheid gezegd„De Haringvliet" een der schepen van de firma Hoogerwerff Co. is verongelukt, en de deerniswaardige schepelingen hebben in de golven hun graf gevonden. Zwaar is de slag voor de nagelatene betrekkin gen, hier weduwen met kinderen, daar ouders, broeders of zusters, die hun dierbaren niet meer zullen wederzien. De algemeene deelneming is hier groot. De VI. Ct. deelt mede. dat aan de bemanning van de logger „Rendorp", schipper Jan Storm Cz. aldaar, de niet onbelangrijke som van 600 Gulden is ter hand gesteld voor de verleende assistentie aan het schip „Francina", schipper Johs, Scliepe, van Maassluis, dat in den nacht van 27 October door een Ostendesche vischsloep werd aangevaren, waardoor het schip een groot gat even boven de waterlinie bekwam, en de groot ste helft der equipage door over te springen het schip had verlaten. In dien toestand werd de „Francina" door de „Rendorp" aangetroffen en op sleeptouw genomen, en arriveerde den 29sten October behouden in den Nieuwen Waterweg, reeds vroeger in dat blad breeder omschreven; schipper en bemanning zijn om het zeerst tevre den voor de flinke belooning aan hen gedaan. Men schrijft uit Rijnsburg, d.d. 3 December: Door de massa tulpen, die hier tegenwoordig worden gekweekt, zijn zij nu eerst alle opgeplant; sedert 1882 was de aankweeking van de verschil lende soorten het voordeeligste artikel, dat hier werd verbouwd; de finantiëele steun, welke de kleine teelders in die tusschenliggende jaren daar van hebben genoten, is oorzaak geweest dat men hier, ofschoon de nood met elk jaar hooger steeg, toch van geen verkoop bij executie (men zegt hier in zoo'n geval: die is gesprongen) heeft gehoord. De krokussenteelt, voor tien jaren mede zeer voordeelig, laat nu te wenschen over, zoodat die tegenwoordig zeker tot op de helft verminderd is. De vroege aardappelteelt, welke voorheen hier op groote schaal plaats had, doch in de laatste jaren onvoordeelig was, is grootendeels verdron gen door de kool- en tulpenteelt. Alle koolsoorten waren dit jaar bijzonder ge wild vooral de bekende Rijnsburgsche ingezouten bloemkool gaat gelukkig goed van de hand; de prijzen daalden sedert de laatste jaren schrikwek kend, zoodat men voor dit hoofdproduct zóó be zorgd werd, dat men het ergste vreesde gelukkig zijn de prijzen, welke verleden jaar tot op tien gulden daalden, nu gestegen tot het dubbele per okshoofdals reden daarvoor zal deze wel de meest geldige zijn, dat nu maar de helft is inge zouten van het gewone getal der laatste jaren eerstens doordat er veel groen aan de markt is verkocht, en ten andere heeft ook de vroeg inge vallen strenge vorst dit minimum nog lager ge steld de schade, daardoor veroorzaakt, is voor sommige koolbouwers nogal belangrijk, doch komt eenigszins terecht doordat de prijzen in verhouding van het mindere getal vaten nog stijgende zijn. Toch vreest men algemeen dat deze redding uit den finantiëelen nood meer den grondeigenaar dan den bouwman ten goede komen zal, dewijl er met Kerstmis veel bouwland opnieuw publiek zal worden verpachtdat men nu vreest en evenwel toch geregeld te duur in pacht neemt, komt doordat hier ter plaatse te veel personen zijn die hetzelfde vak uitoefenen. Het winterkoren staat, voor zoover het zicht baar is, redelijkde menigvuldige regenbuien der laatste dagen zouden eerst dan bijzonder schaden, wanneer men daarop spoedig strenge vorst kreeg. De Landbouio Crt. maakt met instemming gewag van den door het Nederl. Tuinbouwblad vermelden maatregel, in Duitscliland genomen door de Vereenig. van Duitsche handelaars-bloe misten, om juiste opgaven te bekomen omtrent de schade door het wild aan de veldgewassen berokkend. Daarin ligt, ook volgens de Landb. Crt., een nuttige wenk om een einde te maken aan onbillijkheden, die door de jachtwet worden in het leven geroepen. Op zichzelf staande klachten worden ter nauwernood gehoord en blijven ge heel zonder uitwerking. Begroot de schade over het geheele Rijk en laat die cijfers spreken tegen over de beweringen van hen, die de opbrengst van jachtakten, den handel in wild of den wildstand zelf in gevaar zien gebracht. Het belang van den landbouw is een ontzettend groot belang. Maar dat belang blijkt niet genoeg uit één enkel eigendom, uit één streek uit één provinciehet moet blijken uit, alle eigendommen tezamen. Heeft dan de landbouwer een ernstige klacht over schade, die hij lijdt door wild, dandienehij die aanklacht in bij het bestuur der afdeeliug van de Landbouw-Maatschappij waarvan hij lid is, met verzoek haar, na onderzoek, over te brengen bij het Hoofdbestuur, ten einde daarvan algemeene opgaven te verzamelen. Alleen door een dergelijk krachtig optreden kan het algemeen belang der zaak duidelijk blijken en kan een gunstige uitslag worden verwacht. Men schrijft uit oostelijk Drente aan de N.R.Ct Welke verbazende steenmassa's er in de hoog ten van den bekenden Hondsrug in het oosten van Drente aanwezig zijn, daarvan is alleen bij benadering eenig denkbeeld te geven. Jaren achtereen was er een levendige keisteenenhandel in de plaatsen Zuidlaren, Spijkerboor, Odoorn, Gasselternijveen, Schoonoord, Zuidbarge enz, In het veld te Annen werden voor enkele jaren zoovele keisteenen gedolven, dat men, de bulten uit de verte ziende, aan groote schapen kudden dacht. Hooge bergen van klopkeien lagen indertijd op de ruime brink te Annen, waarvan de mac-adam te Spijkerboor werd afgeleverd. Te Gasselternijveen werden sommige tijden des jaars wekelijksch duizend wagenvrachten aangevoerd, en de keienhandel is daar 20 jaren lang de voornaamste handelszaak geweest. Te Schoonoord eh Odoorn werden altijd meer zware keien verwerkt, die voor kustverdediging gebruikt werden. Te Schoonoord leefden de menschen uitsluitend van turf- en keisteen-industrie, en eene talrijke bevolking vond er brood door. Millioenen wagenvrachten zijn in al deze plaat sen in den loop der twintig of dertig laatste jaren aangebracht en afgevoerd. Thans is Bui- nen het middelpunt van den keisteenhandel. Zij zijn daar zoo menigvuldig, dat de delvingen hier alle andere overtreffen. Een perceel vroeger waardeloos heideveld bracht f1100 op, toen de keien nog niet opgedolven waren. Eschakkers te Buinen leverden meer aan keien dan zij als bouwland in waarde bedroegen. Ook te Borger begint men overal met het delven van keisteenen. In sommige roggeakkers zijn groote hoeveelheden aanwezig. Ongeveer de helft der arbeidende volksklasse vond in die streken langen tijd door den klein handel een bestaan. De afvoer der keien bepaalt zich meestal naar de prov. Groningen waar tal van macadam-wegen liggen, terwijl de zware keisteenen nog altijd naar de kustweringen gaan. Men vindt ze hier, die van 200 tot 400 kilo gewicht hebben. Deze worden door buskruit aan stukken gemaakt. De keisteenhandel heeft zijn levendigste tijd perk achter den rug, Yóór deze eeuw ten einde loopt, zal wellicht de Hondsrug van zijne kei steenmassa's ontdaan zijn. Uit Beek, bij Nijmegen, wordt van 29 No vember gemeld: Zekere Anton K., uit Nütherden, een Pruisisch grensdorp, reed heden middag met eene ledige kar naar Nijmegen. De ambtenaren der belas ting betwijfelden of die kar wel ledig was. Zij zochten en vonden in de holle boomen van de kar onder een ijzeren band eene stop, die ver wijderd werd en eene opening veroorzaakte, waaruit 60 liter spiritus te voorschijn kwamen, Onder geleide der ambtenaren zette K. nu de reis naar Nijmegen voort, om zich voor de jus titie te gaan verantwoorden voor deze. ontduiking van 's lands rechten. De aannemers van de fondamentwerken voor de bekapping achter het nieuwe Centraalstation Amsterdam hebben besloten, de werkzaamheden dag en nacht voort te zetten, ten einde de premie te behalen, die aan eene vroegere aflevering is ver bonden. Het terrein wordt daartoe verlicht door eene electrische lamp, die ver boven het station uitsteekt en daardoor de aandacht trekt van hen, die zich op het Damrak bevinden. Op de vraag: hoe kan men varkens vlug, goedkoop en goed mesten wordt in een Duitsch landbouwblad het volgende antwoord gegeven „mest ze vet met gekookte aardappelen en rijst- meel." De aardappelen worden gekookt, gestampt en met de helft van hun gewicht zemelen en rijstmeel vermengdaldus 25 kg. zemelen of rijstmeel bij 50 kilo aardappelen. Voor een groot gedeelte kan de boerderij een en ander zelf op-

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2