Nw. 20. Zondag 11 December A". 1887 Advertentieblad. Nieuws- en Abattoir en Veemarkt. Binnenland. l)it blad verschijnt W oensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den (bag- <ier uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel. Om onzen lezers een denkbeeld te geven van de afmetingen van het Abattoir en de Veemarkt te Amsterdam, veroorloven wij ons de vrijheid overtenemen het laatste gedeelte van een artikeltje, dat onder bovengenoemd opschrift, voorkomt in De Meerbode van 7 dezer „Na pm. 10 minuten wandelens langs den Cruquiusweg komen wij aan eene lange rij groote gehouwen, die alle belmoren tot Veemarkt en Abattoir, welke beide langs den weg zich uitstrekken en ons dadelijk reeds een denkbeeld geven van de reusachtige afmetingen van beide inrichtingen. Wij treden het hek binnen, dat toegang geeft tot de Veemarkt en hoewel verderop het, Abattoir een afzonderlijke ingang heeft, die door de wagens moet gebruikt worden, willen wij, na het marktplein te hebben bezien, door het hek tusschen Veemarkt en Abattoir onze wandeling voortzetten. Wij hebben nu het marktplein vóór ons en vinden rechts de overdekte staanplaatsen voor het rundvee, dat op 10 groote gedekte ruim ten 's Maandags hier ter markt wordt gebracht. Links van ons is een onoverdekt terrein, waar aan 20 rijen van 11 zware steenen pa len, door ijzeren staven verbonden, ook nog honderden runderen en paarden eene plaats kunnen vinden. Meer naar voren rechts en links vinden wij de afgeschutte hokken voor kalveren, schapen en varkens, alle overdekt. Aan de rechterhand bevinden zich de ruime schuren en stallen en midden op het plein ver heft zich het koffiehuis, dat dus door h.h. koo- pers en verkoopers gemakkelijk is te bereiken. Alles tuigt er van, dat het op degelijke en royale wijze is ingericht. Wij houden ons hier niet verder op, doch gaan nu door het hek, waar langs ook het verhandelde slachtvee naar het Abattoir wordt geleid. Tal van gebouwen verrijzen voor onzen blik, in de eerste plaats (de woningen van direc teur, keurmeesters, opzichters, telegraafkan toor, enz. buiten rekening gelaten) 3 rijen, waarin 60 slachtplaatsen worden gevonden voor het rundvee. In elke der ruime, zindelijke, net bevloerde slachterijen, vindt men alles wat het slagers- werk vergemakkelijken kan. Een ring in den vloer dient, om het slachtoffer vast te binden; door middel van een ketting, die om de pooten wordt geslagen, over een katrol loopt en door middel van takels en tandraderen wordt omhoog gehaald, laat men het dier vallende doode- lijke steek wordt toegebracht en als het dier is ontveld en de ballast is verwijderd hijscht men het beest, door aan een handrad te draaien, in zijn geheel omhoog; (dat gaat zoó gemak kelijk dat een kind het wel kan doen.) Het dier hangt nu aan eene staaf, wier uit einden de spil zijn van een paar radjes die als op rails loopen en met het grootste gemak wordt ook het zwaarste beest later naai' de koelkamer gerold, 't Is werkelijk de moeite waard te zien, hoe vlug alles is beredderd. Bij iedere slachtplaats js n.l. eene koelkamer, waar 4 koeien kunnen hangen, zoodat er te gelijk 240 „aan den haak" kunnen zijn en alle slachthuizen dan nog „vrij" zijn. Het spreekt van zelf, dat niet ieder slager zijn eigen nr. heeft, daar het van het getal slachtbeesten, 't welk hij in consumptie brengt, afhangt, of er 2, 3 of 4, of misschien meer dagelijks in hetzelfde slachthuis slachten. De noodige opzichters en keurmeesters zor gen er voor, dat alles flink behandeld en ge reinigd wordt. Slacht een slager met eigen volk en zorgt hij tevens voor het vervoer van het vleesch dan moet hij f 1,60 betalen; laat hij een os of koe slachten door knechts van het Abattoir, dan geeft hij hiervoor nog f 1, terwijl voor het thuisbrengen ook f 0,60 in rekening wordt gebracht. Voor kalveren, schapen en varkens betaalt men naar evenredigheid minder. Dat bij deze slachtplaatsen bijna altijd veel drukte heerscht, blijkt wel uit het feit, dat soms alle slachtplaatsen in gebruik zijn. Ter zijde van de slachtplaatsen aan den Cruquiusweg, vindt men stallen voor p.m. 720 ter slachting bestemde runderen. Voor het stallen op den „liongerstal" betaalt men den eersten dag niets, den 2en dag 10 ct. en bij langer verblijf voor iedere dag meer 50 cts. Concurrentie van in de buurt wonende vee- houdeis heeft gemaakt, dat men de eerst hoo- ger gestelde prijzen tot deze cijfers heeft teruggebracht. Verder volgt ééne groote slachterij voor varkens, die door hare grootte nog meer de aandacht trekt, dan de rundveoslachtplaatsen. Men vindt hier 6 paar slachthokken met 6 groote waterbakken, waarin steeds kokend water is. De noodige slachttafels enz. zijn in voldoend aantal aanwezig en op de reeds bekende gemakkelijke en practische wijze worden de „aan den haak" hangende dieren naar de koelkamers gerold. De keurmeesters stempelen en merken ieder beest 10 12maal, (opdat de losse stukken ook alle van een merk zijn voordien) en weldra is het voor verdere expeditie gereed. Zijn wij goed ingelicht, dan worden gemid deld 100 varkens per dag geslacht. Nu volgt de paardenslachterij, ook op dezelfde wijze ingericht en verder heeft men nog ge bouwen, waar de ingewanden worden gerei nigd, de darmen geschrapt, de huiden kunnen worden afgeleverd enz. enz. enz. Uit het bovenstaande blijkt echter reeds genoegzaam, dat markt en slachtplaats de eer van een bezoek ruimschoots verdienen." TEXEL, 10 December 1887. Voor de verkiezing van twee Hoofd-Inge- landen voor de 30 Gemeenschappelijke polders, Donderdag 8 dezer gehouden, werden ingeleverd 205 stembriefjes. Gekozen werden de heeren C. Pz. Keijser met 205 en P. Jz. Witte met 202 stemmen. De Regeering heeft bij de Tweede Kamer een nader voorstel ingediend tot wijziging der kieswet en wel ter zake van de stembureelen. Het aantal kiezers zal aanmerkelijk grooter worden. Eene vermeerdering van het aantal gelegenheden om stembriefjes in te leveren in groote gemeenten zal dientengevolge niet uit kunnen blijven. Het aantal leden van den raad dier gemeenten is echter niet zoo groot dat men zeker kan zijn, dat alle stembuieelen aldaar welke noodig zullen blijken te zijn, ge voeglijk uit leden van dien raden kunnen worden samengesteld. Daarom wordt nu voorgesteld dat de leden der stembureelen in gemeenten van meer dan 40.000 zielen ook uit ingezetenen, niet-leden van den Raad, kunnen worden samengesteld. Volgens de voorgedragen wijziging van art. 43 dier wet, zal de Raad van de genoemde .gemeenten krachtens eene vast te stellen verordening jaarlijks de ingezetenen benoemen, die als lid in een stembureel zitting kunnen nemen, terwijl burgemeester en wethouders bij elke voorkomende verkiezing naar gelang van omstandigheden uit de aldus benoemde leden van stembureelen zullen kunnen aan wijzen. De voorzitters zullen, naar art. 42 der wet, steeds leden van den gemeenteraad moeten zijn. In de zitting der Tweede Kamer van 8 dezer werd hoofdstuk Buitenlandsche Zaken aangenomen met 57 tegen 1 stem. De mi nister bracht openlijk dank voor de mensch- lievende en hulpvaardige bejegeningen der schip breukelingen van het stoomschip „Scholten" op Engelschen bodem. Het tractement van den Kanselier te Londen is verhoogd met /"SOU. Bij het debet over hoofdstuk Justitie ver klaarde de Minister zich tegen de uitbreiding van het aantal notarissen. Het ontwerp tot voorziening in de arrestatie van veroordeelden zal eerstdaags worden ingediend. De com missie van koophandel zal spoedig gereed ko men met verscheidene onderwerpen van wet geving. Ten aanzien der wering van vreem delingen die in café's-chantants zingen, laat de wet de uitlevering niet toe. Tengevolge van liet besluit van den ring „Scharwoude," om in hooger beroep te komen bij het prov. kerkbestuur van Noord-Holland, van de beslissing van het class, bestuur van Alkmaar, dat geene termen had gevonden, om voornoem den ring te ontheffen van de waarneming van den dienst in de vacante gemeenten Oosterend en Oudeschild op Texel, is bij dien ring het ver zoek ingekomen, om zich toch dien last te laten welgevallen, daar de beide betrokkene gemeenten zeer ingenomen waren met de prediking van de leden van den aangewezen ring. Ter herinnering aan den geboortedag van wijlen Koning Willem II was Dinsdag, 6 Dec., weder een krans op zijn standbeeld op het Buiten hof gehecht.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1