Buitenland. Helder, 9 Dec. De laatste trein, die hier ge woonlijk 's avonds ongeveer half twaalf aankomt, arriveerde eerst 's nachts tegen half twee ure. De reden van dit oponthoud was een spoorweg ongeluk nabij het station Schagen. Gisterenavond liep, door verkeerden wisselstand de trein naar de veelading door en verbrijzelde vier veewagens. De locomotief derailleerde en drong diep in het zand, zoodat een andere machine van hier moest worden ontboden. Ofschoon de reizigers hevig geslingerd en gestooten werden, bekwam geen hunner eenig letsel. Allen waren echter zeer ontsteld. Het verkeer op den spoorweg is niet gestremd, doch de rijweg is afgesloten door de wagens, welke in elkaar geschoven zijn. Z. M. de Koning heeft door bemiddeling van den vice-concul te Lowestoft 10 p. st. gezonden aan de bemanning van den kotter Boyernest, wegens het redden van den kapitein en drie manschappen van het Hollandsche schip Jantje, op 15 Oct. jl. Volgens de G e m.-S tem zou men, om krach tens betaling van grondbelasting kiezer te worden, ditmaal over 1886 en niet over 1887 voor f10 moeten zijn aangeslagen. Naar de meening van het Vad. is dit niet zoo. Art. 1 der kieswet zegt dat de Kamer wordt ge kozen: c. door hen die over het laatstverloopen dienstjaar in de grondbelasting voor f10 zijn aangeslagen en die aanslag ten volle hebben be taald. Als de verkiezing plaats heeft, is 1887 het laatstverloopen dienstjaar; en daar de kiezers lijsten eerst in Januari 1888 worden gesloten, is er nog gelegenheid er allen op te brengen, die in 1887 hun aanslag over dat jaar ten volle heb ben betaald. Te Edam zijn, nu de werkzaamheden allengs minder worden, directeuren der „spinfabriek" overgegaan tot werkverschaffing op eenigszins uitgebreide schaal. Ongeveer 50 a 60 hoofden van gezinnen zijn aan den arbeid gezet. Grond en baggerwerk wordt verricht, en tal van gezin nen zijn voor broodsgebrek bewaard. In het Ned. Amerikaansch Weekblad wordt het overlijden gemeld van den Heer M. W. Prins Jr., ontwerper van de Nederlandsclie Kolonie „Prinsburg,,, in Minnesota. „Hij bezat", zoo wordt terecht getuigd, „de energie en bekwaamheden, die hem, indien hij in Amerika geboren ware, waarschijnlijk tot een publiek man gevormd zou den hebben," De Heer Prins bereikte den leeftijd van 31 jaren. In eene Donderdag jl. onder leiding van den Heer J. C. van Marken jr., te Amsterdam gehouden vergadering van Nederlandsche industrieelen is met nagenoeg eenparige stemmen vastgesteld een adres aan den Koning houdende verzoek dat het Z. M. moge behagen de noodige maatregelen te nemen opdat zoo spoedig mogelijk de wetten van 15 Aug. 1862 Staatsblad 170 en die van 6 April 1877 Staatsblad 71 aan eene herziening worden onderworpen zoowel ten aanzien der wijze van heffing als van het bedrag der daarbij vastgestelde rechten. Door den voorzitter werd toegelicht, waarom in dit adres niet met name de landbouw genoemd is. Pas 2 jaar geleden was in een vergadering der Holl. maatschappij van landbouw met de ver pletterende meerderheid van 580 tegen 30 stem men het beginsel van vrijhandel voor den land bouw aangenomen. Hij acht het dus niet op den weg der industrieelen te liggen in deze voor be scherming van den landbouw op te treden. Door een der aanwezigen werd daarop de vol gende motie voorgesteld welke mede met nage noeg algemeene stemmen werd aangenomen „De vergadering van industrieelen gehouden te Amsterdam den 7 Dec. 1887, van oordeel, dat door het stelsel van vrijen invoer hier te lande, niet alleen de belangen der nijverheid, doch ook die van den landbouw ten zeerste worden bena deeld; van oordeel dat de vermindering van den arbeid, die èn bij de nijverheid èn bij den land bouw door dat stelsel wordt veroorzaakt, in hooge mate schadelijk is voor het algemeen belang spreekt den wensch uit dat niet alleen de Neder landsche industrieelen, maar ook de Nederl. land bouwers zich in groote getale tot de Regeering wenden, opdat met vereende krachten worde aangedrongen op eene wijziging der Nederlandsche handelspolitiek." Van deze motie zal aan de hoofdbesturen en afdeelingen der verschillende landbouwmaatschap- pijen worden kennis gegeven. Men schrijft uit Veendam, d.d. 6 Dec.: Reeds sedert eenige dagen worden de Magnum Bonums, eene aardappelsoort die voor de fabrieken uitste kend, maar voor consumtie te onzent totaal onge schikt is, tegen fl.50 de H.L. opgekocht en over Engeland naar Amerika gezonden, waar, gelijk men weet, de aardappeloogst dit jaar geheel mis lukt is. De Veenkolonie-landbouwers, die nog een partijtje van deze soort hebben overgehouden, maken derhalve goede zaken. Het getal dier ge lukkigen zal echter niet groot wezen. Uit Zwolle wordt gemeld van 7December: De nachtboot Be Amstel, kapt. Ligthart, Maan dagavond uit Amsterdam vertrokken, is door den zwaren mist in de nabijheid van den Kamperke tel op het Ruggebot vastgeraakt; de passagiers zijn er gisteren morgen door eene sleepboot afge haald en 's namiddags te 2 uren te Kampen aan gebracht. Met sleepbooten heeft men te vergeefs getracht Be Amstel af te sleepenhet schip zit zoo vast, daar het water sedert is gevallen, dat de vóór- en achter-bolders reeds zijn stuk getrok ken. De gisteren avond uit 'Amsterdam vertrokken nachtboot Be IJssel, kapt. De Weerd, bevond zich heden ochtend op 3 scheepslengten afstand van Be Amstel en wilde trachten de lading over te nemen. Voor eenige dagen kwam te Amsterdam voor de stad, na eene reis van juist vier maan den, het driemast barkschip Christne, rechtstreeks van Ecuador komende. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat de lading van het schip geheel uit ééne soort van cacao-boonen bestaat, bestemd voor ééne fabriek. Gewoonlijk worden verschillende qualiteiten en soorten voor verschil lende ontvangers tezamen geladen, vooral met het doel om bij eventueel verlies van lading, groote verhooging van marktprijzen te voorkomen. De lading cacao, door de Christine aangevoerd, be draagt nagenoeg twee millioen Spaansche ponden eene waarde vertegenwoordigende van een millioen Hollandsche guldens, en is bestemd voor de firma C. J. van Houten Zoon te Weesp. Een ongelukkige reis was het ,die de Leid- sche hoogleeraar Mac Gillavry naar Washington maakte, waar hij als vertegenwoordiger onzer Regeering bij het geneeskundig congres zou op treden. Uit het verhaal dier reis, medegedeeld door den hoogleeraar in het „Tijdschrift voor Ge neeskunde" blijkt o. a. dat hij te gelijk met een Duitschen, een Zweedschen en twee Poolsche collega's den 20 Aug. met het stoomschip de Leerdam vertrok en reeds twee dagen daarna de „onspoed" begon. Eerst storm, daarna ontreddering van het stoom schip, dat reeds den 22en „vleugellam" met be schadigde machine op Sen oceaan lag. De machi ne werd echter hersteld, maar nu was het weer de mist welke de reis belemmerde. Het uur der opening van het congres sloeg en steeds dobberden de geleerde heeren op de baren. Eerst den 7en Sept-, twee dagen vóór de sluiting van het congres, werd land gezien en verschenen de heeren te Jersey-City voor den quarantaine dokter. Deze liet hen door, om in New-york nadere inlichtingen te gaan inwinnen in het Hoffman Houze, waar informatiën aan de congresleden verstrekt zouden worden. Daar was echter niemand meer te vinden en onverrichter zake keerde men naar Jersey-City terug. Des Donderdags echter kwamen de heeren te Washington aan waar sinds Maandag de leden vergaderd waren. Op Vrijdagmorgen bleken vele secties reeds gesloten te zijn en de officieële sluiting van het congres had des Zaterdagsmorgens te half tien uur plaats. Eindelijk volgde, waarschijnlijk ten gevolgen van de gewoonte der Amerikanen om alle dran ken ijskoud voor te zetten en voor alles ijswater toe te dienen, een aanval van cholerin endaar- na een darmcatarh, die duurde tot de hoogleer aar uit Amerika teruggekeerd was. Te Nieuwe Pekela loopen thans eene koe en een kalf in de weide, waarover sinds ander half jaar geprocedeerd wordt. Het geld hierbij niet de vraag aan wien de beide dieren toebehooren, daar geen der betrokkenen de dieren als zijn eigendom erkennen wil. De koe is voor ruim anderhalf jaar als vette koe aangekocht door twee handelaren in vet vee. Deze brachten de koe te Amsterdam ter markt, doch later bleek dat het dier een kalf zou ter wereld brengen. De land bouwer die haar verkocht had, weigerde haar terug te nemen, temeer nog, daar van hem de kosten van vervoer van Amsterdam en terug werden gevorderd. Nu ontstond eene procedure en de koe wordt thans met het inmiddels geboren kalf onderhouden op kosten van dengeen, die de procedure, welke nog niet ten einde is, zal verliezen. Het stuk speelt in een der voornaamste ge zinnen te H. Mevrouw heeft gemerkt, dat de snippermand bij de schrijftafel van haren echte- vriend wat heel sjoveltjes wordt. Daarom heeft zij de vriendelijke attentie, de oude snippermand in den St. Nicolaasnacht door een nieuwen te vervangen. Om de bestemming op aanschouwe lijke wijze aan te toonen, heeft de lieve geefster de mand gevuld met scheurpapier. Tusschen dat alles in, legt Mevrouw eene keurige sigaren koker, als tweede verrassing voor haren man. Terwijl de echtelieden nog in Morpheus armen rusten, is Jans, de dienstbare geest, reeds voor dag en dauw in de weer. Het eerste werk is de kachels aan te maken. Toen eindelijk ook mijnheer en mevrouw waren opgestaan, ziet de laatste de snippermand ledig. Zij ijlt naar Jans en zegt: „Waar is dat papier toch gebleven uit de snippermand?" „Wel," antwoordt de meid, met 't onschuldig ste gezicht ter wereld, „de kachel wou niet best aan, ziet uwee, en toen heb ik er 't scheurpapier ingestopt, ziet uwee, en toen ging 't best!" Jans begrijpt nog altijd niet goed, waarom me vrouw haar bij die mededeeling een „dom crea tuur heeft genoemd. Te Soerabaja en verder in den Oosthoek van Java klaagt men 'erg over gebrek aan regen: de Inlanders wilden in optocht 'een kat in zee laten baden, hetgeen een afdoend middel moet zijn om regen te krijgen! Tegen St. Nicolaas en Kerstmis zit menig meisje met de handen in het haar. Wat zal zij voor oom, wat voor tante maken Zij is gewoon eene kleinigheid voor hen te werken, maar bij elke gelegenheid iets nieuws te verzinnen is moeielijk, vooral daar het ook niet kostbaar zijn mag. Zie hier iets wat u, die zoo in verlegenheid zit, wel lijken zal. Misschien hebt gij toevallig wel een glas, waarvan de voet is afgebroken. Als drink glaasje voor uw vogeltje behoeft het met te dienen, want „piet" heeft een fonteintje. Haak om dit gebroken glas, van rood of blauw haakgaren, met vaste steken een overtrekaan den rand maakt ge een toer met gaatjes, dan weder een stokjestoer, en haalt door de gaatjes een gekleurd lint. Dan maakt ge er van boven een koord aan om het op te hangen en van onderen een kwastje, en ge hebt een zeer aardig bakje om kleinigheden, b.v. afgebrande lucifers in te bewaren. Iemand, die spaarzaam is, kan een lucifer altijd nog wel eens voor de tweede maal gebruiken. De „Standard" verneemt uit Berlijn dat de mogendheden eene nota gezonden hebben naar St.-Petersburg, waarin de Russische regee ring gevraagd wordt om ophelderingen betreffende de samentrekking der Russische troepen. De „Standard" acht het zeker dat indien Oos tenrijk wordt aangevallen, Duitschland onmiddel lijk ook in het strijdperk zal treden want de keizer van Duitschland beschouwt het als eene zaak van eer ten gunste van Oostenrijk tusschen- beide te komen. Het „Fremdenblatt" wijst op het bijeen- trekken van troepen aan de Oostenrijksche grenzen en zegt dat, indien hieraan verdere uit breiding mocht gegeven worden, Oostenrijk tot voorzorgsmaatregelen verplicht zou zijn, ten einde tegenover de door niets uitgelokte dreigende toe bereidselen van den naburigen staat niet achter te biijven. Te Hamburg heeft de verzending van visch, sedert op St. Pauli de openbaren verkooping van visch plaats hebben, in hooge mate zich ontwik keld. De ruimte van de verkooplokalen moest reeds vergroot worden. Voor een deel ligt de oorzaak er van in de omstandigheid, dat men in Duitschland begonnen is, visch voedsel in te voeren in de menages der militaire kazernen. Die me nagé maakt zeer grooten opgang. Op enkele da gen wordt te dien behoeve tot 20,000 pond minder dure visch verzonden, tot naar Metz toe. Ware de vracht per spoor niet zoo betrekkelijk hoog, de verzending zou reeds nog veel grooter zijn. Uit Rome wordt gemeld, dat te Pisignano (Calabrië) een aardbeving heeft plaats gehad, waardoor groote schade is aangericht. Negenhon derd huizen zijn gedeeltelijk ingestorthet aantal dooden bedraagt 22 en dat der gewonden 60. Meer dan 4000 inwoners van Calabrië heb ben wegens de aardbevingen hunne woningen verlaten. De spoorweg tusschen Consenza en Sibari is beschadigd, te Rogliano vielen eenige huizen in; te Pasla leed het Raadhuis geducht. Te Pisignano werd de pastoor, die aan het gevaar ontkomen was en nog in zijn huis wilde gaan om zijn mantel te halen, bij het verlaten zijner woning onder het puin bedolven. Een soldaat,

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2