Ingezonden Stukken. Marktberichten. Advertentiën ADVERTENTIËN. die levend van onder het puin was gehaald, werd krankzinnig. Aan een der spoorwegstations in Londen stond een trein op het punt van te vertrekken. In de damescoupé zat eene elegante, jonge vrouw die nog even, voordat de trein vertrok, uit het portier met eenige personen op het perron sprak. De trein zette zich juist in beweging, toen de dame, die nog steeds voor het geopend portier raampje stond, haar mof verloor. Tot groote ontsteltenis van alle aanwezigen sprong de vrouw door het open venster, raapte vlug het verloren voorwerp op en kwam toen weer met een sier lijken sprong op de loopplank van den achtersten wagen van den trein die reeds met groote vaart het station uitstoomde. Met het meeste gemak en zonder eenige aarzeling of vrees bereikte zij langs de loopplanken haar coupé waar de dames van schrik half in onmacht lagen. De trein was intusschen tot staan gebracht en de vlugge rei zigster, die met de grootste koelbloedigheid had plaats genomen, antwoordde op de vragen van de ontstelde reizigers, flegmatisch„Verwonder u toch niet, ik ben Leone Dare. De kleine oefe ning heeft mij bepaald eenige afleiding gegeven." Leona is eene zeer beroemde persoonlijkheid in een Londensch circus, wier naam op de affiches steeds met groote letters vermeld staat. Volgens een bericht uit Schotland heeft men aan boord van de stoomboot Prins Leopold, van New Castle op weg naar Lissabon, in de nabijheid van 't eiland Wight een grooten luchtballon in zee zien vallen. De stoomboot naderde tot op twintig meter afstand van den ballon, waarvan het schuitje leeg was; in de nabijheid van den ballon dreef nog een hoed op 't water. Een nader onderzoek werd niet ingesteld, daar de nacht aanbrak en het schip zijn koera moest vervolgen. Het is niet onwaarschijnlijk dat dit de ballon is, onlangs in Frankrijk opgestegen en waarvan men sedert niets meer hoorde. Aan boord van het Duitsche vlaggeschip Stein dat behoort bij het eskader, dat thans in de haven te Napels ligt, brak dezer dagen brand uit. De schade bedraagt meer dan 80000 frans. Als door een wonder bleef de kruitkamer gespaard. De kajuiten, door de officieren bewoond, zijn daaren tegen geheel uitgebrand, zoodat deze hunne uit rustingen en alles wat zij verder aan boord hadden, verloren. De admiraal zelf ontkwam ter nauwer- nood aan de vlammenhij moest zich langs een touw in een sloep laten afzakken. Merkwaardig zijn de pogingen, die thans aangewend worden, om de torpedo's, die onder water tegen pantserschepen kunnen afgezonden worden, op hare beurt weder onschadelijk te ma ken. De pogingen hebben veel van de toepassing van de homoeopathische leer„similia similibus." Het voorstel gaat uit van den Amerikaanschen ingenieur Du Celis en wordt ook buiten Amerika ernstig opgenomen. Hij stelt voor, in de kiel van het schip onder de waterlijn drie openingen aan te brengen, welke van sterk glas voorzien zijn in stukken, om de stralen van eene electrische lamp, welke sterk gereflecteerd worden, door te laten, ten einde eene zekere massa water rondom het schip te verlichten. Een der glazen dient om door eenen man voortdurend dien onderzee- schen horizont te doen waarnemenhet derde om een torpille te kunnen loslaten, die steeds gereed is, om te kunnen afgaan. De Scientific American maakt deze zaak bekend. In het thans vergaderde Congres der Ver- eenigde Staten zal door den senator Palmar van Michigan eene wet worden voorgesteld tot beper king van den toevoer van landverhuizers. Hij stelt voor eene belasting te heffen van iederen landverhuizer en een certificaat te eischen door den consul van het district van herkomst van den landverhuizer, dat deze is geschikt om het Amerikaansche burgerrecht te verkrijgen. Geen certificaat mag worden afgegeven aan een krank zinnige, idioot, bedeelde of aan een anarchist of nihilist of iemand die de wetten der Yereenigde Staten niet eerbiedigt, noch aan een Mormoon. Hoewel het Congres de wet wel niet in dien vorm zal aannemen, getuigt de indiening van het voor stel alreeds van de bestaande strooming in den geest van het Amerikaansche publiek, om niet meer alle vreemdelingen zonder onderscheid toe te laten. De geschiedenis van eene ontvoering baart te Padua veel opzien. Eene jonge gravin, die be halve hare verblindende schoonheid, nog twee millioen francs bezit, heeft zich door haren koet sier laten ontvoeren. Nauwelijks in een naburig plaatsje aangekomen, schreef de schaker aan den broeder van zijne geliefde, dat hij als een eerlijk man het onrecht door een huwelijk wilde goed maken. De broeder was daarmede evenwel vol- slrekt niet ingenomen en wist een bevel tot ge vangenneming van den koetsier te bekomen. De ontvoerde schoone verzette zich daartegen, terwijl zij verklaarde dat zij den man waarlijk liefhad en weigerde terug te keeren. Daar zij meerder jarig is, kan zij niet tot eene terugkeer gedwongen worden en men verwondert er zich over dat er zelfs een bevel tot inhechtenisneming kon worden uitgevaardigd. De zaak zal tot een proces aan leiding geven. 340 mijnwerkers werden in de mijn Aber- naut in Aberdare ingesloten, doordat het toestel brak waarmede de arbeiders en de gehouwen steen kool naar boven Jworden gevoerd. Een met kolen volgeladen bak stortte met donderend geweld in de diepte, terwijl de andere met vernielende kracht naar boven vloog en het dak van 't machinege bouw verbrijzelde. Alle verbinding met de mijn werkers was dus op deze wijze afgesneden. Aan 220 hunner gelukte het door oude, sedert lang niet meer bewerkte gangen een naburige schacht te bereiken en vandaar weder naar boven te ko men. Een 120-tal werklieden bevinden zich echter nog onder den grond. Er werden natuurlijk da delijk pogingen in het werk gesteld, om de onge- lukkigen te bevrijden. Een ander ongeluk dat in een kolenmijn plaats had, wordt uit Poremba gemeld. Door eene sterke en onverwachte ontwikkeling van het mijngas, waarschijnlijk doordat eene met schadelijke gassen gevulde holte door de mijnwerkers geopend werd had er een hevige ontploffing van het mijngas plaats, in een laag op eene diepte van 283 meter Yan de 17 arbeiders werden er twaalf dadelijk gedood. Van de vijf overigen werden vier gewond van wie er nog één in den loop van den dag stierf. De vijfde bleef ongedeerd, doordat hij zich nog tijdig op den grond liet vallen. Er bestaat een vermoeden, dat de ontploffing veroorzaakt is door de onvoorzichtigheid van een der arbeiders, die, ondanks het strenge verbod, een pijp wilde aansteken. Op de plaats des onheils werd een doosje lucifers gevonden. Negen der slachtoffers waren gehuwd en laten twintig weezen na Copie van een brief, October 18S7, door Maarten Trap geschreven uit Muskegon (staat Michigan) Amerika Kalamazo, afstand van NEW YORK per spoor 4 dagen, spoor- vracht 13.40 dollars dat is f33.50, kinderen beneden de 12 jaar vrij. Aan Koning Co, Texel. Ik heb Uw brief ontvangen en hoop zoo goed mogelijk Uw vriendelijk verzoek te beantwoorden, hoewel moeijelijk om menschen aanteraden, daar er velen door mooije eenzijdige brieven en sterk aanraden, al te hooge verwachting van de „nieuwe wereld" hebben, en alzoo danig teleurgesteld wor den wanneer het niet aan de verwachting voldoet, men kan hier bij gezondheid met werken zijn brood verdienen beter dan in Nederland doordien het dag geld hier tamelijk goed is, en de producten goed- kooper zijn, het daggeld is hier gemiddeld aan de zaagmolens 1,50 dollars en 10 uur per dag werkens, nu zijn er wel plaatsen als Grand-Rappids en meer andere die meer uit fabrieken bestaan, en geregelder het geheele jaar werken, doch de daggelden wat lager, deze plaats bestaat meest van zaagmolens men zegt de grootste houthandelsplaats in de wereld 39 molens en zagen pm. 800 millioen voet per jaar, doch loopen hoogstens 7 a 8 maanden per jaar, zoo dat hier winters niet veel te doen is narato de menschen die er dan rond zijn, hoewel er velen winters het bosch ingaan te werk waar dan de logs of boomstammen gehakt en gezaagd worden, en aan de rivier gebracht en alzoo naar hier stroo men, ook zijn hier nog enkele fabrieken als meubel rol en kistenfabriek. Car of spoorwagenfabriek ijzergieterijen, schaaf- molens enz. de vracht van af Newyork naar hier is 13.40 dollars aangaande mijn broeder Willem en K. Daalder. Willem werkt ook aan de molen en Klaas gaat uit timmeren, die woont in Montague, dat ligt 16 mijl noorden vanhier ik werk aan de schepen of stoombooten, die hier het hout van daan varen. Als men hier komt en een ambacht kan, als timmerman of metselaar, die is op een duur als men wat bekend is met de taal en land beter af doch in het eerst doet het niet veel, dan moet ieder maar doen wat zyn hand vindt om te doen, het daggeld van timmerman of metselaar is gemiddeld 2 dollars of hooger, al na dat er werk is: de jacht is hier geheel vry de tjjd als de jacht open is, het wild is in de bosschen, hoofdzakelijk herten, konjj- nen, patrijzen enz., doch rond de steden is het te veel besteld daar is haast geen wild meer, dan moet men wezen waar het nog onbewoond is; de vis- schery is ook vrij de visch is baars, snoek, wyt- visch, steur enz., doch smaakt niet zoo goed als zoutwatervisch, de gemiddelde prijs is van 4 tot 8 cent per pond heel verschi'lend welk soort, paling komt men nooit te zien, die is hier heel schaars. Ik heb 5 jaar in Montague gewoond tot het voor jaar van '86, toen zijn wij verhuisd naar Muskegon omreden dat het werk daar wat minderde en de daggelden van de scheepsladers hier hooger zijn; men moet een dollar hier niet hooger rekenen als in Nederland een gulden, wij zijn hier goed tehuis on hebben redelijk goed ons brood, ik heb hier een huis gekocht voor 425 dollars. Ik meen Uw vragen zoo goed mogelijk beantwoord te hebben en wil wel inlichting aangaande het een en ander geven dan kunnen de menschen zelf oor- deelen, ik wil geen mensch af noch aanraden doch zoo lang ik met werken myn brood moet verdie nen, hoop ik niet meer in Nederland te komen om daar te blijven. U vriendelijk groetende, Uw dienaar vriend M. Trap. Scliagen, 8 Dec. Aangevoerd 8 Paarden 20 a 60veulen f a Ossen f a Stie ren a 18 magere Geldekoeien ƒ60 a 85, 10 vette dito ƒ150 a 220, Kalf koeien a 4 vaarzen dito f 40 a 70 12 nucht. Kalveren 5.— a 14; Graskalveren f -a Varkens f -a -40 Biggen 3.— a 7. 500 vette Schapen f 18. a 28. 90 magere dito ƒ10.—a 18.—2210 Overhouders ƒ10.—a 19.50, Rammen -a -Lammeren a Kipeieren 6.— a 6.50 per ÏOO stuks. Leiden, 9 Dec. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks a 6 Stieren 76 a ƒ180. Veulens a 52 Kalfkoeien ƒ115 a ƒ240 144 Melkkoeien ƒ102 a 230 98 Varekoeien 92 a 194 92 Vette koeien 118 a 262 24 Vette kalveren 25 a 68. 22 Magere kalve ren 4.50 a ƒ12 .62 Graskalveren ƒ13 a 47. 1090 Vette schapen ƒ16 a 28.50 162 Magere schapen ƒ12.— a 25. 4 Paarden ƒ36 a 42 Magere lammeren a Vette jarige dito a .20 Magere varkens ƒ16 a 26. 200 Biggen ƒ3.— a ƒ12. Londen, 8 Dec. Aangevoerd 700 Runderen 10000 Schapen en Lammeren, 70 Kalveren en Varkens. Men noteertbeste Runderen 40 a 75 ct., Schapen en Lammeren 55 a 775 ct., Kal veren 45 a 725 ct., varkens 35 a 575 ct. IJiuuiden, 7 Dec. Heden aan den afslag, 1 Engelsche kotter, met besomming van 320 en 4 Holl. sloep., met besomming van ƒ460—760. Prij zen: Engelsche Tongen 80 per kist; Schelvisch (sloepen) per groot honderd 21.50 a 24.50. Lemmer, 7 Dec. Zuiderzee-haring werd he den niet ruim gevangen; de aanvoer aan de rooke- rijen alhier bedroeg 6 tal of 1200 stuks, die ƒ4 per tal (200 stuks) opbrachten. Zuiderzee-bot werd in den loop der laatste da gen alhier niet noemenswaard aangevoerddoor onvoldoende qualiteit heeft Bot weinig waarde voor het tegenwoordige. vour I IL U achtereenvolgende plaatsingen in de Texelschc Courant in eens opgegeven, worden slechts D RIE - maal in rekening gebracht. 11 December onze vyftig-jarige Eclit- vereeniging te herdenken M. VENETIAAN en Echtgenoote. Kennisgeving aan vrienden en begun stigers. Zondag Receptieten huize van G. G. Ondertrouwd ARIE Pz. DE WAARD, en ANNA ADRIANA KIKKERT. Texel, 9 December 1887. Algemeene kennisgeving. Axwj^xi. YVXJ

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 3