Buitenland. wekken. Immers, ware dit niet het geval, dan zou de weg der Rijkspostspaarbank wel niet worden gekozen. Doch, handelende op eene andere dan de, hierboven aangeprezen wijze, wordt, in talrijke gevallen, dat goede doel gemist, blijft het heilzaam streven der gevers veeltijds zonder gevolg. Het kan daarom dienstig zijn, den, bij deze gegeven wenk, onder de aandacht van het algemeen te brengen. Van de bemanning van de op de Pannekoek in de Zuidergronden gestrande bark Renoivn. zijn 23 personen gered en 2 verdronken. Te Helder van waar uit de pogingen tot redding- werden gedaan roemt nien als om strijd do moed en edele zelfopoffering van hen, die tot redding het hunne hebben bijgedragen, zelfs eenige inge zetenen vereenigden zïcli tot eene commissie om hen die hun leven toonden veil te hebben tot redding hunner medemenschen daarvoor een be wijs van erkentelijkheid aan te bieden. Verschillende Couranten wijden kolommen aan deze schipbreuk en hetgeen daarop betrekking- heeft. Wij onthouden ons daarom van een uitvoerig verslag daaromtrent doch bréngen gaarne een woord van hulde aan hen die zoo hebben getoond dat het hart hun op de rechte plaats zat. Bij onderzoek schijnt als zeker te worden be schouwd dat schip en lading geheel verloren is. Men verzekert, dat de minister van justi tie, mr. W. M. baron Du Tour van Bellinchave liet voornemeu zou hebben, binnen een niet te lang tijdsverloop, althans kort vóór of na de ope ning der nieuwe Kamers, ontslag uit zijne betrek king aan te vragen. Naar men verneemt, wordt thans aan het ministerie van financiën de laatste hand gelegd aan een voorstel tot herziening der bestaande pensioenwetgeving, in verband met de voorziening in het lot der weduwen en weezen van de bur gerlijke ambtenaren. De zoo lang verwachte Duitsche mail van Amerika is tot nog toe niet te Vlissingen aange komen. Men schijnt in Amerika of Engeland een abuis gemaakt te hebben. Do op 9 dezer per stoomboot Britannië te Queenstown aange brachte mail, welke men stellig te Vlissingen verwachtte, is weer over Ostende verzonden. Duitschland moet er over geklaagd hebben, dat de mails, wanneer de booten van Engeland we gens mist 's avonds na 8 uur te Vlissingen aan komen, tot den anderen morgen om 7 uur en 16 min. liggen blijven. Men verlangt dadelijke door zending met een extra trein en heeft daarin wel gelijk de quaestie is echter, of de Staatsspoorwe gen hierin tegemoet zullen komen zoo niet, dan zal Ostende er voordeel van trekken. Aan berichten uit Oost-Iudië, loopende tot 4 November, ontleenen wij het volgende: De D e 1 i C t. van 22 dezer bevat het volgende bericht: Volgens vrij vertrouwbare berichten staan ver schillende Atjehsche benden, onder Mja Makum en andere, klaar om Edi aan te vallen; de Atjehers der Gedei aldaar zijn door do vijandelijke Atjehers gewaarschuwd, dat zij zich tegen den 25sten dezer gereed hadden te houden. De Radja van Edi, Toekoe Chei, te Penang vertoevende, is met den meesten spoed naar Edi afgereisd, daar het blijkt, dat alle kwaadwilligen (berichten zeggen duizenden va,n Groot-Atjeh zich bij Edi geconcentreerd hebben. Het blijkt nu, dat de vroegere aanval op de benting te Edi, waarbij de Atjehers zulk een ge voelig verlies leden, geen op zich zelf staand feit is geweest, maar een schakel vormt is den keten der gebeurtenissen, die tha'ns moeten plaats vin don; Europeanen, Chineezen en inlanders wonen buiten de benting van Edi, dus kunnen de Atjehers nog veel kwaad stichten. liet vroeger zoo rustige Edi is nu ook in een staat van zenuwachtige overspanning. De ads.- resident van Assen is te Edi, alsmede het stoom schip „Zeemeeuw". Uit Vlissingen meldt men aan de N.R.Ct Hot dezen zomer gestaakte vervoer van levende, uit Duitschland afkomstige schapen, over hier naar Londen (Deptford) zal weldra worden hervat, op gelijke wijze als het vroeger geschiedde. Naar men verneemt, is thans gecontracteerd voor belangrijke transporten, die, voor wat betreft het traject over zee, evenals voorheen, zullen plaats hebben met stoombooten van de kouinkl. Nederlstoomboot-maatschappij te Amsterdam, die daarvoor dezelfde booten heeft bestemd, die reeds vroeger voor het schapen vervoer tusschen hier en Deptfjrd dienden, namelijk de „Minerva" en de „Mercurius". Eerstgenoemde boot wordt binnenkort van Amsterdam hier verwacht, om daarmede den dienst, tegen het einde van deze of in liet begin der volgende maand, te kunnen aanvangen. Het schijnt wel dat er kans bestaat dat het schapenvervoer over Vlissingen voortaan geregeld zal blijven plaats hebben, daar, zooals vroeger reeds in het kort gemeld werd, de heer Mozes Nathan, agent voor het vervoer, voor zijne reke ning alhier een steencn huis heeft doen bouwen op het terrein van do eerste binnenhaven, nabij de stallingen voor de schapen en de aanlegplaats der veebooten. Dat gebouw kwam dezer dagen reeds onder de kap en zal dus binnen eenige weken kunnen worden in gebruik genomen. Het zal, behalve kantoren, enz. voor don heer Nathan ook verscheidene vertrekken bevatten ten dien ste van de bij het schapenvervoer betrokken handelaars en geleiders, die aldaar, tijdens hun verblijf alhier, zullen kunnen logeeren en er verschillende andere geriefelijkheden zullen vin den. Het stationsgebouw te Zwaluwe heeft een vreemdsoortig, maar niet voordeelig bezoek ge had. Eene locomotief is over het perron heen in eene der wachtkamers geloopen, waardoor het gebouw zeer veel heeft geleden; gelukkig hebben geene persoonlijke ongelukken plaats gehad. Aangaande het spoorwegongeluk op woens dag 11. aan het station Lage-Zwaluwe worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Het was de trein, die 8,33 naar Moerdijk vertrekt. Hoewel hij al in de nabijheid van het station was, werd er niet gestopt. Hij liep met vollen stoom tegen den stootbok, waarvoor hij moest ophouden, verbrijzelde dezen, zoodat de stukken op een afstand van circa 20 meter werden weg geslingerd. Daarna liep hij over het perron en nam een hoek van de dames wachtkamer mee, waardoor de gevel van het station op de helft gescheurd werd, en een groot aantal ruiten ver brijzeld werden. Eindelijk werd zijne vaart ge stuit, doordat hij ongeveer 1 meter in den grond zakte. De locomotief voerde twee wagens mee, waarvan de achterste een rijtuig was met 4 a 5 passagiers die gelukkig met den schrik zijn vrij gekomen. Na den geheelen nacht en den daarop volgenden dagi te hebben doorgewerkt, stond Donderdag avond de machine, die nog al bescha digd is, weer op de lijn. Naar men verneemt, hebben de heeren Browne, Gevecke Co.agenten der Nederland- sche Amerikaansche stoomvaartmaatschappij te Londen, nagenoeg 150 pond sterling bijeen voor de nagelaten betrekkingen der op de W. A. Scholten verongelukten. De boerenknecht uit het dorpje Spijk, die het ongeluk met de „W. A. Scholten" mee bij- leefde en door de bemanning van de „Ebro", na drie kwartier in zee te hebben rondgedreven, werd opgehaald, heeft voor goed den lust verlo ren om na dit ongeval de reis naar Amerika te aanvaarden en blijft inwoner van Spijk. - Aan de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee is door wijlen den heer A. 1. Harmsen, den 30 Oct. 1. 1, te Kleef overleden, een legaat vermaakt van ƒ1000, vrij van successierechten. Door het hoofdbestuur der Friesche maat schappij van landbouw zullen in zijne eerstvol gende vergadering worden behandeld, de ontwerp statuten voor de inrichting voor zuivelbereiding te Bolswardzoomede een voorstel van den Heer D. van Konijnenburg om, met het oog op de steeds heerschende varkensziekte, zich bij adres tot de Regeering te wenden, met het dringend verzoek, om in het volgend jaar van Rijkswege op ruime schaal eene proef te doen nemen met de inenting volgens Pasteur's methode, en wel in de eerste plaats op die plaatsen waar die ziekte jaarlijks wederkeert. Tot aanvulling onzer mededeeling, dat het schip Christina met eene lading cacao te Amster dam is binnengekomen, bestemd voor de firma Van Houten te Weesp, dient, dat een tweede schip, de Catharina, kapitein Winter, te Umuïden binnenkwam, mede geladen met cacao. Dit schip is voor rekening van de Amsterdamsclie firma J. en C. Blooker te Guyaquil geladen, en zal in de volgende week gelost worden om de lading geheel in de fabriek van die firma op te slaan. Het blijkt dus wel, dat de cacao fabricatie, vooral die van cacaopoeder, zich in ons land kolossaal uitbreidt Woensdag namiddag is de Groningerschip- per Hendriks met zijne met lijnzaad geladen tjalk op den kop van den zoogenaamden Dam van het Mastgat, polder Bruinisse, geloopen. Gelukkig lag er in hot Mastgat eene sleepboot, die hem dadelijk op de slikken moest sleepen om vol wa ter loopen te voorkomen. Het schip had door uon stoot een gevaarlijk lek bekomen, zoodat een voorbijkomend schip gepraaid is moeten worden om het nog droge gedeelte der lading over te laden, waartoe 14 arbeiders van de in de nabijheid wonende boeren en van Bruinisse gerequireerd werden, die den geheelen nacht bij het schip ge bleven zijn, om het den volgenden morgen, nadat het vlot geworden was, naar de haven van Brui nisse te trekken, waar het zwaar lek aangekomen en geborgen is. De boerderij van H. Langgereis te Hoofddorp is afgebrand, vermoedelijk door het omvallen eener lamp. De inboedel was voor /'1200 verzekerd. Als een blijk hoe men zich tegenwoordig in den Gelderschen achterhoek toelegt op het fokken en mesten van varkens, wordt ons mede gedeeld, dat in de vorige week door een handelaar 60 varkens naar Deventer werden vervoerd, waar onder een van 550 halve kilo's. Door den slach ter H. J. Locht, in de Molenstraat te Lochem, werd een varken geslacht, dat 500 halve kilo's schoon aan den haak woog. Een ooggetuige deelt mede, dat hij met vier medereizigers in een derde klasse wagen van den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen zittende, een zeer onaangenaam avontuur had. Te Arnhem werden nieuwe waterstoven in den wagen ge schoven, waarvan er een, even voorbij het station Arnhem, met vreeselijk geraas sprong, waardoor zich niet alleen een erge damp verspreidde, maar ook een der reizigers door het warme water ern stige brandwonden bekwam. De berichtgever schrijft de oorzaak van deze ontploffing daaraan toe, dat de stoven niet met warm water gevuld, maar boven het vuur gewarmd worden. Aan het station Nijmegen werd van het gebeurde aangifte gedaan, zoodat ongetwijfeld indien dit werkelijk de oorzaak mocht zijn in de wijze van vulling der stoven spoedig verandering zal komen. (Nym. Ct.) De Aartsbisschop van Canterbury heeft, in zijn qualiteit van primaat der Engelsche Staats kerk, alle bisschoppen der Anglikaansche belijde nis over de geheele wereld tot eene conferentie uitgenoodigd, welke 3 Juli 1888 in 't Lambeth- paleis, de woning van den Aartsbisschop, zal ge houden worden. Op de punten van beschrijving komen voor de practisclie werkzaamheid der kerk in den strijd tegen onmatigheid, in de zorg voor de reinheid van zeden en voor de belangen van de landverhuizers voorts het socialisme, de evan gelisatie onder de verschillende klassen der maat schappij de betrekkingen van de Anglikaansche kerk tot de Oostersche kerken, tot de Scandina vische en de overige Gereformeerde kerkgenoot schappen, tot de oud-Catholieken en de andere genootschappen; eindelijk veelwijverij en echt scheiding. De Shach van Perzië laat in zijn paleis een dierentuin aanleggen, waartoe hij uit alle deelen van Azië en Afrika wilde dieren laat komen. Deze gelegenheid gebruikte de onder-Koning van Indie om den Schab een olifant van zeldzame grootte ten geschenke te geven, die hem bij een plechtige audiëntie werd aangeboden. Langs den geheelen weg dien de olifant, die in prachtige kleeden en kostbaar goudbrocaat gehuld was, moest afleggen, werd het dier door de menigte stormachtig toege juicht. De winter heeft reeds terdege zijne intree gedaan. In Schotland, hot noorden van Engeland en Ierland hebben reeds zulke hevige sneeuwstor men gewoed, dat op vele plaatsen de sneeuw ploegen aan het werk moesten om de wegen vrij te maken. Dr. Otte, uit Noord-Amerika, die vroeger geruimen tijd op Neerbosch vertoefde, is thans met zijne echtgonoote en ds. Fagg naar China vertrokken. Zij hebben op hunne reis door ons land bijna /'22üU ontvangen voor een te stichten hospitaal te Amoy (China)- Het hospitaal zal den naam ontvangen van Neerbosch hospitaal. Op den Lehligh Valley-spoorweg in Amerika is thans door de Consolidated Railway Telegraph Company de gelegenheid geopend om van uit een in beweging zijnden spoortrein naar de ver schillende stations en omgekeerd te tolegrafeeren. Onlangs werden door genoemde maatschappij een 200 tal vakmannen uitgenoodigd, een proefrit op dien spoorweg mode te maken, ten einde met doze nieuwigheid kennis te maken. Deze rit had plaats met een extratrein, bestaande uit 6 rijtui gen, van Jersey City naar Euston en terug. Gedurende de reis werd een lunch gebruikt en

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2