N°. 22. Zondag 18 December. A\ 1887. Nieuws- en Advertentieblad. B IJ E N. Binnenland. Dit blail verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Zij, die zicii vanaf heden op ons blad wenschen te abonneeren ontvangen de nog in deze maand verschij nende nummers gratis. Een der nummers van het thans gestaakte weekblad de Plattelander bevatte onder boven staand opschrift, het navolgende artikel, dat zeker met genoegen zal worden gelezen „I-Iet honiggewin kan voor dit jaar weder als geëindigd beschouwd worden, en de oogst kan het middelmatige nog niet halen. Deze mededeeling is geenszins bemoedigend, en toch wagen wij het een en ander over de bijenteelt ten beste te geven. In de meeste streken van ons vaderland wordt deze teelt niet voor eene gewichtige zaak aangezien en daarom niet gedreven. Ook zijn er personen, die zich er wel iets aan laten gelegen liggen, maar lang niet voldoende in vergelijking met de werkzaamheden en de zorgen, die zij voor andere takken van bestaan, voor andere bron nen van inkomsten verrichten. Onder onze geachte lezers bevinden er zich ongetwijfeld, die nooit op het denkbeeld zijn gekomen ij inker te worden, wijl hun vader geen bijenkoninkrijkjes nagelaten heeft. In den tegenwoordigen tijd van malaise, waarbij de landbouwproducten granen, boter, melk en vee, voor zeer lage prijzen overvloedig worden aangeboden, dienen de bakens verzet en naar andere winstgevende gelegenheden rondgezien te worden. Vooral voor de wijfelaars die gaarne nog iets anders willen, die hun werkkring een weinig willen uitbreiden, geven we het onderstaande ter lezing. Er zijn mensclien, die bepaald meenen, dat het houden van bijen een liefhebberij is voor heeren, die niet behoeven te werken, 't Is waar, er zijn boeren, die het buiten hun bijen stal wel zouden kunnen stellen, doch wij weten wel beter en het zou ons geene moeite kosten, een groot getal bijkers op te noemen, die zich het werk getroosten, om het daaruitvloeiende voordeel, te meer daar het loon zoo zoet is. Maar de bijenteelt is zoo ontzettend moeie- lijk aan te leeren, zeggen anderen Wie zeggen zulke onwaarheden? Ten eersten zij, die de concurrentie vreezen, en ten tweeden zij, die in alles wat nieuw is, eene buitenge wone geleerdheid zien of geen moed hebben zich van het oude los te rukken en een poosje rond te dobberen op de levenszee om nader hand gelukkig te landen. Wanneer men slechts ziet, welke zeer eenvoudige menschen zich met het houden van bijen bemoeien en, als men ziet dat menschen, die ternauwernood eene goede school doorloopen hebben, menschen die braaf, edel, deugdzaam, eerlijk en oprecht, maar niet geleerd zijn, van de bijtjes voordeel trek ken, dan kan het niemand als hekserij of on geloof voorkomen, wanneer wij ronduit zeggen, dat de bijenteelt niets moeielijker is, dan welk deel ook van den landbouw, en door ieder be oefend kan worden, te meer daar men er minder gevaar voor schade bij heeft dan bij rogge-, aardappel-, boekweitverbouw enz. En of de weinige moeite, welke men zich met de verzorging getroosten moet, ruimschoots be loond wordt? 'tGaat hiermede als met alles in het boeren bedrijf: afwisselend rijke, middelmatige en schrale opbrengsten. Indien iemand er een 10- of 12-tal korven op nahoudt, die wanneer men slechts met één goede korf aanvangt, in 3 of 4 jaren worden verkregen, dan leveren de bijtjes p.jaar een winst op van ruim 50 soms 60 gulden. „Alle beetjes helpen" is de eerste stelregel van het boerenbedrijf, waarvan men vooral op de kleintjes behoort te passen, en dit sommetje is niet te versmaden, als men rekent, dat er bijna geene uitgaven meer gedaan behoeven te worden dan de onvermijdelijke eerste korven. Er zijn evenwel ook ijmkers, die een groot aantal korven bezitten, vooral in Duitschland en die gemakkelijk per jaar van t 1000 tot f 1500 verdienen. Te Karlsmarkt in Silezië woonde een priester, Dzierzon geheeten (ik weet niet of de man overleden is), die als een uitstekende bijker bekend stond. In één jaar genoot hij van zijne bijen een zuiver inkomen van f 1600. Wel is waar behoeft men alles niet op zoo groote schaal aan te leggen en kan men met de helft of een vierde er van ook te vreden zijn, doch het bewijs is er, wat er van kan worden, als men het kleine niet versmaadt. S. TEXEL, 18 December 1887. In de vergadering van den Raad der ge meente Texel gister gehouden, werden herbe noemd tot Regenten van het Alg. Weeshuis, de h.h. T. M. Zijm en C. C. Kuijper en tot Regentes Mej. Roeper-de Boer. Tot leden van het Armbestuur werden her benoemd de h.h. J. D. Witte en Aug. Keijser en tot commissaris over de Bank van Leening de heer C. Reij. (Zie verder Raadsverslag.) Meer dan gewoon plechtig was de be grafenis Donderdagmorgen op het R. Kath. Kerkhof alhier. Door de koristen werd het stoffelijk over schot van den adsp.-korist, W. Dijt, grafwaarts gebracht. De dragers, allen koristen, met een een voudige strik om den arm, hieven op de laatste rustplaats het plechtige „Paradisium" en later het „Déprofundis" aan. Naar aanleiding van het voorstel der Regee ring, om leden der stembureaux in gemeenten boven de 40,000 inwoners ook te benoemen uit kiezers, die geen raadsleden zijn, heeft het ge meente-bestuur van Eede zich tot de Regeering gewend met verzoek zulks ook toe te passen op uitgestrekte plattelands-gemeenten, waar het sa menstellen van het vereischte getal stembureaux aan groote bezwaren onderhevig i3 en de kiezers soms 1 a 2 uur moeten afleggen om het stem bureau te bereiken. (De gem. Eede, die ruim 12.000 inwoners telt, heeft eene oppervlakto van 30.932 H. A.) Niet ongewenscht zoude het zijn, indien in onze uitgebreide gemeente zulks ook mogelijk ware. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct- weet uit goede bron, dat den heer Heemskerk een adellijke titel is aangeboden, maar dat hij daarvoor beleefdelijk bedankt. Bi) de firma N ij g h van D i t m a r te Rotterdam is van de pers gekomen eene „Hand leiding tot het rationeel en voordeelig fokken en mesten van varkens," geschreven door L. L. O. In dit boekje tracht de schrijver, zooals hij zelf zich in zijn voorbericht uitdrukt „zoo populair mogelijk, de voornaamste zaken, die varkenshou ders voor hun vak noodzakelijk moeten weten, duidelijk en bevattelijk te vertellen". Hij begint zijn werkje met een overzicht te geven van de meest voorkomende varkenssoorten en doet vooral omtrent de Engelsche soorten, waar onder ook het yorkhire-varken, uitvoerige mede- deelingen. Daarna behandelt hij het eigenlijke fokken der varkens en geeft daarbij menigen behartigingswaardigen wenk, welke thans dikwijls in den wind wordt geslagen. Aan dit onderwerp sluiten zich als van zelve aan zijne opmerkingen over de voeding der var kens, speciaal over het soort van voedsel, dat de varkens behoort te worden toegediend, eene zaak van het grootste belang bij de varkensfok kerij en waarvan het welslagen in hooge mate afhangt. Ten laatste wijdt hij uit ovei de ziekten, welke bij varkens voorkomen, gaat de verschillende ge neesmethoden na en geeft daarbij eenige midde len aan de hand, welke tot beterschap kunnen leiden, om te eindigen met eenige opmerkingen over de inrichting der varkenshokken, welke vol strekt geen onverschillige zaak mag worden ge noemd. Men ziet, dat in dit boekje veel voorkomt, het welk de belangstelling moet wekken van hen, die zich met het fokken van varkens onledig houden. De heer Brooshooft ontwikkelt in De Loco motief zijn plan voor eene beweging tot het stre ven naar financieele en gedeeltelijke staatkundige zelfstandigheid voor Indië. Hij zal een paar maan den lang aan het hoofd van zijn blad een open brief plaatsen aan de heeren Van Dedem, Kielstra, De Louter, P. N. Muller, Bosscher, Ch. Boissevain en Van Kesteren, waarbij die heeren worden ver zocht een comité te vormen, dat het Indisch Co mité zal heeten en behalve de bovengenoemde dubbele zelfstandigheid ook andere belangen van Indië op zijn programma zal hebben. Een sub comité hier zou zich dan met dat comité in ver binding stellen. Deze open brief zal buitendien in alle sociëteiten, hotels enz. ter teekening worden neergelegd en met de onderteekeningen aan de zeven mannen worden opgezonden. Zij die den brief teekenen, verbinden zich daardoor zedelijk de zaak verder, ook financiëel, te steunende bedoeling is niet vele handteekeningen te krijgen voor het genoegen van maar weder eens te ma nifesteeren, maar een krachtige partij te vormen tot opheffing van Indië uit zijn vervallen staat. De Atjeh-correspondent van de Locomotief schrijft dd. 31 October o. a.: De vijand toont steeds ons overal te willen alar meeren en schade berokkenen. Het schieten op de komende en vertrekkende TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1