N\ 24. Zondag 25 December. A". 1887 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Adverteutiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADYERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOI.J, ParkstraatBurg op Texel. Zij. die zich vanaf heden op ons blad Mensehen te abonneeren ontvangen «ie nog in deze maand verscliij neude nummers gratis. Allendie lmnne Nieuwjaarsgroete willen toebrengen aan vrindenbekendenbegunstigers enz. vinden daartoe eene uitstekende gelegenheid in ons No van 1 Januari a.s., waarin onder het hoofd: NIEUWJAARSGROET aan familie, vrienden, bekenden en begunstigers van ondergcteekenden, eene lijst van namen zal worden opgenomen van hen, die zich daarvoor aanmelden. De kosten daarvoor zijn 10 cents, tegen con- t a n t e betaling aan ons bureauhetzij in geld of postzegels. Nieuwjaarwenschen onder de a dv er te n- t i n opgenomen, mits niet meer dan 5 regels beslaande, berekenen wij voor dat nummer ad 20 cent, meerdere regels tegen het gewone tarief. Namen of adverteutiën in te zenden uiterlijk vóór Vrijdagavond 10 uur. De Uitgevers. TEXEL, 24 December 1887. Donderdag j.l. liield de heer de Jong uit Eierland, des avonds de aangekondigde lezing in het „Café Parkzicht". Als 't waar is, wat meermalen beweerd wordt, dat het gezond is een enkel maal eens hartelijk te kunnen lachen, dan was deze lezing om meer dan eene reden een bezoek overwaard. De spreker trad driemaal voor zijne hoor ders op. Zijn eerste opstel over de hoogmoed van dr. Laurillard, was niet ontbloot van nuttige wenken voor ieder, die niet te hoog moedig is die wenken te willen begrijpen; was 't voor velen wellicht een oude bekende, niettemin blijft 't waar, dat zulke stukken immer nuttig en leerrijk zijn. Het tweede opstel „De Zilveren Bruiloft en wat daaraan vooraf ging" was een aller aardigste schets, die de lachspieren der aan wezigen geducht in werking bracht; evenzoo een viertal gedichtjes, twee van Dr. Laurillard en twee van den spreker zeiven, die bij het derde optreden werden gehoord. De lezing voldeed gewis aan allen, die op gekomen waren; jammer evenwel, dat het getal bezoekers zoo klein was, eene lezing als hier gehouden werd was wel een bezoek waard; de heer de Jong is geen onbekende op het gebied van voorlezingen en daarom is het wel te verwonderen, dat zoo velen afwezig waren, zij verzuimden veel. Mocht de spreker van dien avond alhier te eeniger tijd weder eene lezing houden, dan sporen wij ieder aan haar niet te verzuimen, 2 kinderen 1 kind 4 kinderen zij zullen zich de geringe uitgave daarvoor gewis niet beklagen, en met voldoening later huiswaarts gaan. Gedurende het jaar 1887 vertrokken van Texel naar Amerika per Ned. Am. Stoom vaartmaatschappij, agenten Koning Co al hier, de navolgende 155 personen: Wed. Corns. Kooiman Cornelis Kooiman, vrouw 2 kinderen Polman, vrouw 2 Tjeerd Dijkstra vrouw 4 Jan van Hert, vrouw 2 Alexander Mens Zoon van Thomas Smits Weduwe Halsma Hendrik Plavier, vrouw Klaas Plavier vrouw Adam Kalf vrouw Mn. Bruili vrouw Sip de Blok Kortehoeve Bast. Kikkert Joh de Jong vrouw 2 Cs. v. d. Vliet Cs. Vervoren Auke Vlaming vrouw 5 Jacob Verkooi W. ue Brave Vrouw 4 Corns. Kalf Corns. Boon vrouw 3 Corns. Loman Joh. Langeveld vrouw 3 P. Langeveld vrouw Daniël de Blok vrouw 10 Jannetje Bakker Jannetje Knol P. C. Eelman Wilhelm Janzen Jacob Roeper Corns. Brouwer P. Santifort vrouw P. Zegel Jz. Jn. Zegel vrouw Weduwe Snijder Gerrit Kuiper vrouw Jacob Zegel vrouw Corns. Koopman Nan Sikkele Jacob Kuiper Hendrik Bakker Philip Bakker Teunis Dekker vrouw Gijsbert van Keulen vrouw Albert Kikkert Jan Stark vrouw Daniël de Blok Huibert Tiesen Wed. Sikkele 8 Cs. Kuiper vrouw 3 Aldert Tiesen vrouw 6 Jan Dijksen Oudeschild, 23 Dec. In de „Zeven Provinciën" brachtten de leden der Sociëteit „Neptunus" gis teren weer een even nuttig als genoegelijk avondje door. De heer Zwanenburg vergastte zijn gehoor op de „Omzwervingen van een brievenbesteller" terwijl de heer Muller een paar populaire schets jes ten beste gai. Andere leden der vereeniging vulden den avond aan door het houden van ver schillende voordrachten, deels van ernstigen, deels van comischen inhoud. Helder, 23 Dec. Het visschersbedrijf is een der meest wisselvallige. De uitkomsten zijn ge woonlijk zeer verschillend en kunnen de scherpste contrasten geven. Dit bleek hier weer dezer dagen, toen de schelvischvloot van de visscherij terugkeerde. Twee visschers zeilden gelijktijdig uit, vischten kort bij elkaar en keerden nagenoeg op 't zelfde tijdstip naar orize haven terug. De 2 3 2 kind 2 kinderen een had een vangst van vijrlionderd schelvisschen, terwijl zijn makker slechts vijf stuks had gevan gen. De eerste besomde tweehonderd gulden, de andere moest zich met een paar guldens tevre den stellen. Betreffende de grensregeling tusschen Bel gië en ons land wordt nu uit Baarle Nassau ge meld dat Belgie aan onze Regeering voorgesteld heeft, dat wij zouden afstaan eenige op de grens gelegen gehuchten, terwijl als vergoeding daarvoor Nederland van België het dorp Baarle-Hertog zou ontvangen. Bovendien zouden wij aan België nog een vrij aanzienlijk bedrag in geld uitkeeren. Men schrijft uit Apeldoorn Door het schrikken van een der vier zenuwach tige kleine paardjes van de Prinses, zijn ze gepas- seerden Zondag eenigszins aan het hollen geraakt, maar werden spoedig door den flinken degelijken berijder tot hun plicht gebracht. Nu worden die kleine paardjes, die niet veel grooter zijn dan èen flinken hond, dagelijks twee uren gereden dooi den stalmeester Stiers, in wiens handen zij die kunsten wel zullen afleeren. Het is een eigen aardig gezicht, als men dien f'orschen man achter die kleine beestjes in een hun passend brikje ziet zitten. De uitvoer-slachterij der fïrmaThompson Co. te Assen is eergisteren in werking gesteld met het slachten van 100 varkens hetwelk, in aan merking genomen dat alles aan de fabriek nog nieuw is zeer vlug van stapel liep. Het eerste varken was met een krans getooid. Op de ge bouwen wapperden de Nederlandsche vlaggen. Op een „Congres" der sociaal-democratische „partij" in Nederland, dat op de Kerstdagen te Amsterdam zal worden gehouden, zullen o. a. worden behandeld een voorstel van de afdeeling Leiden en eene vraag van de afdeeling Enschede; het eerste beoogt dat elk lid een halven cent in de week zal geven aan den centralen bond tot het aanschaffen van wapenen, en Enschede vraagt of er geene gelegenheid bestaat om op voordee- lige wijze goede wapenen te verschaffen. Veertig jaar geleden was er te Leiden spra ke van dat de ouders van een studentenoppasser L. recht hadden op eene aanzienlijke erfenis van een buitenslands overleden bloedverwant. Dezer dagen is bericht ontvangen dat werkelijk die er fenis bestaat en eerstdaags aan de rechthebbenden zal worden uitgekeerd. Dit zijn thans de nog in leven zijnde oppasser en drie bejaarde zusters, waarvan een te Leiden en een te Haarlem in een hofje woont. Het bedrag van de erfenis wordt geschat op negen ton. (D. v. N) In de diamantslijperij op de Nieuwe Ach tergracht, tusschen het Weesperplein en de Mui dergracht, te Amsterdam, is een belangrijke dief stal gepleegd. Een aantal diamanten is uit de doppen genomen, vermoedelijk door nachtelijke dieven, die zich in het onbewoonde en onbewaakte gebouw hebben laten insluiten. Voor omstreeks f 14,000 diamant is er gestolen. Een jongmaatje dat tegen halfzeven in den ochtend ter fabriek moest zijn, voordat de werklieden zouden komen kreeg een ketel naar het hoofd, waardoor hem schrik werd aangejaagd en van welk oogenblik waarschijnlijk de dader heeft kunnen gebruik maken om het hazenpad te kiezen. Naar men aan de „Delftsche Ct." mededeelt, heeft het volgende tooneel Vrijdagavond in de kazerne aan de paardenmarkt te Delft plaats ge had. Een infanterist van de 1ste compagnie, die TEXELSCHE COURANT 1 n

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1