N°. 26. Zondag 1 Januari. A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. 1887 -- 1888. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 fits. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag* der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Nog weinige uren scheiden ons van het oogen- blik, waarop 1887 zal behooren tot het verleden. Tot het verledene althans in naam, want de naweeën zullen niet zoo gemakkelijk worden ver geten. 1887 was voor velen, wie zal 't ontken nen, een zeer onvoordeelig jaar; vraag het den landbouwer, vraag het den veehouder, vraag het den ambachtsman, ja vraag het wie gij wilt» allen zijn haast één in klaagtoon over het jaar dat nagenoeg is voorbijgegaan. Wij zullen daaraan geen nieuwe klachten toevoegen, want waarlijk de beschuldiging tegen 1887 is zwaar genoeg en 1888 zal buitenge woon voordeelig moeten zijn, wil het goed ma ken wat zijn voorganger zoogenaamd misdaan heeft. Of het dat zal doen? - Wie zal daarop het antwoord geven? Wie de toekomst zoodanig kunnen inzien? Afwachten is het wat wij moeten doendoch niet 1 ij d z a a m afwachten. Met vertrouwen en krachtig de toekomst tegemoet gaan is zeker de hoofdvoorwaarde, niet gedwee het hoofd bukken voor een naderend gevaar, doch trachten dat ge vaar te verhinderen, minstens te beperken. Zij een ieder die kracht gegeven in zijn huis gezin, in zijn bedrijf, in zijne omgeving, in alles wat ten algemeene nutte kan zijn, dan voorzeker, al zijn wij aan het einde van den nieuwen jaar kring niet voldaan over de resultaten van ons werk, wij zullen toch tevreden zijn over de ener gie door ons aan den dag gelegd. Met dien wenscli aan het einde van den ouden jaarkring, roepen wij allen in het Nieuwe jaar toe: HET GA U WEL De Uitgevers. TEXEL, 31 December 1887. Aan de oproeping tot het houden eener bij eenkomst op Woensdag 29 dezer, ten einde te bespreken de oprichting eener kiesvereni ging, was door een 20tal personen gevolg ge geven. De heer Bakels opende deze bijeenkomst en besprekende het al of niet wensclielijk van de oprichting eener zelfstandige kiesvereeniging stelde spr. de vraagZal er eene Vereniging in het leven worden geroepen? Nadat door verschillende sprekers van ge voelen was gewisseld hoe de verhouding moest zijn van deze Vereniging tegenover de cen trale Vereniging te Helder, werd bij acclama tie besloten tot het oprichten eener vrijzinnige kiesvereeniging te Texel. Daarop werden in behandeling genomen de statuten voor de nieuwe Vereniging en na eenige discussiën dezelve in hoofdzaak als volgt omschreven Het stellen van candidaten voor de 2de Kamer, van vrijzinnige richting, en van leden voor de Prov. Staten. Het bespreken van zaken van publiek belang, inzonderheid met het oog op de belangen van dit kiesdistrict Ieder die kiezer is, kan lid worden van deze Vereniging De contributie bedraagt 25 cents per jaar Na goedkeuring der statuten traden alle aan wezige kiezers als leden van deze Vereniging toe, terwijl door velen ook het lidmaatschap der centrale kiesvereeniging te Helder werd aanvaard. Door het gevorderde uur werd de verkiezing van een bestuur uitgesteld en het voorloopig comité belast met de voorkomende werkzaam heden, waarna de vergadering werd gesloten. Naar wij vernemen, wordt ter gelegen heid van 's Pausen gouden priesterfeest, op 1 Jan. a. s., het kerkgebouw der R. Katholi- ken alhier, feestelijk versierd. Donderdag jl. vermaakten eenige liefhebbers alhier zich met het arren over dè vrij dikke, gladde sneeuwlaag, door de straten van ons dorp en verder langs de wegen welke zich op ons eiland bevinden. Een bestuurder van een dier arresleden had het ongeluk dat zijn paard ging hollen en het daardoor niet meer naar den teugel luisterde- Gelukkig werd het spoedig gestuit in zijn vaart doordat de slede vast raakte aan een hekje op de Steenenplaats alhier. Jammer even wel dat dit niet zonder ongelukken kon geschieden. De dame, die zich in de slede bevond moet n.l. naar men ons meldt, zich de arm daarbij zoodanig bezeerd hebben, dat die door dr. S. gezet is moe ten worden. Den hoorn, 27 Dec. Gisteren had alhier de aangekondigde uitvoering plaats van 't gezelschap „Het Rijske wordt allengs een boom". Beide stukken liepen vrij goed van stapel, altijd in aan merking genomen de leden, waaruit het bestaat. Hoewel de opkomst niet groot was, kon men toch niet klagen, aangezien de tijden tegenwoordig zoo slecht zijn. Ik geloof dan ook dat ieder wel vol daan huiswaarts is gekeerd. De Cocksdorp, 30 December. Gisterenavond werd ten huize van den heer J. Buis, alhier eene uitvoering gegeven door de rederijkerskamer, A. d. A. v. d. Hoeven. Opgevoerd werden: „De Bruid daarboven", tconeelspel in 5 bedrijven, en daarna „Die verwenschte Eerepostjes," kluchtspel in 1 bedrijf. Beide stukken werden met algemeen genoegen door het vrij talrijk opgekomen publiek gevolgd. Z. M. de Koning heeft, naar wij vernemen den Kamerheer in buitengewonen dienst A. N. J. M. Baron Van Brienen van de Gioote Lindt in bijzondere zending naar Rome afgevaardigd ten einde Z. H. Paus Leo XIII met de viering van zijn gouden priesterfeest de persoonlijke geluk- wenschen van den Koning der Nederlanden over te brengen en den kerkvorst een autographischen brief van Z. M. te overhandigen. Baron Van Brienen heeft zich reeds van hier naar Rome begeven ter vervulling van de hem vereerde mis sie. Jongelingen, die nog gaarne met het begin van 1888 in dienst wensclien te worden gesteld bij het instructiebataljon te Kampen, moeten zich vóór 21 Januari, tegen welken datum de eerste oproeping geschiedt, bij den kommandant van het bataljon aanmelden onder overlegging van de benoodigde stukken. Op de kunstkanen van de Amsterdamsche club bij de Van Baerlestraat en van de Amster damsche Sportclub achter het Rijks-museum werd eergisteren druk gereden. De banen, beide in uitstekende staat worden des avonds electrisch verlicht. Bij een dezer dagen te Buinen plaats gehad hebbende verhuring van groen- en bouwlanden waren de prijzen niet dalende, zooals men ver wachtte maar iets hooger dan bij de verhuring van voor zes jaren van dezelfde landerijen, in eigendom toebehoorende aan de h.h. gebr. Homan te Eext. Op het Sportterrein, achter het Rijksmuseum te Amsterdam had in deze week een Voetbalwed strijd plaats tusschen de „Rotterdamsche Cricket en Voetbalclub" en de „Amsterdamsche Voetbal vereniging." Het voetbalspel is eene der vele goede zaken, welke wij van de Engelschen hebben overgeno men en dat, mag men het aanvankelijk succes als een voorteeken beschouwen, hier weldra in- lieemsch zal zijn. Het is dan ook vol opgewektheid. Nevens krachtige lichaamsbeweging geeft het eene afwis seling te genieten, welke dit spel én voor de me despelers èn voor de toeschouwers zeer aantrek kelijk maakt. Op een door palen afgebakend terrein zijn aan de tegenovergestelde, verst van elkaar verwijderde zijden, poortjes opgericht, nl. twee palen, welke eene lijn dragen. De kunst is nu om de vrij groote, veerkrachtige lederen bal onder dit poortje door te schoppen of te trappen. Dit lijkt vrij gemakkelijk, maar is het toch niet. Want waar een zeker getal spelers, gisteren was het van de beide clubs elk elf, tracht den bal onder de lijn door te krijgen, daar is een even groot getal spelers in 't werk om dit te verhin deren, zoodat op het oogenblik dat de bal veel kans heeft zijn doel te bereiken, een flinke schop hem kan teruggooien naar het andere einde van de baan. Dan is het een beweging van belang. Men mag den bal niet met .de handen aanraken, maar moet hem gooien of terugwerpen met de voeten of desnoods, met het hoofd. Komt daarbij de bal buiten het afgebakend terrein, dan is het „uit" of „out", zooals men in de sporttaal zegt en begint het spel opnieuw. Men begrijpt dus dat het bij dit spel vooral op vlugheid en bijna zouden wij zeggen op handigheid aankomt. Meer dan eens komen de spelers met elkaar in vrij onzachte botsing of duikelen over elkander, wat echter de vroolijkheid van het spel eer ver meerdert dan vermindert. De club, welke in zeker tijdsverloop het meest den bal ondei de poort barer tegenpartij weet door te trappen, wint het natuurlijk. In één woord het voetbalspel is een der aardigste, opgewekste spellen, welke men zich denken kan. Door het flink gedrag van den machinist eener reservelocomotief, welke om de tramlijn Heerenveen Gorredijk vrij van sneeuw te ma ken, gistermorgen te 4 uren de lijn opreed, is een muzikant, De Jong, van een wissen dood gered. Deze had zich in beschonken toestand op de rails te slapen gelegd. Gelukkig werd de machinist hem bijtijds gewaar remde en maakte den man wakker. Dadelijk was de nachtwacht bij de hand die den beschonkene in het cachot bracht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1