N\ 27 Donderdag 5 Januari. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Een Merlantak Heite-maatsclappij. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag- der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Eene Nederlandsche Heidemaatschappij in den trant der Deensclie, die reeds 22 jaar met vrucht werkt en sedert hare oprichting 400 ontginningen van heidegrond tot stand bracht, wenscht de Geld.-Overijsselsche maatschappij van Landbouw tot stand te brengen. Wanneer men bedenkt, dat ruim 710,000 H.A. meer dan 1/5 van den Nederlandschen bodem uit heidegrond bestaat, die nu onvruchtbaar, in rentegevende bosschen herschapen kan worden, dan zal ieder, wien het belang van zijn land ter harte gaat, de oprichting eener dergelijke maatschappij met vreugde begroeten. Reeds in het vorig jaar werd de zaak op de alge- meene vergadering der Maatschappij ter sprake gebracht. Eene commissie werd benoemd, waartoe de hh. A. J. Blijdenstein, F. B. Löhnis en G. E. H. Tutein Nolthenius behoorden, om rapport uit te brengen over de middelen, die aangewend zouden kunnen worden, om ook hier te lande den aanleg van bosschen op heidegronden te bevorderen. De commissie meende, op grond van de zeer belangrijke resultaten der vergadering te moeten aanbe velen hier eene vereeniging te stichten, in den trant, gelijk wij zeiden, der Deensclie. Genoemde maatschappij ontgint de heide niet voor eigen rekening, maar treedt alleen op als tusschenpersoon, geeft raad en verleent hulp aan ieder, die genegen is heide te ont ginnen. Zij onderzoekt den aard en de eigen schappen van den bodem, ontwerpt een plan van ontginning, brengt dit in kaart en levert daarbij een begrooting van onkosten. Zoo het verlangd wordt, belast zij zich ook met het hoofdtoezicht op de goede uitvoering van het werk. Al deze diensten verricht zij zonder eenige vergoeding, om het den eigenaar dei- heide gemakkelijk te maken, zijn niets op brengend bezit in rentedragende bosschen te herscheppen. Desverlangd levert zij plantsoen tot kostenden prijs. Een boschbouwschool, met tweejarigen cursus, aan de maatschappij verbonden, dient om practisch en theoretisch gevormde boschbazen te vormen, die door de ondernemers, gedurende de ontginning, of ook voor goed, in hun dienst genomen kunnen worden. Deze maatschappij wordt in Denemarken gesteund door allen, die belang stellen in de vooruitgang en de welvaart van hun land een groot deel der 4000 leden woont buiten de heidestreeken verschillende maatschap pijen dragen te zamen jaarlijks 25,000 kronen bij, om de kosten te helpen dragen. De staat stelt eveneens jaarlijksch 25,000 kronen be schikbaar, om te dienen als voorschot, bij ont ginning van onbemiddelde heidebezitters. De Deensclie heidemaatschappij werkt dus niet voor eigen rekening, heeft daarom geen kapitaal noodig en loopt geen risico. Daaren tegen heeft zij ook geen winst te wachten en moet dus hare kosten goed maken, door de contributie van een zeer groot aantal leden, den steun van den staat en van verschillende Vereenigingen. Op denzelfden grondslag wil het hoofdbestuur der G. O. M. van Landbouw hier eene Vereeni ging oprichten, waarvan de statuten door bo vengenoemde commissie ontworpen zijn, die op een bijeen te roepen vergadering van be langhebbenden en belangstellenden, ter tafel gebracht zouden kunnen worden. Zulk eene vergadering zal plaats hebben op den 5en Januari 1888, des namiddags om één uur, in de Koningstraat te Arnhem. Volgens de statuten wenscht de Nederland sche Heidemaatschappij haar doel te bereiken a. Door het geven van adviezen, het ver strekken van inlichtingen aangaande beplan tingen langs wegen, het opmaken van be grootingen, bedrijfsplannen enz. b. Door ontginningen voor rekening van den eigenaar uit te voeren. c. Door het uitleenen van niet-, of slechts weinig-bekende, aanbevelenswaardige gereed schappen. cl. Door het aanleggen van kweekerijen en het verkoopen van plantsoen (en zand) tegen den kostenden prijs. e. Door het opleiden van boschbazen. f. Door het uitgeven van een tijdschrift, geweid aan de belangen van ontginning en houtteelten door het verspreiden van ge schriften, die op houtcultuur betrekking hebben. g. Door het houden van voordrachten, om ook langs dezen weg particulieren en gemeen ten tot ontginning hunner heidevelden aan te sporen; en waar dit wenschelijk mocht zijn, tot oprichting van vennootschappen die zich ontginning ten doel stellen, op te wekken. Mochten de geldmiddelen het toelaten, en de omstandigheden het tot stand brengen van eenige kleine ontginningen wenschelijk maken, zoo zal de maatschappij ook hiertoe overgaan, (om zoodoende 't goede voorbeeld te geven;) ontginningen op groote schaal, worden echter door de maatschappij niet ondernomen. h. Door het instellen van een onderzoek naar de gesteldheid der heidegronden in Ne derland. De jaarlijksche contributie der leden bedraagt minstens f 2. begunstigers betalen jaar lijksch f 10. Ten zegen van Nederland, hopen we dat het doel bereikt moge worden en de verga dering van den 5en Januari door tal van be langstellenden bijgewoond, besluite tot de op- richtingeenerNederlandscheHeidemaatschappij. TEXEL, 4 Januari 1888. Zooals wij reeds in ons vorig nummer voorloopig berichtten, werd zondag 1 Jan. j.l. in de R. C. kerk alhier feest gevierd ter her denking aan het SOjarig priesterschap van Z. H. Paus LEO XIII. Ter opluistering van dit feest was en is nog het kerkgebouw van binnen versierd met groen en bloemen, be nevens velerlei vaandels en wimpels waar onder Pauselijke, Bisschoppelijke, enz. enz. Elke pilaar draagt verder een schild, voorzien van een jaartal, aanduidende een der vele be langrijke tijdstippen uit 's Pausen leven. Mid den in het kerkgebouw boven aan het plafond is verder nog bevestigd een prachtvolle, ko lossale kroon, waarvan diverse vaandels af hangen naar alle zijden. Eindelijk nog tegen 't koor een groote trofee van verschillende vlaggen. Deze laatste versiering vooral, is alleen reeds een bezoek waard. Talrijke nieuwsgierigen van andere gezind ten bezochten zondag het gebouw en zeker allen waren het eens, dat het geheel een waardige hulde is op het feest van het hoofd der kerk. Naar wij vernemen is door den Weleerw. Heer Kaag, Pastoor te Oudeschild, ter gelegen heid van dat feest eene ruime bedeeling ge houden aan de armen van alle gezindten aldaar. Aan een onzer dagbladen ontlcencn wij omtrent Z. H. Paus LEO XHI het volgende: De aandacht van heel de wereld van katho lieken en van niet-katholieken, is in deze dagen gevestigd op het vijftig-jarig priesterjubeleum van paus Leo XIII dat met grooten luister gevierd wordt. Van alle zijden stroomen de stoffelijke hulde blijken naar het oude Rome, waar het Vaticaan zich verheft, 's pausen paleis; en onder de geschen - ken welke door de treinen van Noord en Zuid, van Oost en west naar de oevers van den Tiber gebracht worden vindt men van het rijkste en kostbaarste tot het pooverste en eenvoudigste. Maar hetzij zij blinken van het edelste goud en fonkelen van de heerlijkste edelgesteenten hetzij zij de duidelijkste bewijzen leveren van de armoede der gevers die geschenken zijn altemaal bewij - zen van lioogen eerbied en onbegrensde hoog achting voor den Paus. Yincenzo Joachim Pecci werd den 2 Maart van het jaar 1810 te Carpineto geboren. Na van zij ne moeder een edele en zeer ontwikkelde vrouw het lezen geleerd te hebben werd de kleine Yin cenzo met een ouderen broeder naar Rome ge zonden, waar hij een jaar bij een zijner ooms doorbracht alvorens op een Jezuitenschoöl te Vi- terbo geplaatst te worden. Yincenzo bleef zes jaar op die school, om zich daarna, in het jaar 1824 te doen inschrijven bi] het Collegium romanum te Rome. - Hij woonde er de lessen der beroemdste professoren bij en onderscheidde zich boven al zijne mede-leerlingen door zijn werkzaamheid en zijn grooten aanleg. In dien tijd was het ook, dat de latere Leo XIII de overtuigendste bewijzen gaf van zijn machtig talent als dichter. Na met ijver de philosophie en de literatuur bestudeerd te hebben, begon Vincenzo Pecci zich op de theologie toe te leggen en had bij deze studie zóóveel succes, dat hij reeds in 1832 tot laureato in deze wetenschap benoemd werd. Sedert dat tijdstip verwisselde de toekomstige Paus zijn naam Vincenzo met dien van Gioacchino. Op den 31 December van het jaar 1837 vierde Gioacchino Pecci in de kapel van Sint-Stanislas Kotska zijne eerste mis, zeker zonder in het minst te vermoeden, dat hij vijftig jaren later als Paus Leo XIII een mis zou lezen in den Basiliek van TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1