Buitenland. Het Nederlandsehe oorlogschip „Semarang" heoft gelijk de Engelsche admiraliteit van den gouverneur-generaal van Oost-indië verneemt ten westen vau Selaru, een der eilanden van de Timor- groep een met bosschen begroeid eiland ontdekt hetwelk nog niet op de kaarten vermeld staat. Het eiland ligt op 8° 15' NB. en 180° 89 WL., en is ongeveer twee mijlen lang en twee derde mijl breed. Blijkens bericht van 's Konings gezand in Duitschland is aldaar om te verhoedon dat var kens van Deenschen, Zweédschen of Noorschen oorsprong over het Groothertogdom Luxemburg in Duitschland worden ingevoerd, tot nader order de invoer van varkens over de geheele Luxem- burgsch-Duitsche grens verboden. Te Arnhem heeft het Bestuur der Gelderscli- Overijssel3che Maatschappij van Landbouw de aan gekondigde vergadering gehouden, ter bespreking van de onlangs medegedeelde plannen in zake de oprichting van eene Nederlandsehe Heide maat schappij. De vergadering werd geleid door Mr. C. J. öickesz, die, evenals ook de Heer Löhnis, de voordeelen der nieuwe maatschappij betoogde, vooral in het belang van den landbouw en vour den aanleg van dennenbosschen. Tot de ont worpen statuten zijn reeds 80 leden toegetreden. Tot leden der commissie werden benoemd de hoeren Blijdenstein, Löhnis, Tutein-Nolt.henius, en verder uit Friesland de heeren Brants en Bieru- ma Oosting, uit Groningen de Heeren Scholten en Hoffman, uit Drente de h.h. Ebbinge Wubben en de Vos van Steenwijk, uit Overijssel de h.h. Wiclielink en Essink, uit Gelderland de h.h. W. Nagel, L. Meijer en Sickosz uit Utrecht de h.h. Scholten en De Beaufort, uit Zuid-Holland de h.h. Hingst en Viruly, uit Noord-Holland de h.h. Van Tienhoven en W. K. van Dedem, uit Zeeland de h.h. De Jonge en Lantsheer, uit N.Brabant de h.h. Van Rijckevorsel en Coolen, uit Limburg de h.h. Magnée en Ruijs van Beerenbroek. De contributie der leden is bepaald op twee gulden. In Mei of Juni a.s. zal te Utrecht eene alge meens vergadering gehouden worden, tot vast stelling van de statuten. N.v.d.D. Door het hoofdbestuur der Holl. Maatschap pij van Landbouw is een adres gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin het zijn dank betuigt voor den post van f 20,000 tot ondersteuning van het Landbouwonderwijs op de begrooting voorkomende. Het Hoofdbestuur schrijft verder: „Het zal U niet onbekend zijn dat door het Hoofdbestuur sinds jaren krachtige pogingen zijn gedaan, om een vakschool voor zuivelbereiding te stichten en te onderhouden. „In 1885 is zelfs, na het opmaken van een plan voor de inrichting van een leerhoeve een formeel financieel plan opgemaakt waarop toezegging van geldelijken steun was verkregen van de Provin cie Zuid-Holland van f3000 jaarlijks van de kas der Hollandsche Maatschappij van Landbouw van f1500 jaarlijks en van verscheidene belangheb benden tot een bedrag van 20,000 gulden voor de sticlitingskosten. „Wij hebben echter gemeend de zaak toen niet te moeten ondernemen, omdat het ons wensche- lijk voorkwam dat eene hoeve met grasland aan de school verbonden worde zooals in het plan was opgenomen en waarvoor geene genoegzame bijdragen waren ontvangen. „Indien wij thans van het Rijk eene bijdrage van 5000 gulden voor sticlitingskosten kunnen verkrygen en 3000 gulden voor het jaarlijksch oi:d »rhoud willen wij nogmaals beproeven de on derneming tot stand te brengen. „Aan de Leerhoeve zal geen internaat verbon den zijn. Zij zal worden gevestigd in een streek van Zuid-Holland waar de zuivelbereiding als hoofd bedrijf wordt uitgeoefend. „De jongelieden zullen geheel in het bedrijf worden opgevoed en zeiven moeten werken, en van de theorie alleen leeren het waarom dat zij iedere handeling verrichten onder verschillende omstandigheden. „De gelegenheid tot onderricht zal openstaan voor 12 tot 16 jongelieden. „Het zou misschien wenschelijk kunnen zijn den cursus die op drie jaren is gesteld te ver korten eti de vrouwelijke leerlingen als boter- maaksters een eereplaats op de leerhoeve toe te kennen. „Het schoolgeld kan zeer laag worden gesteld. Ten slotte verzoekt het Hoofdbestuur om ge noemd Rijks subsidie terwijl het dan geen moeite zal spared om het kapitaal voor de onderneming benoodigd, spoedig bijeen te brengen." Velen beschouwen het werpen van sneeuw ballen tegen voorbijgangers als een oud en geoor loofd vermaak. Dit is echter, gelijk het Vad. her innert, niet het geval. De politie waarschuwt uitdrukkelijk dat werpen van voorbijgangers met sneeuwballen als „straatschenderij" strafbaar is gesteld in art. 424 van het Strafwetboek met een boete van ten hoogste 15 gulden of vervangende hechtenis van 3 dagen en in geval van herhaling tot zwaarder straf. Wegens ingekomen klachten zijn in Den Haag bevelen gegeven tot strenge handhaving van dit verbod. In Amsterdam werden bij het invallen van den dooi duizend man aan het werk gesteld om de straten in begaanbaren toestand te brengen. Van die duizend waren zeshonderd zoogenaamde „losse" werklieden. Op de vraag, waar al die man- schen zoo opeens vandaan waren gehaald, zeide een werkman: „Ik neem aan, binnen twee uren er nog drie duizend te leveren." Het gebrek aan werk moet dan ook inderdaad zeer groot zijn te Amsterdam. Dit jaar zal het 25 jaar geledon zijn dat de Weesinrichting te Neerbosch voor de opneming van arme verlaten kinderen is geopend. De fees telijke en plechtige gedachtenisviering zal in Juni e. k. plaats hebben. Reeds is besloten den di recteur op dien merkwaardigen feestdag met vele giften te verblijden. Een commissie van een aan tal oudweezen is gevormd die zich met de be stiering van deze finaneiëele zaak zal belasten. Te Ruinerwold heeft Maandagavond ruim 9 uren een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waaromtrent wij de volgende droevige bijzondor heden vernemen De sneltrein uit Meppel vertrok een half uur te laat, en zou in plaats van te Echten, te Koe- kange wisselen. De trein van Groningen stoomde voorbij het station Kockange en bleef stilstaan, ongeveer 1000 meter vóór het station Ruinerwold. De sneltrein zag eerst het gevaar toen het te laat was. Er werd hevig geremd, doch er volgde niettemin een geweldige schok, waarbij beide lo comotieven en 4 waggons vernield werden. De machinist Van der Linden, van den sneltrein, werd ernstig gewond en is Dinsdagnacht in het ziekenhuis te Meppel overleden. De hoofdconduc teur Baring en de conducteur le kl. Rozenberg, beiden uit Zwolle, zijn op de plaats dood gebleven. Hunne lichamen zijn vreeselijk verminkt. Bovendien zijn acht mannen zwaar gekwetst, en hebben velen lichte kneuzingen gekregen. Extra-treinen brachten de reizigers en de ge wonden verder. De lijn-dokter Stoffels was spoe dig ter plaatse aanwezig, en werd later door meer doctoren uit Meppel gevolgd. De schade aan materiaal wordt begroot op f150.000. Onder de ernstig gewonden zijn geen derde-klasse reizigers. Toen Donderdagavond de goederentrein van Bokstel, Venloo gepasseerd was, bemerkte men dat een wagon turfstrooisel in volle vlam stond en vernield werd. Daar de trein den wind van voren had, vermoedt men dat een vonk uit de machine op het turfstrooisel is gevallen en den brand veroorzaakt heeft. Den laatsten dag des vorigen jaars had in het zuidelijk deel der Legmeerpolders, een jacht partij plaats die menigen leek de snijdende koude op den ringdijk deed trotseeren. Jagers naar gissing 2 a 3 hadden post gevat in eenige laagte vermoedelijk een sloot en eenige helpers kwamen op een flinken afstand naar hen toe al schreeu wende, alsof het koeien gold die, werden opge haald. Een groote ruimte namen ze in beslag en allengs naderde de bezettingslijn den verborgen vijand. Met succes werd de operatie bekroond; tal van hazen verontrust door de uitgestooten kreten verlieten hunne legers en met recht kon men hier zeggen: „ze loopen als hazen" Er wa ren er verscheidene op het jachtveld en al gedu rig zag men weer een anderen langoor den vlucht beginnen maar ook kon men duidelijk een 3 a 4 tal eensklaps zijn loop zien eindigen getroffen daar het was door het vijandelijk lood. Die den dans trachtten te ontkomen door de bezettingslijn heen waren gered eveneens zij die diagonaalsgewijze hun richting namen maar die rechtaan rechttoe liepen waren buit. Als men niet aan den dood strijd dacht dien de arme beestjes streden, dan kon men met recht zeggen dat zoo'n vlucht van kleine springintvelds een allerinteressantst gezicht opleverde. Van honden natuurlijk geen sprake. Een onderofficier die de hoogste prijs uit de loterij getrokken had, kwam bij zijn schoon moeder om met haar te overleggen, wat hij met al dat geld doen zou. „AVeet je wat je doet," zei schoonmama „je bent nu al zoo lang ondergeschikte bij de solda ten geweest, koop je een oud fort en ,n paar ka nonnen en begin voor je zelf." Een magistraat te Liverpool stierf tengevol ge van koude gevat bij het staan met ontbloot hoofd op het kerkhof bij de begrafenis van een vriend. Naar aanleiding hiervan heeft de „Church of England Burial Reform Association" de meening uitgesproken dat men, door in het barde weer de hoeden op te houden zou handelen overeenkomstig den geest der reglementen op de begrafenissen die hijgiënsche bepalingen bevatten. In de Pyreneën is zooveel sneeuw gevallen dat het Spaansche gehucht Buscalo door uitge hongerde wolven is ingenomen. De verschrikte inwoners hadden zich volgens de laatste berich ten sedert 36 uren in de kerk verschanst. De bevelhebber van de „Enterprise", het Amerikaansche oorlogsschip, dat afgezonden werd om het onbeheerd drijvende veelbesproken groote houtvlot (waarvan men in het jongste nummer van „Harper's Weekly" eene afbeelding vind) op te sporen, spot met het denkbeeld, dat de balken daarvan gevaar zouden opleveren voor de sche pen. „Zij zijn" zegt hij, „voor zoovtel ik er van zag verstrooid over een oppervlakte van ruim louü vierkante mijlen. Geen twee zijn op elkaar gebleven en het stooteri tegen een enklen drij ven den balk kan niet gevaailijker zijn voor een schip dan het stooten tegen een los op den grondlig gend potlood voor een menschen voet is. De Paus heeft bepaald dat na zijn dood de geschenken, welke hij ontving van souvereinen een afzonderlijk museum in liet Vaticaan zullen vormen. De geschenken, bestemd voor den dienst zullen aan de kerk van St.-Pieter komen. De overige zullen worden verdeeld onder de gestich ten van Rome welke daarmede naar goedvinden zullen handelen. Te Potin heeft men proeven genomen met een vierwieler op rails. Zij hebben zeer goed vol daan. Deze snelwieler vloog met eene snelheid van 40 kilometers per uur over de ijzeren staven en loopt na eenmaal in vollen gang gebracht te zijn, nog 800 meters door, zonder dat de rijder op de pedalen trapt. De vier wielen zijn 75 cM in middellijn waarvan twee los en twee verbonden aan de pedalen zoodanig dat ieder afzonderlijk werken kan en éen slag van den trapper het wiel tweemaal doet omwentelen. Plet geheele voertuig weegt slechts 90 K.G. en kan op gewone wegen rijden als men debijbehoorende caoutchoucbanden maar in de gleuven in de wielen legt waarin an ders de rails passen. De correspondent van de „Times" te AVeenen gelooft dat Rusland zoodra het gereed is, krachtig zal optreden in Bulgarije en aan Oostenrijk zal overlaten den oorlog te verklaren, indien dit rijk meent daartoe te moeten overgaan. Uit AAreenen meldt men aan de „Times" dat de concentratie der Russische troepen thans als voltooid is te beschouwen men schat het aan tal manschappen nu op 400,000; thans worden troepen samengetrokken in Bess-Arabië en langs de grens van Transylvanie. Bij Bender liggen 50,000 man. Uit alles blijkt dat Rusland steeds maatregelen nam aan den kant van Roemenië, doch algemeen is men van oordeel dat dit land, onzijdig in principe, door de omstandigheden zal gedwongen worden Oostenrijk te helpen. In den laatsten tijd is voor het eerst sedert vele jaren eene verbeteriug te bespeuren geweest in den handel in metalen en steenkolen in België, doch daarmede gaat de herlevende ontevreden heid der werklieden. Ook zij verlangen deel aan de meerdere verdienste. „Loonsverhooging en verbetering van hunne positie" is hunne leus, doch men antwoordt hun, dat de concurrentie van het buitenland niet toelaat aan hunne eischen te voldoen. Hier en daar wordt de roode vlag weder opgestoken, of, als zij werd verboden, de zwartede socialistische opruiers vinden weder gehoor in druk bezochte vergaderingen. Een con gres der „socialistisch-republikeinsche werklieden partij," die onder de kolen mijnwerkers der bori- nage vele aanhangers telt, is te Chatelet verga derd geweest om over eene algemeene werkstaking te beraadslagen. In sommige kolenmijnen wordt al reeds niet meer gewerkt. Het vooruitzicht is droevig men wanhoopt er aan, dat van de ver beteringen, die na de onlusten zoo mild worden beloofd, eeno enkele zal worden verwezenlijkt. Een Arabische spreuk. Er zijn vierderlei soort menschen er zijn menschen, die niets weten en niet weten, dat zij niets weten. Dat zijn dwazenlaat hen loopenEr zijn er ook, die

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2