N#. 29. Donderdag 12 Januari. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Yoor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag" der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Wij doen velen onzer lezers zeker geene ondienst door uit Maandblad der Holt. M. v. L. over te nemen hetgeen de heer J. R. B. te Leiden, schrijft over: DE IA VLOED VAN HET VEEVOEDER 01* DE KW ALITEIT DER BOTER. De tijdsomstandigheden rechtvaardigen ten volle eene korte bespreking van bovenstaand onderwerp. Tengevolge toch van den ongunstigen zomer is op vele boerderijen de hooiberg slecht ge vuld en menigeen ziet rond naar voedings middelen die het ontbrekende kunnen aan vullen. De keuze wordt in de laatste jaren steeds ruimer. Aardnotenkoeken, mandubi- veevoeder, gedroogde spoeling enz. enz., ze zijn alle vindingen van de laatste jaren over welker betrekkelijke waarde nog weinig alge meen bekend is. Bij het kiezen van veevoeder wordt dikwijls in de eerste plaats gelet op den prijs. Een groot volume voor weinig geld is altijd het meest aanlokkelijk. Ik zal mij echter niet wagen aan eene bespreking van deze zijde der kwestie en laat dat gaarne over aan de vee houders (vergelijkende proefnemingen) en aan de chemische laboratoriums. Ik wil alleen iets mededee'len over den invloed die sommige voedingsmiddelen hebben op de boterbereiding. Ik zeg sommige want tot mijn genoegen heb ik met vele der moderne soorten voedsel nog geene kennis gemaakt. Misschien is de eene of andere lezer van het Maandblad wel ge negen mijne eenvoudige mededeeling aan te vullen. Om in het tekort aan hooi te voorzien wordt in Zuid-Holland gebruik gemaakt van pulpe, spoeling, wortel of knolgewassen, strooge droogde spoeling enz. Die allen werken min of meer nadeelig op de kwantiteit of op de kwaliteit der boter. Pulpe, spoeling, mangel- wortelen bevorderen de melkafscheiding, men verkrijgt betrekkelijk veel melk maar hoe meer het melkvee van dit voedsel ontvangt des te meer vermindert ook het vetgehalte der melk, die ten slotte veel overeenkomst heeft met wit water. Spoeling heeft tevens altijd een nadeeligen invloed op de smaak van melk en boter, pulpe minder althans wanneer de hoeveelheid die verstrekt wordt klein is. Waar pulpe echter het hoofd voedsel is daar verspreidt reeds de melk een onaan gename lucht, de boter daaruit vervaardigd is bijzonder hard en verraadt door de smaak de herkomst. Mangelwortelen in matige hoeveel heid verstrekt hebben geen nadeeligen invloed op de kwaliteit der boter. Stroo is dikwijls nadeelig, en is dit in hooge mate als liet bouwland waarop het gegroeid is niet geheel zuiver is. Het stroo is dan vermengd met tal van onkruiden die zeer schadelijk voor melk en boter zijn. Knollen eindelijk, vooral koolrapen werken vrij gunstig op het vetgehalte maar zeer ongunstig op de smaak en zijn daar door het nadeeligst van allen. De surrogaten die het hooi vervangen, zijn dus allen min of meer nadeelig voor "de boter bereiding en dat is helaas ook het geval met de meeste krachtvoedsels. Voorop staan hier paardeboonen die nog al eens gevoerd worden. Van de melk van koeien die boonen gebrui ken is met geen mogelijkheid een dragelijk boterproduct te maken. Mais, dat eveneens het burgerrecht verkreeg, is ook nadeelig wel niet in die mate als boonen maar toch zeer merkbaar. Het meeste last veroorzaakt echter dezen winter de rogge. De rogge is betrek kelijk laag in prijs en dit verleidt menigeen om ze als voedsel voor het melkvee te ge bruiken. Ik betwijfel het zeer of de rogge wel voordeelig is maar, afgescheiden daarvan weet ik bij ervaring dat ze zeer nadeelig is voor het maken van goede boter en meen ik daarom de rogge als voedsel voor melkvee zeer te moeten ontraden. Er worden in onzen tijd hooge eischen ge steld aan de boterbereiding en 'k achtte het niet overbodig eens te wijzen op eene dei- factoren die bij het bespreken onzer botér- nijverheid dikwijls vergeten wordt, maar toch zeer veel invloed heeft. Wij zijn op dit ge bied achteruitgegaan. De vroeger bijna alge- meene gewoonte om het melkvee in den winter uitsluitend te geven hooi en lijnkoek wordt langzamerhand uitzondering. Het aantal voe dingsmiddelen neemt bijna jaarlijks toe en die uitbreiding is bijna altijd schadelijk voor het product. Nog steeds zijn best hooi en beste lijnkoeken het meest aanbevelenswaard en het eenige wat daarnaast mag staan is, volgens de ervaring, tarwezemelen. Waar men nu door omstandigheden gedwongen wordt iets anders te nemen daar is het hoogst wenschelijk om, meer dan tot dusver gebeurt, te zoeken naar die surrogaten die het minst nadeelig zijn. TEXEL, 11 Januari 1888. Een vreemde vangst. Een landbouwer al hier had veel last van een roofdier, dat hem zijne hoenders ontstal. Na eenig peinzen hoe zich van dien ongewenschten gast te ontslaan, kwam hij op den inval een ratten sprenkel te zetten. Om de roover te ver schalken lag hij onder de sprenkel het over schot van een hoen en over het geheel eene groote partij veêren. Het middel was pro- batum, de list gelukte. Het roofdier door het aas misleid, meenende een goede vangst te maken viel op zijn prooi aan engeraakte met zijn poot in de klem. De vindingrijke man had als vergoeding voor zijn gestolen hoenders in zijn rattenklem gevangeneen levende valk Zondag jl. geraakten een paar vischschui- ten E. H. 4, schipper de Jong en H. D. 19, schipper v. d. Leek, dooi- de mist misleid, achter de Westen alhier, op 't strand. Met behulp van vletterlieden van 'tNieuwediep zijn ze Maandag vlot gebracht en zonder schade in de haven aldaar binnengebracht. Dinsdagavond werd door 't Ziekenfonds alhier eene vergadering gehouden tot het doen van rekening en verantwoording over het af- geloopen jaar. Hieruit bleek, dat dit fonds aan contributie enz. ontvangen had f2120.89 terwijl werd uit gekeerd vooi geneeskundige hulp enz. f394.85 De rekening sloot dus met een nadeelig saldovan f 73.96. Bij 't begin van 1887 was in kas f 1962.96 dus op 1 Januari '88 in kas f 1889.— Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een lid van bestuur, wegens aftreding van den heer A. L. (weder herkiesbaar;) met 42 van de 74 stemmen herkozen. Op G. Z. waren ge vallen 21 stemmen en op eenige anderen 1 en 2 stemmen. Op de vraag van een der leden van 't be stuur of iemand nog iets te vragen had, werd door een der leden gevraagd, of hij, indien hij buiten de gemeente b.v. te Schagen een onge luk kreeg, ook op vergoeding kon rekenen. Hierop werd ontkennend geantwoord. Eenige leden hierover niet tevreden, beweerden dat dit niet in 't reglement voorkwamzoodat zij volgens het tegenwoordig art. wel op vergoe ding meenden te mogen rekenen. Eindelijk werd door het bestuur bepaald dat zoo 2/3 der leden vóór eene verandering waren, hierover in eene volgende vergadering zou worden beslist. Oosterend, 10 Jan. Dat het niet overbodig is geweesr te Oosterend een hulppostkantoor te plaatsen, kan uit het onderstaande blijken In 1887 werden alhier ontvangen 5623 binnenlandsche brieven, 14262 drukwerken 1061 pakketten, terwijl voor de verzending werden aangenomen 654 postwissels en 51 aangeteekende brieven; de laatsten met eene aangegeven geldswaarde van f 18249,50. Op de Rijks-postspaarbank werd ingelegd een bedrag van f 914,47. Tot nu toe werden alleen des morgens postpakketten ontvangen', doch van heden af aan worden die ook des avonds per post- deligence medegebracht om nog denzelfden avond bezorgd te worden. Een en ander strekt zeker voor de bewoners van ons dorp tot groote verbetering. Zondag jl. werd te Helder de aangekon digde vergadering der centrale liberale kies- vereeniging gehouden, waartoe een zestigtal leden waren opgekomen. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering, werd overgegaan tot de benoe ming van een diflnitief bestuur en daartoe verkozen de heerenTh. J. Waller, van Anna Paulowna, pres.; D. J. Boom, vice-pres.; A. van Voorn veld, secr.; F. L. W. Beijerinck, penn., allen te Helder; D. C. Loman en Aug. Keijsor van Texel, G. Nobel en H. van Calcar van Zijpe, A. Eriks van Petten, D. Reedeker van Ter schelling, E. C. Willekes Mac Donald van Cal- lantsoog en G. Jelgersma van Vlieland. Daarna werd het ontworpen huishoudelijk reglement behandeld en op één artikel na vastgesteld. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1