Buitenland. Een voorstel van een der leden om in het huish. regl. op te nemen: „Leden derVereeni- ging kunnen zich op eene algemeene vergade ring doen vertegenwoordigen, indien het be stuur hiermede schriftelijk in kennis worde gesteld," werd aangehouden tot eene volgende bijeenkomst. Het voorloopig bestuur der R. K. Cen trale Kiesvereeniging te Helder, hield zondag 1.1. eene vergadering aan het Zand tot op richting eener onderafdeeling Zijpe, waarvan het gevolg was, dat 52 kiesgerechtigde toetraden. De vischsloep P e s t r o II, schipper Zwart- veld, van Zwartewaal, is in den nacht van Maandag met bestemming naar Nieuwediep uit zee komen de, in de zuidergronden op het aldaar gezonken liggend wrak van de Duitsche bark Renown geloopen en eenige uren blijven zitten. Met hoog water kwam het vaartuig weder vlot en met behulp van vletterlieden alhier binnen. Het heeft een groot gat in het achterboord en meer andere schade bekomen. Den 5den dezer is te Brussel door de gevol machtigden van Nederland en België eene ver klaring onderteekend nopens de grensregeling tus- schen die beide landen in het kanaal van Gent naar Terneuzen. (St. Crt.) De Minister van Koloniën maakt voorloopig bekend dat in den loop van dit jaar twee jonge lieden in opleiding zullen worden genomen voor den dienst bij het boschwezen in Nederlandsch- Indië, op de voorwaarden vermeld in de Ned. Staatscourant van 29 Juni 1881. In de maand Juli aanstaande zal de oproeping geschieden. Men schrijft uit Den Haag aan de „Zw Crt." dat als datum voor de verkiezingen der nieuwe Kamer 20 of 21 Maart wordt genoemd; sommi gen zeggen eene week vroeger. Dat laatste zou ook in grondwettigen zin beter wezen, daar het additioneele voorschrift de verkiezingen binnen vier maanden eischt, want anders vallen de her stemmingen buiten genoemden termijn. Aangaande het afbreken der onderhandelin gen omtrent de grensregeling tusschen België en Nederland schrijft men aan de Amst. uit Baarle- Nassau nog het volgende. De Nederlandsche gedelegeerden hadden namelijk eene nieuwe grens getrokken, die geheel en al in het voordeel van Nederland bleek te zijn. Daarop antwoordde de Belgische Regeering dat zij met de nieuwe grensregeling genoegen nam mits Nederland eene vergoeding aanbood van drie millioen. Hiertoe kon echter niet overgegaan worden en het gevolg was, dat de onderhandelingen werden afgebroken. De Asser Ct. verneemt uit vertrouwbare bron, doch deelt niettemin onder alle voorbehoud mede, dat de Regeering besloten heeft, de veelbesproken pakketvaart in Indië op te dragen aan de stoom vaart-maatschappij „Nederland" in vereeniging met de Rotterdamsche Lloyd, onder het uitdruk kelijk beding, dat de voor die vaart benoodigde schepen in Nederland vervaardigd en zoo noodig hersteld zullen moeten worden. De „Minerva" bestemd voor het vervoer van schapen van Vlissingen naar Engeland is in ge noemde stad aangekomen. Er moet dit jaar ge contracteerd zijn voor het vervoer van p. m. 250.000 stuks. Het vorig jaar werden er 155.000 stuks vervoerd. De plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij te Nieuwe diep heeft uit Breinen een bedrag van f590 ont vangen, aldaar bijeengebracht ten voordeele van de redders der opvarenden van het verongelukte Duitsche schip Renown. Door een der leden van de commissie, den heer J. A. Snoek, is van deze som f 325 aan de equipage van de sleepboot Her cules en f 265 aan de bemanning der reddingboot uitgekeerd. De Engelsche Regeering heeft aan den heer T. Zeilinga, gezagvoerder van het Nederlandsch bark schip „Neptunus", toebehoorende aan de heeren J S. Wiarde te Harlingen, voor het redden der bemanning van het Engelsche stoomschip „Elax- moss", welk schip in den storm van den BOsten October jl. in 't Engelsche kanaal in zinkenden staat verkeerde, toegekend: een zilveren verrekijker met inscriptie aan de beide stuurlieden een gouden medaille en aan de verdere bemanning een zilveren medaille met 2 pond sterling. Ook de Zuid-Hol landsche reddingmaatschappij heeft deze redding in open zee welke niet anders dan met groot ge vaar voor eigen leven kon-gepaard gaan beloond Genoemde gezagvoerder ontving eene gouden me daille met getuigschrift; de beide stuurlieden, die met drie matrozen de redding hebben verricht, verkregen de beide eerste eene zilveren medaille, de laatsten eene bronzen medaille benevens ieder hunner f10 en een getuigschrift. Van Utrecht is vertrokken een detachement genietroepen, onder bevel van kapitein J. C. Gijs- berti Hodenpijl naar Geldrop, ongeveer l'/2 uur van Eindhoven gelegen. In Geldrop bevindt zich een oude toren, waarvan in het jaar 1400 reeds gesproken werd. De kerk, die vroeger tegen den toren aanstond, schijnt daaraan tot steun gediend te hebben, want nu men onlangs die kerk heeft afgebroken, is onverwachts een stuk van den to ren naar beneden gestort, gelukkig zonder onge vallen te veroorzaken. Een gedeelte van den to ren is echter blijven staan en wel een piek, hoog 40 meter, die elk oogenblik op de omwonenden kan neerstorten. Ten einde dit gevaar af te wenden, is de hulp van de genietroepen ingeroepen, en zal dynamiet gebezigd worden. Wijl de rondom den toren staande huizen moeten gespaard blijven, zal ge tracht worden den toren, in eene bepaalde richting, tusschen de huizen te laten vallen, waartoe door kapitein Gijsberti reeds een voorloopig onderzoek gedaan is. De toren is 10 M. lang en 10 M. breed, terwijl de muren ruim 2 M. dik zijn. De heer W Koster heeft in de Rietlanden onder Leimuiden op één dag vier vischotters ge schoten en twee levend met honden gevangen. De grootsté was ruim 1 meter, de kleinste 9 de cimeter lang. De heer K. is voornemens de bei de laatsten aan „Artis" te Amsterdam aan te bieden. Bij gelegenheid van een jachtpartij in de ge meenten 's Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk hebben de heeren Van Osselen van Delft Blaauw van Rijswijk Kakebeke uit Goes en Lenshoek uit Wolphaartsdijk niet minder dan 284 hazen in vier dagen tijds geschoten. Rechthebbenden kunnen zich aanmelden bij den burgemeester van Nieuw-Lekkerland die iu bewaring heeft bankpapier dat zoo maar op den openbaren weg lag. En nu durven ongeloovige menschen nog wel beweren dat er geen Lui-lekkerland bestaat. De Haagsche kouter der Prov. Gron. Ct. uit de volgende zegenwenschen vooi het jaar 1888 Moge de aanstaande Kamer van Honderd niet in 't honderd loopen. Indien zwijgen goud en spreken inderdaad zilver is, dat zij'dan hare goud stukken niet te druk in pasmunt omzette. Aan de leden der stembureaux zij zitvastheid en taaiheid bij hunne langdurige taak toegewenscht. Den premier, éénig in zijne kennis, éénig in zijne originaliteit en puntigheid, blijve de kracht en de macht en de heerlijkheid, om met de Ka mer van Honderd te regeeren. Moge in 1888 uit de portefeuille van den Mi nister van Finantiën dat lang verwachte einde loos lang beloofde en nooit te voorschijn getreden ontwerp omtrent het pensioenfonds der burger lijke ambtenaren voor den dag komen. Eerst dan zal Minister Bloem de bloem aller Ministers van Financiën genoemd kunnen worden. Den Minister van Oorlog, die in de zaak-Gra- tama van zekere lichtschuwheid blijk gegeven hoeft, welke voor zijn departement niet pleit, worde grooter zin voor publiciteit toegewenscht. Dat de commandant van de Haagsche brand weer, een hoofd zonder leger en koning zonder land, zijne sinecure weldra in een wezenlijke post zie overgaan. Uit Bodjonegoro wordt gemeld: Een paar dagen geleden geraakte ons plaatsje in rep en roer doordat 35 gevangenen waaronder 9 ter dood veroordeelden de gevangenis ontvlucht zijn en dat wel om 8 uur 's ochtends. Die ge vangenen of liever gezegd veroordeelden slechts de arresten van het Hof afwachtende moeten naar men zegt door het bestuur aan hot werk zijn ge steld met het stampen van cement en het maken van kradjangs en allerlei zaken en profiteerden van de gelegenheid dat het personeel der gevan genis grootendeels afwezig was om de wachtheb bende pradjoerits te overrompelen wat hun, voor zien als zij waren van knuppels, hamers en aloes die voor het stampen van cement en bovenge noemde voorwerpen gebezigd waren, gelukte. Drie pradjoerits en de aanwezige 2 mandoers met een oppasser van den assistent-resident, die toe vallig aldaar was, te knevelen en verder onscha delijk te maken, was het werk van een oogen blik, waarop zij de straat inrende naar het zuiden. Onderweg sloegen zij nog eenige voorbijgangers en wisten zich daardoor tevens van krissen en andere wapenen te voorzien. De cipier was op dit oogenblik niet aanwezig. Omtrent de redding van een persoon der bemanning van het Fransche schip Ministre Ab- battucci meldt da M. Aan boord van het te Vlissingen gepasseerde Nederl. stoomschip Rhenania bevond zich de eer ste stuurman van het Fransche stoomschip Mi nistre Abbattucci, 22 December van Havre naar Marseille vertrokken en den 31en d. a. v. door een accident aan den stoomketel gezonken. Genoemde eerste stuurman, waarschijnlijk de eenige overgeblevene van de epuipago. had zich weteu te redden op het dak eener dekhut van het verongelukte stoomschip. Daarop drijvende werd hij in de Spaansche zee door de Rhenania ontdektde zee was echter te hoog en te onstui mig om eene boot te kunnen uitzetten, terwijl de schipbreukeling te uitgeput bleek om zelf eene poging tot zijne verdere redding te kunnen aan wenden. De 2de stuurman der Rhenania, een jongmensch, Dordtenaar van geboorte, besloot toen zijn leven te wagenvoorzien van een reddingsboei sprong hij moedig in de golven en zwom naar den on gelukkige. Eene lijn werd hem van zijn stoomschip toe geworpen, gelukkig door hem gegrepen, eu met veel moeite en inspanning mocht men er in sla gen den redder met den geredde veilig binnen boord te halen. De geredde le stuurman werd verder liefderijk verpleegd en mocht zich spoedig in geheele her stelling van de uitgestane angst en ellende ver heugen. Bij den gemeenteraad te Brussel is door het stedelijk bestuur een voorstel ingediend door een vereeniging van kapitalisten, strekkende om de hoofdstad tot een zeehaven te maken. Naar het blijkt is de gemeenteraad niet afkeerig van de zaak want het bedoelde voorstel is verwezen naar een speciale commissie. De vereeniging verklaart zich bereid binnen drie jaren de noodige inrichtingen in 't leven te roepen ten einde eene geregelde stoomvaart op Transat lantische havens te openen. De hoofdstad zal jaarlijks een subsidie verleenen van 1,500,000 fr. en de helft van de zuivere winst der onderneming trekken. De duur der vergunning zal zijn 75 ja ren en als cautie door de vereeniging te storten biedt zij aan één millioen fr. Te Bologna is zooveel sueeuw gevallen dat het dak van het stationsgebouw onder den last bezweek en verscheidene personen daarbij gedood of ernstig gekwetst werden. In de Italiaansche stad Bologna is 2.575.000 kubieke meter sneeuw gevallen. In een verslag door den ingenieur Tabertini aan den gemeente raad ingeleverd, werd door dezen aangetoond dat 1000 arbeiders 129 dagen noodig zullen hebben om de straten te ontruimende kosten hiervan zouden ruim 800.000 lires bedragen. Thans zal eene overeenkomst worden gesloten met de Direc tie van de Maatschappij „Veneto" en zullen de paarden- en stoomtram voor het vervoer worden gebezigd, ten einde de wegruiming zoo spoedig mogelijk te doen geschieden, want zooals men zich donken kan wordt door de bewoners bitter geklaagd over het gestremde verkeer. In het Hongaarsche dorp Croka is eene vrouw in hechtenis genomen, die in de laatste vier jaren acht harer kinderen door vergif om het leven had gebracht. Zij heeft bekend dat ge daan te hebben uit liefde voor haren oudsten zoon, wiens erfdeel zij wilde vergrooten. Blijkens berichten uit Madrid zal het voor genomen vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika van indrukwekkenden aard worden. De Spaansche Regeering zal tot 1892 ieder jaar 20,000 ponden sterling afzonderen tot bestrijding der kos ten. Daarbij komen de openbare inschrijvingen. Canovas, Castelar en Moret staan aan het hoofd van de voorbereiding tot het feest. Aan den Morning Post wordt gemeld dat de Abyssinische aanvoerder Ras-a-loela den Itali- aanschen opperbevelhebber heeft voorgesteld dat hij met 40.000 man naar de Italianen zou over- loopen. tegen eene belooning van 20.000 ponden sterling en tegen belofte dat hij den troon van Abyssinië bestijgen zou zoodra de Negus verslagen zou wezen. Ras-a-loela zou zich bereid verklaard lebben vijf gijzelaars te stellen en eenige gewich- :ige stellingen aan de Italianen over te leveren, als waarborg voor het nakomen zijner beloften. Te Burgas hebben de aanhangers der Rus- sisch-gezinde partij weer een poging gewaagd tot iet verwekken van ongeregeldheden. Een stoomboot, zonder vlag, landde dicht bij de haven en zette een bende Montenegrijnen aan

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2