Marktberichten. Advertentiën RIJKSNORMAALLESSEN TE TEXEL. ADVERTENTIËN. wal, onder bevel van den bekenden Russischen kapitein Nabokoff, die terstond het naastbij zijnde dorpje Keupïeelen binnentrad. De indringers hadden gerekend op den steun der dorpsbewoners, maar dit viel hun tegen. De inwoners hielpen de Bulgaarsche soldaten en weldra was de bende uiteengedreven. De aanvoerder Nabokoff ontsnapte, maar een der aanvallers werd gevat, terwijl zij 20 dooden achterlieten. De bende telde ongeveer 50 man, maar de Re geering was bijtijds van hun aanslag verwittigd en had den politiepost in het dorp met een bataljon soldaten versterkt. Een gedeelte Montenegrijnen zijn naar het gebergte gevlucht, zoodat men ver wacht, dat ook zij den Bulgaren in handen zullen vallen. Nabokoff gelukte het echter met eenige anderen weer aan boord der boot te komen. Men weet niet zeker, of de boot, welke de bende over bracht, uit Odessa dan wel uit Constantinopel is gezonden. In den namiddag van 2 dezer, te ongeveer kwart over vijven, heeft te wiesel, in het Zwit- sersche kanton Grauwbunderland, eene sterke aardschudding plaats gehad, waarbij in verschei dene gebouwen een heftig gekraak werd gehoord- Te Eilisur werd een half uur later hetzelfde ver schijnsel waargenomen. Aldaar was de dreuning nog sterker, waardoor in vele huizen de glazen op tafels en in kasten rinkelden en ook de ka cheldeuren rammelden. Te Domschlehg voelde men omstreeks dien tijd een lichten schok. De verwoesting door de Hoang Ho of Gele rivier in China aangericht gaan elke beschrijving te boven. De dijk, die den stroom bedwong, werd 28 Sept. weggeslagen en gedurende meer dan twee maanden stortte zich het water der groote en snelvlietende rivier niet in de zee uit, doch in het groote dal, dat volgens de overlevering vroeger een binnenlandsch meer was, doch door groote kunstwerken werd drooggemaakt en in vruchtbaar land herschapen. De overstroomde vlakte is ongeveer zoo groot als Nederland en was bijna even dicht bevolkt; de slachtoffers zijn dan ook niet bij duizenden of tienduizenden doch bij honderdduizenden te tellen. Is het mo gelijk om het verloren terrein te herwinnen, dan zullen daarmede in elk geval nog jaren gemoeid zijn. De middeleeuwsche stuikroovers schijnen in het zuiden van Frankrijk weder voor den dag te komen. Een jongmensch van rijke familie te Perpignan scheidde zich een oogenblik van zijn jachtgezel schap af en op nog geen honderd meter afstand werd hij door een vijftal kerels aangevallen, die hem gevangennamen en een brief heten schrij ven dat hij voor 40,000 franken weder zou wor den vrijgelaten. De familie zond het geld en onder bedreigingen tegen zijn leven, indien hij van het gebeurde melding maakte, werd hij losgelaten. Te Jouarre in de gemeente Azille is een kasteel door eene bende booswichten aangevallen en alleen door den hardnekkigen tegenstand der bedienden slaagde men er in hen te verdrijven met achterlating van vijf zwaar gewonden. Een Amerikaan, die door zijne betrekking genoodzaakt is, veel te reizen, had de gewoonte om op den eersten dag dien hij in een hotel door bracht, den kellner die hem aan tafel bediende, een banknoot van vijf dollar in de hand testop pen. In bijna alle gevallen waren de bedienden in de eerste twee dagen zeer voorkomend en opmerkzaam. Daarna begonnen zij echter hun gast, wanneer deze niet weer opnieuw in de beurs tastte, te verwaarloozen. Om hieraan een einde te maken, bedacht de slimme Yankee het volgen de. Wanneer hij aan tafel tevreden is met den kellner die hem bedient, snijdt hij met een scherp mes een banknoot van vijf dollar in twee helften, stopt de eene helft den kellner in de hand en bergt de andere weer in zijn portefeuille. Deze tweede helft krijgt de kellner wanneer de gast vertrekt en deze met de bediening tevreden is. Het middel helpt altijd, verzekert de man die het heeft uitgedacht. In de vervaardiging van kunstarmen, kunst- beenen enz., ter vervanging van ledematen, die om de een of andere reden afgezet moesten wor den, heeft de menschelijke kunst het reeds zeer ver gebracht, maar een kunsthand, waarmede de eigenaar goed leesbaar schrijven kan, is zeker wel vermeldenswaard. In New-Yersey in Amerika is men er in geslaagd een jongen, die in een fa briek van india-rubber voorwerpen tusschen de machine geraakte en beide handen verloor, op deze wijze zijn gemis te vergoeden. Toen hij, na vier weken in het hospitaal ver pleegd te zijn, gezond, maar met verminkte ar men in de wereld kon terugkeeren, kwam men op het denkbeeld hem een paar india-rubber kunst handen te maken, en werkelijk slaagde men daarin zoo goed, dat de patient nu niet alleen duidelijk schrijven kan, maar even goed zijn handen kan gebruiken als vroeger. Personen, die van zijn ongeluk niets weten en hem de hand gaven, bespeuren zelfs niet dat hier een kunsthand gereikt wordt. De New- York Herald gaf in een van zijn jongste nummers een afdruk van het schrift dat de pa tient met zijn kunsthand geschreven had. JOIIAX KON MET LEVEN. Patriotische Phantasien von Möser 1778. Vervolg en slot.) Want waarlijk, het zijn vaak de vrouwen, die de mannen in het tuchthuis brengenen gij kondt er zonder dat gemakkelijk komen, als gij uwe oogen te vaak dicht deed. Ach, heer krijgsraad, gij hebt mooi praten. Als de koning een ambt geeft, geeft hij ook te leven; dit vordert de billijkheid, de rechtvaardigheid en, wat het voornaamste is, zijn eigen belang. Want wie niet goed betaalt, wordt ook niet goed bediend. Nu geen woord meer, ik wil dat gezwets niet langer aanliooren, uw broeder is koster en luidt driemaal in de week de klok; hij heeft dus een ambt en nu moet dat ambt hem ook voeden? dat zou waarlijk wat moois zijn, wanneer bedien den, die alle uren van den dag en ook nog vele van den nacht aan hunnen heer opofferen, van dezen vorderen, dat hij hun naar den stand waar in ze geplaatst zijn, te leven geeft, dan is hunne vordering billijk. Maar dat de man, die hem elke maand een paar schoenen maakt, ook van deze twaalf paar schoenen leven wil, kijk, dat is on- verdragelijk. Hoor eens, heer krijgsraad, wat mijn vorige heer, een Burgemeester, zeideWaarvan zoo sprak hij tegen den vorigen president, waarvan moet ik, waarvan zoovele raadsheeren leven Wij zijn niet, als zoo vele bezoldigde dienaars, aangewezen om van de algemeene wei van het gemeenebest mee te eten. Neen, de burgerij heeft van oudsher andere bedoelingen gehad, zij kozen de bemiddelde lieden tot burgemeesters en vorderden van hunne raadsheeren, dat zij van hunne vlijt zouden leven. Zij beloonen hen met eer, achting en liefde. Dit is, jaar in, jaar uit hunne bezoldiging en de beste bezoldiging voor ieder rechtschapen man. De groote heeren hebben verkeerd gedaan, dat zij in elk algemeen bestuur slechts bezoldigde dienaars hebben genomen, die allen klagen, dat zij niet kunnen leven, en niet weten, hoe ze leven willen. Een tijdlang hebben deze dienaars hun inkomen doen toenemen, maar in 't eind nemen ze dat meerdere weer weg, en de heer houdt niets meer over als hij te voren overhield. Het schaadt hun echter niets, dewijl zij dikwijls de slechtsten tot hunne dienaars nemen, dan die dienaars boven alle anderen verheffen, en diegene, die geene andere bezoldiging genieten dan de liefde en den zegen hunner medeburgers, onbillijk ontslaan. In onzen raad worden geene andere dan aanzienlijke ingezetenen toegelaten. De bedieningen der stad worden beschouwd als lasten, die elk op zijne beurt moet overnemen. Niemand wordt bezoldigd; bezoldigingen zijn voor de minderen, die geen deel hebben aan onze eer, en die minderen, in 't bijzonder de onder-voogd (onder-schout) en de visiteur, bezoldigen wij karig, opdat deze lieden niet te veel tijd tot nadenken hebben, maar bij graven, spinnen en werken mogen vergeten, hoe zeer zij de burgers kunnen scheren, wanneer zij alles haarfijn uitpluizen en kluwentjes tot kluwens willen maken. Als zulke menschen zoo goed be zoldigd werden dat zij er van konden leven, zoo zouden zij te veel gaan spioneeren en niet voor de algemeene, maar voor hunne eigene kas gaan zorgen. Zoo sprak mijn vorige heer, de burge meester. En sedert heb ik altijd gewenscht, een bemiddeld man te wezen, dat weet de lieve Heer. Is uwe predikatie uit, Johan? Nu, ga dan heen en zeg den poortschrijver, dat de koning hem uit zijne betrekking ontslagen en u in zijne plaats aangesteld heeft. Wie was er nu blijder dan Johan? Hij werd poortschrijver, enkon niet leven. Hij huwde de kamenier van des krijgsraad's vrouw, en kon nog niet leven. Hij deed alle dagen twee maal de oogen toe, en kon toch alle manteltjes van zij, die de poortschrijver's-vrouw noodig had, niet betalen. Zij bedroog haar man, en niettegen staande dat kon ook zij niet leven. Zij kwamen beide in het tuchthuis. Nu konden zij leven. Alkmaar, 9 Jan. Aangevoerd 6 Koeien f 200 a 22578 vette Kalveren f 40 a 120; 19 nucht. Kalveren f 8 a 16 68 Schapen f 16 a f 22; 180 vette Varkens 36 a 44 ct. per KG.; 14 magere dito f 10 a 17. Amsterdam, 9 Jan. Aangevoerd 621 Run deren, le kwal. 70 ets., 2de kwal. 60 ets., 3de kwal. 52 ct. per KG.; Melk- en Kalfkoeien f af—; Graskalveren f a 48 nucht. dito f 6 a 12 18 Schapen en Lammeren f a 418 vette Varkens 34 a 38 ets. per KG. Purmereml, 10 Jan. Aangevoerd 73 vette Kalveren 70 a 90 ct. per KG.; 93 nucht. Kalv. f 8 a 20; 192 vette Varkens 34 a 42 ct. per KG 40 magere Varkens f 8 a 12; 141 Biggenf3a f 6; 1144 Schapen, 167 Runderen en 7 Stieren. Kip-Eieren f 4,50 a 5,50 per 100 stuks. De han del in vette Rundersn was wegens te groote aan voer gedrukt, prijzen iets lager. Geldekoeijen weinig aanvoer, prijzen flink. Vette Schapen, weinig aangevoerd, prijzen hoog. Overhouders prijzen der beste voor Londen hoog, mindere soorten handel gedrukt. Londen, 9 Jan. Aangevoerd 300 Runderen 12000 Schapen en Lammeren, 170 Kalveren en 10 Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 a 775 ct., Schapen en Lammeren 50 a 775 ct., Kal veren 45 a 75 ct., varkens 35 a 55 ct. Harlingen. 9 Jan. De aanvoer van zeevisch bedroeg van 2 Jan. tot 9 Jan.20 stuks Schel- visch, 1 stuks Kabeljauw, stuks Rog, 50,000 stuks Haring, 30 balen Mosselen, 259 balen Coc- kels en 65 balen Alikruiken. De Schelvisch en Kabeljauw werden aan venters verkocht, de Ha ring, aangevoerd van Frederikshaven ging aan de bokkingrookers, de Mosselen, Cockels en Ali> kruiken naar Londen en Huil. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 4 10 Jan. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD Geene. GEBOREN Henderika Johanna, dochter van Hendrik Maas Cz en Dieuwertje Hin. Nelletje dochter van Johannes Bakker Cz en Dieuwer tje Buis. Helena Cornelia, dochter van Pieter Karei Verberne en Keetje Spigt. Louis Chris- tiaan, zoon van Coenraad Louis van Scharen- berg en Charlotte Elisabeth Eelman. OVERLEDEN Trijntje Emelie Langeveld 3 jaar dochter van Martinus Langeveld Mz en Martje Keijser. Jan Musselman, 52 jaar, ongehuwd. Willem Koorn, 65 jaar, geh. met Jannetje Koopman. Aaltje Martje Huisman, 4 jaar, dochter van Nan Huisman en Adriaantje Eel man. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelschc Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening' gebracht. 30jarige Echtvereenigïng- van onze ge- f liefde ouders r T. DE WIJN t en 1 J. KUNST. Hunne liefhebbende kinderen G. de Wijn, j* Oudeschild, 14 Jan. 1888. P. de Wijn. Met 1 April a. s. worden weder leerlingen toegelaten tot de Voorbereidende klasse en tot de Normaallessen. Zij, die aan de toelatings examens wenschen deel te nemen, worden uitgenoodigd zich, onder overlegging der ver- eischte bescheiden, vóór 15 JANUARI e.k. aan te melden bij den Directeur, C.A.OE BRAAL. rTiTt V

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3