N#. 31. Donderdag 19 Januari. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Dienstregelingen. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Büeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Aan onze abonnenten buiten den Burg woonachtigverzoeken wij be leefd het aan ons verschuldigde bedrag (45 cent) voor Februari te doen toekomenaangezien wij anders daarover per postkwitantie (alzoo met 10 cts. verhooging) zullen moeten disponeeren. De Uitgevers. WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschildvia de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudesclüld naar Oosterend dezelfde dagen, na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelijks: 'smorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 'smorg. 4.30, 8 uur, en 'snam. 3 uur. Helder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Helder 'smorg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Helder—Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 8 uur. Aankomst Helder middags ruim 4 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8—12, 1—3 en van 5.30—7.30. Op Zon- en feestdagen van 8—9 en 1—3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Buslichtingen. Voor Eierland, de Cocksdorp, Vlieland en Ter schelling 's morgens 7.45. Voor Oudeschild, den Hoorn, Helder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger MaandagDinsdag Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 18 Januari 1888. In de Maandagavond gehouden bijeenkomst der afdeeling Texel, van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, trad als spreker op de heer Crabbée, inspecteur van de algemeene maatschappij van levensverzekering en lijfrente te Amsterdam. Te verwonderen was het niet, dat spr. een onderwerp behandelde in verband met zijne betrekking in de maatschappij. In een opstelletje, getiteld: ,/Te laat" schetste spr. het nut der levensverzekeringen, hij wees op de verantwoordelijkheid welke rustte op ieder hoofd des huisgezins, om de zijnen niet onverzorgd achter te laten, wanneer door zijn heengaan alle middelen van bestaan mede waren heengegaan en eindigde zijne rede met eene krachtige aansporing aan allen tot deel name aan zulk eene nuttige zaak. Daarna gaf spr. eene novelle ten beste, waarin hij schetste het verkeerde, en de nood lottige gevolgen van het zoogenaamd stand- ophouden of beter gezegd het willen leven „boven zijn stand." Ten slotte gaf dezelfde spreker nog een humoristisch dichtstukje ten beste. Wij zullen omtrent deze lezing niet in be oordeeling treden, zeker is het waar dat het ten gehoore gebrachte niet van nuttige wen ken ontbloot was en wel waardig herdacht en besproken te worden, of zulks zal worden gedaan en het gelezene van invloed zal zijn, blijft ter beantwoording aan hen, die deze lezing bijwoonden. Oudeschild, 17 Jan. ,,'t Wordt bedenkelijk," zong de coupletzanger, en de schipperij zou, zoo zij al lust tot zingen had, dat refrein met hem aanheffen als zij ziet hoe bedenkelijk 'ter thans uitziet met onze haven. Nu ook het ijs als belemmering de vaartuigjes nog meer insluit, behoeft men niet te zeggen: ,,'twordi," maar „'tis" bedenkelijk! Reeds hoorden wij door een schipper de op-: merking maken, dat men niet eens de gelegen heid meer had om in de haven over boord te vallen. Maar alle gekheid ter zijdede haven is te klein. Ten einde raad hebben de schippers een request bij het gemeentebestuur gedaan, uit welks midden bereids eene com missie een onderzoek in loco heeft ingesteld. Ofschoon onze tijd steeds op comfort be dacht is, en het gebruik van draadnagels boven gewone spijkers stelt, is 'ttoch te hopen dat de raadsleden van Texel nu eens spijkers met koppen zullen slaan. Een moeielijke maar dankbare taak wacht de vroede mannen dezer gemeente. De vergrooting van de haven kan evenmin langer uitstel velen als de verbetering van den toegang, door 't uitleggen van de beide of van een der havenhoofden. Wie thans een blik over de haven laat gaan, huivert bij de gedachte, dat in een der schuit jes brand mocht ontstaan. De geheele vis- schersvloot van Texel met een aantal tjalk- schepeu, zou onherroepelijk verloren zijn. Aan vluchten viel niet te denken, omdat niemand zou kunnen wegkomen, ook al liet de stand des waters dit toe. Wanneer nog slechts een paar schuiten in de haven komen, kan de stoomboot „Ada van Holland" er niet meer in. Behalve het ongerief daardoor aan het reizend publiek ver oorzaakt, aal 't tevens ieder, die van de reis gelegenheid gebruik maakt tot buitengewone uitgaven nopen, om van- of aan boord der stoomboot te komen. Van de onderneming, wier schuld 't waar lijk niet is dat de haven te klein is geworden, kan bezwaarlijk geeischt worden dat zij zich die extra uitgaven getropst. Bij al de wen- schen aan 't begin des j&ars geuit, voege wij nog de wensch, dat 1888 Texel eene haven schenke waarop het eiland trotsch zal kunnen zijn. Eierland, 17 Jan. Naar wij vernemen zal Zondag a.s. eene volkslezing worden gehouden, door den heer Heeroma, h. d. S. te Koog op Texel, in het lokaal van de wed. J. Raven. De gezelligheid die daar gewoonlijk heerscht, zal zeker velen tot een bezoek uitlokken. De Minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van dit en het volgende jaar 80 kommiezen der vierde klasse der directe belastingen, in voerrechten en accijnsen kunnen worden aan gesteld op eene bezoldiging wegens traktement en toelage van f 480 'sjaars; dat op nader vast te stellen tijdstip en plaats een [onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking; dat voor die betrekking, ingevolge art. 9 van het kon besluit van 20 Mei 1869 n». 30, kunnen in aanmerking komen zij die een gezond en sterk lichaamsgestel hebben, onge huwd, niet beneden de 23 en niet boven 28 jaar oud en voldoende ervaren in het lezen, schrijven en in de eerste gronden der reken kunde zijn; dat de hoogste leeftijd voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, op 34 jaar, en voor gepaspor teerde onderofficieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaar is bepaald; dat de verzoekschriften om toelating tot het voorschreven onderzoek vóór 1 Maart 1888 bij het Departement van financiën moeten zijn ingekomen, en desverkiezende kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, bij wie ook nadere in lichtingen te bekomen zijn omtrent de stukken welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. In de N. Bredasche Courant komt een ingezonden stuk voor uit Baarle-Nassau over ruiling van grondgebied tusschen Nederland en België. De schrijver van dat stuk zegt o.a.: Een toestand, zooals die hier wordt gevon den en welke volgens de oudste der bekende oorkonden reeds in 1492 bestond, heeft zijn eerwaardig verleden, waarmede niet zoo ge makkelijk is te breken. De sedert eene halve eeuw meermalen beproefde, onderhandelingen over de grensscheiding, blijken dan ook telkens op onoverkomelijke bezwaren te zijn gestuit. Thans schijnt dit anders te zullen worden en eene overeenkomst te zijn gesloten, waar bij de grondslagen eener nieuwe grensbepaling worden vastgesteld. Ofschoon die schikking tot dusver geheim wordt gehouden, is evenwel uit de ten vorigen jare gedane opneming en schatting van gron den en gebouwen, de aard derzelve met ge noegzame zekerheid af te leiden en schijnt die hierop neer te komen dat het geëncla- veerde gedeelte van Baarle-Hertog met eene TEXELSCHE COURANT. ft

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1