Buitenland. Gemeenteraad te Texel. bevolking van p. m. 600 zielen aan Nederland afgestaan, en in ruil daarvoor de Nederlandsche parochie Uilikoten benevens het gehucht Cas- telré, respectievelijk 500 en 300 inwoners tellende, aan België toebescheiden geworden. Op welke wijze bij de waardebegrooting tot het verkrijgen van een equivalent is te werk gegaan, is natuurlijk niet bekend, doch de on gelijkmatige verhouding tusschen beide deelen springt te zeer in het oog, dat de onderstel ling niet gewaagd is dat hier het leeuwenaandeel aan België wordt toebescheiden]: en toch spreekt men nog, dat Nederland bovendien nog aan België eene geldelijke uitkeering zou bijpassen. Verklare wie het kan.— Intusschen is dit slechts de materieele zijde van de questie, doch eene andere van veel hooger beteekenis knoopt zich daaraan vast. Men staat n.l. voor het ongehoorde feit, dat 800 Nederlanders en 600 Belgen van hunne nationaliteit beroofd en even als een kudde vee aan den vreemde verkocht en uitgeleverd zullen worden, enkel ter wille eener betere grensregeling. Het behoeft niet gezegd, dat men hier ter plaatse zeer verlangend is van den inhoud der conventie kennis te nemen, die, naar men verneemt binnenkort, in den vorm van een wetsontwerp, onze vertegenwoordiging 'zal wor den aangeboden. Mocht zoo als vermoed wordt, de Neder landsche Regeering aan België's overdreven eischen hebben toegegeven, dan rest ons enkel de hoop, dat geene wetgevende kamer genegen zal worden bevonden dat voorstel met haar votum te bekrachtigen, bij de overweging, dat hier het zijn of niet zijn van een zoo groot aantal Nederlanders op het spel staat. Onlangs heeft de minister v. waterstaat, handel en nijverheid aangekondigd, dat er een verlaging van het briefport voor Ned.-Indiein aantocht is van 25 cent tot 15 ct. per 15 gram. Deze regeling wordt reeds langen tijd ver langd en mag inderdaad niet langer uitblijven. Uit andere landen van Europa kan men een gewonen brief naar Nederlanclsch-lndie voor 15 cent frankeeren, maar de Nederlanders zei ven moeten voor een brief naar hun eigen koloniën en omgekeerd nog altijd 25 ct. betalen. De belofte van den minister is dus zeer welkom, maar de vraag rijstzal de verlaging enkel gelden van brieven Zal zij wat toch van zelf schijnt te spreken niet ook worden toegepast op de verzending van gedrukte stukken. Het is bekend, dat tot voor eenigen tijd geheele hoopen en andere gedrukte stukken eerst naar Belgie werden gezonden, om van daar naar Ned.-Indie te worden geadresseerd, omdat dat goedkooper kwam dan rechtstreek- sche verzending uit Nederland. Nu door de gewijzigde regeling met Belgie deze weg is af gesneden, geschiedt de verzending over Duitsch- land. Zulke hulpmiddelen behooren niet noodig te zijn en zij zullen overbodig worden, wan neer de verlaging algemeen wordt toegepast. De minister heeft echter alleen van brieven gesproken en vandaar de vraagwat zal er met de gedrukte stukken gebeuren. Van Atjeli schrijft men aan het Bat. Hbl.: Het is wel te begrijpen dat de tijding van het mislukken van den tocht naar Poeloe Bras een onaangenamen indruk heeft gemaakt op hen die in andere streken van den Archipel gevestigd, zich geen goed denkbeeld van dat eiland kunnen maken. Doch wie eene kaart ter hand neemt de gril lige omtrekken en de in verhouding tot de op pervlakte zeer lange kustlijn aanschouwt die bo vendien weet dat het inwendige van het eiland eene geduchte wildernis vol ravijnen, gaten en spelonken is die zal begrijpen dat ook met het oog op het volslagen gemis aan wegen het op zoeken en verjagen van een zich zorgvuldig ver borgen hebbenden vijand uiterst moeielijk is. Bovendien begunstigen de vele ondiepe kreken het ontsnappen uitermate terwijl om de geheele kustlijn af te sluiten wel een twaalftal oorlogs schepen zouden noodig zijn. Naar de Avondpost verneemt is de raad eener gemeente in het Westland voornemens aldaar eene in ons land tot nog toe onbekende belas ting in te voeren, n.l. eene heffing van brand- weergeld. Hoofddoel daarvan is, om de kosten, welke dë gemeente zich in geval van brand moet getroos ten, te doen dragen door degenen, te wier behoeve de brandweer hare diensten heeft verleend. Men schrijft uit Almeloo d. d. 14 Jan.: De fabrieksarbeiders die niet tot de werkstakers be hooren hebben besloten hun werkloozen makkers eene wekelijksche ondersteuning te geven. Nie mand heeft zich daaraan onttrokken. De intee- keningen beliepen van f o,50 tot ƒ1,53. Met dit menschlievend streven wordt tevens een ander doel bereikt; men vreest namelijk dat indien de arbeiders door honger gedreven moeten toegeven tot het verlaagde loon te werken ook hunne patroons ter wille der mededinging de loonen moeten verlagen. Als een voorbeeld van trouwe plichtsbetrach ting wordt het volgende gemeld. De baan- en wisselwachter van post no. 1, op den spoorweg van Nijmegen naar Kleef, genaamd N. P. Derks, wonende te St. Anna, begaf zich 11. Woensdag des namiddags omstreeks 3 uren naar zijn post, gelegen op ongeveer 15 minuten gaans van zijne woning. Het pad bereikt hebbende, dat langs het talud naar de spoorbaan voert, viel hij daarop door de gladheid en brak in dien val twee ribben. Niet tegenstaande dat wist hij zijn plaats bij den wissel te bereiken, bleef daar, ondanks hevige pijnen, zijn dienst verrichten tot 8 uren in den avond, keerde daarna nog naar zijn woning terug, om die weder, gesteund door een van zijne kinderen, te 9 uren te verlaten, ten einde op zijn post het teeken veilig of onveilig aan den laatsten trein van Kleef te kunnen geven. Overbodig te zeggen dat, na dien laatsten plicht van den dag vervuld te hebben, liij het bewustzijn verloren had. Worden nalatigheden bij spoorwegmaatschap pijen dikwerf ernstig bestraft, wij twijfelen er niet aan, of de betrokken Maatschappij zal voorzeker den onder geneeskundige behandeling in zorg vol len toestand verkeerenden beambte, die sedert 23 jaren zijn betrekking zoo trouw vervulde, niet onbeloond laten. De firma Van Maenen Scharper te Rotter dam kooplieden in koffie en suiker heeft hare betalingen gestaakt. Het passief moet f300,000 bedragen. Uit Schoterland wordt het volgende aan de Leeuwarder Courant gemeld Nu en dan vertrekken uit deze environs, zonen van welgestelde veehouders en landbouwers naar Amerika, die in het verre westen beter gelegen heid zien om zich in hun bedrijf vooruit te werken dan hier. Ten einde met de toestanden aldaar op de hoogte te komen, dienen zij eerst als boe renknecht, om later land aan te koopen en zich als boer te vestigen. Een jonge boer uit deze gemeente, vóór korten tijd (p. m. een jaar) ver trokken, heeft thans in Amerika voor ruim f 10.000 land aangekocht, om daarop een hofstede te doen bouwen en zich als farmer te vestigen. Dat de Friesche boeren wel met den Amerikaan- schen grond kunnen omgaan, kan blijken uit het volgende Een landbouwer, ook uit deze gemeente, kocht voor p. m. 7 jaar voor f 6000 land in Amerika, ging daar aan het „boeren" en nu biedt men hem f13,000 voor hetzelfde land, echter te vergeefs. Dus is het land voor f 6000 aangekocht, f 1000 per jaar in waarde toegenomen. Er was Zondag te Amsterdam weer een ouderwetsche brand te zien welke ten spijt van de brandweer den gelieelen namiddag aanhield. Het perceel waar de brand uitbrak staat op de Heerengracht dicht bij de Leidschegracht bijna vlak tegenover de Beulingstraat. Het is een groot heerenhuis dat onbewoond was maar waarin reeds sedert Mei werd gewerkt, ten einde het te verbouwen en inwendig in te richten. De arbeid was reeds bijna gereed zoodat bet huis weldra zou betrokken worden. Het bestond uit drie royale verdiepingen met benedenverdieping en zolder en was onlangs voor f 50,000 overgegaan uit handen van den heer De Marez Oyens aan den heer Nienliuys, thans te Baarn wonende, die voor ongeveer dezelfde som zoowel in- als uitwendig het huis deed herstellen, o.a. de rijk gebeeldhouwde gevel. Ofschoon nog niet gemeubeld of bewoond, waren er wel meu belen opgeborgen. Men vermoedt dat door het stoken van toe stellen in de benedenverdieping ter verwarming van het geheele huis, te zwaar is gestookt en daardoor op onderscheidene plaatsen te gelijk de droge, deugdzame betimmering in de vertrekken is ontvlamd. Toch ijs ook dit vermoeden slechts op zeer lossen grond gel ouwd, want de vlammen vertoonden zich te ruim 3 uren en te 1 uur moet er nog iemand bij de stooktoestellen zijn geweest. Ook de mogelijkheid eener ontploffing van het toestel wordt aangenomen. Dat de brand zoolang duurde is te wijten niet alléén aan den krachtigen oostenwind, maar vooral omdat de commandant der brandweer op advies der bouwkundige opzichters der gemeente de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht moest nemen, daar voor instorting van een achtergevel van schoorsteenen van het dak al dadelijk vrees bestond welke dan ook bleek niet ongewettigd te zijn. Daarom bepaalde de brandweer zich tot het bekampen van het vuur van buiten af uit sluitend ter beveiliging der belendingen, (de num mers 384 en 386), die ongedeerd bleven doch na tuurlijk waterschade hebben daar de slangen over de daken lagen. Behalve de brandspuiten die't eerst aan het werk waien gaven vijf stoomspui ten en de „Jan Van der Heyde" water. De aanblik dien het geteisterde- perceel en de nevenliggende woonhuizen thans bieden is zeer schilderachtig. De vorst in den afgeloopen nacht deed het nederstroomende water stollen zoodat de drie woningen van boven tot beneden door rijke en grillig gevormde draperieën van ijske gels zijn getooid. Voor de vensteropeningen hangt eene ijsmassa welke veel heeft van eene druip steenformatie. Een tak van een in de nabijheid staanden boom is geheel met ijs versierd maar buigt geheel ter aarde. {Hbl.) Kort en bondig. Heer: „Mejuffrouw, ik bemin u!" Dame: „Dank u van 't zelfde!" Te Liverpool heersclit groote ongerustheid over het uitblijven van de stoomboot „Demerara," van de Cunardlijn, welke op een der Kerstdagen van Liverpool is uitgegaan bevracht met goede ren voer havens in de Middellandsche Zee, en waarvan sedert niets meer is vernomen. De di rectie hoopt dat het schip in een storm de schroef- kas gebroken zal hebben en daarna onder zeil drijvende gebleven zal zijn doch de assuradeurs vreezen dat de bodem met eene bemanning van veertig man vergaan zal zijn. Door een noodlottig toeval is te Parijs een jongeling van 19 jaar overleden, Èduard Fécamp genaamd. Dezer dagen had hij in gezelschap van eenige vrienden een stuk van vijf francs van een hunner weggenomen en deed uit gekheid als wilde hij het inslikken. Een kreet, algemeen gelach en waar lijk, daar zat het geldstuk in den slokdarm. In het hospitaal geloofde men eerst aan een grapje, maar het tegendeel bleek en onder de he vigste smarten is de ongelukkige overleden. Vergadering van Woensdag 18 Januari 1888. Tegenwoordig 10 leden, als de heeren Coninck Westenberg, F. Kefiser, Brouwer, Koorn, Boon, T.Zjjm, Roeper, C. Zijm, Bakker en de Voorzitter. Afwezig de heeren Koning, Dros en C. Keijser Pz. Voorzitter: de heer Loman, burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Vervolgens deelt de Voorz, mede dat in de omheining van het boschje Engelstein zie vorig raadsverslag is voorzien. Dat de in de vorige vergadering genomen besluiten omtrent het aangaan van twee geldleeningen ieder ad. f15,000 door Ged. Staten zjjn goedgekeurd. Dat de in die vergadering benoemde Regenten en Regentes van het Alg. Weeshuis zoomede de leden voor het armbestuur hunne benoeming hebben aan genomen. Dat door den heer C. Reij voor zijne benoeming als Comm. van de Bank van Leening is bedankt, weshalve daarvoor door het bestuur dier inrichting eene andere voordracht zal moeten worden gedaan. Alle deze mededeelingen voor kennisgeving aan genomen. Naar aanleiding van het adres van E. Slaman (zie ons vorig raadsverslag) stelt het dagelijksch bestuur voor het bewaren en onderhouden der schoolkachels jaarlijks aan te besteden. Dienovereenkomstig besloten. Rapport van B. en W- omtrent het verzoek van S. Koning om verhooging zijner jaarwedde, advi- seerende om daarop afwijzend te beschikken. Dienovereenkomstig besloten. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat deHH. Langeveld de Rooij zich hebben bereid verklaard de officieele stukken der gemeente, welke niet vallen onder de rubriek advertentiën in hun blad, de Tex. Crt. op te nemen tegen eene toelage van f50. - 's jaars.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2