N#. 32. Zondag 22 Januari. A0. 1888 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag* der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. WUBBBS** Man onze dbonnenten buiten den Burg woonachtigverzoeken wij be leefd het aan ons verschuldigde bedrag (45 cent) voor Februari te doen toekomenaangezien wig anders daarover per postkwitantie (alzoo met 10 cts. verhooging) zullen moeten disponeer en. De Uitgevers. KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den Raad der gemeente TEXEL. Gelet op het 2e lid van art. 7 der wet, rege lende het kiesrecht. Noodigt de ingezetenen dezer gemeente uit om, zoo zij elders dan alhier in de directe belastingen mochten zijn aangeslagen, daarvan, vóór den 15den Februari aanstaande, ter secretarie dezer gemeente te doen blijken, door vertoon van hunne aanslag biljetten of uittreksels uit de kohieren, komende hiervoor in aanmerking de grondbelasting voor 1887 en de personele belasting en het patent recht voor het dienstjaar 1886/87. Texel, den 18 Januari 1888. De Voorzitter voornoemd, D. C. LOMAN. Kiezerslijsten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, brengen ter kennisse der belanghebben den, dat, ter voldoening aan de wet op het kies recht, door hen zijn vastgesteld de lijsten der kiesgerechtigden van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, alsmede van die, welke sedert de vaststelling der vorige kiezerslijsten daarvan zijn geschrapt. Dat die van heden af gedurende veertien dagen (Zon- en feestdagen uitgezonderd), des voormiddags van 10 tot 12 uur, op het raadhuis ter inzage zullen liggen, binnen welken tijd degenen, die daartegen eenige recla- men mochten hebben, die bij ongezegeld verzoek schrift, door de vereischte bewijsstukken gestaafd, aan den Raad zullen behooren intedienen, na verloop van welken tijd daarop geen regard meer zal kunnen worden geslagen. Texel, den 18 Januari 1888. Burgemeester on Wethouders voornoemd, D. C. LOMAN. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 21 Januari 1888. Wij maken onzen lezers attent, dat volgens achterstaande annonce, zondag, 5 Februari a.s. door de Red.-Kamer U. d. I. eene tooneelvoor- stelling zal worden gegeven. Velen zullen zeker gedachtig aan de aan gename avonden in vorige winters bij U. d. I. doorgebracht, deze aankondiging met ge noegen begroeten en zich verheugen, dat de kamer, die door verlies van sommige harer verdienstelijke leden een gevoelige slag trof, door aansluiting van jeugdige krachten, nog wil trachten om ook dezen winter nog een of meerdere aangename avonden te verschaffen. Eene aanbeveling om deze voorstelling bij te wonen, is met het oog op de gunstige be kendheid der kamer, zeker overbodig. Bij de verhuring van een schapenboet en land, gisteren avond door den Notaris Coninck Westenberg in het Café „Parkzicht" gehouden, bleek de minder gunstige toestand der tijden. De huurprijs van genoemd land en boet, „de Weezenboet" genaamd, onder ging eene vermindering van 30 pCt.; toch was de huurprijs nog ruim f 50 per H.A.. Een perceel bouwland, groot 37 A., in ge deelten verhuurd bracht f41,25 op, d. i. ruim f100 per H.A. Naar men ons mededeelt, moet heden nacht de vischschuit, bevaren door Jn. Boon, door een ander vaartuig zijn overzeild en daarna bij de haven gezonken zijn, terwijl van eene andere schuit, T.X. 5 de mast is stuk gezeild. In de afgeloopen week was men te Oudeschild druk bezig met het inzamelen van ijs uit kolken en slooten voor de ijskelder al daar. Naderhand zal dit ijs gebruikt worden bij de visscherij. Naar wij vernemen, zal in het begin der volgende week, van wege het Dijksbe- stuur der 30 Gem. polders eene proef ge nomen worden met het planten van boomen in den polder het Noorden. Moge die proef met alleszins gunstigen uitslag bekroond worden. De Waal, 18 Jan. Gisteren werd, onder leiding van den onderwijzer Daalder van Oosteren d, alhier in het logement Bellevue" het eerste gedeelte van een damwedstrijd ge houden. Twaalf spelers traden tegen elkander in het strijdperk en streden met afwisselend geluk, totdat er negen deelnemers waren af gespeeld. Woensdag 25 Januari moet er nog beslist worden wie de prijswinners zijn. De overgeblevenen zijn de heeren C. H. Broekkamp, C. W. Koning en H. W. Maas. Het is te verwachten, dat er door genoemde heeren nog schoone partijen gespeeld zullen worden en dat vele toeschouwers daarbij tegenwoordig zullen zijn. Ook gisteren wer den door vele nieuwsgierigen de verschillende partijen met aandacht gevolgd. Bij beschikking van den Minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de exa mens ter verkrijging van akten van bekwaam heid voor huis- en schoolonderwijs in de nut tige en in de fraaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1888, zullen aanvangen op 27 Februari en dat de commissiën, met het af nemen dezer examens belast, zitting zullen houdenvoor de nuttige handwerken te Breda, 's Gravenhage, Utrecht en Assen; voor de fraaie handwerken te Breda, 's Gravenhage en Assen. Bij koninklijk besluit van 16 Dec. 1887 zijn zekere voorrechten toegezegd aan lotelingen die vóór hun inlijving by de militie met goeden uit slag een examen afleggen in de hoofdvakken van het lager onderwijs. Van welke voorrechten hier slechts dit worde aangestipt dat die lotelingen voor zoover' het is overeen te brengen met de be langen van den dienst zullen worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. De Minister van financiën heeft dezer dagen een zeer belangrijk besluit genomen in het belang der oestercultuur; op een adres van belanghebben den om de termijnen van pachtbetaling te ver schikken, heeft ZExc. gunstig beschikt. Hierdoor komen die termijnen meer in overeenstemming met de visscherijen en verkoopen, en zullen de pachters, vooral de kleinere, niet meer verplicht zijn, zoo dringend en zoo vroeg in het seizoen te verkoopen, om de gelden voor de pachtbetaling bijeen te krijgen. Ontegenzeggelijk zal deze be slissing zeer gunstig werken èn op de qualiteit der af te leveren oesters èn op de oesterprijzen. De minister van financiën heeft door te voldoen aan het verzoek der oesterkweekers een zeer groo- ten dienst bewezen aan dezen tak van Neder- landsche industrie en hoogstwaarschijnlijk daar aan eene veel betere toekomst verzekerd. Uit Rotterdam bericht men aan het Alg- Hbl., dat met Maart a. s. eene nieuwe maatschap pij met vier groote stoomschepen geschikt zoo wel voor passagiers als voor goederenvervoer een dienst beginnen zal van Rotterdam op Mannheim Achtereenvolgens zullen twaalf booten in de vaart worden gebracht. Allen belangrijke plaatsen aan den Rijn zullen zoowel stroom op- als afwaarts worden aangedaan. v In de den 16en dezer te Alkmaar gehouden vergadering van de afdeeling Alkmaar der Holl. Maatschappij van Landbouw werd besloten de jaarlijksche Paasch-tentoonstelling van rijstieren, melkvee en vet rundvee te houden op Vrijdag 28 Maart a-s. en de gevraagde inzendingen uit te breiden tot vette kalveren, rammen en koppels van 4 fokschapen. Het progamma zal spoedig gratis worden verkrijgbaar gesteld. Het Hbl. merkt op, dat, naar aanleiding van de opbrengst van de gewone rijksmiddelen over het geheele jaar 1887, de raming van nage noeg 107 millioen is overschreden met 3'/0 milli- oen en de opbrengst van 1886 met bijna 11 ton een uitkomst, die niet onbevredigend is te noemen. De behoefte aan belasting blijft echter bestaan, nu in de accijnzen, die zoo ongelijk treffen, de voornaamste bron van hoogere ontvangsten gele gen is, De N. R. Ct. zou 't wat overdreven achten, de uitkomsten van het afgeloopen jaar te roemen als onverdeeld gunstig. Maar de uitzetting dei- hulpbronnen van de schatkist is in het afgeloopen jaar niet onbelangrijk sterker geweest dan in 1886. En dat is, voor zoover uit den loop der rijksmid delen kan worden besloten tot den meer of minder gunstigen toestand, waarin handel en nijverheid in het algemeen verkeeren, zeker een gewichtig en verblijdend verschijnsel. Naar men verneemt is door het bestuur der gemeente Oude Pekela in eene door hen ver leende vergunning tot het oprichten eener fabriek, onder meer ook bepaald, dat de onderneming ver plicht is de verplegingskosten te dragen, indien een der werklieden eens een ongeluk mocht over komen, Zulks is zeker geschied, omdat thans ieder werkgever in de gelegenheid is om zijn werkvolk tegen ongevallen met opoffering van betrekkelijk weinig onkosten te kunnen laten verzekeren. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1