Buitenland. plaats. Vele ouderen waren er ooggetuigen van; maar vooral de jeugd was er zeer goed bij vertegenwoordigd en deze hielp gaarne een handje om het vuur door middel van talhout jes nog aan te doen wakkeren. Met leedwezen zagen zeker velen het ver branden van zoo'n hoeveelheid vleesch aan, dat als het goed geweest ware, aan zoovelen nog een heerlijke maaltijd had kunnnen ver schaffen. Zuid-Eijerland. 23 Januari: Gisteren had ten huize van de Wed. J. Raven de aangekondigde tweede volkslezing plaats. Ter bestemder tijd aanvaardde de Heer Heeroma zijne taak en toonde door eene afwisseling van humor en Satire het onaangename en schadelijke van het leven boven zijn stand; waarlijk een zeer nuttig woord voor elk die ooren heeft en ze gebruikt om te hooren. Verschillende Heeren leverden vervolgens nog bijdragen, en 'zoo ging ook dezen avond weder recht gezellig voorbij. Naar wij vernemen be staat er alle kans om ook in Februari nog een dergelijke genoegelijke avond te hebben. Oosterend. 24 Jan. Nu er dan toch weer iets over de haven op „de lappen" komt, begint de reeds lang ingesluimerde geest omtrent de haven bij de Kaap te ontwaken. De Oostervloot telt zoo ongeveer 'n tachtig, negentig droge vaartuigen en blazers en nog voortdurend hoort men van nieuwen „in den maak." En ook hier stelt men belang in de visscherij ook hier is men niet graag verre van zijn schuit en zijn broodwinning, 't Is dus niet te verwon deren wanneer men nog eens wat wagen wil om te beproeven dicht bij Oosterend een haven te krijgen, die geschikte vlucht-, lig- en losplaats biedt. De Minister van koloniën brengt ter kennisse van belanghebbenden dat in 188S voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie van f 6000. te worden opgeleid tot militair apotheker bij het Nederl.-Indische leger, overeenkomstig de bepalin gen van het reglement, vastgesteld bij kon. be sluit van 15 Mei 1883, afgekondigd in de Staats courant van den 8/9den Juli 1883, van welk re glement bij het departement van koloniën koste loos afdrukken zijn te verkrijgen dat de aan vrage om toelating (bij geregeld request) voor den eersten Juli bij het ministerie van koloniën moet zijn ontvangendat het bij artikel 4 van het voormelde reglement omschreven vergelijkend examen—zoo noodig—zal plaats hebben op 12 Juli a.s- en volgende dagen des voormiddags om negen uur in het pharmaceutisch laboratorium der Rijks-universiteit te Utrecht. Voor de betrekking van tolk voor de Chi- neesche taal in Nederlandsch-Indië, kunnen drie jongelieden, niet ouder dan twintig jaren, in op leiding worden genomen, eerst onder de leiding van dr. G. Schlegel, hoogleeraar in de Chineesche taal en letterkunde te Leiden, en daarna in China. Zij, die in het bezit zijn van het getuigschrift van voldoend afgelegd eind-examen eener hoogere burgerschool met vijf-jarigen cursus, komen bij voorkeur in aanmerking. Gedurende den studietijd in Nederland, die hoogstens vier jaar bedraagt, ontvangen de élèves eene maandelijksche toelage van f50, en gedu rende den studietijd in China, die hoogstens éen jaar bedraagt, van 125 Spaansche matten. Zij genieten vrijen overtocht naar Nederl.-Indië en naar China, zoomede van China naar Nederl. Indië terug. Gedurende de reis blijft de laatst .ontvangen toelage doorloopen. Uit Nederland gezonden wordende, ontvangen zij eene gratifi catie van f 1000 voor uitrusting. Sollicitanten moeten zich vóór 15 Februari 18S8 aanmelden bij het Departement van Koloniën bij een op zegel geschreven request. Zie verder de St-Ct. No. 18. Aan de betrekking van tolk voor de Chineesche taal in Nederlandsch-Indië is aanvankelijk eene bezoldiging van f300 's maands verbonden. De opleiding te Leiden zal zoo spoedig moge lijk aanvangen. Door den Minister van justitie is de aandacht der politie-beambten gevestigd op artikel 158 van het wetboek van strafrecht, handelende over brand, ontploffing of overstrooming door eigen toedoen of de schuld van anderen. Na eiken plaats gehad hebbenden brand moet een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken is niet geneigd den termijn te verlongen waarbinnen het wettelijc maximum van onderwijzers moet worden verkregen. Met verwijzing naar de bekendmaking van het ministerie van koloniën voorkomende in de Nederlandsche Staatscourant" van 15 en 16 Mei 1887 No. 114 wordt nader bekend gemaakt, dat voor uitzending naar Ned.-Indië ook onderwijzers in aanmerking kunnen komen die niet strikt vol doen aan de daarbij gestelde eischen ten aanzien van leeftijd en bij-akten. {St. Crt.) De Arnhemsche Gt schrijft Welke ongerijmde gevolgen de nieuwe kieswet heeft, nu uitsluitend huurwaarde en grondbelas ting tot grondslag voor het kiesrecht is aange nomen, bleek na het opmaken der kiezerslijsten. Aanzienlijke industrieelen, die een huis bewo nen dat tot de firma behoort en niet op hunnen naam is gebracht, zijn, terwijl zij -duizenden en duizenden omzetten, van het kiesrecht uitgesloten, terwijl hunne boekhouders, ja zelfs vele van hunne knechts de bevoegdheid bezaten, die aan hunnen patroon niet werd toegekend. Wij zouden eenen stadgenoot kunnen aanwij zen, die in zijn vak een der eersten in Nederland en geen kiezer is, omdat zijne aanzienlijke panden voor zijne woning en zaak in gebruik, op naam van de vennootschap staan, waarbij hij minstens voor de helft is betrokken. De Purm Ct. meldt: Thans kan met zekerheid worden gemeld dat de Westeinderplassen onder de gemeente Aalsmeer ter grootte van ruim 900 Heet. zullen worden drooggemaakt. Naar ons bekend is zal de droog making op dezelfde wijze plaats hebben als die dei- Haarlemmermeer doch zal de indeeling van den polder eenigszins anders zijn. Bij den landbouwer B, te Renkum had de zer dagen een vergiftiging plaats tengevolge van raapkoeken. De koeien die hiervan gegeten had den bleven verscheidene dagen ziek terwijl een dertig schapen die gezamelijk slechts zes koeken hadden gebruikt, eveneens allen ziek zijn geworden waaronder zeis twee die in korten tijd zijn ge storven. Deze koek is thans bij het Rijksproefstation te Wageningen ter onderzoeking ingezonden. Ervaren landbouwers profeteeren geen stren gen winter meer omdat de zwijnegel die anders om dezen tijd diep onder de aarde begraven zijn winterslaap houdt reeds weder rondloopt en de jacht op wormen, slakken en muizen weder geo pend heeft. In het midden van October was de ze weerkundige borsteldrager nog op het land werkzaam eveneens, een teeken van een niet aan houdend kouden winter. Aldus bericht men uit de Graafschap en we kunnen spoedig genoeg zien of de egel ook thans weder zijn ouden naam als weerprofeet heeft gehandhaafd. Over de werkstaking te Almeloo schrijft men: Alhoewel ook deze week weer door de arbeiders geweigerd is tot 13 Februari a.s. voor 'toude loon te werken, worden ze toch hoelang zoo meer beklaagd, tengevolge van nieuwe slagen. De h.h. Scholten, eigenaars van de z.g. Nieuwe Winkel, weigeren n.l. de 50 gld. uit te betalen, welke den klanten toebehooren, die op het boekje halen. Het bedoelde kapitaal bedraagt pl. m. veer tigduizend gulden. Blijven de h.h. bij deze weigering, dan is het ergste te vreezen; want het meerendeel dei- klanten zijn fabriekarbeiders. De vreemde politie is Zaterdag vertrokken, maar 26 man cavallerie is in hare plaats getre den. In weerwil van de gladheid en den regen, trokken Zaterdagmiddag nog ruim 200 personen naar „Het Leeshuis" (even buiten Almeloo), om daar den socialist Bennink te hooren spreken. De politie was hier niet bij tegenwoordig. Zooals de zaken nu staan te Almeloo: is er nog weinig kans op verandering. De klove tusschen per sonen, die steeds nader moesten komen, wordt aanhoudend wijder. De werkstaking krijgt een hatelijk karakter. Alle neringdoenden lijden er onder, en het ware te wenschen, dat de zaak spoedig tot een goed einde kwam. De sneltrein uit Groningen welke Vrijdag avond om 6.24 te Meppel moest aankomen kwam eerst ongeveer 20 minuten later aan ten gevolge van een oponthoud te Ruinerwold waar bleek dat een wissel gebroken was zoodat de sneltrein lang zaam over het tweede spoor moest rijden. Men kan den schrik der reizigers begrijpen toen op die plaats moest worden geremd. De nieuwe cellulaire gevangenis te Gronin gen, waarin bijna 400 cellen zijn, is reeds zoo bevolkt, dat uit kleinere gevangenissen in het Noorden niet meer naar Groningen wordt getrans porteerd. Uit Heerenveen worden de veroordeel den nu tot het ondergaan van hunne straf naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. De directeur der weezeninrichting te Neer bosch heeft van de Martha-vereeniging te Rotter dam 104 dekens ontvangen, ten behoeven van het eerlang te openen nieuw gebouwd achtste weeshuis. Het gaat met de putboring te Sloten op liet oogenblik niet vooruit. De buizen moeten omhoog gehaald worden. De bereikte diepte is thans 150 M 't Water is nog altijd zout. Vermoedelijk stuit men thans op grootere steenen die men niet als zand kiezel en schelpen door spoelen om hoog kan werken. Uit Veenhuizen meldt men aan het „D. v. Z.- LI.": Naar ik verneem zal het bedelaarsge sticht OmmersChans in den loop van dit jaar worden verkocht. Naar men zegt, onderhandelt de heer W. A. Scholten te Groningen reeds met de Regeering om dat gesticht voor industriëele doeleinden aan te kóopen. Door den eigenaar van duingronden aan het zeestrand te Loosduinen is het eer|te perceel grond aan een particulier overgedntgenVter be bouwing met villa,s. Dit kan aangeiöÈflit wor den als een begin van uitvoering van het plan om Loosduinen tot eene zeebadplaats te maken. Deze week is in de Haarlemmermeer door een beroepsjager, die zelfs de linkerhand mist; geschoten eene trapgans, welke in ons land hoogst zeldzaam wordt aangetroffen en in Zuid-Duitsch- land thuis behoort. Het dier is aangekocht door het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. Naar men meent, bevond zich van dezen vogel tot nog toe slechts één opgezet exemplaar in ons land, nl. bij den lieer Crommelin te Haarlem. Iemand te Rotterdam trok Donderdag een twintigste van de f 50,000 uit de Staatsloterij. Llierover geraakte hij in een zóódanigen vreug deroes dat hij zijn patroon het werk opzegde de meest dwaze inkoopen deed en met een zwerm vrienden „uit" ging. Binnen korten tijd moet hij reeds meer dan de helft hebben zoek gemaakt. Hoe het met belooning van arbèiders tegen woordig in Friesland staat, kan uitliet volgende blijken. ïn de gemeente 't Bildt kunnen een vader met drie zoons met het kruien van slootaarde voor een stuk land samen niet meer dan f 8 per week ver dienen. Toch zijn de menschen nog blij dat zij werk hebben. Een jong echtgenoot, die vader van twee lingen geworden was telegrafeerde aan zijne schoon moeder: „Heden tweelingen gekregen, morgen meer." Op den Wabash-Spoorweg in Missouri is eene poging gedaan door roovers om den trein te bestelen. De ambtenaren hadden er echter de lucht van gekregen en eene politiemacht mede genomen, die, toen de trein gestopt werd, de roo vers allen gevangennam. De „Lanterne" verneemt uit Rome dat de Italiaansche regeering een telegram heeft onder schept, bestemd voor de „Corriere Matino", waar in wordt gemeld dat een gevecht is geleverd tus schen de Italianen en de Abessiniërs. De Abes- siniërs leden zware verliezen en van de Italianen sneuvelden er 100. Te Poszego in Slavonie heeft een twintigtal wolven een rijtuig aangevallen, waarin een vrouw en vier kinderen gezeten waren en hebben zij de vijf ongelukkigen verscheurd. Na vier wolven gedood te hebben, heeft de koetsier zich weten te redden. Uit New-York wordt geseind dat 35 van de met de stoomboot „Leerdam" aangekomen passa giers niet aan wal zijn toegelaten maar met de zelfde boot weder moesten terugkomen. Waarschijnlijk zijn dit lieden die geen middel van bestaan konden aanwijzen. In het Parijsche Theater Beaumarchais dat sedert drie maanden gesloten is barstten dezer dagen des avonds verscheidene buizen der water leiding en zetten het parket geheel ondei water- Daar er niemand bij was bleef het water steeds doorstroomen ter hoogte van de eerste galerij. Men bespeurde eerst dat er iets haperde toen hét water door de deuren op de straat stroomde en slechts met bootjes konden de toesnellende pom piers op het tooneel komen om de pijpen weder af te sluiten. De Russische Regeering moet bij een firma te Londen een groot aantal luchtballons voor krijgsgebruik besteld hebben, tegen den prijs van 500 p. st. (f 6000) per stuk. Die ballons moeten van eene onbrandbare stof vervaardigd zijn en zullen met verdunde lucht gevuld worden.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2