N°. 34. Zondag 29 Januari. A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJParkstraatBurg op Texel. Aan onze abonnenten buiten den Burg woonachtigverzoeken wij be leefd het aan ons verschuldigde bedrag (4-5 cent) voor Februari te doen toekomen, aangezien wij anders daarover per postkwitantie (alzoo met 10 cts. verhooging) zullen moeten disponeeren. De Uitgevers. TEXEL, 28 Januari 1888. De commissie welke zich in October jl. beijverde tot het verkrijgen van bijdragen voor de wed. H. hield gisterenavond eene vergadering, tot het bespreken van de financieele aangelegenheid dezer zaak. Bleek uit de rekening dat het mogelijk was geweest gedurende drie maanden een wekelijksclie toelage vrn 4 gulden te verstrekken, ook voor de volgende 3 maanden werd weder een toelage van 4 guldon 's weeks vastgesteld. De commissie, dankbaar voor den steun welke haar door vele ingezetenen wordt verstrekt, meende evenwel een woord van lof niet te mo gen onthouden aan D. Kok, die zich vrijwillig en belangeloos beschikbaar stelde tot het ophalen der wekelijksclie bijdragen en die door zijne ijver en belangstelling zeker niet het minste heeft bij gedragen tot het welslagen dezer zaak. Een begin van brand ontstond gisterenmid dag bij de wed. v. H. alhier. Vermoedelijk was bij" het ontsteken eener lamp in den winkel, de kop of het overgeblevene deel der lucifer terecht gekomen in licht ontvlambare voorwerpen, al thans zeer spoedig daarna openbaarde zich het gevaar door rook en vlam. Gelukkig evenwel werd het gevaar intijds ont dekt, waardoor verder onheil werd voorkomen. Koog, 26 Januari. Hedenmorgen is alhier op 't strand aangespoeld een luchtdicht gesloten flesch, bevattende een klein kindje, lang ongeveer 10 centimeter. Het gevondene is onmiddelijk door den heer R. Daalder aan den W E A heer Burgemeester opgezonden. De Waal, 26 Jan. Het tweede gedeelte van den damwedstrijd, gehouden in het logement Bellevue, werd gisteravond afgespeeld. Na hard nekkig gestreden te hebben, werd eindelijk de prijs gewonnen door den heer C. W. Koning, terwijl de premie werd behaald door den heer C. H. Broekkamp. De heer H. W. Maas, de prijs- winner te Oosterend, kon het heden niet tegen bovengenoemde heer en volhouden. Door de stilte, die er heerschte, zou men niet gezegd hebben, dat vele nieuwsgierigen in de zaal tegenwoordig waren. De Cocksdorp, 27 Jan. Door den postschipper alhier is op de Vliehors gevonden een deksel van een zeemanskist, beschilderd aan de binnenzijde met een driemastschip onder vol tuig en aan de bovenzijde met een lintje, waarop de naam A. Hamilton. Omtrent de grensregeling tusschen Neder land en België verneemt het Handelsblad v. Antiv dat Baarle-Hertog niet aan ons land zal worden afgestaan. De onderhandelingen waren reeds zeer ver ge vorderd. In de Belgische Kamer teekende ver leden Donderdag de heer Dierckx afgevaardigde uit Turnhout verzet aan tegen een mogelijken afstand van grond aan Nederland. De Belgische minister van buitenlandsche zaken dacht niet dat het voorstel tegenkanting zou ondervinden; nu dit het geval is moeten de onderhandelingen zijn afgebroken. De totale waarde van het in 1886 uit Ne derland in Engeland aangevoerde vee wordt op ruim 14 millioen gulden geschat. In 1885 bedroeg de waarde van het uit Nederland aangevoerde vee ongeveer 10,5 millioen gulden. De Amst. Crt. bevat een hoofdartikel over den gedrukten toestand waarin handel en nijver heid verkeeren en als een gevolg daarvan gebrek aan werk. Bedoeld artikel eindigt aldus: Kunnen wij niet trachten het volk op te wek ken uit den staat van moedeloosheid door eene bezielende daad die niet kunstmatig arbeid ver schaft maar een natuurlijke arbeid, die nuttig zijn zal door zijne vruchten die aan het geheele volk moeten ten goeden komen? De droogmaking der Zuiderzee! Wat al hoofden, wat al handen vinden een vruchtbaar veld in dien zilten plas! Die arbeid zou zegen brengen niet alleen voor lien, die hem uitvoeren maar voor heel het volk. Hij zou le ven brengen in de brouwerij en allerwege den moed opwekken om de toekomst met meer ver trouwen te gemoet te gaan. Wie heeft den grooten zedelijken moed om aan de Kamer van Honderd te zeggen dat zij een onvruchtbaar debat over de sociale quaestie gerust kan achterwege laten en haar eene wet voor te dragen die beveelt dat de zuidelijke helft der Zuiderzee onverwijld zal worden drooggemaakt. Over het nut van dien maatregel bestaat geen verschil van gevoelen. Enkele vraagstukken van techniek kunnen worden opgelost terwijl men bezig is den eersten dijk te bouwen. Eene finan cieele ramp kan dat werk niet zijn want de uit voerbaarheid bestaat. Dat zou o.i. een gedeeltelijke oplossing van de sociale quaestie zijn. Dus, aangepakt! 't Is meer dan tijd voor Praktische poli tiek. Welke vertegenwoordiger der natie zal hierdoor zijn naam vereeuwigen? De Haagsche Ct. bevat een pleidooi ten be hoeve van onze Hollandsche nijverheid. Er wordt zoo vaak geroepen om bescherming om „fair trade" om verdediging van onze Hollandsche nijverheid tegen den vreemdeling. Er is veel voor te zeg gen. Doch iets waar niet veel maar alles voor en niets tegen te zeggen is dat is: dat wij-zeiven wij verbruikers onze eigen landgenooten bescher men dat wij „fair" tegenover hen handelen en niet „unfair" den vreemdeling bevoordeelen; dat wij de vaderlandsche nijverheid althans dan te gen de vreemde verdedigen als ons dit geen cent kost en wij betere waar voor ons geld krijgen bovendien. Het ware dwaasheid, verwijten te doen indien de vreemdeling even goede waar leverde tegen lageren prijs. Ieder zoekt zijn voordeel en gaat in den regel bij den goedkoopste ter markt. Dat brengt zijne nadeelen mede maar het is onver mijdelijk. Doch bestaan die redenen niet, en inderdaad zijn zij in vele gevallen niet aan wezig laten wij dan althans bedenken dat een volk één samenhangend geheel is en alle deelen des lichaams lijden wanneer één deel ziek is. Laten we dan ten minste bedenken dat niet al leen broederliefde maar zelfs eigenbelang ons no pen moet één lijn te trekken om samen de va derlandsche nijverheid op te houden en te doen bloeien. Laten we dan althans onze onverschil ligheid afschudden en er onze aandacht aan wijden. Dan eerst kunnen we, verheugd van zin en uit onbeklemde borst beweren dat we hartelijk be langstellen in vaderland en vorst. De Engelsche correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant meldt aan zijn blad, dat hem een belangrijk bericht uit Schotland is ge worden. „Aldaar zijn aangekomen" dus schrijft hij „de afgezanten van sommige der grootste viseh- handelaren en inmakers uit Noorwegen. Deze willen eene omwenteling brengen in den haring- handel. Zij zijn tot het besluit gekomen geen haring meer naar Duitschland in consignatie te zenden om daar te worden verkocht op commis sie. De Duitsche agenten zóó redeneeren de Noor- sche belanghebbenden moeten naar Noorwegen komen en er de haring koopen zoodra zij aan wal is gebracht. Natuurlijk zullen de Duitschers hiervoor bedan ken maar dan luidt der Noren leus: geen haring voor ulieden! de Duitschers zulien zich in dat ge val tot de Schotten wenden en om te beletten dat de laatstgenoemden toegeven zijn de Noorsche afgevaardigden in het koek- en haringland geko - men. De Noren en de Schotten moeten de han den ineenslaan en misschien krijgen de Hollan ders ook eene uitnoodiging om mee te doen. Ik laat nu daar of zoo'n nieuwmodische haring- pool gelukken kan ik twijfel hard daaraan doch in elk geval is het eene belangwekkende proefneming en de Nederlandsche belanghebben den zullen den afloop van deze Noorsche expe ditie naar Caledonia met spanning bespieden." Bij een veehouder te Nieuw-Appelscha, heb ben de varkens een Drentsch schaap op den kop na totaal opgegeten. De varkens en schapen wa ren des nachts in één hok en in plaats van broe der- en zusterlijk samen te wonen verslond de een den ander. Men ziet hier weder uit hoe gevaarlijb het is varkens en andere dieren in eene kleine ruimte bij elkander te doen. In het hoekhuis Rembrandtplein Utrecht- schestraat te Amsterdam zal eene inrichting wor den geopend zooals Amsterdam er nog geen be zit. Het huis zal nl. tot vischrestaurant worden ingericht, waar men tegen de billijkste prijzen visch diners en vischdejeuners kan bekomen. Voor de ramen aan de straat zullen bassins gesteld worden waarin de zee- en riviervisch rondzwemt zoolang tot een kooper komt die ze wenscht te verorberen. Behalve een restaurant zal er een oestersalon ingericht worden. Uit Almeloo wordt gemeld: Na het houden eener vergadering, hielden de werkstakers Woensdagmiddag eenen optocht door de stad, onder het zingen van socialistische lie deren. De huzaren dreven hen uiteen. De op- roerigen bleven het echter de politie tot laat in den avond lastig maken en verbrijzelden eenige ruiten in het kantoor en woonhuis der fabrikanten. Nu en dan moesten zij met de sabel uiteenge dreven worden. Donderdagavond hebben de werkstakers weder eene menigte ruiten in de fabriek en het kantoor van de lieeren Gebr. Scholten Co verbrijzeld. De huzaren werden opgeroepen tot handhaving der orde, en patrouilleerden door de stad, waar door tijdig de rust hersteld werd. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1