Uitslag van gehouden Verkoopingen. VERKIEZING. GRAANZAKKEN. Buitenland. Mark chten. Advertentiën Texel. P. LIEUWEN. ADVERTENTIËN. P. K. BREMER. S. Keijser Jz. India Rubber Stempels, Wie 't kleine voorbij ziet zal 't groote niet vinden. „Moeder!" zegt Willem op verdrietigen toon, al de jongens krijgen 's Zondags een cent, en wij nooit. Toe geef er ons ook ieder een!" „En wat doen de jongens met hun centen?" vraagt moeder, terwijl zij de boterhammen snijdt en met haar vriendelijke oogen haar zoontje aan kijkt. „Wel ze koopen er anijspijpjes of balletjes voor aan het snoeptafeltje op den hoek. Wij hebben nooit centen. De jongens zeggen: Jij hebt een gierige moeder." Vrouw Pieters bloost: het is niet prettig gierig te heeten al zeggen kinderen het maar. Willem eet de kruimels op die van het brood vallen ziet ter sluiks moeder aan en denkt: nu zal zij ons wel centen geven want zij zegt niets „Neen Willem!" antwoordt moeder eindelijk op beslisten toon „snoepcenten krijg je niet van me hoor! Het geld wordt door vader en moeder niet verdiend om versnoept te worden. Als ik iedere week vijf snoepcenten geef zou ik elk jaar een rijksdaalder en een dubbeltje daaraan verdoen. Dat kan niet, jongen!" Willem weet dat er niets aan te veranderen valt. „Eens gezegd, blijft gezegd," is altoos moeder's leuze. Maar wat legt moeder toch Zondags in dat oude schuifdoosje in het hoekje van het kabinet? Het zijn vijf centen. Telkens wisselt zij de opgegaar- de, en na een tijdsverloop van tien jaren is het de som van f26. Het schuifdoosje 'bevat echter dit alles niet; moeder bracht al lang een deel van het geld in de spaarbank. Willem de oudste is nu achttien jaren; er moet geld zijn voor gereed schappen en de andeie kinderen hebben ook wat noodig. Waar zal het van betaald worden? Wel, van de vijf snoepcenten, die moeder we kelijks opspaarde." Volksvrjend.) Naar aanleiding van het bericht, dat menige verpleegde te Veenhuizen moeite doende om bij het leger in Indië dienst te nemen, teleurgesteld wordt omdat zijn paspoort niet in orde is, zegt de Arnh. Crt:. „Men kan toch niet verlangen, dat zij, die als soldaat naar Indie gaan, allen den Monthyon-prijs waardig zouden wezen, en alle stukken tot in de fijnste puntjes in orde moeten hebben. Het „Weest niet al te rechtvaardig" is hier vooral van toepassing." Te Eindhoven is tot stand gekomen eene vennootschap onder den naam van Yereenigde Nederlandsche Lucifersfabrieken, tusschen de Eind- hovensche fabrieken en die te Amersfoort, Deven ter, en Apeldoorn. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 400.000, in 800 aandeelen van f 500. Uit Egmond aan zee wordt geschreven. Onze Prins Hendrik-stichting neemt steeds hooger vlucht. Zij gaat weder eene uitbreiding tegemoet, noodzakelijk geworden door het toenemend aantal verpleegden dat thans reeds 60 bedraagt. Ver grooting van den voorgevel van het gebouw is niet meer mogelijk; de uitbouw geschiedt dus nu naar achteren waar nog terrein genoeg beschikbaar is: De toch reeds eenmaal vergroote eet-en conver satiezaal vooraan de straat is weder te klein ge worden er zal nu een veel grootere nieuwe ach ter den westelijken vleugel worden gebouwd. Hoe wel hiervoor geen betere gelegenheid schijnt te kunnen worden gevonden, is het toch zeker jam mer dat de gezelschapzaal niet voor aan den weg blijft maar nu haar uitzicht op de duinen ver krijgt, wat de vroolijkheid (het is bovendien op het noorden) niet zal verhoogen. Onder die zaal zal een tweede verwarmingstoestel worden opge steld, om haar en de westelijke bovenverdieping te verwarmen op dezelfde wijze, met warm water buizen, als sinds een paar jaar met het oostelijke gedeelte van het gebouw reeds het geval is. De tegenwoordige eetzaal zal worden veranderd in eene ziekenzaal met annexe badkamers terwijl de dan vrijkomende ziekenzaal tot kamertje voor verpleegden zal worden ingericht." De beste manier om u iemand tot vijand te maken is, hem vijftig gulden te leenen, zeide een wijsgeer; en toen keek hij zijn publiek eens rond en vroeg half lachend, half verwijtend: „Is hier soms iemand die zich mij tot vijand wil maken. Dat het niet alleen „huzaren" zijn die „goe de harten" hebben toonde gisterenavond in de Korte Viestraat te Utrecht een soldaat van het Oostindische leger. Een ongeveer achtjarig jon gentje had daar bij ongeluk een half guldenstuk in een riool laten vallen en stond van droefheid luide te weenen, Terwijl men al geruiinen tijd naar het verloren geldstuk gezocht had door de modder op te scheppen maakte die soldaat er een einde aan door den jongen twee kwartjes te geven met de boleefde woorden „neem me niet kwalijk dat ik geen tienstuiverstukje heb" Na langdurige proeinemingen heeft de Duit sche admiraliteit besloten, de geheele oorlogsvloot gedurende de twee eerstvolgende jaren van torpedo- afwerjngsmiddelen te voorzien. Evenals reeds sedert jaren een voortdurende strijd wordt gevoerd tusschen geschut en pantse ring, zoo ontwikkelt zich ook thans een derge lijke strijd tusschen de torpedo's aan de eene en de afwerende of beschermende middelen aan de andere zijde. Deze verschillende middelen waren bij de Duit- sche marine tot nog toe slechts als proef inge voerd en hadden niet altijd de gewenschte gevol gen. Eerst in het vorige jaar is men door allerlei onderzoekingen en proefnemingen met verschillen de toestellen, aanvankelijk met het pantserschip Kcdser en later bij de eskaderoefeningen, tot een afdoend oordeel gekomen over de deugdzaamheid in de toepassing. Bij de proeven met torpedo-vangnetten en tor pedovangers, was het in de eerste plaats noodig te onderzoeken, welke nadeelen aan het schip werden toegebracht, wanneer eene torpedo in het net bleef hangen, en ten andere, welke belemme ringen het schip zou ondervinden door 't neerlaten en weder ophalen van het net, doorliet net zelf, alsmede door het verward raken in de schroef. Door voortdurend aangebrachte verbeteringen in de toestellen, is men er eindelijk in geslaagd, in buitengewoon korten tijd en terwijl het schip in vollen gang was de vangnetten te kunnen uit brengen zonder dat de manoeuvreerdigheid van het schip eenig nadeel of vertraging ondervond. Van de 13 groote pantserschepén zijn reeds vier van eene torpedo-afwering voorzien; voorde overige 9 benevens voor nog 14 gepantserde vaar tuigen in het geheel dus voor 23 oorlogsschepen worden de middelen op het marine budget ver meld, ten bedrage van 583,000 mark. De on kosten voor de groote schepen wisselen af tus schen 30,000 en 56,000 mark; voor de gepant serde vaartuigen is de prijs geraamd op 18.000 mark elk. Verder wordt door de marine zeer aangedrongen op de_ aanschffing voor alle oorlogs schepen van electrisclie ref'ractoren als een on ontbeerlijk hulpmiddel bij den modernen zeeoor log. De kosten zouden bedragen 240.000 mark In de haven van Kiel worden sedert geruimen tijd met dergelijke refractoren proeven genomen en worden nog steeds voorgezet. Omtrent het gebruik van honden voor den millitairen dienst te velde leest men in Armij and Naseij Journal het volgende. De dienst van honden te velde, welke bij wijze van proef bij het negende Fransche legerkorps ingevoerd is, schijnt, wat het daarvan te wachten nut betreft, de stoutste verwachtingen overtroffen te hebben. Gedurende de bijzondere oefeningen van het 32 ste linieregiment waren de honden onder opzicht van den luitenant Inpin en vier soldaten gesteld en na eene africhting van drie dagen reeds te gebruiken. Het bleek dat bij vedetten en enkele posten de scherpe reuk en de waakzaamheid der dashonden en poedels' die voor de proef ge kozen waren, hen gedurende den nacht in staat stelden, om door hunne onrust of gebrom opmerk zaam te maken op de eene of andere beweging en de nadering van vreemden tot den post bin nen 300 yards. De enkele posten waren door het gezelschap der honden zonder vrees en de piketten konden, na de inspanning van den dag met volledige zekerheid rust nemen. Het verband tusschen de wachten en de posten werd inmiddels door de honden onderhouden, en geen enkel be richt of melding, die hun tot overbrengirg toever trouwd werden in een lederen tasch, die aan den hals bevestigd was, ging verloren. Het overbren gen van brieven geschiedde sneller dan door rui ters en eene zeer goede eigenschap dezer vier voetige ordonnansen was nog het instinct, waar mede zij drinkbaar water wisten op te sparen, als de troepen, wat herhaaldelijk voorkwam, dor stig waren en behoefte hadden aan verfrissching. Leiden, 27 Jai aangevoerd: Oss< 9 Stieren f 68 12 Kalfkoeien f f 104 f232 irkt werden heden f a f eulens f f 6 47 Melkkoeien eien ƒ88 a 190 118 Vette koeien f 115 a f 250 32 Vette kalveren f 29 a 7021 Magere kalve ren f 4.— a f 14. 8 Graskalveren f 14 a f 38. 95 Vette schapen f 15 a f 25.— 23 Magere schapen f 11.— a f 20 Paarden f a f Magere lammeren f a f Vette jarige dito f a 22 Magere varkens f 14 a f 26. 68 Biggen f 5.— a f 14. Schagen, 26 Jan. Aangevoerd 5 Paarden f 50 a 150, veulen f a Ossen f a Stie ren f a 11 magere Geldekoeien ƒ60 a 120. 4 vette dito /'140 a 210, Kalfkoeien f a 3 vaarzen dito ƒ40 a 80, 12 nucht. Kalveren f 5.— a 14; Graskalveren f -.—a 10 Varkens f 8.— all.— 20 Biggen f 6.— a 7. vette Schapen a magere dito f a ,470 Overhouders f 10.—a 18. Kammen/' -a -Lammeren f a Kipeieren 3.50 a 4.- per 100 stuks. Londen, 26 Jan. Aangevoerd 400 Runderen 1000 Schapen en Lammeren, 60 Kalveren en Varkens. Men noteert: beste Runderen 30 a 675 ct., Schapen en Lammeren 50 a 775 ct., Kal veren 45 a 75 ct., varkens 35 a 50 ct. Woensdag 25 Januari 1888 aan den Burg. Notaris HORDIJK te Helder. De hofstede „Zeeland" in den polder Eierland, groot 59 H.A. 71 A. 70 c.A. Opgehouden voor f7150. Donderdag 26 Januari 1888 te Oosterend. Notaris: Gr. J. O. D. DIKKERS. 1.25.20. heet. Weiland „Hooikoog." 0.82.00. idem „Boordke." 0.71.50. idem „Boetstulc." Kooper W. K. Bakker voor f2260. C O R R E S P O V 1) EIV TIE. De geachte inzender van een ingezonden stuk „belangrijk voor boeren en veehouders" gelieve ons duidelijk zijn naam op te geven, daar zijne handteekening door ons niet kan worden ontcij ferd. Verder geven wij hem in overweging enkele uitdrukkingen, ivelke voor anderen kwetsend kun nen zijn, eenigszins te verzachten. ffïfijJK^' voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts 1) R IE - maal in rekening gebracht. INGELANDEN van het Waterschap der Dertig Gemeenschappelijke Polders op Texel, worden in overweging gegeven hunne stemmen op Maandag 80 dezer uit te brengen op den Heer EEKIGE KIEZERS. Beleefd doch dringend verzoek om de mij toebehoorende ledige GRAANZAKKEN spoedig terug te brengen. De ondergeteekende levert vanaf heden voor denzelfden prijs als N. de Vries te Am sterdam. Een Potlood-stempel voor f 0,75 Met gegraveerd cachet f 0,90 De prijzen van alle andere soorten, naar evenredigheid. Aanbevelend, UEd. div. dienaar "SI

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2