N#. 36. Zondag 5 Februari. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag* der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 4 Februari 1888. Naar men ons mededeelt, werd Donderdag morgen door of' van wege de Roomsch-Katho- lieke Centrale Kiesvereeniging „de Eendracht" te Helder in het Logement „de Zwaan" al hier eene vergadering gehouden. Tot ons leedwezen zijn wij niet in staat onzen lezers meerdere bijzonderheden van deze bijeenkomst mede te deelen, doordien zij ons niet bekend was. Hoewel wij ons blad houden buiten alle partijen, willen wij echter onzen lezers gaarne in kennis stellen ook met hetgeen op politiek gebied alhier plaats heeft en vleien wij ons daarom bij voorkomende gelegenheden daar mee te worden in kennis gesteld. Gisterenavond had in het lokaal „de Vergulde Kikkert" eene vergadering plaats van de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Texel" Een 15tal leden woonde deze vergadering, bij, welke in hoofdzaak belegd was tot het kie zen van een bestuur, waartoe verkozen wer den de heeren: P. S. Bakels, D. C. Loman, M. Stam, F. Keijser en Aug. Keijser, die zich deze keuze lieten welgevallen. Na eene mededeeling van statuten der Cen trale Kiesvereeniging te Helder, waaruit bleek dat de vereeniging alhier geen onderdeel dei- Centrale Kiesvereeniging kan zijn, ontspon zich een belangrijk debat over de vraag: welke houding deze Vereeniging zal aannemen tegen over de Centrale bij het stellen van candidaten. Sommige leden meenden eene afwachtende houding te moeten aannemen, terwijl anderen betoogden, dat zulks volstrekt niet noodig was en een enkele zich zelfs de opmerking liet ontvallen dat de kiesvereeniging Texel in plaats van bescheiden aftewachten wat andere vereenigingen zullen doen, zelve wel met een candidaat voor den dag konde komen. Velen waren van oordeel dat de centrale kiesvereeniging wellicht een marine-specialiteit als candidaat zoude stellen en daarom werd door een der leden voorgesteld te verklaren of deze Vereeniging geneigd zou zijn ook in dien geest eene keuze te doen. Bij stemming hierover sprak de vergadering als hare meening uit dat zij niet bij voorkeur een marine-specialiteit wenscht aftevaardigen, doch liever iemand bekend en vertrouwd met landbouwbelangen; -- in verband hiermede werd het bestuur opgedragen zich in verbinding te stellen met andere kiesvereenigingen in ons district, om ook van die zijde steun te erlan gen, ten einde zulk een afgevaardigde voor ons district te winnen. Bij rondvraag werd door een der leden het voorstel gedaan dat de vereeniging zich zal wenden tot het gemeentebestuur, met verzoek om op den dag der stemming ook op de overige dorpen stembussen te plaatsen, ter bevordering v&n eene ruimere deelname aan de stemming, alsook de wenschelijkheid be pleit dat spoedig eene vergadering zal worden gehouden tot het bespreken van candidaten. Door een ander lid werd de wensch geuit dat in eene vergadering zal worden gesproken over de verschillende vraagstukken welke den tegenwoordigen toestand beheerschen. Aan het einde der vergadering sprak de Voorzitter een woord tot de aanwezigen om hen op te wekken deze Vereeniging meerbe kend te doen worden ook bij hen welke nog geen leden zijn, opdat daardoor het ledental aanmerkelijk moge toenemen. Daarna werd de vergadering gesloten. Oudeschild, 3 Feb. Na gedurende vierdagen als 't ware in de haven te zijn opgesloten ge weest door het ijs, heeft een groot deel der gar- nalenvloot heden weer zeo gekozen. De vangst was over het geheel niet onbevredigend, zoodat ruim honderd manden garnalen voor de kokerijen werden aangebracht. Mochten de visschers in Januari 3 manden per dag en per schuit aanbren gen, thans is verlof gegeven om 4 manden daags aan te voeren. Zonder de gunstige uitkomsten der garnalenvangst zou 't eV voui uit dorp in dezen winter wanhopig hebben uitgezien. Als een bewijs hoe weinig belemmering de geregelde communicatie met den vasten wal ge durende de laatste zes jaren ondervond, deelt men ons mede, dat in dien tijd slechts zestien dagen gebruik behoefde gemaakt te worden van eene ijsvlet tot het vervoeren der post. Nog in den winter van 1870 op 71 maakte de ijsvlet 56 reizen, terwijl de winters, waarin dat vervoer middel alleen bruikbaar was, geregeld op 30 a 40 dagen konden gesteld worden. Blijkens een telegram van den Gouverneur - Generaal van Nederlandsch-Indie van 30 dezer, wordt de gouvernementskoffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 490,800 pikols. In het Atjeh-verslag van 28 November tot 10 Dec. wordt gezegd dat het verkeer van de bevolking buiten met die binnen de linie toenam, dat de rust op Poeloe Bras ongestoord bleef, dat hier en daar, o. a. te Segli nog geschoten werd, dat de beri-beri erger was en het ziekte- cijfer hoog. Volgens andere berichten worden de treinen dagelijks beschoten. Dat het ten spijt onzer waakzaamheid de Atjehers toch nog wel eens gelukt een slag te slaan, blijkt uit het stelen een paar nachten geleden van een boot van den havenmeester te Oleh-leli, welke zij naar Poeloe- Nassi in veiligheid brachten. De bemanning van Zr. Mr. „Macasser" kreeg order de boot terug te halen Zij schijnt daarbij in gevecht te zijn ge raakt ten minste kwam terug met 1 gesneuvel den Europeaan, 1 gewonde en zonder boot. In Segli waar de benting gereconstrueerd wordt hebben de Atjehers weer een kwajongensstreek met succes volvoerd. De boormachine voor een artetischen put plus pijpen is gestolen. Het zwa re ijzerwerk en pijpen werd in de rivier terug gevonden terwijl de rest verdwenen is. In de IJpolders zullen ook dit jaar weder een aantal Hectare Land met beetwortelen wor den verbouwd. De gesloten contracten verzeke ren fll per 1000 KG met een onbepaald voor schot. Wij lezen in de Meerbode. In den Vijfhuizerpolder, onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaapnwoude zullen vanwege het departement van oorlog groote werken wor den uitgevoerd. De ringvaart van den Haarlemmermeerpolder zal o.a naai wij vernemen, meer landwaarts op dit gedeelte worden verlegd, teneinde gedurende een tijdsverloop van twee jaar aan de aan te brengen sluizen enz. te kunnen arbeiden. De noodige terreinen zijn reeds afgezet. Een en an der wordt geraamd op f50,000. Door het comité tot organisatie van de Neder - landsche Bedevaart naar Rome is tot algemeene kennis gebracht dat het tijdstip van vertrek is bepaald op Maandag 16 April. De duur deneis bepaald op drie weken, van welke eene geheele week te Rome wordt doorgebracht. De lijsten ter deelneming worden op 2 Maart gesloten. —Uit Zevenwolden meldt men, dat heden het eerste transport vee naar Duitschland gaat. Het bestaat uit een 100-tal drachtige koeien, welke van voortreffelijk gehalte zijn. Over het geheel is per stuk f200 betaald. De bestemming van het trans port is Maagdenburg, waar de groothandelaar ze weer aan kleinhandelaars verkoopt. Over 't al gemeen verwacht men dit jaar drukken handel in vee met Duitschland. Weinig handel zal er echter in vet voe zijn, daar de prijzen hiervan in Duitschland zeer laag zijn en de weiders daar aan niet kunnen winnen, zoodat meer vraag naar fokvee zal komen. In de laatste dagen werden in de omstreken van Deventer verschillende plattelands-gemeenten door buitenlandsche kooplieden afgeloopen, waar zij tegen stijgende prijzen de drachtige en neu rende koeien opkochten. Het stoomschip „P. Caland," 15 Jan. van Rotterdam naar Nieuw-York vertrokken, is 31 Jan. in Plymouth teruggekeerd met verlies van drie bladen der schroef en schade aan het roer. Het stoomschip had zware stormen met zeer hooge zeeën gehad. Den 18den 's namiddags op 50° NB. en 20° WL. werd een hevige schok ge voeld alsof het schip ergens op stootte. Spoedig bemerkte men dat er 2 bladen van de schroef afgebroken waren, doch men kon niet gewaar worden waar de schroef tegen aangeslagen had. Waarschijnlijk is het een gezonken wrak of een of ander zwaar stuk hout geweest, dat gedeelte lijk onder water dreef. Aangezien het verlies van twee bladen der schroef geen dadelijke ver hindering was voor den voortgang van het schip besloot de kapiteiu, na overleg met de stuurlieden de reis voort te zetten. Het schip kon echter tegen de harde westelijke stormen, vergezeld van zeer hooge zee niet veel voortgang maken. In den namiddag van den 23sten op 48° NB. en 37° WL. brak het derde blad van de schroef af en kwam er beweging in het vierde blad. Of dit ongeluk veroorzaakt was door het zware stampen in de hooge zee, dan wel of de schroef ergens tegen aangeslagen had, was onbekend. Ook was een der vingerlingen van het roer ge - broken en had het roer meer schade bekomen, waardoor men bevond dat het onmogelijk werd het schip tegen den harden wind en de hooge zee in te sturen zoodat de kapitein wijselijk be sloot terug te keeren tot groote geruststelling der passagiers die reeds ongerust begonnen te worden over de weinige veiligheid van het schip. Alle zeilen werden bijgezet en de machine gaande gehouden zoodat de „P. Caland", begun stigd door de westelijke winden, een vrij goeden voortgang maakte en den 31sten Jan. te Plymouth arriveerde. Het stoomschip zal in het droge dok van de Great Western Docks gaan om nagezien te worden. Men vreest dat de achtersteven ook TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1