N". 40. Zondag 19 Februari A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag- der uitgave. Pri/js der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel'meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. POLITIEK. Met het oog op de aanstaande verkiezingen, bevat de Delftsche Courant onder bovenstaand opschrift een zeer lezenswaardig artikel, waar uit wij het volgende overnemen: „Langzamerhand heeft de overtuiging veld gewonnen, dat onze vertegenwoordiging eene meer theoretische dan practische opvatting van hare roeping heeft en, terwijl wij gaarne erkennen dat regeeringsdaden op beginselen berusten moeten, kunnen wij ons toch niet vereenigen met dien voortdurenden strijd over beginselen ten koste van den tijd, die aan de behartiging en bespreking van meer practische en stoffelijke belangen gewijd zou kunnen worden. „Men kan hiervan aan de volksvertegen woordiging een verwijt maken, maar men vergete niet, dat de afgevaardigden verkozen worden en dat zij, die kiezen of liever zij, die de verkiezingen leiden, ook bijna uitsluitend de beginsel-quaestie op den voorgrond stellen. Men vraagt niet bekwame mannen, die op de hoogte zijn van deze of gene speciale belan gen, de financiën, den landbouw, de nijverheid, de koloniën enz. betreffende, maar liberale, katholieke, of anti-revolutionaire mannen. Ook voor de aanstaande verkiezing, nu wij honderd volksvertegenwoordigers zullen afvaardigen, is het de vraag niet om honderd van onze bekwaamste, degelijkste landgenooten te kie zen, die op de hoogte zijn van onze wetge ving en onze stoffelijke belangen en met de nooden en behoeften des volks in zijne wijdste beteekenis bekend zijn, maar of zij wel zuiver zijn in de leer der partijen. „Als wij het ondenkbare ons eens als denk baar voorstellen en voor een oogenblik eene macht aannemen welke ook, eene discretio- naire macht, aan wie men onvoorwaardelijke gehoorzaamheid verschuldigd was, dan zouden wij ons kunnen verbeelden, dat deze tot de volksvertegenwoordiging zeide: mijne heeren, gij hebt nu jaren lang alle gelegenheid gehad om naar hartelust redevoeringen en nog eens redevoeringen te houden; wij willen thans eens zaken behandelen. „Het lot van de arbeidende klasse laat veel te wenschen over. Laten wij de enquette voortzetten, die gij hebt aangevangen en naar aanleiding daarvan de maatregelen nemen, waarvan de noodzakelijkheid bbjkt. Laten wij verder eene verzekering vestigen, van staats wege of van particuliere, waardoor de invaliede arbeider een jaargeld kan bekomen, waarvoor hij zelf voor een gedeelte bijdraagt. Wij heb ben daarover lang gesproken, laten wij het nu ook eens doen. Al jaren en jaren lang heeft nu de algemeen als verkeerd erkende toestand geduurd, dat het pensioenfonds voor ambtenaren voortdurend grooter wordt en de nagelaten betrekking van hen die er toe bijdroeg tot armoede vervallen, terwijl hetgeen deze zeiven voor hun pensioen hebben opgebracht door den Staat wordt geconfiskeerd. Het is tijd dat hierin verandering komt. Eene beslissing in deze moet nu genomenaan ministrieele beloften moet nu een einde komen. Alle pogingen om tot eene billijker verdeeling van de lasten te komen zijn afgestuit op de wijze hoe. Elk voorstel om het kapitaal in portefeuille te treffen mislukte, omdat de meer derheid wel het doel wilde, maar omtrent geen der middelen eenheid bestond. Drie voorstel len naar de verschillende beginsels zullen u worden onderworpenwijst no. 1 en no. 2 af, dan is het derde aangenomen. Sedert tal van jaren wordt er veel geredeneerd over eene droogmaking van de Zuiderzee. Aan comis- siën ontbreekt het niet en de litteratuur over dit onderwerp vult eene bibliotheek. Wij zullen nu eens met dat werk beginnen, en niet afwachten, tot dat de laatste schaduw van elk bezwaar is weggenomen. Binnen een jaar moet er met dat werk een begin worden gemaakt. In ons land liggen duizenden bunders hei grond. Wanneer die tot bouwgrond werden gemaakt, zou dit aan talloos velen brood geven. Ook het werk zelf zou aan velen arbeid en welvaart verschaffen. Laat ons daarover nu niet langer meer praten dan noodig is, maar de hand aan het werk slaan. Binnen een jaar moet met het werk een begin worden gemaakt. Wij heeten onze koloniën in Azië te bezitten en onmetelijke gedeelten zijn ons ternauwer nood bekend, zij die ze onderzochten verze keren, dat er schatten in dien bodem liggen. Laat ons nu eens ernstig deze zaak aanvatten en tot exploitatie daarvan het initiatief nemen. Wij bepalen'ons nu met de raporten te lezen en ons te verbazen over de rijkdommen, die deze oorden bevatten, maar om ze binnen ons bereik te brengen, ontbreekt het der natie aan energie en de overheid werpt eer moeielijk- heden op, dan dat zij harerzijds medewerkt om de pogingen daartoe te doen slagen. Laat de Staat nu eens vragen wie er geld wil geven en wie er deel wil nemen aan eene poging tot exploitatie van de verholen rijkdommen onzer Oost-Indische bezittingen. Uit Suriname zijn berichten ontvangen dat aan de Marowijne op ons grondgebied goud mijnen zijn gevonden. Omtrent de grensrege ling bestaat geen onzekerheid; ons goed recht is gemakkelijk te bewijzen. Laat Nederland, dien bodem die hem wettig toekomt, exploi- teeren. De West-Indische bezittingen zijn thans een lastpost; door de ontginning der goudmijnen zal die bezitting niet slechts rijke bijdragen aam de schatkist kunnen geven, maar zelfs tot bloei geraken, wat nu door de schaarsch- te van bevolking belet wordt. De rijkdom is er; de bodem is vruchtbaar, maar werkkrach ten ontbreken. Laten wij iets doen voor de West. Dr. Bosscha gaat naar Borneo om de mij nen bij Sambas te onderzoeken. Laat ons van staatswege hem terzijde staan, opdat zijne onderneming slage. Maar niet slechts in de volksvertegenwoor diging zouden wij een meer practischen geest verlangen; de natie zelve heeft daaraan be hoefte. In Zuid-Afrika is de handel in handen der Engelschen omdat de Nederlandsche industri- eelen en handelaren er tegen opzien nieuwe wegen en débouchés te zoeken. Als zij dit eens met elkander overlegden in plaats van in kiezersvergaderingen de avonden door te brengen met programma's en moties, om de juiste mate van politieke richting vast te stel len. Het land zou er meer voordeel bij heb ben dan bij de welsprekendste circulaires." TEXEL, 18 Februari 1888. Volgens achterstaande advertentie zal de Red. kamer U. d. I. Zondag a.s. wederom eene Voorstelling geven. De aanleiding tot het geven dezer voorstelling moet worden ge zocht in de omstandigheid, dat het Zondag a.s. Koning's verjaardag is. Wanneer wij ons her inneren met hoeveel geestdrift en opgewekt heid in het vorig jaar door heel den lande en ook hier 's Konings jaardag werd gevierd, dan is het zeker goed gezien van de Red. kamer om dezen dag eene gelegenheid tot ontspan ning aantebieden; waarvan wellicht velen zul len gebruik maken Er moet sprake zijn dat de kamer, behalve door het ten tooneele voe ren van een paar tooneelstukken, ook nog op andere wijze eene hulde zal brengen aan onzen grijzen Vorst, aan Neerlands derden Willem. De anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje", te Helder heeft tot haren candidaat ge kozen den Heer H W. van Marle, kolonel der artillerie te Helder. Nv. d. D.) Bij de vergadering der Centrale liberale Kiesvereeniging gister te Helder gehouden, waren ruim 100 leden opgekomen. De Voorzitter, de heer Waller, veiklaarde voor eene candidatuur niet in aanmerking te willen komen. Bij het verkiezen van een candidaat werden uitgebracht op de heerenLand 53 stemmen, D. C. Loman 26 stemmen Mr. Levy 23 stemmen, terwijl nog één stem op eene andere candidaat was uitgebracht. Tot candidaat werd alzoo gesteld de heer Land. De Centrale Katli. kiesvereeniging heeft, voor zooverre ons bekend is, nog geen candidaat gesteld. De Kiesvereeniging te Zijpe heeft tot can didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld, in plaats van den heer Waller, welke heeft bedankt, de heer D. C. Loman, burgemees ter van Texel. De waal, 17 Feb. J.l. Woensdag gafdegym- nastiek-vereeniging „Texlak de eerste uitvoering. Een vrij groot getal dames en heeren, onder welke ook turnbroeders van den Burg, woonden haar bij en het applaus na vele oefeningen toonde, dat er zoowel aan als zonder de toestellen naar genoegen werd gewerkt- Na den afloop der werk zaamheden vereenigden zich nagenoeg allen in 't logement „de Ryzende Maan", waar men tot TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1