Buitenland. laat in den nacht zeer gezellig bijeen was en waar den directeur, den heer G. Kempers, en den leden der jonge vereeniging „Texla", die met zoo veel ijver de gymnastiek hadden beoefend, nog maals eene welverdiende hulde werd gebracht. Deze avond zal dan ook zeker bij de aanwezi gen nog lang in de herinnering voortleven en wij twijfelen niet, of hij zal krachtig hebben bijgedra gen tot den bloei der vereeniging in 't bijzonder en tot meerdere en betere waardeering der gym nastiek, die op Texel nog niet algemeen beoefend wordt. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft den departementsbesturen kennis gegeven dat de heeren J. Yan Hasselt, civiel-ingenieur te Nijmegen en mr. L. Verschoor advocaat bij den Hoogen Raad te 's-Gravenhage zich hebben belast met het onderzoek naar het geen in verschillende gemeenten des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is geschied. Ten behoeve van het steeds toenemend pakketpostverkeer is men in de werkplaatsen van den Staatsspoorweg druk bezig grooter post- rijtuigen te vervaardigen. Bij het hoofdbestuur der posterijen is in overweging de emolumenten voortvloeiende uit de levering van couranten enz. door de post- en hulpkantoren af te schaffen en de tractementen der ambtenaren bij wijze van schadeloosstelling te verlioogen. Onder de jongelieden uit Zevenaar die dit jaar aan de loting der nationale militie deelnemen bevindt er zich één die 226 halve kilo's weegt. Bij zijn corpulentie is hij ook flink van postuur en zonder eenige gebreken. De veehandelaar Gerard Breukers te Epe is door de rechtbank te Munster, wegens frauduleu- sen invoer van 4 koeien uit Nederland naar Prui sen een geldboete van 1600 mark veroordeeld. Het voortbestaan der Koninklijke fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amster dam is gelukkig verzekerd. In het lokaal „Eensgezindheid" werd Dinsdag onder voorzitterschap van den heer A. 0. Wert- lieim de buitengewone algemeene vergadering- voortgezet van aandeelhouders in genoemde naam- looze vennootschap. De heer Zeverijn deelde namens de commis sie mede dat dank zij den grooten steun van de groot-hertogin van Saksen-Weimar en die van de ingezetenen van Amsterdam de leening van f300,000 volteekend is. Maandagavond is nog door één persoon het ontbrekende aangevuld. Zaterdag jl. zijn in de werkplaatsen voor draagbare wapenen te Delft de eerste getransfor meerde geweren naar de stelsels „Mannlicher" en „Vitali" gereed gekomen. Volgens een nieuw ontworpen vaarplan van de Koninklijke West-Indische maildienst-maat schappij zal van 12 Maart e.k. af en vervolgens maandelijks, een barer schroefstoomschepen van Amsterdam vertrekken naar Paramaribo, Deme- rary, Trinidad, Carupano, Cumana Laguayra, Port am Prince (Haiti) en New-York, en terug langs dezelfde havens via Havens naar Amsterdam. Te Yolendam is in het begin dezer week een hevige brand uitgebroken in de bakkerij van P. Daar de huizen te Yolendam meest alle van hout en op en tegen elkaar gebouwd zijn lagen bij den stevigen wind in korten tijd vijf huisjes in de ascli en werden nog twee zwaar beschadigd. De buren hadden nauwelijks tijd tot vluchten. Yan een der kinderen werd het hoofdhaar ge zengd. Te Amsterdam werd door een deurwaar der met zijn getuigen vergezeld van den kanton rechter en een inspecteur van politie getracht een koopman wegens handelsschulden in gijzeling te stellen. Men wist dat de man zich schuil hield in een koffiehuis doch men kon hem in het ge- lieele huis niet vinden. Toen de ambtenaren laat in den nacht verdwenen waien kwam de man van het dak te voorschijn en spoede zich naar huis. AmstCt.) Een veehouder uit Langezwaag heeft vrouw en huis verlaten om in gezelschap van een vroeger bij hem dienende maagd verre reizen te maken Moeder de vrouw met wie hij naar men meende in vrede leefde was in den waan dat haar man voor zaken van huis was. Tegenwoordig wordt de plaats van het Stad huis te Amsterdam des avonds bewaakt door een politie-agent. Men is niet bang voor dieven, maar wel voor dames". Een der ambtenaren had liefdesbetrekkin gen aangeknoopt en ontving zijn dulcines ten Stadhuizen. De burgemeester was natuurlijk niet ingenomen met deze recepties en een politie-agent moet nu toezien, dat des avonds geen dames ten Stadhuize ontvangen worden. In een der bladen leest men de volgende advertentie: „Eene weduwe, die al de kleeren van haren over leden man nog heeft, is genegen met een passend heer in het huwelijk te treden. Grootte en zwaarte van den mensch. In een geschrift over de grootte en zwaarte van den mensch zegt professor Broca, dat naar zijne berekening een normaal gegroeid mensch zóóveel kilogram moet wegen als hij centimeter lang is na aftrek van den eersten meter. Een mensch alzoo die 1.75 M. lang is moet 75 kg. wegen. Is hij zwaarder of lichter, dan is hij óf te dik óf te mager. Anderen hebben Broca's resultaat be vestigd gevonden. Het Duitsche stoomschip „Adolph Woermann" berichtte bij zijn aankomst te Las Palmas dat het op 4-00 mijl van de Canarische eilanden een groot koopvaardijschip had ontmoet dat verlaten was en in brand stond. Het sneeuwt in Oostenrijk in de laatste dagen weder zóó dat het verkeer met Hongarije en de Alpenprovincien gestremd is. In Hongarije en Zevenbergen drijft de sneeuw de wolven uit de bosschen en bergen en herhaaldelijk zijn er dezen winter menschen door die dieren verslon den. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Rome gemeld dat de Italiaansche minister van oorlog bevel heeft gegeven het uitrusten van twaalf le gercorpsen op oorlogssterkte voor het geval eener mobiliseering voor te bereiden. De Engelsche stoomboot „Johns Hickman" kwam Maandag de haven te Havre binnen en had behalve hare equipage twaalf man aan booid van het Engelsche vaartuig „Lalia", dat van Sid ney kwam en door een cycloon werd overvallen- Zij deelden mede dat twee der opvarenden door een golfslag werden weggeslagen. Van de „Lalia" had men niets meer gehoord sedert de maand December en men dacht reeds dat geen der sche pelingen den dood was ontkomen. Dinsdag heeft Von Bismarck, bij gelegen heid van een officiéelkn maaltijd, aan onderschei - dene met hem bevriende afgevaardigden ver klaard, dat hij hoopt, en zelfs verwacht, dat de betrekkingen met Rusland weldra van betere en vriendschappelijken aard zullen worden. Aan de wijze waarop zich de Russische dagbladen tegen woordig uitlaten moet volgens Von Bismarck niet te veel gewicht gehecht worden omdat hij weet dat de Russische regeering slechts op enke le van die bladen volkomen invloed oefenen kan. De „Daily News" verneemt uit Odessa, dat de Zuidwestelijke Spoorwegmaatschappij alle goederenwagens aan het openbaar verkeer ont trokken heeft. Het geheele rollende materiaal wordt gehouden ter beschikking van den staat en sterke corpsen Oeral-kozakken marcheeren westwaarts. Volgens een brief uit IJsland aan het Dag blad van Kopenhagen houden de bewoners van dat eiland er een bijzondere jaar verdeeling op na. Bij hen splitst zich het jaar in 2 deelen, zomer en winter elk 6 maanden van 30 dagen tellend, en 4 dagen die na de derde zomermaand inge schoven worden. Het IJslandsche jaar is dus een dag korter dan het algemeen aangenomene. Om het daarmee in overeenstemming te brengen wordt elk 5de of 7de jaar een week ingeschoven na den zomer. Deze week heet in het IJslandsch „sumaranki" d. i. zomer vergrooting. In dit jaar had deze week ingeschoven moeten worden maar dit is bij de uitgave van den almanak vergeten. Vermoedelijk zal men nu nieuwe exemplaren laten drukken en die vóór het einde van den zomer tegen de oude inruilen. Vrijzinnige Kiesvereeniging „TEXEL" De vergadering door de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Texel", tegen Donderdagavond j.l. uitgeschreven, werd dooi pl. m. 60 personen bijgewoond. De Voorzitter opende de vergadering met eene rede, waarin hij wees op den ernst der tijden; na eene herinnering aan de nieuwe grondwet, die eene ruimere kiesbevoegdheid verleent, besprak hij de verschillende partijen, welke streven naar de opper heerschappij; hy schetste het beginsel dier partijen dat zij onverbloemd hadden uitgesproken, en dat volgens spr. indien het tot uitvoering kwam, onze wetgeving in vrijen zin ernstig zou bedreigen. Dat door de dericale partijen alles zal worden aangewend om tot de oppermacht te geraken, zegt spr. is van algemeene bekendheid en aan ons is de taak dat pogen te verijdelen, en dat knnnen wij, wanneer wij eendrachtig samenwerken, wanneer ook wij ons vereenigen en alle krachten inspannen; en dat is de plicht van ieder, die niet wil loopen aan den leiband van een overlieerscher, 'tzij geestelijke of staatsman. Ten einde de kracht der tegenpartijen te kunnen weerstaan, moeten wij één zijn, niet alleen één in beginsel, doch ook één in de keuze van een candi- daat, omdat, indien wij onze stemmen versnipperen, wij geen overwicht kunnen vormen en de ondervin ding ons, hoewel te laat, zal leeren, dat wij dom hebben gehandeld, daarom is aansluiting dringend noodig. Daarna wordt door den Secretaris voorlezing ge daan van het reglement der vereeniging, om dit ook bekend te doen worden bij hen, die de vroegere ver gaderingen niet hebben bijgewoond, alsmede van de notulen der vorige vergadering en de bestuursver gaderingen. Bij deze gelegenheid vernamen wij dat de kiesvereeniging thans 88 leden telt, een cijfer, dat volgens den Voorz. nog grooter kan zijn, wan neer hij rekening houdt met het naburige Vlieland, waar op eene bevolking van 600 personen, de aldaar opgerichtte kiesvereeniging 77 leden telt. Alsnu wordt aan de orde gesteld de bespreking van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De Voorzitter doet mededeeling van de pogingen door het bestuur aangewend om de candidatuur op te dragen aan den heer Visser van Hazerswoude, die als een bij uitstek kundig man in zake de landbouw een zeer gewenschte candidaat zijn. Uit een schrij ven van genoemde heer, hetwelk door den Secr. wordt voorgelezen, blijkt echter dat hij hoe vereerend die aanbieding hem was, dezelve om overwegende rede nen niet kan aannemen. Daarna wordt door den Secr. voorlezing gedaan van een schrijven van de zustervereeniging Zijpe, bevat tende de mededeeling dat door die Vereeniging als candidaat is gesteld de heer Th. J. Waller, burge meester van Anna Paulowna, welke heer vermoede lijk ook te Anna Paulowna candidaat zal worden ge steld, hierbij verzoekende dat de candidatuur van den heer Waller ook door de vrijzinnige kiesvereeniging tê Texel zal worden gesteund. Het Bestuur van oordeel dat door deze candidatuur wordt te gernoet gekomen aan de wenschen dezer vereeniging, zegt bij monde van den Voorz. dat het bestuur de heer Waller voorstelt als candidaat. De Voorz. gelegenheid gevende om ook andere candidaten op te geven, stelt eerst aan de orde de bespreking van de candidatuur Wal Ier. De heer Stam zegt, dat hij, hoewel tot het bestuur behoorende, niet kan medegaan met deze candidatuur, die gesteld is in eene vergadering waarbij lüj niet te genwoordig was. Zonder iets te willen afdingen op de capaciteiten van den heer Waller, meent hij"even wel dat van een staatsman nog iets meer kan worden gevraagd dan enkel kennis en op diens hoedanigheid als mensch ook wel mag worden gelet, en te dien opzichte zegt spr. geene gunstige inlichtingen over genoemden heer te hebben. De heer C. Keijser Pz. zegt naar aanleiding van het gezegde van den vorigen spr. dat wij voorzichtig moeten zijn en ons niet moeten verdeelen, door zulke minder beteekenende bezwaren. Spr. zegt dat de heer Waller bij velen geen onbekende is en meent die candidaat dus wel te mogen aanbevelen, voor alles zegt hij moeten wij eensgezind zjjn. Spr. eindigt met in herinnering te brengen de volgende woorden, welke door den heer Elshout in eene vergadering te Meerkerk werden gesproken tot de kiezers van Al- blasserdam en de Vijf Heerenlanden: „de Nederlanders schatten alleen de vrouw hoog, hetzij ze haar als eene zuster liefhebben, als vrouw beminnen of als moeder aanbidden welnu, zouden wij dandeNeder- landsche maagd niet beschermen Zij wordt aange rand: zullen wij dat gedoogen? Zal de fiere leeuw, die aan hare voeten ligt, haar den vrijheidshoed laten ontrukken, waarmee onze vaderen haar hebben ge tooid Neen kiezers, dat nooit. Aan u, om de ver draagzaamheid en de liefde, het paladium onzer vrij heid te verdedigen Nadat de heer Stam repliceert en ook de heer Keijser daarop antwoordt merkt de secretaris op, dat er wellicht ook andere candidaten zijn voor te stellen. De Voorz., de vorige spreker beantwoordend, zegt dat thans de bespreking van de candidatuur van den heer Waller aan de orde is. De heer de Braai spreekt naar aanleiding van het gezegde van den heer Stam en tracht diens bezwa ren te ontzenuwen; volgens hem is de grief door den heer S. aangevoerd niet van zoo overwegend belang; en tevens een bezwaar, dat Abelen met ge- noemde heer W. gemeen hebben. Hij ziet daarin geen reden om de candidatuur niet te steunen. Ook de heeren Dijt en F. Keijser spreken een woord tot aanbeveling van genoemde candidaat. Op een vraag van den heer Moojen of op de eilan den ook de candidatuur van den heer Waller zal worden gesteund, antwoord de Voorz., dat dit wel zal Avorden gedaan, het bestuur zal daartoe althans pogingen aanwenden. De Voorz. geeft na gevraagd te hebben, of nog andere candidaten zijn voor te stellen, een woord ten beste ten gunste van den genoemden candidaat, waar in hij aantoont, dat hetgeen in deze vergadering is aangevoerd als minder gewenscht moet Avorden be schouwd als een eigenaardig gevolg van diens door tastenden aard in verschillende toestanden, hetgeen niet altijd beminnelijkheid bevordert. Daarop wordt tot stemming overgegaan, aangezien volgens reglement geen gevolg kan worden gegeven

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2