Buitenland. voor eenige afwisseling, en de politie zorgde, dat het daarbij niet al te luidruchtig toeging. Op den Heiligen Weg, waar eenige lieden de arrestatie van zoo'n dronken knaap trachtten te beletten, zag ik, vlak voor het café Willemsen, een inspecteur en eenige agenten de menigte met den blanken sabel voor zich uitdrijven en dat was alles. Nu, zulke botsinkjes met de politie is men in Amsterdam sinds jaar en dag gewoon, en daar trekt men zich dns niet bijzonder veel van aan. Alleen de neringdoenden in de straten, waar zoo'n tumultje voorvalt, kunnen gedurende die uren hunne zaak wel sluiten, en dat deze dan ook onder elkander menige hartgrondige ver- wensching aan het adres der „opgeschoten kwa jongens" wisselen, behoeft ge niet te „gelooven", want het is zoo. Ik heb er menige gehoord, en dat de politie er maar niet eerder opsloeg deed velen blijkbaar leed. De ontdekking van de nagemaakte munt stukken, geeft een inzender in het Haagsche „Dagblad" een opmerking in de pen, die wel over weging verdient De valsche munters, die min of meer gebrek kige nabootsingen van geldstukken geven, zijn de gevaarlijkste niet, maar wel zij, die ze onberispe lijk, volkomen gelijk aan die van den Staat, maken. En hierbij is groot voordeel te behalen De rijksdaalder b. v. heeft maar een waarde aan zilver van f' 1.80. Dus zou op elk stuk 70 cents gewonnen zijn. De opmerking gaat gepaard met een indirecte aanbeveling van de Spartaansche methode, om aan elk muntstuk een volgnummer te geven. De „Tijd" meldt dat de aartsbisschop en en bisschoppen in Nederland besloten hebben bij de audiëntie die aan de Nederlandsche pelgrims naar Rome in de tweede helft van April door den Paus zal worden verleend gezamelijk tegenwoor dig te zijn. Zaterdag is op de Marinewerf te Willems oord aanzegging gedaan dat met 1 Maart aan staande weder 200 man van verschillende am bachten zullen worden bedankt. In de Zijper Ct. leest men: Een Nederlander in het vorig jaar naar de ver- eenigde Staten van Noord-Amerika vertrokken, nam daar in de maand Januari deel aan het ijs vermaak. Wel 1700 personen bevonden zich op de been doch zoodra de Hollander zich met sier lijke zwaaien over de ijsbaan begaf bleven alle rijders staan en betuigden luiden hun bewonde ring over de kunstvaardigheid van den Hollander. De rijder was van het eiland Texel afkomstig, waar bizonder veel werk wordt gemaakt van schoonrijden. De Gemeenteraad van Terschelling heeft in zijne laatste vergadering besloten, het testament van den heer A. B. Mentz te aanvaarden, na vooraf daarover het advies van deskundigen te hebben ingewonnen. Nu moet hier in later jaren een fonds worden gevormd, dat telken jare vermeer dert met een 40en deel van den intrest en dat dus in eene volgende eeuw zeer aanzienlijk wordt. Uit dat fonds zullen zoogenaamde fatsoenlijke armen worden ondersteund en zullen gelden wor den verstrekt voor studiebeurzen uitrustingen van zeelieden enz. Daarbij worden de belangen van den landbouw en de veeteelt bijzonder behartigd en kunnen gelden worden beschikbaar gesteld voor het aanleggen van kunstwegen, waterwerken enz. Eene commissie uit den Raad en uit het polderbe stuur benoemt de regenten van 't fonds. Een arbeider te Nieuwveen, een man met een talrijk gezin, heeft zich op het figuurzagen toege legd, en het daarin zóó ver gebracht, dat hij dezer dagen uit een runderschenkel een dominospel ver vaardigd heeft. De steentjes hebben een vierde van de gewone grootte, zijn duidelijk geoogd en van koperen knopjes voorzien. Ook het schuif doosje is uit hetzelfde been gemaakt, alles even zuiver en netjes. land tegenover de Israëlieten. De heer Eekevling was vroeger fabrikant, verheugde zich in een talrijke gelukkige familie en thans is hij ge broken naar lichaam en geest, van zijn spraak bijna geheel beroofd, daar hem de tong is uitge sneden, half blind door het uitsteken van een zijner oogen. Alles, wat hij aan goederen bezat werd hem door de onmenschen ontnomen, zijn fabriek in brand gestoken, zijn vader en twee zijner kinderen voor zijn oogen gedood en zijn vrouw verminkt. De ongelukkige heeft thans nog een oude moeder, zijn vrouw en vijf kinderen voor wie hij in zijn ellendigen toestand moet zorgen. Gelukkig dat er ook nog veel menschlievend- heid in de wereld is en sommigen nog zooveel mogelijk willen vergoeden, wat anderen in hun blinde haat misdeden. Dat wij Nederlanders in het betoonen van menschlievendheid niet achterstaan, dat moge wederom aan dezen man en zijn gezin bewezen worden Te Ruinerveen, gem. Borger, zoo meldt de N. E. Ct., is onlangs een gezin, dat voor enkele jaren naar Noord-Amerika was vertrokken, aldaar teruggekeerd. Volslagen werkeloosheid en tenge volge daarvan ontstane armoede, hadden dit ge zin tot den terugkeer naar het vaderland genoopt. Door de familie waren de noodige gelden voor den terugkeer bijeengebracht. Ook te Drouwe- nermond trok voor enkele jaren een gezin naar Amerika, dat later, nadat alles verteerd was wat de goederen bij verkoop opbrachten, naar den geboortegrond terugkeerde. Bij zulke verschijn selen neemt de lust tot emigratie af. Geen wonder't Is niet de eerste keer en zal ook wel de laatste niet zijn. In Amerika zelf begint men te weigeren. Ook daarom zij te meer op Zuid-Afrika het oog gericht, als men niet blijven kan, wat vaak nog eerst dient bewezen. Te Schoonebeek had eenige dagen geleden het volgende voorval plaats. Het gerucht ging, dat er een optocht zou gehouden worden op den avond, dat er een tooneelvoorstelling zou plaats vinden, enkel om het volk van laatstgenoemde terug te houden. Beiden zouden beginnen te zes en een half uur. Er werd in het dorp ver teld, dat ieder op de straat zou komen. Maar toen de avond aanbrak, was er geen mensch op straat te zien. Het was er nog stiller dan an dere avonden. Een paar dagen later hoorde men dat de optochthouders, die zich socialisten noem den, dien avond honderd liter gedistileerd met paard en wagen over de grenzen uit Pruisen hadden gehaald, welke zij daar in het veld ver borgen. Dat het hier te doen was om de commiezen zand in de oogen te strooien, is wel te begrijpen. Men schrijft uit Voorburg: Dat men niet juist in een' achterhoek van een onzer provinciën behoeft te zijn om verregaand bijgeloof te vinden, is dezer dagen alhier bewezen. In ons dorpje namelijk, en dus onder den rook der residentie, doet het onzinnige bericht de ronde, dat het hier spookt. En niet alleen dit, maar wij hebben op het oogenblik twee spoken, der halve één voor het verliezen. Het eene heeft zijn kwartier op het buitengoed van Prins Albert opgeslagen, het andere is niets minder dan de onlangs overleden baron Van Wassenaar; die op „Rusthof" rondspookt. Er zijn nog menschen die daaraan gelooven Een onderofficier werd op een avond ge passeerd door een soldaat die met eene flinke meid gearmd liep, maar vergat zijn meerdere te salueeren. Den volgenden morgen daarover on derhouden verontschuldigde hij zich met te zeg gen: „Ik dacht dat u me niet zag, sergeant; want u keek meer naar mijne meid dan naar mij!" Tableau. heen bestemde passagiers aanzienlijk genoeg was. Doch te Aden, een dure en geen aangename havenstad, zouden die passgiers moeten vertoeven tot de boot van de „Britscli India Cy van daar naar de oostkust van Afrika vertrekt eenmaal in de 14 dagen in verbinding met de mailstea- mers van de P v O Compy, die de engelsche mails vervoert. Plet verblijf te Aden zou dus allicht zeven dagen kosten. Daarbij komt dan nog de passage van Aden naar Delagoabaai of Natal welke wan neer wij goed ingelicht zijn, minstens acht dagen duurt, terwijl het bedrag van passagegelden ons niet bekend is, doch zeker voor le klasse wel f100 zal zijn. Het verkeei tusschen Europeesche havens en de oostkust van Zuid-Afrika is nog te gering om directe Stoomvaartlijnen te onderhouden, daardoor is de weg over Engeland en de Kaap nog de beste. (Ingez.) Het door den Minister van ooriog aange kondigde wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd met één jaar der miliciens |van de lich ting der militie te land 1883 en ter zee 1884, kan binnen weinige dagen worden tegemoet ge zien daar het reeds den Raad van State moet hebben gepasseerd. Onder voorbehoud ontleent de Tijcl het vol gende bericht, uit Brussel aan de Koln. Volksztg. gezonden „Uit de beste bron verneem ik dat België en Nederland deel uitmaken van de Staten, met welke overeenkomsten getroffen zijn, volgens het zeggen van Prins Bismarck, met het oog op hun adhaesie aan den vredesbond. „Deze tijding voegt de correspondent er bij is volstrekt authentiek en kan tegenover elk d é- menti worden staande gehouden." Door den heer A. W. Krasnapolsky is aan den gemeenteraad van Amsterdam verzonden een geheel nieuw beursplan, waarvan de plattegron den enz, ontworpen zijn door den architect Jan Springer, en in welk ontwerp acht gegeven is op alle eischen van de drie hoofdtakken van den handel. Hét ontwerp van den heer Krasnapolsky is 148 M. lang, 55 breed, tegenover 164 bij 41 van het gemeentelijk ontwerp. De verdieping gelijkstraats is voor winkels bestemd. Het gebouw zal 30 M. hoog zijn. Daarvoor zullen ruim 60 perceelen tusschen Vijgendam en Bible-Hotel wordeD geslecht, ter wijl het gebouw op het door slooping verbreede terrein ontworpen is, waardoor aan de Westzijde een straat van 32, aan de Oostzijde en verbreed gedeelte Warmoesstraat van 20 M., beide op het nieuwgevormde Beursplein uitloopende, komt. Het Damrak zou geheel gedempt worden. Vervolgens ontstaat 20.000 vierk. m. bouwter rein en worden insgelijks eenige straten gevormd. Door dit plan zal de stad, altoos nog het Centrum, een eigenaardig, gezellig karakter verkrijgen. De adressant verklaart zich bereid, gesteund door Amsterdamsche kapitalisten, op nader te bepalen voorwaarden het plan te verwezenlijken, zonder bezwaar voor de gemeentekas, en op zoo- danigen voet, dat de Beurs over zeker aantal jaren in vrijen eigendom aan de Gemeente over gaat. De te onteigenen perceelen, de demping, de bouw, alles zou van gemeentewege kunnen ge schieden, waarvoor adressant een waarborgfonds zal storten. Uit Amsterdam schrijft men aan het U.D.: Het kinderachtig opstootje, door de sociaal-de mocraten op 't getouw gezet met het protest der 38 lotelingen, is glinsterend in 't water ge vallen. Een duizend menschen op het Waterlooplein verslaggevers met een zeer „ruimen" blik spreken van twee duizend, en 't valt moeielijk te bewijzen dat ik beter taxeer— stonden, schijn baar doelloos in groepjes bijeen en gehoorzaam den meestal gewillig aan het bevel der politie om „door te loopen." Ten twaalf ure precies toog een stoet van eenige jongelieden, ik geloof dat er niet eens acht en dertig bijeen waren, voorafge gaan van Bredius, een bekende van het paling oproer, over de Blauwbrug naar de Heerengracht met het doel om naar de Militiezaal te gaan, maar onderweg werden zij door eenige agenten van politie uiteengedreven erï verstrooid. Nabij de Militiezaal met name op de brug voor het Koningsplein en op den Heiligen Weg stond oen groote menigte menschen uren lang vergeefs op de plechtige overhandiging van het „protest" te wachten. Van tijd tot tijd zorgde een loteling, die van blijdschap over zijn hoog, of van verdriet over zijn laag nommer dronken was, een merkwaardige eigenschap van den jenever, dat hij een panacé is voor eiken gemoedstoestand Door een paar personen werd te Rotterdam in de laatste dagen sterk handel gedreven in gou den horloges, die echter bij nader onderzoek zwaar verguld zilveren bleken te zijn. De politie, daarvan onderricht, stelde onmiddel lijk een onderzoek naar die bedriegelijke koop lieden in, en het is den onder-inspecteur van po litie Hulsebosch gelukt, hen te ontdekken. Een aantal verguld zilveren horloges werden bij hen gevonden, die zij blijkbaar nog plan hadden aan den man te brengen. Beide personen zijn Franschen, Dezer dagen vertoeft te Assen een uit Rus land geweken Israëliet, de heer Salomon Eekevling uit Balta, een beklagenswaardig offer van de moord- en vervolgmgszucht in dat onbeschaafde De Daily Neivs heeft een paar telegrammen uit Rusland ontvangen die het naderen eener fi- nanciëele katastrofe doen vreezen. Het eerste is uit Petersburg en luidt als volgt: De Minister van Financiën heeft den aankoop van vreemd goud op groote schaal bevolen. Groote hoeveelheden nieuw uitgegeven Russische bank noten worden derhalve naar West-Europagezonden De overstrooming van Russisch papier moet na tuurlijk een ongunstige uitwerking hebben op de beurzen van Europa vooral omdat het onmogelijk is na te gaan tot welk een bedrag nieuwe bank noten worden in omloop gebracht. In financiëele kringen schijnt men niet ten volle overtuigd te zijn dat een even groot bedrag van oude noten wordt vernietigd.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2