Marktberichten Advertentiën Prima kwaliteit VISSCHERSGAREN, TE KOOP bij Js. LIPS Publieke Verkooping. VAARTUIGEN. G. J. 0. D. DIKKERS, Notaris te Teiel, VOOR TEXEL GEEN GROOTER PUBLICITEIT n# ïiignek® urant. flie aldaar algemeen en ook Ito Texel relYiti gelezen wordt. t ADVERTENTIEN. TE TEXEL. Koelof Visser, Bericht Aan inzet: op Zaterdag* 3 Maart 1888, En uit Odessa wordt uit getzelfde blad gemeld De Minister van Financiën belooft een aanzienlijk ba,tig saldo voor dit jaar en toch blijft de papieren roebel voortdurend dalen. Hij heeft nu een ongehoord lagen prijs bereikt, li roebel 80 kopeke een pond sterling (1 pond sterling is gelijk aan 6 r. 81 in zilver). Men vreest dat het Ministerie zijn toevlucht zal nemen tot het wanhopig middel dat reeds in 1839 is beproefd namelijk te ver- daren dat de papieren roebel slechts de helft dei- nominale waarde heeft. Deze vrees is zco algemeen dat niet alleen vreemdelingen maar alle Russische cooplieden hunne reservefondsen in vreemd goud en bankpapier inwisselen, hoewel met verlies, zoo hopeloos is het crediet van den papieren roebel. Eindelijk meldt Reuters Agentschap uit Peters burg dat de Minister van Financiën voornemens is de verhouding der waarde van goud en papier iedere maand vast te stellen. Zijn doel is goud en zilver weder in omloop te brengen. Naar een telegram uit Brussel aan de „Magd. Ztg." meldt, zou de regeering van België beslo- ,en zijn, aan de Kamers een krediet van 100 mi- lioen franken te vragen voor militaire doeleinden met het oog op den politieken toestand. Verleden jaar is in België de verkoop van jenever in de cantines der kazernen verboden. Thans is dit verbod krachtens de drankwet ook uitgestrekt tot de marketentsters die de troepen buiten de kazerne vergezellen. De koningin van België zag dezer dagen een man, die een hond, gespannen voor een zwaren wagen, onbarmhartig sloeg. Zij liet haar rijtuig- stilhouden en proces-verbaal tegen den eigenaar van den hondenwagen opmaken. In het iaarlijksche' haringbericht van Theod. Hellm Sclirode vinden we een opmerking die wel waard is vermeld te worden. Meermalen is de vraag gesteld of het gebruik van pekelharing verminderd is. Nu op die vraag kan tot aller geruststelling geantwoord worden: Neen het tegendeel is zelfs waar; het verbruik van pekelharing is zeer erg toegenomen, maar (en dit is de „Hauptsache") niet van Schotsche. De Noorweegsche haring wint voortdurend meer veld terwijl de Schotsche terrein gaat verliezen. Naar de oorzaak behoeft men niet lang te zoe ken als men het verschil in prijs van die twee artikelen maar nagaat. In 183S werd te Stettin aangebracht 40,209 ton Oostkustharing in 18S7 295,908 ton; en Schotsche en Noorweegsche samen in 1838 97,251 ton, in 1S87 503,788 ton. (VI. Ct.) Volgens de Corr. de l'Est zijn de ver sterkingen van Erzeroem geheel voltooid en groo- tendeels met nieuwe kanonnen gewapend. De vestingwerken van Adrianopel naderen hunne voltooiing reeds zijn vijf forten gereed en gewa pend. De nieuwe wet, die den dienstplicht van alle mohamedanen tot het 60e jaar verlengt, treedt 13 Mei in werking. Uit Madrid meldt men aan de Temps": Eene depeche uit Tanger bericht dat een Ameri- kaansch oorlogschip wordt verwacht en dat het voldoening eisclit voor de handelwijze der Marok- kaansche autoriteiten tegenover den consul-gene raal der Vereenigde Staten en wegens den aan slag, gepleegd op een Amerikaan sch bescherme ling, in hechtenis te Rabat. Men meldt uit Odessa aan de „France" dat een brand eenige dagen geleden een gedeelte der stad Sebastopol heeft vernield. Onder de verbran de gebouwen worden ook genoemd het station, het postkantoor en de gendarmerie. De plotselinge dooi dreigt het grootste ge deelte van Oostenrijk Hongarije met nog ver schrikkelijker rampen dan die welke het gevolg waren van den voorbeeldeloos hevigen sneeuwval. De Weichsel zit vol hard ijs nabij de stad Nie- polonice. Krakau met de omstreken verkeeren in gevaar overstroomd te worden. Eene compag nie der genietroepen is aan het werk om de ver stopping te doen springen. Overal vreest men een noodlottigen watervloed. Terwijl in een huis nabij Hazleton in Penn- sylvanië eenige dronken Hongaren aan het vech ten waren viel eene lamp om waardoor de kamer in brand geraakte. Van de aanwezige personen kwamen zes in de vlammen om en werden an deren zwaar gewond. Uit Nieuw-York bericht men dat den 15den dezer een droevig ongeluk te Brooklyn heeft plaats gehad. Daar ter stede is men werkzaam aan den luchtspoorweg. Terwijl men nu bezig was met het stellen der afrastering ter zijde van de spoorbaan viel eene windas welke men bij den arbeid gebruikte op een tramwagen welke juist daar ter plaatse door de straat reed. Het rijtuig waarin wel vijf en twintig personen zaten werd verbrijzeld. Vier trampassagiers werden gedood en vijftien bekwamen min of meer ernstige ver wondingen. De paarden welke voor het rijtuig liepen bleven op de plaats dood. Toen de vorst van Bulgarije den 3 Febr. van Philippopel naar Jamboli zou gaan, ontdekte een militaire patrouille, dat dicht bij laatst ge noemde plaatst de ïails van den spoorweg waren opgebroken. Nog bij tijds kon de patrouille den trein doen stil houden en de vorst en zijn gevolg- zetten hun reis vooit op wagens, die uit het naaste dorp werden ontboden. De vorst beval, dat voortaan de directeuren van den spoorweg op eene locomotief zijn trein zouden voorgaan, maar zij weigerden, omdat zij dat bevel als een bewijs van wantrouwen beschouwden. Ten slotte werd het geschikt, dat een locomotief zonder de directeuren zou vooigaan. Uit verschillende landen komen berichten van sneeuwstormen. Te Parijs heeft het een geheelen dag gesneeuwd. In Engeland is op ver schillende punten het spoorwegverkeer gestremd. In het noorden waren treinen den geheelen nacht in de sneeuw blijven steken en kon er eerst des ochtends hulp worden gebracht. In Ierland is het Woensdag de koudste dag van den win ter geweest. In Grauwbunderland staat alle ver keer stil. Amerikaansch. Met het oog op de veel vuldige echtscheidingen in Amerika, welke door de rechtbanken ternauwernood kunnen worden afgehandeld wordt het volgend huwelijksformu lier aldaar voorgesteld: Mijnheer A., is het uw voornemen, deze beminnenswaardige dame tot uwe vrouw te ne men, totdat u er eene vindt, die u beter bevalt? Jawel! Mejuffrouw B., is u besloten de echtgenoo- te van den heer A. te worden, tot u genoeg van hem heeft? Jawel. Nu, dan verklaar ik u in den echt vereenigd tot gij ingevolge de Wet weer gescheiden wordt. Alkinu ar, 20 Feb. Aangevoerd 5 Koeien f 130 a 180; 87 vette Kalveren f 40 h 112; 36 nucht. Kalveren f 5 a 14 Schapen f a f 99 vette Varkens 34 a ct. per KG.; 28 magere dito f 11 a 15. Purmerend, 21 Feb. Aangevoerd 91 vette Kalveren 70 a 100 ct. per KG.; 246 nucht. Ivalv. f5 a 14; 63 vette Varkens 38 a 45 ct. per KG 54 magere Varkens f 10 h 14; 103 Biggen f 5 a f 8; 266 Schapen, 99 Runderen en 3 Stieren. Kip-Eieren f 3,75 a 4,25 per 100 stuks. Vette koeijen lager in prijs, stugge handel. Geldekeijen prijshoudend, handel levendig. Vette Schapen geen aanvoer. Overhouders lager in pr., handel traag. Amsterdam, 20 Feb. Aangevoerd 615 Run deren, le kwal. 64 ets., 2de kwal. 55 ets., 3de kwal. 48 ct. per KG.; Melk- en Kalfkoeien f 140 a f 210; 2 Graskalveren f a 83 nucht. dito f6 a 12 Schapen en Lammeren f a 333 vette Varkens 36 a 41 ets. per KG. Londen, 20 Feb. Aangevoerd 2600 Runderen 10000 Schapen en Lammeren, 70 Kalveren en Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 a 71 ct., Schapen en Lammeren 50 a 85 ct., Kal veren 45 a 80 ct., varkens 35 a 55 ct. Ilarlingen. 20 Eeb. De aanvoer van zeevisch bedroeg van 13 Feu. tot 20 dezer: 882 balen Mos selen, 72S balen Cockels, 362 balen Alikruiken en 210,000 Haring. De Haring aangevoerd van Emden en Frederikshaven, ging aan de rookerijen; de Mosselen, Cockels en Alikruiken werden ver zonden naar Louden en Huil. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 15 21 Febr. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD Pieter van der Kloot en Barber Dros. GEBOREN Lambertus zoon van Teunis Troost en Naantje Jongeboer. OVERLEDEN Neeltje Smit 20 jaar dochter van Hermanus Smit en Klaasje Bakelaar. Pietje Smit 23 maanden, dochter van Re ij er Smit en Maria Hin. Pieter Zijm 72 jaar gehuwd met Pietertje Boogaart. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk voor dit nummer te 'laat ontvangen. De Uitgevers. voor VIE R achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts D BIE - maal in rekening- gebracht. Zij die van bovengenoemde vereeniging LID wenschen te worden tegen betaling van 50 cent 's jaars, gelieve daarvan kennis te geven aan B. H. JAjXSMA te OOSTEREND. Na eene afwezigheid van 22 jaren in het oude Vaderland teruggekeerd zijnde en van plan zijnde met den 14en Maart weder te vertrekken naar NOORD-AMERIKA, zoo kunnen degenen welke zich naar de Nieuwe wereld denken te begeven zich onder mijn geleide plaatsen. Te spreken vanaf heden en verder in het logement De Oranjeboomaan den Burg op Texel. Reizend Agent. De hofstede ANTWERPEN in EIJERLAND alhier, is ingezet voor de som van f 8000. O. DIKKERS, Notaris. 150 200 250 300 en 350 slags. Concurreerende prijzen a Contant. Depót J. J. KUIJPER Parkstraat, Burgte Oosterend bij de AVed. C. EELMAN. Aan hetzelfde adres te koop 13 JONGE KIPPEN eerste leg en HAAN, en een nieuw Slagers HAKBLOK. zal publiek v e r k o o p e n 's middags 12 ure, in het lokaal van den Heer AV. BIJL op de Haven te Oudeschild op Texel: 1. Een goed onderhouden overdekt TJALKSCHIP, genaamd Conviance .Y -;A. met compl. Inventaris, groot 44 ton. 2. Een goed onderhouden overdekt JACHTSCHIP, genaamd de twee Gebroedersmet completen Inventaris, groot 23 ton. Dagelijks in de haven te Oudeschild op Texel te bezichtigen en inmiddels uit de hand te koop, te bevragen bij bovengenoemden Notaris en den Eigenaar Jb. RAB te Texel. voor ADYERTEÏTIËN dan

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3