A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. N#. 42. zjimuuy jl vurUMVl. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 25 Februari 1888. Buitengewone toestanden vorderen buiten gewone maatregelen, dit was ook het gevoelen van een 25tal onzer ingezetenen, die Vrijdag middag in de Lindeboom waren samen geko men om te bespreken welke maatregelen er kunnen worden genomen om de dringende behoeften van velen onzer armere natuurge- nooten eenigermate te lenigen bij de zoo lang- durigen en thans nog zoo strengen winter. Zonder veel discussie werd een bestuur geformeerd, en daaraan machtiging verleend om reeds dadelijk aan de behoeftigste onder de behoeftigen eenige ondersteuning te ver- leenen. Vervolgens werd besloten reeds heden, Za terdag lijsten te doen circuleeren tot het bekomen van bijdragen ten einde, evenals het vorig jaar, weder eene extra uitdeeling of iets dergelijks te doen plaats hebben. Tot het aanbieden dier lijsten verklaarden velen der aanwezigen zich bereid. Heeft die aanbieding wellicht reeds plaats gehad, als dit nummer van ons blad verschijnt, toch meenen wij te moeten wijzen op de drin gende behoefte welke zich openbaart, en waar voor ter voorziening zoo veel noodigis. Moge dit eene reden zijn voor allen, die iets kunnen missen, om daar waar zij hulp kunnen aan brengen, iets te offeren op het altaar van menschenliefde. Volgens achterstaande advertentie zal de heer Bottinga van Harlingen, Zondag a.s. al hier optreden. Aangezien de heer B. bij velen onzer lezers geen onbekende is, achten wij eene bijzondere aanbeveling overbodig. de Cocksdorp, 23 Februari. De Rederijkers kamer A. d. A. v. d. Hoeven alhier heeft plan Dinsdag a.s. eene tooneelvoorstelling te geven. Opgevoerd zullen wordenDe Scheepsjongen, tooneelspel in 2 bedrijven en De Oude Kleêr- kooper, blijspel in 8 tafereelen. Tot toelichting van het reeds aangekondigde, thans ingediende ontwerp om den vijfjarige dienst van de ingelijfden bij de militie te land der lichting- van 1883 en den vierjarigen dienst van de ingelijf den bij de zeemilitie der lichting van 1884 met een jaar te verlengen, ten ware de omstandigheden in middels raadzaam mochten doen oordeelen hun hot ontslag vroeger te verleenen, wordt gezegd: Bij den algemeenen politieleen toestand in Euro pa is het, naar de meening der Reg. noodig, dat de lichting van 1883 der militie van de landmacht en de lichting van 1884 der zeemilitie met 1 Mei niet wordt ontslagen, maar voorloopig in dienst gehouden wordt. Te minder bezwaar zal tegen dezen maatregel rijzen, wanneer overwogen wordt, hoe weinig last van den door de wet van 31 Mei 1887 (Staatsblad n°. 100) getroffen maatregel door de ingezetenen ondervonden is eD hoe uiterst ge ring in aantal de bezwaren zijn geweest, van wel ke aan de Reg. en aan de Staten-Generaal is ge bleken. Ook dit ontwerp bevat de bepaling, die beoogt de daarbij bedoelde militieplichtigen voor zoover zij vroegerniet ter zee ge varen hebben en indertijdzich niet voor zeemilitie hebben aangemeld, niet langer te beletten ter buitenlandsche zeevaart te gaan. De gemeenteraad van Alkmaar heeft in eene vergadering met gesloten deuren besloten, tot den minister van oorlog het verzoek te rich ten de gemeente Alkmaar aan te wijzen als de plaats waar bij aanneming van het door de regeering ingediende wetsontwerp tot algemeene regeling van het militair onderwijs bij de land macht voor zoover daarbij de opleiding tot en de lioogere vorming van den officier zijn betrokken de cadettenschool zal worden gevestigd onder aanbieding van de daarvoor benoodigde terreinen en gebouwen. Aan de korte verslagen omtrent den stand van zaken in het gouvernement Sumatra's West kust en in de residentie Zuider- en Oosterafdee- ling van Borneo over de maand November jl. wordt het volgende ontleend: Sumatra's Westkust. In den gezondheidstoe stand viel nog geene verandering ten goede waar te nemen. Met het bewerken der sawah's was de bevol king overal druk bezig. In Sirantïh (afdeeling Painan) had eene belang rijke aardstorting plaats, welke door de zware regens veroorzaakt was, met het gevolg dat eeni ge velden, welke jaarlijks ongeveer 5000 koelaks padi opleverden, in dit jaar niet kunnen worden beplant. De koffietuinen verkeerden over het algemeen in goeden staat. Met. het oog op de sawahbewerking werd in die tuinen slechts het hoogst noodige verricht. De wegen en bruggen hadden ook in den loop der verslagmaand van de aanhoudende regens veel te lijden. De handel en scheepvaart waren vrij levendig. In de afdeeling Priaman kwamen nog gevallen van veepest voor. In de onderafdeeling Si Boga en Ommelanden breidde de ziekte zich uit. Gedurende de verslag maand stierven in gemelde streken aan bedoelde ziekte onderscheidenlijk 8 en 114 dieren terwijl 4 en 18 herstelden en 15 en 40 onder behande ling bleven. De kwade droes onder de paarden in het Ka- joetanamsche was nog niet geweken. Aan alle oorlogsgeruchten is op eenmaal de bodem ingeslagen Dank zij den Arendsblik van een der Dordrecht- scire bladen zijn wij Zaterdag-avond te weten ge komen dat het heele Buitenland in elkaar is ge vallen. Het aantal persoonlijke ongelukken wordt door het blad niet opgegeven maar stellig bedraagt het eenige millioenen! (Dord. Nbl.) Eene eigenaardige geheel met den geest des tijds overeenkomende cultuur in Drente is ter beteugeling van de zandverstuivingen op de heide de aanleg van rijen berkeboomen nadat vooraf het terrein door aardenwallen is afgezet. Daar door wordt de kracht van den wind aanmerke lijk gebroken. Ook wil men beproeven sommi ge perceelen met bremzaad en andere met zand- spurrie te bezaaien om zoodoende de verstuiving geheel te doen ophouden en tevens eenig voor deel te trekken. Brem is een uitstekend scha pevoeder. Men schrijft: Wederom klaagt men op het eiland Noord-Beveland over de groote hoeveelheid hazen daar nog aanwezig. De grondeigenaars zijn opgeroepen tegen Zaterdag a. s. tot het hou den eener vergadering te Wissekerke ten einde middelen te beramen om van dien overlast en voortdurende schade te worden verlost. De kapitalisten mesten zich vet van het zweet en het bloed der arbeiders dat is het lied, herinnert het Sociaal Weekblad het welk door de sociaal-democraten op alle tonen den volke wordt voorgezongen. Achten zij dat soms ook toepasselijk op dege nen, die nu wederom, door volteekening van een leening van f 300.000 de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam heb ben op de been geholpen? In die fabriek zijn in de jaren 1872 tot 1887 werkloonen uitbetaald tot een bedrag van ruim tien millioen gulden. Doch hoe staat het intus- schen met de aandeelhouders Geloof het vrij, dat zij hun aandeelen voor luttele percenten van de som, die zij er op hebben gestort, volgaarne zullen afstaan aan wie zoo dwaas ware ze te koo- pen. Ook zij, die in de jaren 1883 en 1884 deel namen in de toen gesloten hypothecaire leenin gen, kunnen hun obligatiën niet meer van de hand zetten dan met een verlies van dertig ten honderd of meer, waardoor duidelijker dan door iets anders in het licht treedt, wat dengenen te wach ten staat, die thans de bovengenoemde som heb ben bijeengebracht. Maar in de circulaire, waarin op hun medewerking een beroep werd gedaan, werd gewezen op de „nijvere, arbeidzame en flin ke werklieden," wier belang bij het voortbestaan der fabriek zoo benauwend nauw betrokken is, en de drie ton zijn gevonden. 't Is waar, dat kapitaal-bezitters dikwerf slechts denken aan hun eigen belang. Maar waar is het gelukkig toch ook, dat het somtijds door hen wordt ter zijde gesteld ten bate hunner medebur gers. Te Zuidlaren legt men zich zeer druk op de verbetering van den landbouw toe. Door groenland veredeling heeft men het zoover gebracht dat er ten opzichte der weiderijen eene aanmer kelijke verbetering is ontstaan. De gewijzigde veevoeding, waarbij raap- en lijnkoeken grooten- deels zijn vervangen door meelvoeding, vooral van boonenmeel, voldoet voor de melkgeving en boterbereiding vrij goed. Door het aanschaffen van weegwerktuigen is vooral de vetmesterij zooveel bevoordeeld, dat men elke week eene gewichtsbepaling kan bekomen, waardoor het terstond in het oog valt hoeveel winst men hier door per week bekomt. Ook door het aanleggen van wegen in de esschen, waardoor wisselbouw vergemakkelijkt wordt, door coöperatie enz. is de landbouw aldaar zeer verbeterd en het is zeker meer een gevolg van een en ander, dat de toestand daar minder drukkend is dan elders in Drenthe wel het geval is. Uit Noordwolde meldt men: Had men voor heen op eenige uren afstands van hier last van wilde varkens, thans ontvangt ons dorp bezoek van deze dieren en hebben zij in sommige akkers in onze oostelijke omgeving reeds vrij wat ver woesting aangericht. Zelfs moeten zij eenige oo- genblikken vertoefd hebben bij het varkenshok van den winkelier J. B. Keizer te Frederiksoord, onder het ressort van dit dorp. De daarin aan wezige varkens zijn vermoedelijk dour schrik be vangen en zoodanig het hok op- en neergevlogen, dat men ze des morgens vond met gebroken poo- ten, rug of iets dergelijks en allen dus geslacht moesten worden. We vernemen, dat spoedig we der een drijfjacht op deze dieren zal worden gehon den. TEXELSCHE COURAM1

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1