Buitenland. In 't begin dezer week vonden te Amster dam twee agenten 's nachts op de Nassaiikade bij't Steenpad, op een terrein waar petroleumvaten geborgen worden een tent van twee beddelakens vervaardigd. Bij nader onderzoek vonden zij in die tent gehuisd een man met vrouw en vier kin deren, waarvan het oudste 8 jaar en het jongste 8 weken is, die allen bittere armoede en koude leden. Op hun vraag of het aan het politie-bu- reau ook nachtverblijf wilde hebben, weigerde de man dit, daar hij dan zijn gereedschap onbe heerd moest achterlaten. In de vorige week werden op order van den burgemeester van Haskerland (Friesland) drie kinderen waarvan het jongste slechts 2 jaar oud is, naar hunnen vader gebracht door een gemeen teveldwachter en een werkman niettegenstaande de veldwachter het ten zeerste had afgeraden. Bij hunne aankomst bleek dat de man geheel alleen midden op een stuk afgegraven turfgrond in de gemeente iEngwirden woonde in een van graszoden opgetrokken hok, dat hij sliep in een gat daarvoor in den grond gemaakt; dat zijn zit plaats bestond uit een paar opgestapelde zoden, gedekt door een plankje; zijn stookplaats uit twee rijen zoden enz. Een houten deurtje verschafte toegang tot zijn woning en was die gesloten dan kon zon- noch maanlicht er binnen dringen, daar ramen er geheel in ontbraken. En dat hol zonder voedsel werd dien armen kinderen die sedert den dood hunner moeder in 't weeshuis te Joure verpleegd waren geworden tot woonplaats aangewezen. De vader riep in vertwijfeling uit geef mij een pistool en ik schiet mij voor den kopDe veldwachter keerde na reeds vertrokken te zijn nog eens terug om den man nog een kleinigheid in de hand te stoppen. (N. Gr. Ct.) Een allerkoddigst geval kwam onlangs voor te Vries. Een nette familie hoorde van tijd tot tijd, dat hun geheimste gesprekken publiek wer den verteld. Daar hun woonkamer aan de straat uitkwam, kon het niet anders of zij werden aan de ramen beluisterd. Van tijd tot tijd hadden zij 's avonds daaraan eenig geritsel gehoord, doch waren daarop toch niet verdacht geweest. De luistervink moest wor den ontdekt. Op een avond valt den man in, dat hij kruit te huis heeft. Een gootgat, tot ontlas ting van het water, komt aan de straat uit tus- schen de beide vensters. Op een sclioonen avond willen zij hun plan ten uitvoer brengen, 't Is donker. De man neemt het kruit en strooit er een tamelijke hoeveelheid van vóór de beide ra men, brengt dit in verbinding voor en door het gootgat, verlengt zijn kruitmijn in huis tot aan de tafel en neemt met zijn vrouw plaats. Ex- presselijk spreken zij zeer luid en geven tevens hun Doren goed den kost. En ja het duurt niet lang of het geritsel aan hun raam vangt wederom aan. De man spreekt nog luider, doch ontsteekt tevens een lucifer, houdt die aan het kruit en een geweldige gil volgt. "VVat was het gevolg? Man en vrouw loopen naar buiten en zien daar hun buurvrouw in rade- loozen angst wegloopen. Het raadsel was nu op gelost. De goede buurvrouw heeft circa acht da gen lang te bed gelegen, daar zij niet kon zitten, omdat een zeker gedeelte van haar lichaam sterk geschroeid en verbrand was. De lachlust der fa milie was groot, maar grooter was hun voldoening dat zij na dien tijd geen last meer van luisteraars aan hun ramen hebben gehad. Dat velen luisteraars aan deuren en ramen dit geval tot voorbeeld moge zijn. (N. Dr. Ct.) In een stadje werd bij gelegenheid eener vee-tentoonstelling druk geredekaveld over het toekennen der prijzen. Een rijke grondeigenaar, die tevens bierbrouwer was, en sedert jaren de beste ossen had tentoonge steld, zei tot een lid der commissie: „Ja, ziet u, van paarden moet ik eerlijk bekennen, heb ik bit ter weinig verstand, maar als er van ossen sprake is, dan ben ik Nommer Eén." Bij de loting voor de nationale militie is het in verscheidene districten, onder anderen te Winterswijk, gebleken, dat de jongelieden gemid deld langer en sterker gebouwd waren dan eeni- ge jaren geleden. Men schrijft dit toe aan de goedkoopte van brood en spek. Men weet dat thans de toeleg bestaat om het brood duurder te maken door herstel van de graan rechten- Als het brood duurder wordt, rijzen ook de prijzen van andere levensbehoeftenen schijnen de mensclien in lengte te dalen. In eene particuliere correspondentie aan de N. R. Ct. over de Russische toestanden, zegt de schrijver o.a. het volgende „Intusschen is het voor iederen onbevangen waarnemer duidelijk, dat aldaar de meest ver schillende groepen zich van een grooten oorlog iets goed voorspellen, onverschillig hoe die afloopt. Op dat punt heb ik eenige maanden geleden van zeer vaderlandsgezinde Russen de gulle bekentenis gehoord„Wij verlangen naar oorlog, omdat dan bij ons de gansche ellendige rommelboel in elkaar moet vallen," Aan hervormingen uit ei gen kracht en langs vredelievenden weg gelooft men er niet; men stelt eenvoudig alle hoop op een vernielende ramp van buiten. En het gevaar lijkste is, dat die geest ook reeds in ontwikkelde kringen begint door te dringen, zelfs in die, waar men anders voor vrede is. Zoo doende wordt de Czaar ten slotte de eenige voorstander van vrede, omdat hij de eenige is, die in den tegen- woordigen toestand der politieke macht geene verandering wenscht. Karakteristiek zijn in dit opzicht eenige regels uit een brief van een mijner Russische bekenden. Hij schrijft mij onder anderen dit„Wij hebben een oorlog noodig, om met westelijk Europa in nauwere aanraking te komen; want zegevierend of overwonnen, altoos zal de invloed van het Westen in Rusland er door versterkt worden." En verder „Daar ik met onze en ook met uwe militaire toestanden bekend ben, geloof ik niet aan de zegepraal van Rusland; maar wèl geloof ik, dat ook eene nederlaag mijn vaderland ten nutte zal strekken. Zóó denken ook velen mijne landgenooten er over, en dat wel niet de slechtsten Wij zullen sneven, maar onze kinderen zullen er de vruchten van inoogsten." In de Duitsclie bladen is beweerd, dat Ne derland en Belgie zich „in zekeren zin" hebben aangesloten bij den vredesbond der staten van midden-Europa. Ofschoon dit bericht op verschil lende wijze wordt tegengesproken, handhaaft de „Keulsche Volkszeitung" haai bericht uit Brussel, dat Nederland en België zich verbonden hebben met Duitschland, voor het geval, dat Rusland en Frankrijk een aanvallenden oorlog zouden begin nen. De juistheid van deze berichten eischt na dere bevestiging. De neutraliteit van België, zou volgens art. 61 der grondwet geen bezwaar zijn, voor het sluiten van een politiek verdrag. Me nigeen, vraagt echterwat doet men in het ge drang. De Times heeft het volgende nieuwtje om trent een van de geredde passagiers van het stoom schip „W. A. Scholten." Dit is zekere miss Gold, die zich bij het vergaan van het schip door groote kloekheid onderscheiden heeft. Zij was op reis naar Amerika, om daar in het huwelijk te treden met een landbouwer T. Mitchell, die bij adverten tie in de Engelsche bladen eene vrouw gezocht, daarop onder meer het portret van miss Gold ontvangen en deze uitgenoodigd had als zijne bruid over te komen. Zoodra Mitchell vernam welke ramp zijne aanstaande getroffen had, is hij naar Engeland scheep gegaan, waarna hij zijne bruid te Dover voor het eerst ontmoet heeft en nu eenige dagen geleden met haar in het huwe lijksbootje is gestapt. De Belgische rijksambtenaren aan het grens station Welkenraedt deden Donderdag 11. eene belangrijke aanhaling. Niet minder dan 16 groote vaten met spiritus gevuld werden bij aankomst van eenen goederentrein door hen in beslag ge nomen. Volgens verklaringen van den chef-con ducteur van dien trein zouden de vaten olie be vatten. Te Brussel heeft zich het ongelooflijke feit voorgedaan dat een piano werd gestolen,' terwijl de eigenaar er bij stond. Een heer die aan 't ver huizen was zag twee werklieden zijn piano en twee of driejschilderijen op een wagen laden en wegrijden. In het nieuwe huis komende vond de heer piano noch schilderijen. Hij meende met twee werk lieden van den verhuizer te doen te hebben en het waren integendeel twee behendige dieven. Uit China wordt eene vreeselijke aardbe ving gemeld welke in de provincie Yumnan heeft plaats gehad en waarbij tweeduizend menschen het leven hebben verloren, De'Duitsche „Fleischer Ztg." bevat het vol gende bericht „Dezer dagen stierf te Berlijn de 28 jarige vrouw van den kleermaker Busch aan trichineziekte haar echtgenoot is ernstig door dezelfde kwaal aangetast. Ondanks de dure en lastige vleesch- lceuring, welke te Berlijn zoo streng doorgezet wordt, heeft men dus nog geene zekerheid tegen deze vreeselijke ziekte. Dit is echter verklaar baar zoolang de verplichte trichinen-keur nog niet door het geheele rijk ingevoerd is en dus varkens- vleesch van alle kanten, ook in postpakketten, kan ingevoerd worden. Dit is ook thans het ge val geweest. Wilhelm Zink te Kulmsee slachtte iwee varkens, waarvan hij het vleesch niet liet onderzoeken. Zijne zuster stierf nadat zij er van gegeten had, evenals zijn zoon, die bij het huza- rcnregiment te Stargard stond en die van het hem gezonden „proefje" acht kameraads liet me desmuilen, die allen thans ziek liggen. Zink had ook zijn broeder te Berlijn, die bij de familie Busch woonde, er van gezonden en ook dezen ondervonden daarvan de treurige gevolgen. „1-Iet eenige wat er op zit, is geen ongekookt varkensvleesch meer te eten." In geheel Europa blijft de sneeuw aanhou den. Te Weenen is meer sneeuw gevallen dan in dezen winter ooit het geval was. Uit de gemeen tekas moest nog 60,000 florijnen worden uitge geven tot opruiming der sneeuw in de buiten wijken, want alleen de binnenstad wordt door eene maatschappij krachtens eene overeenkomst schoon gehouden. Ook hebben de Oostenr. en Hongaarsclie spoorwegen zich zeer groote uitga ven moeten getroosten. Zoo o. a. heeft alleen de Hongaarsclie staatsspoor 340,000 florijnen uit gegeven voor het opruimen der sneeuw langs hare lijnen. Op sommige plaatsen lag de sneeuw 8 meters hoog. Uit de Transvaal. In het N. v. d. D. komt het volgende schrij ven voor van iemand, die zich gevestigd heeft in de Transvaal: „Het is een heerlijk gezegend land, waar men ten allen tijde zijn kost kan verdienen, zoo vreerpd kan het haast niet loopen. Er heerscht dan ook eene groote mate van welvaart, en alles is hier Europeesch, behalve de zwarte bediende, de ossenwagen en de hooge prijzen van vele artikelen; maar hiertegenover staat de zeer hooge stand der werkloonen. Och kwamen nog maar honderden, ja duizen den, ja een millioen Nederlanders hierheen, wat zouden velen, die tobben om hun brood en af gunstig zijn op hunne buren, een gelukkiger leven hebben! Wat zou een groot nationaal be lang daarmede bevorderd wordenBoerenzoons, landbouwers met gezinnen, handwerkslieden wor den hier rijk en in Nederland arm. Arm Nederland! wanneer zult gij wakker wor den Wellicht te laat, als uwe u van rechtswege toekomende plaats door anderen is ingenomen, als wellicht de kans voor u geheel is voorbij gegaan. Voor 480 gulden maakt men de reis 2e klasse, voor f 350 de reis 3de klasse naar Pretoria. Maar eer men daar is, zullen vele handwerks lieden eene geschikte plaatsing vinden. In de goudvelden bij Potchefstroom, Klerksdorp en Johannesburg bestaat eene buitengewone groote behoefte aan woningen. Om onder dak te komen, moeten velen hunne toevlucht nemen tot de hotels, waar tal van personen slechts op en onder biljarts en tafels eene slaapplaats kunnen vinden. Een aantal handwerkslieden zouden daar over vloedig werk kunnen bekomen tegen hoog loon. Flinke tuinlieden en landbouwers, rondom die plaatsen, zouden binnen eenige jaren welgestelde lieden zijn, want de aanplant van voedingsmid delen houdt geen gelijken tred met de toename der bevolking. Wat doet het hier velen onaangenaam aan, als wij lezen dat weder zooveel en zooveel ge zinnen naar Amerika zijn gegaan, terwijl hunne kansen hier zooveel gunstiger zijn. Waarom dit wantrouwen in dit onmetelijk rijke land. waar men u wel niet roept, maar waar men u, zoo gij werkt en oppast, zal respecteeren en zich over uwe komst zal verheugen, en waar gij in alle opzichten de meest mogelijke persoonlijke en godsdienstige vrijheid zult genieten. Het volk is hier godsdienstig, maar het zijn geen drijvers. En hoe zou het anders kunnen Is niet veelal de bijbel hun grooten steun geweest bij hun voorttrekken, te midden van onbekende streken? Was niet de zucht, om den bijbel te kunnen lezen en zoodoende lidmaat der Ned. Herv. kerk te worden, de oorzaak van hunne tegenwoordige ontwikkeling? Verdient het geene bewondering, dat de ouders, zelfs in hunne oorlogskampen, niet verzuimden hunnen kinderen om bovengemelde redenen het lezen te leeien? Ja veel valt erin dat volk te bewonderen. Jammer, dat het goud velen, die vroeger onder de hoofdmannen behoor den, velen, die in landsbetrekkingen zijn, de be langen van het land hebben doen verzaken ten behoeve van hun eigen zak. Maar onze President Kruger staat pal; hij gaat eerlijk zijn weg, gesteund door de goedgezinden; gesteund door de van tijd tot tijd, helaas! veel te kleine hoeveelheid, inkomende Nederlanders; hij, met zijn gezond verstand en helder inzicht, laat zich niet verleiden door leuzen als: „de

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2