N°. 43. Donderdag 1 Maart, A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. I Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitg'ave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg- op Texel. TEXEL, 29 Februari 1888. De pogingen, aangewend tot liet bekomen van bijdragen, om in den nood van behoeftigen te voorzien (zie ons vorig nummer) zijn met geen ongunstigen uitslag bekroond. De heeren welke zich met het aanbieden der verschillende lijsten hadden belast, mochten het genoegen smaken dat door hunne vereen de bemoeiingen eene som van f 280 was bij eengebracht, zooals op de bijeenkomst Zater dagavond uit de verschillende lijsten werd geconstateerd. Nadat eene lijst van behoeftigen was opge maakt werd aan eenige personen opgedragen de ingezamelde gelden aan hare bestemming te doen beantwoorden. Dat deze opdracht op de nuttigste en meest doelmatigste wijze werd ten uitvoer gebracht behoeft zeker geen betoog. Ds. P. S. Bakels, pred. bij de Doopsgez. gemeente te Burg, Waal en Oosterend, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Westzaan bedankt. Hoe groot het menschelijk vernuft ook moge zijn, toch is het moeielijk de strijd tegen de elementen vol te houden, dit blijkt ons thans weder nu wij door de strenge winter zijn verstoken van een behoorlijk middel van verkeer, waardoor zelfs de post expeditie met le vaste wal een enkele dag moest worden ïagelaten. Doet dit feit zich enkele winters meermalen oor, meer opmerkelijk is het dat jde gemeen- ";hap met het naburige Vlieland reeds eenige igen is gestaakt, iets, wat naar men ons lededeelden in geen 32 jaren zich had voor baan. Wij wenschen van harte dat een >oedig heengaan van den winter verademing henke aan rnensch en dier. Het aangekondigde declamatorium door den er Bottinga van Harlingen, op jl. Zondag, .wii tengevolge van het gestaakte verkeer geen voortgang hebben. Volgens bekendmaking aan het post kantoor alhier, heeft de laatste buslichting tijdelijk plaats te half tien uur des avonds en niet te 11 uur. De R. K. centrale kiesvereeniging „de Eendracht" in het kiesdisdrict Helder heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der 2de Kamer gesteld: de heer H. W. van Marle, kolonel der artillerie te Helder. Het mannenkoor „Amicitia" te Oudeschild heeft het lied, dat het op 's Konings verjaar dag heeft gezongen en waarvan de dichter is de Heer W. Mets, en de componist de Heer H. Hin, president der zangvereeniging, als huldeblijk aan Z. M. opgezonden. Spoedig hierop ontving „Amicitia" het vol gende schrijven Z. M. de Koning draagt mij op het mannen- zangkoor „Amicitia" te Oudeschild op Texel, Hoogstdeszelfs dank te betuigen voor de geluk- wenschen op 19 Februari 1.1. en de daarbij gevoegde dichtregelen, Zijne Majesteit aange boden. De Adjudant, Particulier Secretaris des Konings, De Ranits. Toen Maandagavond „Amicitia" 's Konings brief was voorgelezen, werd nog eens het bovengenoemd lied ter eere van onzen geliefden vorst uit volle borst aangeheven. Oosterend, 28 Februari. Dat er, bij den op Zaterdag 25 dezer gehoudenen damwedstrijd in „het Wapen van Texel," twaalf van de zestien deelnemers moesten geslagen worden, wisten al de aanwezigen, doch dat daartoe ook de bekende dammer Bakelaar zou komen te behooren, had zeker niemand verwacht. Hij werd afgedamd door A. Bakker, die nog nimmer aan een' damwedstrijd had deelge nomen. Jammer werd het gevonden, dat deze het later weer voor een ander moest opgeven. Zoo ziet men ook bij het damspel„altijd Baas boven Baas." Het viertal, dat op 3 Maart nog heeft te beslissen, wie prijswinners zijn, bestaat uit de heeren: C. Duinker, P. W. Koning, J. Daalder en C. W. Koning. Door den minister van oorlog is bepaald, dat jongelingen van 14-17 jaar met afwijking van de bestaande voorschriften, waarbij is be paald dat zij op dien leeftijd alleen als tamboer of hoornblazer kunnen worden aangenomen bij gunstige uitzondering tot eene vrijwillige verbin tenis als soldaat kunnen worden toegelaten. De Tweede Kamer heeft het ontwerp om trent de Indische pakketvaart aangenomen met 51 tegen 3 stemmen, met opneming der wette lijke verplichting dat alleen Nederlandsch perso neel op de booten zal gebruikt worden en met de verplichting tot het vaststellen van een maxi mum der tarieven voor particulier vervoer. Het contract met de Holl. spoorwegmaatschap pij is uitgesteld, evenals het ontwerp betreffende de gewijzigde bestemming der gestichten Veen- huizen en de strafgevangenis bij Leiden. Alleen werd aangenomen' het ontwerp om Ommerschans voor mannen te bestemmen. De Kamer is daarna uiteengegaan. Een zeer uitvoerig voorloopig verslag is verschenen omtrent het wetsontwerp tot wijzi ging en verlenging van het octrooi der Neder- landsche Bank. Daaruit bleek dat men vrij algemeen van oordeel was, dat deze Kamer zich alleen tot het sectieonderzoek moest beperken en de afdoening van het ontwerp aan hare op volgster overlaten. De verlenging van den duur van het octrooi der Bank als circulatiebank voor 25 jaren oor deelde men nagenoeg algemeen te lang, en niet geraden voor den staat en voor de bank zelf. Verschillende bedenkingen werden gemaakt tegen de verplichting tot het verstrekken van voorschotten aan het rijk tot een maximum van 5 millioen; men wenschte liever te bepalen dat de bank onder alle omstandigheden verplicht zal zijn tegen de gewone beleeningsrente een zeker bedrag aan schatkistbiljetten of promessen te nemen, mits zij daartoe een maand te voren dooi den Minister van Financiën uitgenoodigd zij. De vergrooting van het maatschappelijk kapi taal der bank met 4 millioen vond bij een deel der leden instemming. Vele anderen zagen er geen voldoende reden voor en waren weinig ingenomen met de bedongen uitkeering van 1 millioen aan den Staat. In de uitkeering van 25 pet. van het nominaal bedrag der aandeelen zag men vrij algemeen een weinig aanbevelens- waardigen vorm, om den Staat een aandeel te verschaffen in de winsten, die de verlenging van het bankoctrooi belooft. Algemeene instemming vond het beginsel, dat de staat in de winsten der bank boven de gewone renten van haar maatschappelijk kapitaal behoort te deelen. Enkele leden waarschuwden tegen overdreven beperking van de winsten der bank, waardoor deze niet meer dezelfde rol zou kunnen blijven vervullen als tot dusver; anderen wilden niet dat de staat even als in 1868, zyn aandeel in de winsten der bank zou moeten derven; het afzonderen eerst van een dividend van 5 pet. voor de aandeelhouders vond voor- en tegenstanders; laatsgenoemden wenschten het op 4 pet. bepaald te zien; het overschot der winsten zou tusschen bank en staat gedeeld worden tot dat het aandeel der bank tot 6pct. gestegen was, waarna de bank V4 en de staat s/4 zou kunnen erlangen; met deze regeling der winstverdeeling wenschte men de intrekking der muntbiljetten te doen gepaard gaan. Damas besluit ditmaal zijn XXVI„Haagschen Omtrek" met de volgende woorden Ook wij hebben plichten te vervullen, die meest al zoo licht vallen. Een goed woord doet soms wonderen. Laten wij niet aarzelen den man uit het volk de hand te schudden, al zien wij hem ongaarne met de pet op het hoofd voor ons staan. Er ligge geen egoïsme ten grondslag aan onze zucht om dat volk aangenaam te wezen; men wane zich niet tegenover een leeuw, die door lekkere beetjes moet getemd worden; neen, warme belangstelling doe ons naar middelen zoeken om het volk tegemoet te treden. Daartoe is allereerst noodig dat wij, welke onze positie ook zijn moge, in de minderen eer biedigen wat geëerbiedigd moet worden. De nederige gevoelt ook, ja soms dieper dan zij die niet zoo lichtelijk aan krenking kunnen denken. Aangeboren kieschheid eerbiedigt dat gevoel. Doe den armen niet den druk uwer vrijgevig heid ondervinden! Niets kwetst pijnlijker dan wanneer een geringe dunk wordt aan den dag gelegd van den beweldadigde. De lioogere stand vooral moet niet door aan den minderen man een bijzonder, minder fijn ontwikkeld gemoeds leven toe te kennen, het zijne er toe bijdragen 0111 deugden, welke allen versieren in hem tot iets bijzonders te stempelen. Het is in de allereerste plaats noodig dat alle invloeden worden tegengegaan, die van den werk man een geleerde, een politicus; een meeting-looper maken. De voorstanders van arbeidsvereenigingen en de bladen op sociaal gebied werkzaam, étiqueteeren met schoone namen zekere geneesmiddelen, die erger zijn dan de kwaal. Morzucht, uithuizigheid, ongodsdienstigheid en lediggang zijn even zoovele schreden voorwaarts in het ontwikkelingstijdperk van den werkman, socialist in den dop, men bedenke dit wel. En de heeren radikalen vervul len hier de rol van hen die de eerste schreden van het onschuldig wicht leiden. Men kome tot helderder opvattingen omtrent het ware volksgeluk; wat daar vreemd is en het in den weg staat, zwere mon af. Geen groote TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1