N#. 44. Zondag 4 Maart. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Yoor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 3 Maart 1888. Donderdagavond vergaderde de commissie welke zich heeft beijverd tot het doen eener extra uitdeeling, aan hen voor wien zulks wenschelijk werd geacht. De rekening desbetreffende vinden onze lezers in eene in dit blad geplaatste advertentie. Wij voegen hieraan toe een woord van lof voor de regeling der verschillende gaven en een woord van dank aan allen die hiertoe het hunne hebben bijgedragen, niet het minst aan den Voorzitter dezer tijdelijke commissie, van wien naar wij meenen de oproeping voor dit plan is uitgegaan en die zich voor het wel slagen zeker veel moeite heeft getroost. Tengevolge der strenge koude en zeker ook door gebrek aan voedsel, werden in de laatste dagen in het vogelenrijk nog al slacht offers gemaakt. Naar aanleiding daarvan werd ons de op merking gemaakt dat men te vergeefs had uitgezien naar eene aansporing onzerzijds om ook de vogels niet te vergeten. Wij erkennen dat wij daaromtrent geen enkel woord hebben gezegd, doch rekening houdende met de bekende liefdadigheidszin der menschen, meenen wij te mogen verwachten dat ook zonder aansporing van onze zijde, velen hunne weldadigheid ook tot de vogels zullen hebben uitgestrekt en door het neer werpen van eenige kruimkens vreugde hebben gebracht in de vogelwereld. Voor de aanbesteding van een te bouwen hofstede in den Prins Hendrik polder alhier, waren ingeleverd 8 inschrijvingsbiljetten, waar van één van onwaarde werd verklaard. Ingeschreven was door A. Geus voor f2475, G. Zoetelief f 2460, C. Zoetelief f 2450, C. A. Broekkamp f 2190, K. Plavier f 2100, Jacob Geus f 1978 en C. Cz. Smit voor f 1847, aan welken laatste het werk gegund is. Als een bewijs van den strengen winter kan zeker wel dienen, dat in de Zuiderzee voor eenige dagen geleden zooveel ijs was, dat men te voet van de vaste wal naar het eiland Wielingen kon gaan. Een onzer plaats- genooten tijdelijk aan den vasten wal vertoe vende, berichtte dat hij zulk een uitstapje had gemaakt. Cocksdorp, 28Eebr. Het gezelschap A.d.A.v.d.H. gaf heden zijn laatste voorstelling in dit saisoen. Niettegenstaande ruw en ongunstig weder bleek het, dat de grond hier wel geschikt is, om een rederijkerskamer te doen bloeien; de opkomst was goed en de gezellige toon, zoo noodig voor een dusdanig gezelschap, uitstekend. Het bleek duidelijk dat hier de uiterlijke welsprekendheid bemind en beoefend wordt. Allen stemden dan ook van harte mede, toen aan het einde van 't programma, de president een woord van dank over had voor hen, die of op 't katheder of op 't tooneel hunne krachten en vermogens ten beste gaven om nut en genoegen om zich te ver spreiden. Uitzonderingen werden niet gemaakt, men leeft en werkt hier gezamenlijk als een van ziel en een van zin om 't bestaande te behouden, te verzorgen en te doen bloeien. Alleen de gebroeders Flessing van den Burg verkregen en verdienden een bijzonderen dank en handdruk. Geheel beiang'loos waren zij tot ons gekomen om eene onverhoopte leemte aan te vullen die door de afwezigheid van een wer kend lid was ontstaan. Moeielijk was hun taak. maar schitterend daarom ook het succes dat zij behaalden en van harte roepen wij ook hen toe tot weder ziens. Oosterend, 2 Maart. Gisteren werd alhier, in het „Wapen van Amsterdam;" eene vergadering van liberale kiezers gehouden, tot oprichting eener Kiezersvereeniging. De leiding had de heer Bouma op zich genomen. Vier leden van het Bestuur der Texelsche Kiesvereeniging waren tegenwoordig. Achtereen volgens traden als sprekers op, de heeren D. C. Loman en P. S. Bakels. De heer Loman sprak over wetten, het dienstig zijn van wetten voor het eene en het onnut van diezelfde wetten voor het andere land. Spreker vergeleek daarbij de Amerikaansche lynchwet met verschillende Nederlan'/sche wetten. De heer Bakels sprak over staat en staatsleven, over de met moeite verkregen vrijheden der Nederlanders en gaf, even als de vorige spreker een opwekkend en aanmoedigend woord ten beste. Ruim vijftig der aanwezigen verklaarden zich tot oprichting eener Vereeniging genegen, waarna kon worden overgegaan tot het vormen van een bestuur. Bij volstrekte meerderheid van stemmen werden gekozen de heeren: P. J. Bouma, W. K. Bakker, J. A. Dijksen, J. Daalder en H. J. Keijser. Tot candidaat voor de Tweede Kamer werd met algemeene stemmen gekozen de heer D. C. Loman, en tot candidaat voor den Gemeenteraad, met meerderheid van stemmen, dehr. J. A. Dijksen. Hierna, de werkzaamheden afgeloopen zijnde, ging de vergadering uiteen. Waal, 3 Maart. 11. Maandag werd de Waalsche schooljeugd een genoeglijke avond bezorgd dooi de gynmastiek-vereeniging „Texla," die belange loos voor de kinderen hare eerste uitvoering her haalde. Eene verrassing werd den kleinen bereid door onzen geachten dokter, den Heer Hoyting van der Vegt, die ook bij deze gelegenheid weer toonde een waar kindervriend te zijn en het jeugdig pu bliek op chocolade, koek en krentebrood onthaalde. Bij koninklijk besluit van 25 dezer is be paald dat de stembriefjes, ter verkiezing van le den der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Dokkum, Goes, Honte- nisse, Oostburg, Zieriksee en Helder, op 6 Maart 1888 en, in geval van herstemming, op 20 Maart 1888 in te leveren, zullen worden geopend on- derscheidelijk op 8 en op 22 Maart 1888. Over de vraag of de buitengewone omstandig heden, welke de indiening van het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijf- den bij de militie te land der lichting van 1883 en voor de zeemilliciens der lichting van 1884 zou den kunnen wettigen, thans aanwezig zijn, liepen in de afdeelingen et Tweede Kamer de gevoelens uiteen. Het bestaan van die omstandigheden be hoorde duidelijker te worden aangetoond, alvorens een deel der bevolking aan niet gering te achten lasten moet worden onderworpen. Hiertegen werd opgemerkt, dat de politieke toe stand van Europa in het afgeloopen jaar voorzeker niet vredelievender is geworden en dat de legers van verschillende mogendheden in den laatsten tijd aanzienlijk zijn uitgebreid. Dat de lasten, wel ke een maatregel, als de thans voorgestelde, op de bevolking zal leggen, weinig drukkend zijn te achten, was, meende men, na de aanneming van het ten vorigen jaren ingediende ontwerp van gelij ke strekking voldoende gebleken. Volgens sommigen had het den schijn, alsof de verlengingswetten tevens moesten dienen om de plaatsvervanging te bemoeilijken. Andere leden daarentegen stelden het op prijs, dat door den Ministei van Oorlog maatregelen zijn genomen om het optreden als plaatsvervanger voor de lich ting van 1888 te vergemakkelijken. Sommige le den zouden, ook in het belang van hen die als plaatsvervanger wenschen op te treden, den ver lengingstermijn van één jaar willen zien ingekort tot tien maanden. Enkele leden drongen er op aan, dat, indien de Regeering de versterking onzer levende stijdkrach- ten, zooals het geval scheen, wilde zoeken in een langeren diensttijd der miliciens, dan ook aan de andere zijde afschaffing der schutterijen of althans verlichting van den dienst daarbij zou worden voorgesteld. „De Koning zoo schrijft de Haagsche correspondent van de Middelb. Ct. verlaat reeds sedert dagen het bed niet. De beste thermometer van ,sKonings welstand is de Staatscourant wanneer deze gedurende een geheele week bijna geen benoemingen vermeldt zooals nu het ge val is kan men wel verzekerd zijn dat de toe stand niet zoo gunstig is. Alleen zeer spoedei- schende stukken worden tegenwoordig aan het Kabinet afgedaan; de Koning teekent die te bed, alle overige hoopen zich tot bergen op zoodat als de Koning weer geregeld zijn handteekening kan zetten er een ware overstrooming van be noemingen zal plaats vinden. Deze soort van stukken vormen natuurlijk bij lange na nog niet de meerderheider zijn zooveel andere, waar van de Staatscourant geen melding maakt en waarvan het groote pupliek niets bemerkt; deze vooral zullen aan Z. M„ na zijn herstel, een ver re van aangename bezigheid verschaffen." Betreffende het verzoekschrift van het be stuur der vereeniging „Schuttevaer" te Enkhuizen, besloot de Raad dier gemeente in zijn-zitting van 24 Februari 1888, vrij te stellen van het betalen van vaar- en havengeld; lo. alle schepen, welke gedwongen worden, hetzij door storm, hetzij ten gevolge van ijsgang, van de haven als vluchthaven gebruik te maken; 2o. alle schepen, welke binnen zeilen, om aan de scheepstimmerwerf herstellin gen te ondergaan. Uit Almeloo wordt gemeld Een voorstel van den heer van Marken uit Delft, om onder behoorlijk protest den arbeid te gen verlaagd tarief te hervatten, is door de fa brieksarbeiders van de hand gewezen. Deze wil len zich volgaarne aan de uitspraak van een scheidsrecht onderwerpen, maar daarvan willen de werkgevers niets weten. Men is thans alzoo nog even ver gevorderd, als vóór eenige weken. In de Woensdag namiddag te Almeloo ge houden vergadering, door de heeren Van Marken en Post bijeengeroepen, werd medegedeeld, dat de firma's Scholten genegen waren eenige wijzi gingen te brengen in het loontarief ten gunste der arbeiders. Voorts willen zij het ziekenfonds overdragen aan eene wettig benoemde werkliedencommité en voor den winkel eene commissie, uit aandeelhou ders en notabelen gekozen. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1