Buitenland. aan den staart had, in vliegende vaart voorbij snellen. Het paard schrikte, sprong op zijde en kwam met het rijtuig in eene sloot terecht. De heer R. en zijne drie medereizigers zijn er niet zonder kwetsuren afgekomen, en de wagen was letterlijk verbrijzeld. De onbezonnen dierenplager die hier de hand in 't spel heeft, zal voorzeker niet gedacht hebben dat zijne grap zulke ernstige gevolgen na zich zou sleepen. In een winkel te 's-Hage trad Maandag ie mand binnen en vroeg den patroon te spreken. Deze was echter niet thuis. Op de vraag der huisvrouw, wat hij verlangde, gaf hij haar te kennen, van eene andere plaats naar Den Haag te zijn gekomen om werk te zoeken en nu nog slechts 18 centen op zak te hebben niet eens toereikend om één nacht onder dak te komen. Ofschoon zij dergelijke praatjes kende ging de vrouw er toch toe over het ontbrekende bij te passen, zeggende dat het haar om 't even was, of zij voor dat bagatel bedrogen werd of niet. Eergisterenavond verscheen de man weer in den winkel enbracht het geld terug. Hij had werk gevonden, zeide hij. Het bedrag werd hem nu van ganscher harte geschonken— en 't was de vrouw nu toch niet om 't even, dat ze een eerlijk man had geholpen. (H. C.) In eene buitengewone zitting van de arron- dissements-reclitb. te Heerenveen, stond Woens dag terecht Trijntje de Jong van Ureterp, de zoogenaamde tweede millioenenjuffrouw verdacht zich aan oplichterij te hebben schuldig gemaakt. Zij bevindt zich reeds eenigen tijd in voorloopige hechtenis. Deftig met handschoenen aan en in een zwart costuum gekleed, verscheen zij ter terechtzitting. Kalm nam zij plaats op de bank der beschuldigden, kalm bleef zij gedurende de geheele zitting, die van 9 tot ruim 3 uur duurde. Daar de getuigen allen uit Duitschland waren (de oplichterij zou te Keulen gepleegd zijn), trad de heer J. N. Valkhoff, schoolopziener in 't dis trict Heerenveen als translateur op. Na het getuigenverhoor nam liet O. M., mr. Reitsma, officier van justitie, requisitoir, noemde haar een gevaarlijke oplichtster, die in '86 't net spande, om daarvan in 1887 te profiteeren. Hij requireerde tegen haar de zwaarste straf, 3 jaren gevangenisstraf en de kosten. Te Asperen doet zich het geval voor, dat een vader met zeven inwonende zoons allen kie zers zijn. Tot toelichting dient, dat de zoons uit het erfdeel hunner moeder ieder meer dan f 10 grondbelasting betalen. De heer Van Marken is na een verblijf van acht dagen teruggekeerd uit Almeloo waar hij te vergeefs getracht heeft eene verzoening tusschen de firma's Scholten en de werkstakers tot stand te brengen. In eene vergadering bijgewoond door 250 volwassen werklieden, bijna allen hoofden van gezinnen, werd door den heer v. M. mede- deeling gedaan van de ui terste tegemoetko ming, die hij van de patroons had afgeperst. Na eenige beraadslaging werd de vraag: Wenscht gij na de gehoorde mededeelingen, dat de werkzaamheden weder zullen worden hervat bij stemming met gesloten briefjes door alle 250 aanwezigen met neen beantwoord. Tegen over deze onverzettelijkheid van beide partijen bleef den heer Yan Marken niets meer over dan te vertrekken, zonder zijn doel te hebben bereikt. Hij stelt zich voor zijne ervaringen te Almeloo, zoo spoedig als zijne overdrukke bezigheden het toelaten in eene brochure openbaar te maken. Inmiddels heet hij in de voornaamste dagbladen de volgende advertentie geplaatst: Werkstaking Almelo. Na onderzoek diep doordrongen van het goed recht der werk stakers tegenover de halstarrigheid van onver zettelijke patroons, van welke meening gedeeld door de overgroote meerderheid van Almeloo's ingezetenen ik nader rekenschap zal geven, doe ik een beroep op de beurs van allen wien het lot der arbeiders ter harte gaat. Men vreeze niet het verzet door luiheid aan te kweeken. De gel delijke ondersteuningen aan de gezinnen zijn en zullen blijven geregeld zoodanig dat slechts de uiterste ellende wordt voorkomen terwijl pogin gen zullen worden aangewend om aan de werke- loozen elders arbeid te verschaffen. Men zende zijne bijdrage klein of groot aan J. C. Van Marken Jr, te Delft. In het gezin van Aalderink te Otterloo (gem. Ede) zijn een tweetal meisjes, van 4 en 6 jaar oud, overleden ten gevolge van trichinenvergif- tiging, door het eten van Amerikaansch spek. De vrouw en de andere kinderen zijn nog onge. steld. De burgemeester van Ede heeft naar aanleiding hiervan de ingezetenen gewaarschuwd tegen het gebruik van varkens vleesch en spek hetwelk niet vooraf goed gekookt en gebraden is. Van bevoegde zijde wordt aan de Arnh. Ct. medegedeeld, dat het bericht omtrent den dood van een tweetal kinderen, die volgens gerucht zouden gestorven zijn aan de gevolgen van het gebruik van trichineus varkens vleesch, onjuist is. Zoodra toch, toen dit bericht ook ter ooren was gekomen van den geneeskundigen adjunct-inspec teur, is door hem onmiddelijk in de afgeloopen week een persoonlijk onderzoek te Otterloo inge steld, en is het dien ambtenaar gebleken, dat de leden van dit armoedige, op de heide wonende gezin aan dysenterie leden. Deze ziekte komt meermalen in Gelderland voor en ook thans, be halve te Otterloo, zijn er een drietal personen in de buurtschap Rekken (gem. Eibergen) aan lijden de. In hoeverre het gebruik van slechte, doorge schoten aardappelen, die, gekookt zijnde, blauw gekleurd op schotel verschijnen, als oorzaak dézer ziekte is te beschouwen, zal hier niet nader worden besproken. Genoeg, dat de verschijnselen bij be- doolde lijders niet die van trichinose waren en dat in het aanwezige in beslag genomen Ameri kaansch spek (hier te Arnhem gekocht), door den geneeskundigen adjunct-inspecteur microscopisch onderzocht, geen enkele trichine is gevonden. Inmiddels zijn de behoeftige menschen rijkelijk van betere voedingsmiddelen, brandstoffen en dekens voorzien dank zij de hulpvaardigheid van enkele braven en nemen thans de nog zieke personen (er waren 9 lijders) allen in beter schap toe. Te Dinteloord ontving dezer dagen een niet onbemiddeld burgerman tot zijne verbazing een brief uit Valencia, geschreven in de Fransche taal. 's Mans verbazing nam nog toe, toen hij door één zijner kennissen op de hoogte gesteld werd van wat de brief behelsde. In dat schrijven meldde hem zekere T. B. Rios een belangrijk geheim. Immers, mijnheer Rios deelde er in mede, dat hij voor ongeveer een jaar door de revolutionaire partij van het eiland Cuba, die zich ten taak had gesteld zich vrij te maken van de Spaansche heerschappij, afgevaardigd was naar Europa, om daar wapens aan te schaffen. Tot dat doel was hem de som van 1,000,000 fr. in Engelsche en Fransche papieren toevertrouwd. Doordat hij gevaar liep wegens aansporing tot muiterij gevat te worden, had hij zich genood zaakt gezien in deze streken zijne cassette met papieren te verbergen. Werkelijk was hij gevan gen geraakt en ziet hij zich genoodzaakt om te gen zijn wil nog eenigen tijd in Spanje te vertoeven. Hij verzoekt nu den ontvanger van zijn schrij ven hem te helpen zijne cassette terug te krijgen, waarvoor hij dezen het vierde van het daarin zijnde bedrag wil afstaan. Ingeval dit aanbod aangenomen wordt, zal de heer Rios inlichtingen geven aangaande de te nemen maatregelen om de cassette weerom te krijgen en aanwijzingen doen omtrent de plaats, waar zij te vinden is. De brieven aan Rios behoeven slechts ondertee- te worden met het teeken I. Onze buitenman zal echter zoo wijs zijn met den heer Rios niet in onderhandeling te treden, ten einde te voorkomen, dat hij „er in loopt." Dat hier aan minder eerlijke bedoelingen moet gedacht worden, was hem duidelijk. UITSLAG DER VERKIEZING van een Lid VOOR DEN GEMEENTERAAD. gehouden Dinsdag den 6 Maart 1888. Ingekomen 524 briefjes. Hiervan waren 3 in blanco. Uitgebrachte geldige stemmen dus 521. Volstrekte meerderheid alzoo 261 stemmen. Uitgebracht waren op de Heeren: W. Mets Tz. 118 stemmen C. Wz. Bakker Jr. 105 S. A. Lap 98 J. A. Dijksen 85 P. Coenr. Bakker 46 H. Bruin 20 S. P. Koning 12 C. Wz. Bakker 9 stemmen, W. Brans 5 stem men, C. Al'oz. Keijser 4 stemmen, G. Geus Hz. en S. Lap ieder 3 stemmen, G. J. O. D. Dikkers 2 stemmen. D. J. van Oyen, S. Alb. de Wijn, J. Slijboom, M. C. Ylas. S. Hin Pz., C. W. Bakker Sr., S. Jz. Keijser, C. Az. Lap, S. C. Lap, P. C. Bakker en H. K. Bruin ieder één stem. Herstemming zal dus moeten plaats hebben tusschen de hh. W. Mets Tz. en C. Wz. Bakker Jr. (Opgave van het stembureau.) In de vorige week is te Londen een maat schappij gevormd met het doel om een vel schrijf papier en een enveloppe met een stuivers-post zegel er op verkrijgbaar te stellen voor een hal ven stuiver. Op het eerste bericht klinkt dit vieemd en zou men zeggen, dat de maatschappij slechts een kort bestaan kon hebben doch de directie wil haar onderneming winstgevend ma ken door op een gedeelte van het schrijfpapier en van de enveloppe plaatsen voor advertenties te verhuren. Door dit beginsel zal de maatschappij niet al leen den halven stuiver op eiken postzegel kun nen verliezen maar nog aan de aandeelhouders een dividend van ongeoeer 20 pet. kunnen uitbe talen, Er is geen twijfel aan of er zal een groot gebruik worden gemaakt van deze goedkoope correspondentie-gelegenheid en het zal een aan zienlijk voordeel opleveren voor de werkende klasse. Wellicht zal er nu ook een standbeeld verrijzen van den uitvinder van dit nieuwe systeem evenals men reeds een bezit van Rowland Hill, den man die de stuiverspost heeft ingevoerd. Dezer dagen ging een deurwaarder met een beambte en een veldwachter eene inbeslagneming uitvoeren bij een molenaar te Rimbeaucourt, in het Fransche Noorderdepartement. Zij werden er ontvangen door drie met sabels gewapende vrouwen, de echtgenoote van den molenaar en hare twee dochters, die hen met den dood dreig den als zij aan iets durfden raken. De heeren dropen onverrichterzake af. Te Kortrijk onderzoekt het gerecht eene reeks van graandiefstallen, sedert jaren daar ge pleegd. Reeds zijn 19 personen deswege onder vraagd. In een enkel huis zijn meer dan 1000 kilogram bloem in beslag genomen. Twee per sonen, behoorende tot geachte familiën, zijn in hechtenis genomen. In China zijn „handelaars", die den zeelieden een voorraad wind voor de reis verkoopen. Ge woonlijk zitten zij aan het strand der zee en bieden den schepelingen hunne diensten aan. Bijna altijd zijn zij met hun beiden. De een zit met een boek in de hand, waaruit hij af en toe eenige woorden voor zich uit prevelthij heeft een platte muts op 't hoofd en draagt een gewaad met tallooze plooien. De ander zit tusschen twee vischkorven en heeft ook een platte muts op 't hoofdzijn bovenlijf is meestal onbedekt. Hij heeft een groote lederen zak in de hand, die met lucht ge vuld is. Uit dezen zak laat hij, in verhouding tot het geld dat men hem geeft, meer of minder lucht stroomen, waarbij hij herhaaldelijk met een groote hamer op den grond slaat, om den geest der winden naar de aarde te doen afdalen. Omtrent de mijngasontploffing in hetSaar- brücker kolendistrict worden de volgende bijzon derheden medegedeeld De mijn ligt nauwelijks 2 kilometers verwijderd van de groeve Kamphausen, die drie jaren geleden door een verschrikkelijk ongeluk bekend is gewor den, en is thans 550 tot 600 meters diep. Deze buitengewone diepte laat het verzamelen van ge vaarlijke gassen gemakkelijk verklaren. Er waren 70—80 mijnwerkers naar beneden afgedaald. Zij hadden hun dagtaak bijna volbiacht, toen plotse ling het gas ontplofte en het kolenstof, waarmede de lucht in de gangen altijd bezwangerd is, in brand geraakte. Voor zoover men tot nog toe kan nagaan, zijn 41 mijnwerkers gedood en eenige zwaar gewond. Slechts zeer weinigen, die op de meest verwijderde plaatsen aan het werk waren, konden met inspanning van alle krachten de mijn schacht nog bereiken en zoo hun leven redden. Anderen daarentegen moeten, kort voordat het ongeluk plaats had, de mijn verlaten hebben en daardoor aan een wissen dood zijn ontsnapt. De kracht van de ontploffing was zoo hevig, dat niet alleen de gangen gedeeltelijk instortten, maar ook de kolenwagens, die van eikenhout met stevige ijzeren banden zijn gemaakt, voor het meerendeel verbrijzeld werden. IJzeren sporen en assen van wagens waren als stroo geknakt. De lijken van de betreuienswaardige slachtoffers verkeeren in een verschrikkelijken toestand. Koolzwart, gedeel telijk tot op het gebeente verkoold, liggen zij in eene kamer naast elkaar. Enkele waren zoo ver minkt, dat ze door hunne bloedverwanten niet meer herkend werden. De ramp is voor de na bestaanden zooveel te grooter, daar de verongeluk ten, met slechts weinig uitzonderingen, huisvaders zijn van talrijke gezinnen. Van een gezin zijn er drie broeders onder de werklieden, wier lijken ge vonden werden. In de Vereenigde Staten is weder eene be langrijke werkstaking ontstaan; 1600 machinisten

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2