N#. 47. Donderdag 15 Maart, A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Dienstregelingen. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschildvia de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen, na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelyks: 'srnorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 'smorg. 4.30, 8 uur, en 'snam. 3 uur. Helder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Helder 'smorg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Helder Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 8 uur. Aankomst Helder middags ruim 4 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8-12, 1—3 en van 5.30-7.30. Op Zon- en feestdagen van 8—9 en 1—3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Buslichtingen. Voor Eierland, de Cocksdorp, Vlieland en Ter schelling 's morgens 7.45. Voor Oudeschild, den Hoorn, Helder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 14 Maart 1888. De vergadering van het depart. Texel der M. t. N. v. 't A., Maandagavond gehouden, was gewijd aan bespreking van de belangen der Alg. Bewaarschool. In die vergadering werd door de comm. over genoemde school, bij monde van den penning meester, rekening gedaan over het afgeloopen jaar en door den secretaris een kort verslag betreffende die inrichting gegeven. Bleek uit een en ander en uit verdere be sprekingen het nut dezer inrichting, met leed wezen merkte men op dat door sommigen de zoo noodige financieele steun werd ont houden. Vol moeds meende men echter te moeten voortgaan, vertrouwende dat het goede dezer inrichting, hen, die hunne bijdragen nog niet hebben kenbaar gemaakt, moge aansporen alsnog van hunne belangstelling te doen bhjken. Door de duisternis misleid, kwam Zon dagnacht iemand, per rijtuig naar een nabij gelegen dorp huiswaarts willende keeren, met zijn voertuig zoodanig met een der boomen bij de Vischmarkt alhier in aanraking dat wagen en paard geheel omsloeg. Gelukkig kwam spoedig hulp opdagen en kwamen de passagiers met den schrik vrij. Wij herinneren onzen lezers dat Don derdag a. s. de veemarkten op Texel wederom aanvangen en vervolgens lederen Maandag worden gehouden. Aan het examen ter bekoming van acten voor lager onderwijs zullen den 4 April van hier deelnemen Voor onderwijzer Fr. Bosland, C. J. Roeper en Joh. Muller. Voor onderwijzeres: E. Visser en A. Koster allen leerlingen aan de normaalschool alhier. De beide laatsten zullen 16 Maart examen doen voor de handwerken. Koog, 14 Maart. Gistermorgen strandde achter de Westen een Hollandsche vischsloep, bemand met 8 koppen, afkomstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren, ofschoon een der opvarenden veel van de koude te lijden had, zoodat hij, naar men zegt, er bijna het leven bij had in geschoten. Gistermiddag met laag water was men bezig met het lossen van de voorhanden zijnde visch. Bij goed weer hoopt men het heden verder voor te zetten. Oosterend, 15 Maart. Zaterdag, 10 Maart, hield de liberale kiezersvereeniging alhier in „het Wapen van Texel" eene vergadering. Het bestuur, bestaande uit vijf personen, be noemde uit zijn midden de heeren P. J. Bouma, J. Daalder en W. K. Bakker respectievelijk tot president, secretaris en penningmeester. Vervolgens werden door den president de hee ren S. T. Land en W. Mets Tz., candidaten voor de Tweede Kamer en voor den Gemeente raad, besproken; waarna met algemeene stem men besloten werd, bij de herstemming op 20 Maart, bovengenoemde heeren te kiezen. De opper-ceremoniemeester maakt be kend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het hof voor den tijd van vier weken, ingaande 10 dezer, den rouw heeft aangenomen, te wetentwee weken middelbaren en twee weken lichte rouw, wegens het overlijden van Zijne Majesteit den Keizer van Duitschland, koning van Pruisen. Z. M. de Koning heeft, naar wij vernemen, aan den adjudant-generaal der marine, chef van Hds. Militaire Huis, vice-admiraal Jhr. J. H. Capellen, opgedragen het rouwbeklag over te brengen aan het Berlijnsche Hof en Z. M. te vertegenwoordigen bij de begrafenisplechtigheid van Z. M. den Keizer van Duitschland en koning van Pruisen Wilhelm I. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei a.s., te Helvoetsluis, een vergelijkend examen zal worden gehouden voor adspiranten Machinist-leerling der 2e klasse bij de zeemacht, waartoe zestien plaatsen worden opengesteld. Hiervoor kunnen alleen in aanmerking komen jongelingen, die geboren zijn in de jaren 1870, 1871, 1872 of 1878. Bij kon. besluit is eene commissie van geneeskundigen en spoorweg-ambtenaren be noemd tot voorbereiding eener reorganisatie van den geneeskundigen dienst op de spoor treinen, ten einde bij ongelukken steeds hulp te kunnen verleenen. Als maatregel van bezuiniging wordt met 16 Maart a. s. de helft der machinisten, werkzaam op de rijks werven bij de conser vatie der reserveschepen, op non-activiteit gesteld. De heer W. Rooseboom die zoowel in zijn oud-district Arnhem als te Rotterdam werd gekozen tot lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, zal voor eerstgenoemd district zitting nemen, terwijl jhr. mr. F. A. J. van Asch van Wijk, gekozen te Amersfoort en Kampen voor laatstgenoemd district zal optreden. Nieuwe verkiezingen moeten alzoo te Rot terdam en Amersfoort plaats hebben. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft, gevolg gevende aan een besluit der algemeene vergadering, de aandacht der besturen der verschillende departementen gevestigd op het teekenonder- wijs, gelijk dit o. a. te Leeuwarden wordt ge geven met het doel voor volwassen ambachts lieden de gelegenheid te openen om zich onder goede leiding te oefenen in het teekenen voor hun ambacht of het onderwijs daarin reeds ontvangen, voort te zetten. Van de wijze waarop dit teekenonder wijs te Leeuwarden is ingericht, geeft het hoofd bestuur in zijn schrijven een overzicht. Het herinnert er aan dat ook op andere plaatsen, o.a. te Arnhem, met goeden uitslag pogingen zijn aangewend tot betere organisatie van het teekenonderwijs en hoopt weldra te vernemen dat in dezelfde richting ook door departemen ten der Maatschappij is en wordt gewerkt. -- De administratie der kolonie te Willemsoord, heeft het plan reeds in uitvoering gebracht, door den aankoop van enkele exemplaren, om het rundvee gelijk te hebben wat vorm en kleur be treft. Donker zwartbont met een wit plekje voor den kop en 4 witte pooten is uitwendig vereischte. Daarbij wordt ook nog gelet op den melkspiegel, de horens, enz. Men hoopt daardoor geschikt vee voor het buitenland aan te fokken. Het comité voor de Nederlandsche bedevaart naar Loreto en Rome deelt mede, dat die bede vaart verzekerd is. Ruim 150 hebben zich ter deelneming aangemeld. De gelegenheid tot deel neming blijft nog tot 15 Maart open. Naar het N. v. cl. D. uit goede bron ver neemt vorderen zoowel de onder- als de boven bouw van de ruim 300 Meter lange kolossale ijze ren kapwerken over het ingewikkelde sporennet, de drie perrons en de onderaardsche drie personen- en goederentunnels met hunne in- en uitgangs- trappen van en naar de perrons van het nieuwe Centraalstation te Amsterdam naar wenschde twee aannemerfirma's ontwikkelen daarbij onder de onmiddellijke leiding van de directie der Staats spoorwegen de meest mogelijke energie en werk krachten, zoodat zelfs het zonlicht des morgens vroeg en des avonds laat door electrisch licht wordt vervangen. Menigmaal worden de aanne mers des avonds tot in de nachtelijke uren zelf TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1