W\ 48. Zondag 18 Maart. A®. 1888. Advertentieblad. Nieuws- en Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. TEXEL, 17 Maart 1888. De veelvuldige sneeuw, welke in de laatste dagen ook hier is gevallen, veroorzaakt veel ongerief, op verschillende plaatsen zijn de wegen onbegaanbaar, waardóór het verkeer is belemmerd; het schaapvee dat op het land vertoeft, is niet buiten gevaar, doordien de sneeuw slooten en kolken bedekt, en wordt een duur artikel voor de resp. eigenaars, door dien het land weinig voedsel biedt; ook voor de haringvloot welke Woensdag langs de kust vischte, was de sneeuwstorm niet van gevaar ontbloot, sommige vaartuigen geraakten tegen Onrust en anderen tegen de Hors, waardoor ze averij bekwamen of vol water geraakten, gelukkig gingen geen menschenlevens ver loren. Zeker ook tengevolge van het ongunstige weder was Donderdag geen enkel beest ter markt aangevoerd, wat wel tot de zeldzaam heden behoort. De bemanning van de achter de Westen gestrande vischsloep is, naar wij vernemen, naar Zeeuwsch-Vlaanderen teruggekeerd. Het vaartuig is wellicht verloren, men zal er van bergen wat mogelijk is. Als een wel der vermelding waard feit deelen wij mede, dat 20 Maart a.s. P. Eelman den dag hoopt te herdenken, dat hij gedurende 25 jaren bij den heer Koorn in betrekking is. Bij het Donderdag jl. gehouden examen ter verkrijging van de acte nuttige handwerken te 's Hage slaagden van hier de dames: C. Heeroma, A. Koster, E. Visser, M. Mentz en W. Mentz. Allen leerlingen van Mej. Enklaar, onderwijzeres alhier. De drie eerstgenoemde tevens leerlingen der Rijksnormaallessen alhier. De aanleiding tot de vergadering der Vrijzinnige Iviesvereeniging, welke gisteren avond werd ge houden, was de a.s. herstemming van een lid voor de Tweede Kamer, zooals de Voorz. in zijn ope ningswoord mededeelde. Na de opening gaf de Voorz. eenige beschou wingen over den tegenwoordigen politieleen toe stand ten beste, waarin hij het ontstaan, doel en streven der anti-liberale partijen helder uiteenzette en ten slotte schetste wat ons in de naaste toe komst van die partijen te wachten staat. Met belangstelling en groote aandacht werd die rede door de aanwezigen aangehoord. Na een oogenblik pauze werd de vraag ter sprake gebracht, welke houding de Vereeniging zal aan nemen bij de a.s. herstemming. Deze vraag lokte tot geene discussiën uit. Na eenige inlichtingen omtrent den heer Land, be sloot de vergadering bij acclamatie, dat de ver eeniging de candidatuur van den heer Land zal bevorderen. Nadat nog de Secretaris een woord van opwekking en aansporing had gesproken, werd deze vergadering gesloten. Na het sluiten der vergadering werd ter sprake gebracht de herstemming van een lid van deD gemeenteraad en daarvoor krachtig aanbevolen de heer W. Metz Tz. Door tusschenkomst van de agenten der N. A. S. M., Koning co alhier vertrekken heden van Amsterdam per s.s. „Zaandam" naar Ame rika de volgende personen van Texel: Cornelis Vlaming, Albeit Bruin, Cornelis Bremer, vrouw en 4 kinderen, Jacob S. Bakker, Arie Eelman, vrouw en 8 kinderen. 24 Maart a.s. hebben plan ook daarheen te gaan en wel van Amsterdam per s.s. Schiedam: Cornelis Selser, Pieter Bakker, vrouw en 4 kinderen, C. Hartog, 9 Albert Scliagen, 8 Klaas Krijnen en vrouw, (allen van Texel) Dirk Bakker, vrouw en 2 kinderen. Op 31 Maart denken van Rotterdam te gaan per s.s. Leerdam de volgende personen van hier: C. Loman, C. Kievit, D. Dros, M. Kievit, Martina Langeveld, Sijb. Keijser, vrouw en dochter, P. W. Koning. Oosterend, 16 Maart. De Oosters ondervinden ook den last van den sneeuwstorm; tusschen de tuinwallen ligt alles vol, de weg is onbegaanbaar. De omroeper gaat lieden morgen hier ronden roept „Een vrindelijk verzoek van de Oosters of de iongens van middag helpen willen de weg open te maken Oudeschild 16 Maart. Voor de kiezers alhier trad gisterenavond in 't lokaal,, Zeven Provinciën" de Heer Bakels op, met eene keurige improvisa tie. Op populaire wijze gaf de spreker verklaring van velerlei dingen, die met Staatsbestuur en re geering in verband staan. Met bijzonder genoe gen werd de spreker gehoord. Het orgel door de Herv. Gem. alhier aan geschaft, is reeds in het kerkgebouw geplaatst. Naar wij vernemen zal 't, ijs en weder dienende, den 2n April a. s. in gebruik worden gesteld. De godsdienstoefening zal dan worden geleid door Ds. D. Post, voorheen predikant te Oudeschild, thans te Hoorn. Na een aa- weken open water voor de kust te hebben gehau, zit er thans weer een breede strook oud ijs voor den wal en sluit de haven geheel in. Voor zeil vaartuigen is de toegang naar de haven of het uitzeilen, onmogelijk ge worden. Als een bewijs hoeveel ijs er nog in de Zuiderzee zit meldt men dat Zondag de sleep boot „Overijssel" en de stoombooten „Deventer Packet", „Burgemeester van Marle" en „Salland" er eerst, na gedurende vier uren uit het Keteldiep onophoudelijk op het ijs te hebben gebeukt, er in geslaagd zijn open water te vinden. Op vele plaatsen waar twaalf voet water stond zat het ijs nog aan den grond. (Zw. Grt.) De Gemeenteraad van Edam heeft benoemd eene permanente commissie van drie leden (de heeren Keuben, Tuijn en Willderdink) om ter gemoetkoming aan de behoeften der visschers te Volendam, bij de regeering aan te dringen op de meest spoedige indiening van het toegezegde wetsontwerp tot herziening der visscherij in zake den wonderkuil. Uit Maastricht wordt gemeld dat de Maas aldaar een dreigend aanzien heeft gekregen en eene hoogte heeft bereikt, die bij den geringsten was, de rivier buiten hare oevers doet treden. Reeds zijn eenige buurtwegen en velden onder- geloopen en staan de fabrieken en molens, die door het water van Maas en Jeker gedreven worden, stil. Ook de scheepvaart op het zijkanaal nauwelijks geopend, ondervindt door den hoogen waterstand belemmering. Volgens een later bericht heeft de vrees voor overstrooming zich verwezenlijkt. De rivier is buiten hare oevers getreden en heeft behalve laaggelegen velden ook de dorpen Heugem, Borg- bare en Itteren overstroomd. Het water staat op den Ileerderweg en bedreigt den rijksweg naar Nijmegen. Nadere berichten melden: De Maas is vallende en hiermede het gevaar voor verdere overstroo ming voorshands geweken. Hoewel de stand der rivier nog vrij hoog is de peilschaal teekent 45.55 M. boven A. P. geeft de ingetreden weers gesteldheid nochtans reden om gerust te zijn, welke gerustheid nog wordt versterkt door de be richten van de Boven-Maas, die alle gunstig luiden. Voor den winkel van den heer A. W. Heij- nen, opticien, Noordeinde te 's Hage, was gister aanhoudend een oploopje van kijkers. Voor het raam is n.l. tentoongesteld een schilderstuk, dat als men er recht voor staat, Keizer Wilhelm te zien geeftden toeschouwer rechts geeft het Bismarck en den toeschouwerlinks Keizer Frederik te aanschouwen. Men schrijft uit Ter Apel 10 Maart: De turfvaart is na den hevigen dooi der laatste dagen hervat en wel in zeer levendige mate, Het blijkt dat de brandstof in de noordelijke steden zoo goed als op was; ook hebben vele schip pers, die juist voor den laatsten winter ter be stemde plaatse aankwamen zeker goede zaken gemaakt. Te Groningen is althans het honderd tal turven van 8 tot 11 stuiver gestegen. Men verwacht eene snelle opruiming van de in het veen toch al niet overgrooten hoeveelheid turf. In den nacht tusschen Zondag op Maandag is nabij Grevenbicht a. d. Maas een schip met ballast gezonken. De twee op het vaartuig aan wezige personen hebben den geheelen nacht op het dek doorgebracht tot aan de borst in het wa ter en vastgeklemd aan den mast. Bij het aan breken van den morgen wisten zij met levensge vaar een achter aan het schip verbonden bootje machtig te worden en daarmede naar Greven bicht te roeien alwaar zij op dit oogenblik liefde rijk woiden verpleegd. Voor onderwijzer te Tjerkgaast, jaarwedde f 450, meldden zich 32 sollicitanten aan. Een hunner vraagt nu reeds voor de 90ste maal om eindelijk ook eens in aanmerking te komen. De keizerin van Oostenrijk en de aarts hertogin Valéria zullen, volgens de „Temps" dezer dagen naar Amsterdam gaan en zich onder behandeling van Dr. Mezger stellen. Volgens een schrijver uit Almeloo zouden de heeren Scholten Co., die geene spoedige hervatting der werkzaamheden voorzien, reeds met alle arbeiders hunne rekening hebben ver effend en de wevers hebben uitgenoodigd hunne gereedschappen van de fabriek af te halen. Ver scheidene arbeiders zijn reeds naar elders vertrok ken de meesten naar Ibenbüren (Hanover), waar overvloedig werk voor wevers moet zijn. Binnen enkele dagen zal bij den heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem eene 'brochure verschij nen, getiteld „De Werkstaking te Almeloo," door J. C. Van Marken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1