Buitenland. Marktberichten ïri iii S. T. LAND. S. T. LAND. S. T. LAND. AI) VERTEN TIEN. Alb. Bruin. Met den stand der werkzaamheden in zake de herziening van de belastbare opbrengst dei- ongebouwde eigendommen waaraan reeds zes ja- 3-en gewerkt is, zoo schrijft men aan het D. v. 2. H. van bevoegde zijde is het nog zeer ach terlijk gesteld. In Gelderland althans en zoo zal diet in andere provinciën ook wel zijn, zijn schat tingsdistricten, waar men het gansche jaar 1100- digheeft om de afschutting te velde te verrichten De uitkomsten hiervan worden op het terrein in zakboekjes gebracht vervolgens gaan die boekjes naar het bureau van den voorzitter waar de in houd in staten en kohieren wordt gebracht; dan worden er aan de grondeigenaren kennisgevingen geschreven en met al dat werk verloopen maan den en maanden. Daarop volgt de ter visieleg ging gedurende 30 dagen gevolgd door de recla mes en de herschattingen zoodat men nu reeds tamelijk zeker kan zeggen dat de heffing van de grondbelasting naar de nieuwe wet in 1890 nog niet geschieden zal. Men wijt den tragen loop van zaken aan de hoofd commissie die geen gang in het werk heeft. Moge lijk zal nu door het optreden van een nieuwen voorzitter den commissaris des Konings in Noord- Holland meer spoed worden gemaakt. In een effectenkantoor te Rotterdam is in gebroken. De daders, die vermoedelijk op geen andere wijze het kantoor konden bereiken, lieb- in een portaal van het bovenhuis, dat onbewoond is, met allerlei soort van breekijzers, die in het portaal gevonden zijn, een gat door den muur geslagen en vervolgens getracht de kluis, waar in de brandkast staat, te openen, hetgeen blijk baar niet is gelukt; er is dan ook niets ontvreemd. Het is ten duidelijkste gebleken, dat men hier te doen heeft met zeer gevaarlijke sujetten. De politie houdt zich natuurlijk met een ge streng onderzoek bezig. Het driemast-stoomschip „Vega" van Bergen, geladen met kopererts en bestemd voor Antwer pen, is op de Ooster, nabij Brouwershaven gestrand. De equipage, 16 man, is door den loodskotter no. 6, schipper van der Ham, opgenomen en te Hellevoetsluis aan wal gebracht. Naar de „G. Crt." verneemt, hebben de stads- geneesheeren te Gouda bij den gemeenteraad hun ontslag ingediend naar aanleiding van het voor stel van B. en Ws. om bij het Burgerlijk Arm bestuur een klachtenboek open te stellen voor behoeftige patiënten. Uit de Betuwe schrijft men: Tot heden hoort men zoogoed als niets van den tabakshandel, zoodat de planters wel reden hebben tot klagen. Moge het tabaksgewas van 1887 niet zoo goed zijn als anders, andere jaren zou men het nog, ware het dan ook tegen matigen prijs hebben kunnen verkoopen, doch thans is er in het ge heel geen vraag. Geen wonder dan ook dat zich menige tabaksboer afvraagt: of hij zich nog lan ger met de teelt van tabak zal bezig houden of zich niet liever op een ander gewas als beetwor telen neemt hier dan ook zeer toe en voor het aanstaande gewas zijn een aantal contracten ge sloten. In de fabriek van den heer Könings te Swal- men (Limburg), is in bewerking een kermis ver makelijkheid van geheel nieuwe constructie, nl. een draaimolen op hoogst vernuftige wijze sa mengesteld behalve paarden wier galop zeer na tuurlijk is nagebootst bevat zij twee prachtige equipages en twaeluchtballons met schuitjes waarin plaats voor 8 personen. Het prachtstuk toe'oehoorende aan den heer Karei Benner, dat voor de eerste maal met de aanstaande paaschdagen te Zwolle op de paasch- wei zal prijken vertegenwoordigt eene waarde van ongeveer f27000. Daar er binnenkort een begin wordt gemaakt met de werken tot aanleg van het kanaal tus- schen de Noord- en Oostzee, wordt in de Duitsche bladen de aandacht gevestigd op de bepalingen der kanaalcommissie betreffende de aanneming van werklieden. Daarin komt o. a. het volgende voor: Aangenomen worden alleen mannelijke werk lieden boven de 17 jaar oud. Wanneer de vader met zijne zonen werk aanvaardt, dan is voorde zoons de leeftijd van boven de 15 jaar voldoende. Vrouwen of meisjes worden niet aangenomen. Bij gelijke bekwaamheid wordt aan Duitschers de voorkeur gegeven boven vreemdelingen. Anar chisten of socialisten, hetzij tot eene van die par tijen behoorende, hetzij aan hare bedoelingen be vorderlijk zijnde, mogen niet in aanmerking ko men. Wie na zijn aanneming op eenigerlei wijze bevorderlijk is aan socialisme of anarchisme, wordt onmiddellijk en zonder eenige voorafgaande waar schuwing ontslagen. Met iederen werkman per soonlijk wordt een contract gesloten. Gehuwden, die hun gezin medebrengen, moeten zeiven zorgen voor huisvesting en voeding. Alle overigen zijn verplicht, in de daartoe opgerichte barakken "te wonen en aan het aldaar verstrekte middagmaal deel te nemen. Voor huisvesting en middagmaal wordt de kostende prijs afgehouden van het loon. (N. E. Ct.) Ondanks de uitgebreide politiemaatregelen en de militaire hulp kon men te Berlijn den ge weldigen aandrang tot den Dom, waar het lijk van Keizer Wilhelm was tentoongesteld, niet bedwingen. Trots sneeuwjacht en koude verdrong zich de menigte er van den vroegen ochtend tot den avond, onophoudelijk. Door het gedrang der honderdduizenden zijn in den omtrek van het gebouw reeds verscheidene ongelukken voorge^ vallen, en met het oog daarop heeft men in de nabijheid posten tot het verleenen van genees kundige hulp opgericht. Ernstige onheilen vielen er echter niet te betreuren. Tot in de meest afgelegene wijken der hoofd stad zijn teekenen van diepen rouw op te mer ken. Zelfs de koetsiers hebben hunne zweepen met zwart krip omstrengeld en op de tramwagens staan zwarte vlaggetjes. Alle dames zijn in den rouw en zelfs uit den minderen burgerstand ziet men geen mannelijk persoon zonder een teeken van rouw aan arm of hoed. De Engelsclie geestelijken zijn, evenals vele hunner ambtgenooten elders, tegenstanders van de doodenverbranding. De bisschop van Man chester maakt echter een uitzondering. Hij ver klaarde onlangs, in een te Blackpool gehouden redevoering, dat de vraag of men de dooden zal begraven of verbranden een vraag van gevoel en volksinzicht is, maar dat zij met de Christe lijke leer niets te maken heeft. Nader wordt gemeld, dat bij de jongste stormen in het kanaal „City of Corinth" die met de „Tasmania" in aanvaring kwam, gezonken is en dat daarbij waarschijnlijk 28 personen zijn omgekomen. Nabij 't eiland Wight strandde verder de „Sirenia" 2 der opvarenden kwamen in de golven om en evenzoo 3 man van de „Brighstone reddingsboot," die te hulp was gekomen. Een vijf jaar geleden werden de wolven in Frankrijk zoo talrijk dat de regeering het noodig oordeelde eene belooning uit te. loven voor hun uitroeiing. In 1882 werden vierhonderd drieën twintig wolven gedood in 1883 duizend driehon derd zestien; in 1884 duizend vijfendertig; in 1885 negenhonderd en in 1886 zevenhonderd zestig. De belooningen zijn nu tweehonderd francs voor het dooden van een wolf, die menschen heeft aangevallen, honderdvijftig voor een jong, hon derd voor een mannelijk en veertig voor een vrouwelijk dier. Scliagen, 15 Mrt. Aangevoerd Paarden a veulen a Ossen a Stie ren a ,10 magere Geldekoeien ƒ85 a 120, 12 vette dito ƒ140 a 215 2 Kalf koeien ƒ100 a 150 vaarzen dito a 90 nucht. Kalveren 3.— a 8; Graskalveren a Varkens ƒ9.—a 14.— Biggen ƒ5.- a 8.-, vette Schapen a magere dito a ,50 O verhouders 10.— a 17.— Rammen -a -Lammeren a Kipeieren 3, - a 3.50 per 100 stuks. Leiden, 16 Mrt. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks 9 Stieren ƒ48 a ƒ106 Veulens a 33 Kalfkoeien ƒ114 a ƒ240 58 Melkkoeien 101 a ƒ225 72 Varekoeien 88 a 190 130 Vette koeien 116 a 250 26 Vette kalveren 31 a 69122 Magere kalve ren 2.50 a 7. 8 Graskalveren 20 a 28. 130 Vette schapen 18 a 27. - Magere schapen a Paarden a Magere lammeren a Vette jarige dito a .62 Magere varkens 17 a ƒ34. 14 Biggen ƒ4,75 a ƒ13.— Londen, 15 Mrt. Aangevoerd 300 Runderen 1000 Schapen en Lammeren, 60 Kalveren en Varkens. Men noteert: beste Runderen35 a 70 ct., Schapen en Lammeren 50 a825 ct., Kal veren 45 a 775 ct., varkens 35 a 525 ct. IJniuiilen, 15 Mrt. Heden aan den afslag 2 loggers met besomming van f150-300. Prijzen Tarbot f 10, gesorteerde Tongen 75 ct, per stuk; Schol f 12 a 26 per 50 KG. 30-jarige Eclitvereeniging van onze geliefde ouders FREDRIK DIJKSEN Jz. TRIJNTJE VAN HERT. Hunne dankbare Kinderer en Behuwdzoon. Eljerland Texel, 18 Maart '88. Op 19 MAART hopen onze geliefde ouders C. BOON D. WEGMAN, hunne 25-jarige Eclitvereeniging' te her denken. Uit naam hunner dankbare kinderen. Nabij den Burg, (Texel.) jP* Op MAANDAG 19 MAART a.s. hopen wij te herdenken de 25-jarige Eclitvereeniging' van CORNELLS BOON DETJE WEGMAN. Namens Broeders en Zusters. Den Hoorn, 18 Maart 1888. Ondertrouwd JACOB Jbz. ROEPER Jr. en JANNETJE BAKKER. Texel, 16 Maart 1888. De ondergeteekende roept bij zijn vertrek naar NOORD-AMERIKA een HAR T E L IJ K V A A R W E L toe aan familie, vrienden en bekenden, zoowel binnen als buiten deze gemeente. In de vergadering van 16 Maart is met algemeene stemmen besloten bij de aanstaande herstemming voor 't lidmaatschap van de Tweede Kamer aan te bevelen den Heer Dringend worden alle kiezers, die liefst niet aan den leiband van het kerkelijk gezag willen loopen, uitgenoodigd, daarvan getuigenis te geven door in overgrooten getale aanstaanden Dinsdag hunne stem uit te brengen op den Heer Gij hebt de keus tusschen hem,"een bekwaam, door en door liberaal man, van wien wij niets dan gunstige getuigenissen vernemen en den candidaat der verbonden katholieken en Anti revolutionairen. Toont dat wij allen één van zin zijn in het handhaven van de verkregen vrijheden en rechten van het volk. Eendracht maakt macht. Stemt dus eenparig den Heer Het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging op Texel. P. S. BAKELS. F. KEIJSER. D. C. LOMAN. M. STAM. Aug. KEIJSER. EN EN EN ■ge

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2