N°. 49 Donderdag 22 Maart. A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Dienstregelingen. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Yoor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 10 uur op den dag- der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatEuro op Texel. WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschild, via de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen, na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelijks: 'smorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 'smorg. 4.30, 8 uur, en 's nam. 3 uur. Helder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Helder 'smorg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Heider-Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 8 uur. Aankomst Helder middags ruim 4 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8—12, 1—3 en van 5.30—7.30. Op Zon- en feestdagen van 8—9 en 1—3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Buslichtingen. Voor Eierland, de Cocksdorp, Vlieland en Ter schelling 's morgens 7.45, Voor Oudeschild, den Hoorn, Helder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger Maandag Dinsdag Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. De redactie van de Verzekeringsbode verzoekt ons op te nemen het volgende, voorkomende in haar nummer van 10 dezer: i\og' eens Statistiek voor Brandverzekering;. „In den onlangs door ons opgemaakten staat van 890 branden, die in het vorig jaar hebben plaats gehad, komen er het meest voor in de maand Augustus, nl. 108, terwijl er in November, December en Januari slechts respectievelijk 54, 56 en 58 worden gemeld. Opmerkelijk is het, dat juist in de maanden, wanneer door het ge bruik van zooveel meer vuur en licht dan in den zomer, en er dus zooveel meer oorzaken van brand kunnen worden gevreesd, de uitkomst zoo ten nadeele van de zomermaand was. Juli en October bleven elkander gelijk met 70. April daarentegen telde er 92; zulks waarschijnlijk ten gevolge van het allengs vuil worden der schoor- steenen, door het stoken in de daaraan vooraf gaande maanden. De inrichting van stookgelegen- heden laat bovendien op het platteland veel te wenschen over; van dit aantal 92 komen er voor rekening van het platteland alleen 77. De overige maanden wijzen ongeveer een zelfde cijfer aan van pl.m. 80 branden. Onder de 640 branden voor het platteland aangewezen, komen voor 265 boerderijen of landbouwrisico's en blijkt uit het staatje, dat, terwijl de steden in de win termaanden het meest door brand hebben te lijden, dit op het platteland juist in den zomer het geval is. Eene belangrijke factor zal echter wel zyn, langdurige droogte en ten gevolge daarvan, op sommige plaatsen, gebrek aan water. De oorzaken van deze branden worden in den regel als onbekend gemeld. Slechts 15 maal werd de bliksem als oorzaak opgegeven, en waar we gerust kunnen aannemen, dat, wanneer daar toe maar eenigszins kans bestaat, brand aan blik semslag wordt toegeschreven als de meest onschuldige oorzaak, kunnen we gerust aannemen, dat zich die gevallen tot bovengenoemd aantal hebben beperkt. Meestal brandden de gemelde bouwhoeven totaal af. Rietendakendie zoo dikwijls aanleiding gaven tot uitbreiding van het ongeluk, wanneer zullen wij daarvan geheel worden verlost Hooi bergen, stoom-, dorsch- en maai werktuigen, het toenemend gebruik van petroleum, geïsoleerde ligging der Risico's, dikwijls totaal gemis aan bluschmiddelen of deze laatste op zeer verren afstand, gevoegd bij de moeielijkheid, die het den assuradeur oplevert, om eventuëele kwade trouw of grove nalatigheid te constateeren, door dien meestal alle bewijs van schuld reeds ver nietigd is, voordat brandweer of autoriteit op de plaats van het onheil komen, doet het ons we zenlijk niet verwonderen,, dat landbouwrisico's, hoe langer hoe moeielijker kunnen worden onder gebracht en slechts tot klimmende premie nemers vinden, terwijl vele Maatschappijen deze risico's geheel van haar bedrijf uitsluiten. Ter nadere illustratie van het bovenstaande zal niet onbelangrijk zijn te vernemen, dat van de kleinere gemeenten in het afgeloopen jaar werden medegedeeld, alleen van Didam 11 branden, van Haaften 7, van Kaatsheuvel 6, van Echt 5, van Noordwolde 4, van Renkum 4, van Bergum,Bokstel, Haren, Schagen en Wij he ieder 5 branden. Voorts ontstond op vele plaatsen tweemaal brand. Een aantal bijzonderheden zouden aan boven gemelde kunnen worden toegevoegd, waarvan eene nadere beschouwing van belang zou zijn voor den brand verzekeraar, omstandigheden waaronder, dag en uur wanneer brand ontstond, daar de berichten in dagbladen daaromtrent meestal onvolledig zijn. Uit het bovenstaande reeds zal blijken van hoe groot belang het is, wanneer eene volkomen be trouwbare statistiek kan worden aangelegd. Dat de R e g e e r i n g deze zaak ter hand nemen zal, zal nog wel langen tijd tot de pia vota blijven behooren. Toch zou van particuliere zijde zeer veel kunnen worden gedaan, wanneer allen, die met brand verzekering in betrekking staan of omtrent plaats gehad hebbende branden bijzonderheden kunnen mededeelen, berichten 'aan de Redactie van dit blad willen toezenden wij stellen ons beschik baar en zullen ons de moeite geven, de gegevens te rangschikken en ter zijner tijd de uitkomsten daarvan openbaar te maken. TEXEL, 21 Maart 1888. De laatste bijeenkomst in dit sei|oen van het Dep. Texel van de M. t. N. v. 't A. had Maandagavond plaats. Zeer weinig belang stellenden waren opgekomen, hetgeen zeker een gevolg was van de ongunstige weersge steldheid. De spreker van dien avond, de heer Klein Bentinck, had tot onderwerp gekozen het bij geloof. In verband daarmede behandelde spr. achtereenvolgens: Heksenvrees, voorspellingen en voorteekenen, waarzeggen en horoscoop- trekken, alchemie (goudmakerij) enz., enz. Aan de hand der geschiedenis ons tot vroegere dagen terugvoerende, schetste spr. de droevige tooneelen welke door dat bijgeloof zich in vroegere tijden hebben voorgedaan, feiten waar door op dien goeden ouden tijd nog al iets valt af te dingen. Na de pauze werden door den heer D. Bakker en den eersten spreker nog eenige bijdragen ten beste gegeven. Met een woord van dank aan de sprekers, werd daarop de laatste bijeenkomst voor dezen winter door den Voorzitter gesloten. Voor de herstemming van een lid voor den Gemeenteraad, tusschen de heeren W. Mets Tz. en C. Wz. Bakker Jr., Dinsdag j.l. gehouden, waren ingeleverd 500 stembriefjes. Hiervan waren van onwaarde 8 Uitgebracht werden op de heeren: W. Mets Tz, 302 stemmen, C. Wz. Bakker Jr. 190 Als lid van den Gemeenteraad werd alzoo gekozen de heer W. Mets Tz. Een der stemgerechtigden bracht zijn stem in dichtmaat uit als volgt: Aan den Hoorn is er geen En mij dunkt die mag er ook wel Een En wat zou ook tegen zijn Als Bakker in de raad zou zijn C. W. Bakker Jr. Een ander bekende gulweg niet te weten, wien hij het liefst als lid van den raad had en schreef daarom op zijn biljet: „Ik weet het niet." Voor de herstemming van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Helder, tusschen de heeren S. T. Land en HW. van Marle, denzelfden dag gehouden, werden op Texel ingeleverd 501 stembriefjes. Hedenmorgen had een boer alhier, terwijl hij met een jachtwagen langs het z.g. „wegje van Ons Genoegen" naar den 'Burg kwam, 't ongeluk niet ver van daar, doordat hij over hooge sneeuwhoopen moest, met paard en rijtuig in een slootje te geraken. Slechts door het stuksnijden van een deel van het tuig mocht men er met behulp van eenige gedien stigen, die op zijn hulpgeroep toegeschoten waren, in slagen paard en rijtuig weer op den wal te brengen. Bij de loting voor de nationale militie heeft zich in Limburg het volgende zonderlinge geval voorgedaan. Een jongmensch' die tijdelijk in Pruisen verblijf hield, wiens voogd te Mook was overleden, zonder dat een opvolger werd aange wezen, werd door ziekte verhinderd zich voor de nationale militie te doen inschrijven. Bij de ten vorigen jare gehouden loting werd hij wegens dit verzuim niet toegelaten; dit jaar meldt hij zich op- nieuwaan,doch wordt ten tweeden male afgewezen. Men lijft hem niet in, men laat hem niet toe tot de loting, men stelt hem evenmin vrij. Dat velen nieuwsgierig zijn hoe deze zaak in het reine zal worden gebracht laat zich begrijpen. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1