Buitenland. Uit Terschelling wordt dd. 16 Maart gemeld: In den afgeloopen nacht heeft een geweldige sneeuwstorm hier gewoed. Op enkele plaatsen lag de sneeuw twee meter hoog. Tal van werk lieden moesten worden aangenomen om begaan bare paden te maken en later om den weg bruik baar te maken voor rijtuigen. Ter herinnering aan den sterfdag van Ko ning Willem II is Zaterdag op het voetstuk van diens standbeeld op het Buitenhof te 's Ilage een krans gelegd. Er zal ook op zaterdag 26 dezer een stoom schip van den W.-Ind. maildienst uit Amsterdam naar Paramaribo en Curacao vertrekken. Met dat stoomschip zullen brieven en andere stukken naar Suriname en Curacao kunnen wor den verzonden. In de Woensdag te Schagen gehouden ver gadering van den Gemeenteraad werd behandeld een verzoek van den heer van Arkes, directeur van paardentram Hoorn-Enkhuizen, om bij zijn plan tot aanleg van een dergelijk vervoermiddel tusschen Hoorn en Schagen, toezegging van finantieelen en zedelijken steun dezer Gemeente naast die van andere te erlangen en vergunning voor dien aanleg te bekomen. De raad besloot hiertoe, mits de aanvrage binnen een jaar tijds worde gedaan. Men meldt uit Almeloo dat een toenaderend voorstel van de fabrikanten Scholten door de werkstakers is verworpen. De eisch blijft: her stel der oude loonen. Uit Almeloo meldt men dat de onderhan. delingen tusschen de firma's Scholten en de werk- stakende arbeiders weder opgevat zijn. Van de ze nieuwe onderhandelingen koestert men de beste verwachtingen. De ingenieur van den waterstaat de heer W. Yerweij Az., te Vucht zal voor 5 jaar naar de Transvaal vertrekken om aldaar werkzaam te zijn bij den aanleg van den spoorweg. De „Zuiderzee-Vereeniging", gevestigd te Amsterdam (het centraal-bureau tijdelijk Amstel- straat 30) zal eene rentelooze geldleening uitge ven van f 90,000, verdeeld in aandeelen van vijf honderd en honderd gulden en in onderdeelen daarvan van vijftig gulden- Deze vereeniging stelt zich krachtens hare sta tuten ten doel: „Het doen instellen van een vol ledig en grondig technisch en finantiëel onderzoek of en zoo ja naar de wijze waarop en de midde len waardoor eene afsluiteng (mede ter voorbe reiding een er latere geleidelijke drooglegging) van de geheele Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee wensckelijk en uitvoerbaar is." De vereeniging beoogt geen geldelijk voordeel en rekent op veler steun. Aanvankelijk kon zij zich reeds in dit laatste verheugen. Op voorstel van den generaal-majoor inspec teur van den geneeskundigen dienst der landmacht worden bij de firma J. Pohl te 'sHage 42000 verbandpakjes aangemaakt, zoodat ieder man van ons veldleger er bij mobilisatie een kan ontvangen. Het pakje moet bestaan uit een zwachtel van 3 M. lengte, gedrenkt in eene sublimaatop lossing van 0.3 percent' 2 stukjes sublimaatgaas, gedrenkt in eene 0.1 percents-oplossing en een poeder bestaande uit een mengsel van 2 deelen jodoform en 1 deel boorzuur, welke gevouwen is in parafinepapier en bovendien nog besloten wordt in eene enveloppe van perkamentpapier, zoodat zij hoegenaamd geen reuk verspreidt. Een en ander is besloten in Bilroth-batist en vormt een pakje van ongeveer 10 c.M. lengte. 5 c.M. breedte en 2 c.M. hoogteaan de buitenzijde van dit pakje, dat met een lint kruiselings is vast gebonden, zit nog een veiligheidsspeld. De prijs is gemiddeld f0.12. De pakjes worden door de mannen te velde gedragen in een zakje aan de binnenzijde van kapotjas of mantel. Zij worden met de meest mogelijke zorg ver vaardigd door 6 meisjes onder toezicht van den geneeskundigen dienstvoor de grootst mogelijke zindelijkheid van handen en kleeding der werk sters wordt zorg gedragen. Het jongmensch uit de gemeente Zevenaar, die onlangs aan de loting voor de nationale mi litie moest deelnemen en die zoo bijzonder uit munt door zijn kolossaal gewicht (260 halve kiloj, is in de eergisteren gehouden keuring der militie finaal afgekeurd. Zichtbaar zijn geen gebreken bij hem waar te nemen, waardoor men vermoedt dat hij zijn afkeuring aan zijn gewicht te danken heeft. Gelukkig dat niet vele jongelui aanleiding hebben tot zulk eene buitengewone ontwikkeling, want als dat kon, zouden er al ras meer zulke lui worden gevonden en de militaire stand zou hiervan de eerste nadeelen ondervinden. 'V Tal van landhoüwersknechten in de Drent- sche dorpen bieden zich ook dit jaar weder aan als plaatsvervangers voor de nationale militie. Het „als remplayant verkoopen" nam vóór enkele jaren bij de hooge prijzen van f 675 tot f725, zeer toe. Allengs daalden de prijzen, en thans wordt er slechts f375 besteed. Men schrijft uit het land van Kuik aan de Prov. N.-B. Crt., dd. 15 Maart: Hedennamiddag ten 5V2 ure sloeg men te Linden op de alarmklok, dewijl de dijk daar over eene vrij aanzienlijke lengte doorbrak; het ziet er daar ontzaggelijk uit, daar schier geheel Linden over stroomd is. Ook uit vele andere plaatsen van Noordbrabant luiden de berichten over den wa terstand niet zeer gunstig. Doorbraken van dij ken worden echter verder niet gemeld. In den laatsten tijd is te Zevenwolden groote verandering gekomen in de varkensfokkerij en in de mesterij vooral wat het ras aangaat. Zoo treft men bij velen het Poland-China-varken aan dat vrij wel voldoet daar het voor de teelt voordeelig is en tevens zeer geschikt voor mes ten wordt bevonden. Minder krachtig blijkt het Yorkshire-var ken in zijn voortbrenging daar men van dit ras kleiner en zwakker biggen bekomt dan van eerstgenoemd ras. Menig varkenhouder is met de vei wisseling zoo ver gekomen, dat hij besloten heeft geen dure vreemde varkens meer aan te koopen en zich te houden aan de tegen woordige algemeene soort. Naar aanleiding van het bericht, dat te Maas tricht een Engelschman vermist wordt, die naar Tilburg vertrokken was, schrijft men uit Tilburg aan de Amst. het volgende „Een Amerikaan, uit Canada, was op weg om eene groote uitvinding te doen op het gebied der ververij, waardoor het carboniseeren van wollen stoffen geheel zou vervallen. Na voor dit doel zijn geheelen rijkdom, men zegt anderhalf millioen opgeofferd te hebben, kwam hij door een louter toeval tot zijn doelEen kat stiet een flesch met chemische vloeistof om, die terecht kwam in eenen op het vuur staanden ketel, en het probleem, dat hij met behulp zijner chemische formules niet had kunnen uitwerken, werd hierdoor opgelost. Met deze eigen wetenschap toegerust, sloot hij met zekeren Cohen te Lissabon een contract, dat o. m. inhield, dat het geheim aan den nieuwen deelgenoot zou toevertrouwd worden. Hierover spijt gevoelende, vertrok de uitvinder naar Neder land, alwaar hy, nadat zijne uitvinding was bewe zen deugdelijk te zijn, een contract sloot met drie heeren te Maastricht, die eene fabriek zouden op richten. Intusschen liet de Engelschman in ver schillende plaatsen onderdeelen van zijne machi- neriën vervaardigen, o a te Tilburg, waar een ko perslager langen tijd koperen toestellen van aller lei vorm voor hem maakte. Hij was erg gejaagd, omdat hij vreesde elk oogenblik bericht uit Lissa bon te krijgen. Een paar dagen geleden ontving de Amerikaan een telegram van een zijner asso ciés uit Maastricht, waarin hem gemeld werd, dat Cohen uit Lissabon aldaar was aangekomen om hem te spreken. Sedert dat oogenblik is hij spoorloos verdwenen. Hoe men zelf en geheel zonder kosten azijn maken kan: Een zoogenaamde Keulsche pot vuile men ge heel of gedeeltelijk met schillen van appelen of peeren of wel van beide tegelijk en giete daarop zooveel water, dat de schillen bedekt zijn. On aangeroerd laat men den pot eenige dagen staan. Het vliesje dat zich op het water vertoont, moet men herhaaldelijk verwijderen, totdat geen vliesje zich meer op de oppervlakte vormt. Het dan overgeblevene vocht giet men in flesschen en men heeft den heerlijksten azijn die men zich wenschen kan. (Meerb.) Men schrijft uit Londen: De Britsche Regeering wil thans met ernst de longziekte gaan bestrijden en heeft met het oog daarop eene verordening uitgevaardigd om alle runderen, die met longziek vee in aanraking zijn geweest te slachten. Als schadevergoeding zal toegekend worden de volle waarde van het vee, mits de som van p. st. 40 (f480) per stuk niet te bovengaande. Daar dit het zelfde middel is, dat wij in Nederland met zoo goed gevolg hebben toegepast bestaat er eenige kans op, dat Engeland Schotland en Wales eindelijk de gevreesde ziekte zullen kwijt raken. Het zwakke punt ligt in de autoriteiten met de uitvoering belast. Dit zijn de „plaatselijke over heden", maar iedereen, die eenigszins met Engel- sclie toestanden bekend is, weet dat op die au toriteiten, trouwens in verschillende plaatsen niet dezelfde - weinig staat valt te maken. Het is echter een stap in de goede richting. Dat men zoo lang geaarzeld heeft, zulk eene verordening uit te vaardigen ligt in de quaestie der kosten. Het parlement heeft echter thans het gevraagde bedrag toegestaan en de aandrang op afdoende middelen ter bestrijding is algemeen. Het leger des Heils heeft nu te Londen een volkseethuis geopend waar minvermogenden een maal gekookt eten verstrekt wordt voor den prijs van 1 „farthing" (nog geen l1/3 cent) en hooger. Zij krijgen voor 1 „farthing" een kom voedzame soep; voor nog een „farthing" een groot stuk brood een kop koffie of chocoJaad en een snede brood met gelei voor ys „penny" (21/3ct.) een por tie rijst voor y2 „penny" enz. enz. Ruim 16,000 menschen maakten verleden week gebruik van deze weldadige inrichting welke spoe dig op vele plaatsen hare wedergade moge vinden. Van de werf van de heeren Tomson te Glasgow is te water gelaten het voor de „Inman Line" gebouwde schip „City of New-York", groot 10,500 ton, zijnde het grootste stoomschip in de wereld. Het heeft ruimte voor 2000 passagiers. Uit New-York verneemt de Daily} News, dat het Chineesch-Amerikaansche tractaat voor den duur van twintig jaren den aanvoer van werk lieden uit China in de Staten der Unie verbiedt. Na vele vruchtelooze klachten heeft de Re geering der Unie een oorlogschip gezonden naar Marokko ten einde de onmiddelijke loslating te eischen van zekere personen die in hechtenis ge nomen zijn, niettegenstaande zij onder de bescher ming van den Consul der Unie stonden.. De Re geering der Unie eischt tevens schadevergoeding alsmede voldoening wegens de beleedigingen, den consul der Unie aangedaan. Bij afwezigheid van den Matrokkaanschen Minister van Buitenland- sche Zaken heeft diens plaatsvervanger geweigerd de eischen der Regeering van de Vereenigde Sta ten in overweging te nemen. De bevelhebber van het oorlogschip der Unie heeft daarop een ulti matum gezonden waarin hij inwilliging der ge stelde eischen binnen twee weken vordert. Wordt daaraan niet voldaan, dan stelt de Regeering der Unie den Sultan verantwoordelijk voor de verde re gevolgen en voor de kosten, dan door het uitzenden van nog meer oorlogschepen veroorzaakt. Erankrijk, Engeland en Spanje trachten Marokko tot toegeven over te halen. Te New-York is het ergste geleden. Dui zenden handen, geholpen door een flinken dooi verdrijven thans de sneeuw. Op de meeste lijnen loopen de treinen weer, men hoopt dat alles weer spoedig bij het oude zal zijn. De schade, die de storm heeft aangericht, moet ontzaglijk groot zijn en zal wel milioenen dollars beloopen. Op zee schijnt het vreeselijk gespookt te hebben. In de meeste gevallen waren de ge zagvoerders machteloos tegen het element, daar de matrozen dadelijk door de koude werden be vangen. Op één plaats strandden dan ook niet minder dan 28 schepen. De telegrapliische ge meenschap is voor 't grootste deel nog verstoord. Niettegenstaande het te Londen vrij goed en betrekkelijk warm weer is, komen uit de provin cie nog voortdurend berichten van hevige sneeuw stormen. De „Flying Scotchmen," de bliksemtrein naar het-Noorden, is naar men verneemt, ingesneeuwd. En dat in midden-Maart In het geheel berekend men dat in Ame rika meer dan 200 menschen door den storm het leven verloren. Toen men de sneeuw opruimde, vonden de werklieden op verschillende plaatsen te Nieuw-York lijken, die nog rechtop stonden, in de sneeuw. Die menschen waren verstijfd door de koude en daarna geheel bedolven. Aileen te Nieuw-York zijn reeds 21 lijken gevonden, te Nieuw-Jersey 24, te Raritan 4, te Newhaven 7, en te Fairhaven, in Connecticut, 24. Te Nieuw-York waren ook de begraafplaatsen gedurende eenige dagen niet te bereiken, zoodat in de stad meer dan 500 lijken boven de aarde stonden. Tevergeefs beproefde men het Green wood kerkhof te Brooklyn toegankelijk te maken. Na uren arbeids slaagde men er in een weg van 300 voet open te hakken naar het lijkenhuis, maar de graven waren niet te bereiken. Een fabrikant te Glatz was in 't bezit van eene brandkast, welke te klein was geworden en daarom kocht hij eene veel grootere kast, welke geheel aan de behoefte voldeed. Opzekeienavond, de fabrikant was op reis, verliet zijn boekhouder het kantoor en gaf twee jongeren bedienden op dracht om, na afloop van het werk, de kantoor boeken in de 1 ast te doen en die dan in het slot te drukken; den sleutel nam hij mede. Eender jongelui, die de kast eens van binnen wilde bekjj-

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2