Hartelijke Dankbetuiging. Levende Have, Hooi, Stroo, Boeren gereedschappen enz. Tafelolie, Tementiin, Wriifwas, Poets- pomaite. enz, enz. Puit beste polier-aarlapelen a f 2.50 p. ui, i EEN FLINKE DIENSTBODE. SCHOENEN n LAAEZEN. Marktberichten. Advertentiën PUBLIEKE VERKOOPING zoete, gave, koolrapen. ADVERTENTIËN. I. op Donderdag 22 Maart a.s. II. op Yrij dag 23 Maart a.s. Makelaar J. II. MOOJEN. Terstond gevraagd Th. DE BIE, ken, kroop er in en zijn kameraad sloeg, uit aardigheid of bij vergissing, de deur er van dicht. Geen geluid kwam uit de kast; de arme bediende zat in een ijzeren gevangenis en de boekhouder was nergens te vinden. Men haalde smids, maar zij zagen geen kans het kunstig gemaakte slot open te krijgen en hunne boorwerktuigen stuitten op de stalen platen af. Eindelijk vond menden boekhouder; drie uren tijds waren verloopen, toen de kast ten slotte openging. De arme opgeslotene kwam, stijf over het geheele lichaam en in zweet badende, gelukkig levend te voorschijn. De drie uren waren eene eeuwigheid voor hem geweest. Wat een doodzieke Zwitser nog vermag. In een plaatsje in het kanton Zürich lag onlaugs een oude boer op zijn sterfbed. De dokter verklaar de den nabestaanden, dat het dienzelfden nacht nog met den zieke zou afloopen. Wanneet deze nog iets zou wenschen te eten of te drinken, moest men het hem maar gevenhet kon geen kwaad meer. Den volgenden morgen komt een bloedverwant van den ouden boer zich bij den geneesheer aan melden en verzoekt dezen spoedig met hem me de te gaan, daar de oude man nog leefde maar zijne uren geteld schenen. Verbaasd voldoet de dokter aan het verzoek en vond den zieke in een toestand dien hij, na rijpe overweging, slechts als volgt kon omschrijven: de doodzieke was stomdronkenDe arts vernam dat de oude heer om drinken had gevraagd en zeven liter land- wijn benevens een paar glazen Malaga had ge bruikt. Twee dagen later ontwaakte de candi- daat voor het schimmenrijk uit een diepen slaap— en was gered. Bewoners van Tex, in het Zwitschersche Engadin-dal, zagen dezer dagen dicht bij hunne woning een troepje van zeven gemzen op eene rots staan. Plotseling wierp zich een groote vogel, die in kringen om hen heen gezweefd had, zich op een der gemzen en wierp het dier met een kraclitigen vleugelslag van de rots in den afgrond. De arme gems bleef in de sneeuw steken en viel het roofdier ten offer. Doch dit zou daarvan niet veel pleizier hebben. Menging met een klem naar de plaats, waar de gems gevallen was, en de roover verwijderde zich door de lucht. Toen hij na twee uur terugkeer de om zijn maaltijd voort te zetten, viel hij in den hem gespannen strik en werd hij zelf gevan gen genomen. Het was een steenarend van meer dan twee meters vlucht. De door hem gedoode gems was een jong en krachtig dier van waar schijnlijk twee of drie jaar. In den laatsten vreeselijken sneeuwstorm in Amerika welke aan ruim 1000 menschen het leven kostte, werd een landbonwei nabij Plankin- ton Aurora County Dakota dicht bij zijne wo ning door den storm overvallen. Hij was bezig zijn koeien water te geven en poogde onmiddellijk het vee naar den stal te drij ven. Zóó hevig echter was de orkaan dat hij op den korten weg naar zijn huis het spoor bijster raakte. Het vee geraakte verspreid en viel links en rechts in de sneeu w neer om te sterven. Het duurde geen kwartier of Johnson zoo heette de man gevoelde dat hij verloren was indien hij nog vijf minuten aan die vreeselijke koude bleef bloot gesteld. Hij strompelde in de sneeuw voort en wilde het opgeven toen hij over het lichaam van een zijner grootste ossen struikelde. Het beest had den strijd met den storm opgegeven en zich neergelegd om te sterven. Johnson kreeg opeens een inval. Hij greep zijn mes en sneed den os de keel af. Daarop opende hij het dier en kroop haastig in de aldus verkregen schuilplaats, den buikwand zooveel mogelijk achter zich dichttrek kende. Hij bleef den ganschen dag in de be nauwde ruimte en leed geene koude. De os sneeuw de onder en tegen den avond viel Johnson in slaap; Des anderen daags echter toen hij uit zijn schuilhoek wilde kruipen bleek de karkas van den/ os stijf bevroren te zijn; zijn mes lag on gelukkig er buiten. Hij riep om hulp doch nie mand hoorde hemmen was verderop bezig naai zij h bevroren lijk rond te zoeken. Eerst tegen den avond kwam men men weder in zijne na bijheid en hoorde men zijn hulpgeroep. Eenige- bijlslagen bevrijdden den van honger uitgeputten rnan uit zijne nauwe gevangenis. Men zal zich herinneren dat de vluchtende Franschen in de sneeuwvelden van Rusland op bijna dezelfde wijze als Johnson zich voor be vriezen poogden te vrijwaren door hunne voeten i.n de nog warme lichamen van pas gedoode paar den to steken. In de Landbouw Kron. worden eenige wenken gegeven omtrent de keuze van biggen voor de varkensfokkerij, waaraan wij het volgende ont- leenen Wanneer men een toom biggen bij de moeder ziet zuigen, merkt men spoedig dat niet allen even begeerig en hongerig zijn. Terwijl het eene biggetje er haast bij in slaap valt maakt het andere een geweld alsof de speen er mee af zal. Het laatstgenoemde moet in aanmerking komen voor fokvarken, het eerste in geen geval. Want het begeerig zuigen is een kenteeken van kracht en van eene sterke spijs verteering, welke beide zaken natuurlijk met elkander in verband staan en de eerste voorwaarden zijn voor het voordeelig gedijen van een dier. De slaperige zuiger wordt licht een lekkerbek; de begeerige zuiger wordt zonder ongelukken een beste vreter. Niet alle exemplaren van een toom biggen groeien even snel. Sommigen er van wegen op den ouderdom van zes weken wel anderhalf maal zoo zwaar als anderen. De meest forsche biggen moeten in aanmerking komen voor de teelt. Niet alle biggen blijven bij het spenen even tierig. Terwijl dan sommigen haast ziek schijnen groeien anderen door, alsof er in 't geheel niets bijzonders gebeurd was. Men doet best, voor de teelt de laatste soort te kiezenwant een stelsel, dat geen schokken kan doorstaan zonder groote schade is voor 't beoogde doel niet stevig genoeg. Terwijl, bij onverwacht geluid, sommige jonge varkens met eenen korten knor opspringen en verschrikt door het hok loopen, zullen anderen rustig en bedaard toekijken wat het geeft en, vooral zoo zij den buik juist vol hebben zich niet eens de moeite geven om op te staan. Om vele, licht te bevroeden redenen, moet men vol strekt de schrikachtigen niet kiezen voor de teelt. Wanneer jonge varkens vrij rondloopen, zal men opmerken, dat koude en regen niet op allen denzelfden invloed hebben. Sommigen staan da delijk te kleumen, terwijl anderen er niets van schijnen te weten. Voor de teelt moet men na tuurlijk de laatstgenoemde kiezen. Wanneer men maar eenigzins anders kan, moet men geen biggen van den eersten worp tot fok- zeugen bestemmen. Van den tweeden en derden worp heeft men in verreweg de meeste gevallen biggen, die aanmerkelijk sterker zijn en beter groeien dan die van den eersten worp. Het is wel noodig hierop te wijzen, want ik denk dat het grootste getal varkens in Nederland wel geboren zal zijn bij den eersten worp, hetgeen er voorzeker niet toe zal hebben bijgedragen om ons varkensras sterker en vruchtbaarder te maken. Zeker heeft deze omstandigheid er het zijne toe bijgedragen om te bewerken, dat ons varkensras zoo weinig bestand is geworden tegen allerlei ziekten. Velen schijnen zelfs niet eens te weten dat het een vaste regel is, dat de zeugen bij den tweeden en derden worp meer melk afzon deren dan bij den eersten, hetwelk toch zeker van grooten invloed moet zijn op den groei der biggen. Ook ligt het in den aard der zaak, dat het nog ongeboren jonge dier bij eene reeds volwassen moeder beter voedsel krijgt dan bij eene, die van het genotene ook zelfs nog grootelijks moet profiteeren. Alkmaar, 19 Mrt. Aangevoerd 1 Koeien f 150 a 50 vette Kalveren f 40 a 120; 31 nucht. Kalveren f 2.50 a 10 Schapen f a f 74 vette Varkens 38 a 49 ct. per KG.; 3 magere dito f 11 a 16. Purmerend, 20 Mrt. Aangevoerd 61 vette Kalveren 80 a 100 ct. per KG.; 371 nucht. Kalv. f3 a 10; 35 vette Varkens 42 a 51 ct. per KG 85 magere Varkens f 12 a 21; 126 Biggen f5 a f 8; 261 Schapen, 88 Runderen en 1 Stieren. Kip-Eieren f 3,25 a 3,75 per 100 stuks. Vette koeijen geringe aanvoer, prijzen hooger; Melk- koeijen versch gekalfde, prijsh., handel matig; Geldekoeijen prijshoudend. Vette kalven hooger in prijs, vlugge handel. Nuchtere Kalven laag in prijs, stug. Vette Varkens hooger in prijs, vlug. Magere Varkens en Biggen omzet gering. Over- houders weinig aangevoerd, geen handel. Amsterdam, 19 Mrt. Aangevoerd 624 Run deren, le kwal. 65 ets., 2de kwal. 58 ets., 3de kwal. 50 ct. per KG.; Melk- en Kalfkoeien f 140 a f 210; 2 Graskalveren f a 129 nucht. dito f4 a 9; 115 Schapen en Lammeren f 4 a 9 371 vette Varkens 36 a 41 ets. per KG. Londen, 19 Mrt. Aangevoerd 2400 Runderen 10000 Schapen en Lammeren, 130 Kalveren en 10 Varkens. Men noteert: beste Runderen35 a 66 ct., Schapen en Lammeren 50 a 86 ct., Kal veren 45 k 775 ct., varkens 35 a 60 ct. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 14 21 dezer. ONDERTROUWD Jan Boerliorst en Trijntje Bak ker. Jacob Roeper Jbz. en Jannetje Bakker. Dirk Cornelis Dros en Marretje Kievit. Gerrit Daalder en Baafje Kalf, weduwe van Cornelis Bruin. GETROUWD Geene. GEBOREN Dieuwertje, dochter van Gijsbert Boon en Trijntje Vlaming. Carel Clemens, zoon van Machiel Schoenmaker en Trijntje Barhorst. Catharina, dochter van Pieter Gielis en Im- metje Slot. Simon, zoon van Jacob van Heer- waarde en Jannetje Bakker. OVERLEDENTrijntje Daalder, 80 jaar weduwe van Gerrit de Vries. IjjgjffiBi*'» voor VIER achtereenvolgende Sar*®* plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening' gebracht. Ondertrouwd DIRK CORNELIS DROS en MARRETJE KIEVIT. Texel, 17 Maart 1888. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele belangstelling bij hun 25jarig huw'lijksfeest ondervonden. C. BOON en Echtgenoote. Nabij den Burg Texel, 21 Maart 1888. 's morgens IOV2 ure, b\j de Huismanswoning van J. W. ROEPER in Waal en Burg*. 's morgens 10V2 ure, op de Huiskoog van S. S A Lil bij Oosterend. ZIE DE BILLETTEN. Verkrijgbaar bij Jb. BAKKER Az. Parkstraat. Winkeliers genieten rabat. Bij P. KLM) zijn te koop: bij partij van 10 mud iets minder. Is ruim voorzien van Adres W. Hz. BAKKER, polder Eijerland. aan DEN BURG beveelt zich minzaam aan tot levering van bovengenoemde artikelen. REPARATIËN worden spoedig en netjes tegen zeer lage prij zen afgeleverd. Beleefd verzoekende gunst en recommandatie. - a

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3