N\ 53. Donderdag 5 April. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dienstregelingen. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Onzen abonnós, buiten den Burg woonachtigverzoeken wij beleefdhet aan ons verschul digde bedrag voor het 1 April a.s. afgeloopen kwartaal (45 cent) vóór 10 April a.s. te doen toekomendaar wij anders daarover per post- kwitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeeren. de Uitgevers. WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschildvia de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen, na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelyks: 'smorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 'smorg. 4.30, 8 uur, en 'snam. 3 uur. Hélder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Helder 'smorg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Helder Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 7 en 's avonds 11 uur. Aankomst Hélder middags 4 en 's avonds 11 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8 12, 1—3 en van 5.30—7.30. Op Zon- en feestdagen van 8-9 en 1 3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Buslichtingen. Voor Eierland, de Cocksdorp, Vlieland en Ter schelling 's morgens 7.45. Voor Oudeschild, den HoornHélder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 4 April 1888. Volgens een bij ons in de bus gevonden bericht werd 30 Maart jl. het eerste kievits-ei gevonden, wie de gelukkige vinder was, meldde het bericht niet. Met zekerheid werd ons echter van de Cocksdorp gemeld, dat door de heer D. aldaar, Zondag 1 April het eerste kievits-ei werd opgekocht, daarvoor werd betaald een Gulclen. Volgens ontvangen telegram is het S.s. „Zaandam" (agenten Koning Co. te Texel) na een reis van 13 dagen behouden te New-York gearriveerd, aan boord bevonden zich 700 emigranten, waaronder de volgende Texelaars Cornells Bremer en familie, Jacob Bakker, beiden bestemming Muskegon, (Staat Michigan, 4 dagen sp ooi reis van New-York;) verder Arie Eelman en familie, Albert Bruin en Cornelis Vlaming, deze laatste drie bestemming Pater- son (New-Jersey.) Maandag, tweede Paaschdag, werd het nieuwe orgel in de Herv. kerk te Oudeschild plechtig ingewijd en in gebruik gesteld. De WelEerw. heer Ds. D. Post, pred. te Hoorn, vroeger te Oudeschild, was voor deze gelegenheid tot zijne oude gemeente gekomen om voor dien morgen voorganger te zijn bij de godsdienstoefening. Z. Eerw. had tot tekst gekozen Neh. 220 en bracht de daarstelling van het orgel in verband met het gekozen tekstwoord. Tal van belangstellenden, ook van andere plaatsen, vulden het kerkgebouw ten einde de plechtigheid bijtewonen, die nog verhoogd werd door het zingen van voor deze gelegen heid vervaardigde feestliederen op kerkelijke zangwijzen. Het orgel dat in dit kerkgebouw eene zeer goede figuur maakt, werd bespeeld door den heer B. van den Helder.1 Maandag jl. werd aan de Koog nogmaals eene damwedstrijd gehouden, waaraan door 9 personen werd deelgenomen. Als overwin naars traden uit het strijdperk de heeren C. Maas en H. Maas, waarvan eerstgenoemde den prijs en laatstgenoemde de premie behaalde. Omtrent de orgelinwijding te Oudeschild ont vingen wij van daar nog het volgende bericht: Oudeschild, 3 April. Gisteren werd in de Herv. kerk alhier op plechtige wijze het orgel in gebruik gesteld, dat onlangs door de kerk voogdij werd aangekocht. De kerk was vol be langstellenden. De Heer Ds D. Post, tien jaren geleden predikant te Oudeschild, thans te Hoorn, leidde de godsdienstoefening. Met bijzonder ge noegen werden de hartelijke woorden van den degelijken voorganger gehoord. Het orgel werd op meesterlijke wijze bespeeld door den Heer de Boer, een blinde organist van den Helder. Het keurig orgelfront, ontworpen en vervaardigd door de heeren Gebrs. de wijn en M. Blom, timmerlieden alhier, doet den vervaardigers alle eer aan, vooral nu 't zoo fr^ai beschilderd is door den heer J. Visser van den Burg. Deze heer heeft met dit werk getoond zijn vak uitstekend te verstaan. Voor deze plechtigheid waren drie toepasselijke liederen vervaardigd, waarvan elk der kerkbezoekers een ex. werd uitgereikt. De goede geest van eensgezindheid, die op dit dorp heerscht en het ook weer mogelijk maakte om met geringe middelen zooveel voor de open bare godsdienstoefening te doen, doe hier nog menig werk gelukken. Helder, 3 April. Een jongmensch te dezer plaatse, deelnemende aan gymnastische oefeningen in een der lokalen, moet van eene belangrijke hoogte zijn gevallen en bekwam daarbij inwendig zulke kwetsuren, dat hij per brancard huiswaarts moest worden gebracht. De Staatscourant van heden bevat de volgende Koninklijke besluiten genomen op de gemeen schappelijke voordracht der Ministers van Oorlog Marine en Binnenlandsche Zaken lo. van 20 Maart 1888, waarbij met het oog op art. 1 der wet van 1 Mei 1887, wordt bepaald dat de dienst van de ingelijfden by de militie te land der lichting van 1882 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1883 eindigt op 30 April 1888, voor zoover op dien dag hun diensttijd reeds zou zijn geëindigd waren deze niet verlengd bij de wet van 31 Mei 1887; 2. van 25 Maart 1888 waarbij uit overweging der noodzakelijkheid om de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1883 en de inge lijfden bij de zeemilitie der lichting van 1884 na het verstrijken van hun gewonen diensttijd alsnog in dienst te houden, wordt bepaald dat de afgifte van het bewijs van ontslag aan die inge lijfden wordt geschorst totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten-Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten. 1 April is in werking getreden het Kon. besluit van 20 Januari jl. houdende een verlaagd tarief voor briefporto naar Ned.Indie. Het porto bedraagt, zooals men zich herinneren zal, in plaats van 25 cents, dan 15 cents per gewonen gefran- lceerden brief van 15 gram, te verzenden via Marseille per stoomschepen van de Maatschappij „Nederland" en Rotterdamsche Lloyd" per Fran- sche mail via Marseille of per Engelsche mail via Brindisi. Het porto voor de brieven door de stoomschepen medegenomen uit Nederlandsehe havens zeepostis onveranderd gebleven, nl. 12V2 cents voor elke 15 gram. De heer mr. C. J. Sicke3z, voorzitter der Geldersch-Overijsselsche maatschappij van land bouw, heeft, na en in verband met zijne niet-her- kiezing tot lid der Eerste Kamer, bedankt als voor-> zitter der maatschappij. Daar de heer Sickesz bij de stemming slechts 26 stemmen verkreeg, terwijl de andere liberalen er minstens 31 verwierven, ziet hij daarin een persoonlijk votum van wan trouwen. Aan de wet tot bescherming van vogels, nuttig voor houtteelt of landbouw, wordt blijkbaar te Nijmegen en omstreken tegenwoordig streng de hand gehouden, daar toch dezer dagen tegen niet minder dan 12 personen procesverbaal is op gemaakt wegens het vangen, vervoeren of ten verkoop voorhanden hebben van vogels, welke bij die wet verboden zijn te vangen, te vervoeren of te verkoopen. Al deze lieden zullen zich weldra daarover vooï het kantongerecht te Nijmegen hebben te verantwoorden. Werd de vorige week in menige courant mel ding gemaakt van het sterven van vogels dooi de strenge kou en den sneeuwstorm niet minder hebben de hazen geleden, welke zich in de om streken van Zevenaar op de uiterwaarden bevon den tijdens het snel stijgen van het waterwaar- door zij in groote getalen zijn verrast geworden. Thans nu liet water weer zeer gevallen is en men zich zoo hier en daar van den stand deronder- geloopen geweest zijnde landen kan overtuigen, worden de hazen bij groepjes dood gevonden. Volgens „Veritas" zijn in Febr. verongelukt 101 zeilschepen en 10 stoombooten. Onder de zeilschepen zijn 3 Nederlandsehe. De sigarenfabrikant W. G. Boele Sr, die in de voornaamste steden van ons land reeds menigen fraaien winkel oprichtte, heeft thans het voorne men ook in eenige buitenlaridsche steden eigen verkoophuizen te vestigen. Dit nieuwe blijk van ondernemingsgeest wordt te Kampen, waar de fabriek van den heer Boele aan vele handen werk verschaft, op hoogen prijs gesteld. TEXELSCHE COURANT. - II. W—

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1